Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Evolio EvoTab Fun

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Deschid acest topic in speranta ca posesorii de tabletelor Evolio EvoTab Fun vor posta aici parerile persoanale referitpoare la tableta.
Personal ma intereseaza compatibilitatea tabletei cu diferite periferice pe usb. Momentan am incercat doar folosirea modemului 3G ZTE MF190 de la RDS atat pe reteaua digi cat si pe vodafone si merge.
Daca a mai incercat cineva diferite periferice va rog sa postati aici.

#2
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
ATENTIE! Daca si aceasta tableta are doar un singur port usb/mini-usb , vedeti sa nu intalniti situatia de aici : http://forum.softped...howtopic=882135

#3
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Nu cred sa nu mearga cu mai multe dispozitive. In mod sigur nu merge cu un hub fara alimentare. Plus de asta am vazut la evolio hub special cu 4 iesiri la vanzare. Daca nu ar merge nu l-ar mai vinde.

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Probat acum doua minute cu tastatura si mouse microsoft desktop cu fir. Merge fara probleme tastatura si mouse-ul :D

Edited by Doru_Neo, 14 August 2012 - 15:02.


#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Plus de asta am vazut la evolio hub special cu 4 iesiri la vanzare. Daca nu ar merge nu l-ar mai vinde - Nu e vorba ca nu merge , insa nu va sfatuiesc sa il cumparati pt. astfel de device-uri/tablete
Este un model simplu , fara alimentare separata si in functie de ce doriti sa conectati la el s-ar putea sa aveti sau nu surprize
Cat legat in general de kit-uri gen - tastatura + mouse , acestea in mod normal ar trebui sa fie recunoscute/functioneze , fiindca impreuna nu au un consum asa de mare
Prb. se pune/apare , cand pe langa acest kit se doreste a se conecta un stick/modem 3G sau alt/e accesoriu/orii care per total depasesc un consum de 500mA ( 0,5A ) , suportat de standardul usb 2.0

Edited by lupull, 14 August 2012 - 19:21.


#6
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Atat timp cat pe respectivul port usb se depaseste consumul specific portului USB 2.0 este normal sa se intample asa. Si la unele calculatoare se intalneste des problema asta. In plus sa nu uitam ca tableta nu este un PC. Mai mult de un device nu prea is are rostul. Am incercat kit wireless tastatura + mouse si functioneaza. Daca vrei mai multe dispozitive pui un hub usb cu alimentare.

#7
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
sau poti incerca cu tableta conectata la alimentare...

#8
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
e foarte enervant faptul ca nu are modemul 3g inclus, si trebuie sa stai cu el pe afara.

#9
narciz767

narciz767

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.06.2005
Tableta Evolio EvoTab Fun cu GPS.
Cine a probat navigatia si cum se comporta GPS ul de pe tableta ?

#10
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Am probat eu si merge foarte bine. Nu vad nici o diferenta fata de GPS-ul din masina. Am probat cu softul ei respectiv Dontpanic-Televoice de la Mireo totul este ok. Am pus si iGO primo si merge fara probleme. Prefer iGO pentru vocea Ioanei  :)

L.E La cat costa era e destul si faptul ca suporta 3G extern

Edited by Doru_Neo, 19 August 2012 - 15:17.


#11
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Atasez poze cu faimosul cablu OTG USB. Foarte multi ma intreaba de ce nu le merg diferite dispozitive pe USB dar nu folosesc acest cablu, ci adaptoare USB mama - mama care NU MERG !
Attached File  OTG1.jpg   176.4K   250 downloads
Attached File  OTG2.jpg   158.37K   262 downloads
Attached File  OTG3.jpg   188.28K   254 downloads

#12
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Prima problema foarte deranjanta cu una din tablete... Mufa de alimantare nu mai facea contact, practic tableta nu se mai incarca.
Am trimis tableta in service acum 3 zile azi primesc tableta prin curier desfac si surpiza la un colt tableta nu era clipsata. Trec peste asta si pun tableta la incarcat, vad ca s-a rezolvat problema insa acum pe seara cand o deschid, vad ca in unul din colturi undeva in dreapta sus indiferent de unde tin mana in spate fara sa apas apare pe display o pata deranjanta care face "valuri"
Nu mai spun ca tableta arata inpecabil fara nici o zgariatura, Acum daca te uiti se vad urma de interventie cum a fost desfacuta in service cat si folia de pe ea e zgariata.
Pacat aveam o impresie buna, tableta in sine mergea bine dar daca nu rezista in timp si apar nici dupa o luna problemele atunci imi pun mari semne de intrebare privin fiabiitatea in timp.
Cat despre service ii dau nota 2, nu e posibil ca sa trimiti tableta fara sa o verifici in prealabil macar vizual, daca nu si functional ma refer aici la "pata" de pe display

#13
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Alta "surpriza" pun tableta aseara pe post de GPS, sa plec la drum. Caut softul mireo si nu este ! Tableta a fost achizitionata cu tot cu soft de navigatie dar se pare in service l-au sters.
Foarte frumos ! BRAVO

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Salutare!

Ma intereseaza sa cumpar o tableta low budget, cum este ce din titlul topicului,  si as vrea sa stiu daca merita achizitionarea ei. Tableta va fi folosita de sotie si, mai ales, de fiica mea de aproape 4 ani Posted Image , deci nu cred ca vor fi pretentii foarte mari de la ea... In ceea ce ma priveste, ocazional, poate voi mai apela si eu la ea pentru un film sau un gps... Ce spuneti, merita investitia? Am vazut ca Buhnici o recomanda, pentru gama asta de pret, dar bineinteles, pot fi si interese atunci cand recomandarea vine din partea unei persoane publice, ca sa zic asa...

Uitasem: PRET 629 ron la emag dar nu am cautat inca cel mai bun pret de pe piata...


Procesor
Model Procesor:
Boxchip A10
Frecventa procesor:
1 GHz


Display
Tehnologie display:
Capacitive Multi-Touch
Diagonala:
7 inch
Rezolutie:
800 x 480


Memorie
Capacitate memorie:
1024 MB
Tip memorie:
DDR3


Stocare
Memorie Flash integrata:
8 GB


Placa Video
Chipset video:
Mali GPU 400 MHz


Multimedia
Audio:
Un difuzor
Cititor de carduri
Micro SD
Formate suportate:
EBook: PDF (DRM), Epub (DRM), TXT, HTML, FB2
Formate video:
MKV (h264), AVI, FLV, WMV, MP4
Formate imagine:
JPG, BMP, GIF, PNG
Putere difuzoare:
1 W


Porturi
HDMI:
1
USB 2.0:
1 x Mini USB
Iesire audio:
1 x 3.5 mm

Comunicatii
Wireless
802.11 b/g/n
3G:
Nu

Alimentare
Baterie:
Li-Ion 3, 7 V 3000 mA

Altele
Greutate:
330 g
Caracteristici speciale:
Transmitator FM
Receptor GPS incorporat

Dimensiuni (W x D x H):
195.5 x 120 x 9.5 mm
Accesorii incluse:
Suport parbriz
Incarcator auto
Incarcator priza
Cablu de date

Aplicatii:
PresaOnline
Culoare
Gri si Negru

Software
Sistem de operare:
Android 4.0

http://www.evolio.ro...evotab-fun.html

http://www.buhnici.r...ccesorii-smart/
  

Edited by jericho, 01 September 2012 - 09:02.


#15
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Sint destule comentarii ale cumparatorilor tabletei pe site-ul Emag si pe site-ul PC Garage. La tabletele astea distribuite de firme romanesti (ele sint 100% Made in China) e si o chestie de noroc , poti nimeri una buna sau poti avea probleme din prima zi . Tabletele vindute cu denumiri ca Allview , E-Boda , Serioux  au un raport pret/performanta foarte bun dar stau rau la capitolul fiabilitate din cauza componentelor low-cost din ele si a modului spartan in care e facuta carcasa (ba scartaie , ba face valuri pe ecran daca apesi partea din spate etc.) Tableta aleasa de tine vad ca are 5 ani garantie , iar daca o cumperi on-line de la E-mag si nu esti multumit de ea o poti returna in 30 de zile parca si primesti banii inapoi.Vezi si oferta de la PC Garage e mai bogata ca a celor de la Emag.
Eu am luat de la PC Garage cea mai ieftina tableta , un Odys Loox , la pretul ala credeam ca va fii cu siguranta o mega-porcarie , ma si vedeam returnind-o , dar pina la urma am pastrat-o , la banii aia inca face prea multe :) . Cu bateria si cu wi-fi sta rau dar cit o folosesc eu mi-e buna.

#16
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Eu am testat un in Flanco si mi s-a parut ca merge cam greu.
Ti-as zice sa astepti iPad mini, se zvoneste ca va veni la un pret foarte bun.

Edited by SuperMelon, 01 September 2012 - 14:31.


#17
DragosMD

DragosMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.09.2006
io am luat una de vreo 4 zile și-mi place și cum se mișcă, și cum arată, și cât o ține bateria.
PS totuși, la dimensiunile ei, nu e chiar low-budget; doar că io vroiam și GPS, altfel sigur (mai) luam un ODYS.

Edited by DragosMD, 04 September 2012 - 07:52.


#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
sa inteleg ca o recomanzi? ti se pare ca merita banii?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate