Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

PMR, CB un pic de ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Am incercat sa caut informatii despre fiecare in parte, nu imi e foarte clar care sunt diferentele, dar sunt atatea topicuri incat e imposibil sa trec prin ele. Asa ca vreau sa va cer un sfat si niste lamuriri.

Ma bate gandul sa imi iau o statie pentru masina, ar trebui sa fie cat mai mica ca sa poata fi mutata usor de pe o masina pe alta. Una de sosea, alta de off-road. Am vazut ca exista unele mici, portabile, ma gandesc ca astea ar fi cele mai practice. Pe de alta parte, din ce am citit, parerile sunt cam negative la adresa lor.

Am mai citit pe net insa nu imi e foarte clara diferenta intre o statie PMR si un CB.

Cam ce imi recomandati?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
PMR = walkie talkie = pt drumetii, la munte, agenti de paza etc; eu am Topcom Long range
CB = citizen band = pt infotrafic
Cele 2 sunt in game de frecvente diferite.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
In linii mari:
CB - 27Mhz
PMR - 446Mhz

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
PRM-ul este bun la locatii cu vizibilitate directa sau partial directa, in general sunt mici consuma putin si merg pe distante mici si medii (fiind portabile). CB este un sistem ce este facut pentru distante mai mari dar necesita antene mari, ceva putere (4w macar) si bunavointa din partea ionosferei (propagarii), se preteaza pentru comunicatii intre auto si fixe, in portabil e dezastru cu antenele portabile scurte.

Recomandarile mele personale ar fi, pentru masini mai ales daca distanta va depasi 1km usor, statie CB cu antena buna (ml145 macar magnetica). Daca e un card de masini la distante mici sub 1km intre extreme PMR-ul este excelent si comod dar mai ales daca este un PMR profesional gen alan pmr446, au antene e mai bune si ceva putere. Daca vrei performanta maxima in PMR portabil si esti dispus la efort financiar (vreo 350 lei bucata), iei motorole de UHF moderne cu 8, 12 sau 16 canale cu acumulatori li-ion si care merg in 446 (depinde de codul de banda) de pe radioamator.ro si mergi cu ele la programat in PMR, nu exista nimic mai bun ca ele in materie de portabile si au rezistenta la mediu fiind pe standard militar si raza maxima in regim portabil.

Edited by andreic, 10 August 2012 - 10:35.


#5
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Diferenta e urmatoarea:
CB - 27mhz, 4w putere legala, ANTENA EXTERNA permisa, comunicatii la distanta medie. In domeniul asta de frecventa, portabilele nu sunt foarte utile, datorita lungimii de unda mari. O portabila de CB, din masina, si fara antena externa = 0
PMR - 446, 0.5w putere legala, FARA ANTENA EXTERIOARA (antena externa e interzisa aici) - comunicatii pe distante scurte. Legal, aici se folosesc DOAR portabile.

In offroad e bine sa le combini - CB-ul pentru comunicatii la "distanta", PMR-ul pentru ghidare...

On-road, daca nu mergi in coloana, ca sa discuti strict intre masini, PMR-ul e useless, aici se foloseste CB-ul.
Spor!

#6
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Va multumesc pentru raspunsuri. Foarte clare si la obiect.

Ce imi recomandati pentru CB? Ma intereseaza un raport bun calitate/pret. Nu vreau sa cumpar o rabla dar nici sa dau banii pe ceva super-performant, pentru ca f probabil nu il voi folosi la capacitatea maxima.

#7
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Pentru o utilizare simpla, as zice un Stabo 3003 + ML145 (Sirio sau midland, restul nu merita). Sau, daca ai cont pe Club 4x4, e un baiat acolo (YO2LZP - Vlad), care vinde statii model vechi (mai bune decat chinezariile actuale).
Pentru PMR, iti recomand asa ceva.

#8
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Multumesc.

#9
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Bune sfaturi dar mai aproape si mai repede intra pe radioamator.ro la sectiunea vanzari si gasesti PMR si stati cb. :coolspeak:
Sau chiar aici pe sectiunea:Mini-BURSA CB

Edited by Gabikia, 10 August 2012 - 14:41.


#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Asa e. Dar, daca vorbim de chinezisme, prefer sa le iau de la chinez de acasa (oricum au transport gratuit) decat la mana a doua.....
Fixul meu.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

 calinkgb, on 10th August 2012, 11:52, said:

iti recomand asa ceva.
Foarte bune Baofeng-urile insa ar fi mai potrivit un model monoband UHF, ii merge mai eficient antena decat la dualbanduri.

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Eh, gasesti antena dedicata, monoband, la fel ca la UV3....
Mai vazusem, pe ebay, e drept, UV5-ul cu baterie de 3600mAh. Aia tine de uiti de ea.

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pentru comoditatea la sarit dintr-o masina in alta cu statie cu tot, recomand ce am si eu, Alan 42 cu o antena scurta. Usor de plimbat, usor de montat si toata statia e in mic. Dezavantaj - n-are auto squelch. Poti, la nevoie, sa o folosesti si cu baterii R6 (din testele mele bate 1,5 km) sau acumulatori (n-am testat).

#14
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Si eu as prefera ceva nou. La SH iti poti lua teapa daca nu ai suficienta experienta, iar in domeniul asta nu am.

Si eu ma gandeam la ceva de genul Alan 42/Intek, mica si portabila, insa din ce am mai citit am inteles ca nu prea se poate folosi in masina. Ai nevoie de antena externa oricum, asa ca avantajele cam dispar.

Va multumesc pentru sfaturi, orice sugestii sunt binevenite.

#15
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
In cazul asta, asa cum ziceam - Stabo 3003 + ML145.

#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu sincer nu am inteles ce vrei!! Ba PMR,ba CB...Pana la urma am vazut ca te hotarasei la CB dar acum nu mai vrei nici din aia ca are antena externa....Eu zic sa te si hotarasti sau mai bine explica pentru ce vrei si ti se va recomanda ceva ce e potrivit....

#17
Gabikia

Gabikia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 29.05.2010
Eu propun sa isi cumpere un 857 de la inceput si gata! :lol:

#18
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Sa nu exageram, totusi.....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate