Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

RFI: Peste jumătate dintre români îl regretă pe Ceaușescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5036 replies to this topic

#5023
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

View Postdjl, on 15 mai 2014 - 11:29, said:

Desfiinţarea acordului global a mărit şi mai mult furturile!
Nu stiu daca s-a desfiintat ! Eu, pana in 90' am lucrat in acord. Lucram la un institut de proiectari in constructii dar acordul era tot un fel de "facatura". Se calculau veniturile realizate din productia vanduta si incasata, se stabilea un coeficient care apoi era repartizat pe compartimente in sedinta COM !

Deci nu era distribuire proportionala cu ce ai lucrat ci subiectiva, in functie de hotararea membrilor COM si ieseau scandaluri de fiecare data !

Edited by argonaut, 15 May 2014 - 11:54.


#5024
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Ce ziceam de interferenţa politucului...
Şi mai exact cum stabilea acele cote C.O.M. (Consiliulul Oamenior Muncii)?

#5025
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

View Postdjl, on 15 mai 2014 - 13:10, said:

Ce ziceam de interferența politucului...
Și mai exact cum stabilea acele cote C.O.M. (Consiliulul Oamenior Muncii)?

Mecanismul e mai complex, in cazul descris de mine. Interferenta politicului consta in faptul ca presedintele COM era de drept, secretarul de partid iar directorul vicepresedinte.

Membrii erau sefii de ateliere de specialitate, arhitectura, instalatii, geotehnica, etc. Lucrarea, un bloc, de exemplu, avea alocata o cota de manopera de proiectare, la valoarea totala a investitiei. Acordul  se materializa prin timpul mai scurt ( fata de cel normat ) in care se preda lucrarea. Diferenta se transforma in acord global. Targuiala era pe cheltuielile TESA care erau mai greu de cuantificat ca aferente unei singure lucrari. Tot circul dura cate 6-7 ore daca valorile erau mai mari si sursele erau si de la lucrari specifice pe colective. Eu eram la Geotehnica si luam bani si din verificari si analize, la care nu participau celelalte specialitati, dar banii intrau la gramada si se imparteau ca atare. Poti sa-ti imaginezi restul ! :)

#5026
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Banii se împărţeau fiecăruia după necesităţi  :)
P.S. Vreţi link-uri către topicuri (threaduri) care au legătură cu perioada 1965-1989?

#5027
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
P-asta n-o mai auzisem. Stiu ca la o intreprindere luam in plus (la salariu) si la alta in minus.

#5028
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Romania tara mare,
Cine fura ala are!

#5029
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Curiozităţi:
1) serialul "Escrala Isaura/Sclava Isaura" a fost difuzat la noi şi înainte de 1989?;
2) când au început să facă femeile plajă topless pe la noi? Dar când a început nudismul pe la Costineşti, 2 Mai, Vama Veche? Femei topless am văzut la 2 Mai când eram mic, dar nu ştiu dacă la nord de 2 Mai se practica.

#5030
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Plaje libere (fara plata)? Ca la Eforie...

#5031
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
http://www.kmkz.ro/o...i-cu-executare/

#5032
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
1. Nu
s-a dat joi noaptea cred, pe beograd 2 in 88-89
Vineri era ori Cops, Hunter, Miami Vice sau Crime Story

#5033
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Ce dansuri puteau să existe pe la noi în 1968   Posted Image   Posted Image   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EfCBOYkLzik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 18 May 2014 - 12:04.


#5034
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,288
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdjl, on 17 mai 2014 - 12:00, said:

2) când au început să facă femeile plajă topless pe la noi? Dar când a început nudismul pe la Costinești, 2 Mai, Vama Veche? Femei topless am văzut la 2 Mai când eram mic, dar nu știu dacă la nord de 2 Mai se practica.

  
La Costinesti era plaja nudistilor inca dinainte de '89. Era in zona din apropierea epavei.  La Eforie Nord plaja de nudisti era dupa restaurantul "Vraja Marii" in sensul spre Eforie Sud. Teoretic, barbatii erau despartiti de femei printr-un gard si la capatul dinspre mare al lui era un soi de paznic. Eu faceam dese "excursii" la nudiste. Intram in apa si inotam cativa metri, ocolind astfel gardul. Ajungeam la sectorul pentru barbati dupa care faceam aceeasi figura si ajungeam la femei. Oricum, nu prea se tinea cont de gard. Cine vroia ajungea si colo si colo. La sectorul pentru femei era aglomeratie nu atat pentru "priveliste" cat pentru faptul ca veneau polonezele care vindeau fel si fel de lucruri pe plaja. E drept, mai mult cosmetice (crema "Nivea" si ojele erau la mare cautare printre romance) dar si alte fleacuri la pret redus fata de magazinele de la noi. Multe produse nici nu se gaseau in magazinele noastre.  Tot la sectorul pentru nudiste veneau si pescarii cu peste proaspat prins in larg. Astia puteau sa se duca la fel de bine si la nudisti dar probail veneau la nudiste pentru "priveliste" .Imi aduc aminte ca aveau niste siruri cu guvizi si chefali uriasi fata de ce vedeam sau ce pescuiam eu de pe diguri.

#5035
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
La Costineşti adio plajă de nudişti, da plajă de cocalari. Bine, am fost la Costineşti prin 1986, dar amintirile mele sunt cu 1997, aşa că nu  e epoca Ceauşescu.
Dar când mergeam la 2 Mai mă uitam la sânii doamnelor   Posted Image   Mă uitam şi la reviste cu doamne goale pe la 5 ani  Posted Image  Dacă eram mai mare pe atunci, era mai bine, că nu erau atâtea sclifosite, tunate etc...

Dar cum de se face că deşi şi la poloenzi, se găseau unele chestii?

Edited by djl, 18 May 2014 - 13:08.


#5036
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,288
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdjl, on 18 mai 2014 - 13:02, said:

La Costinești adio plajă de nudiști, da plajă de cocalari. Bine, am fost la Costinești prin 1986, dar amintirile mele sunt cu 1997, așa că nu  e epoca Ceaușescu.
Dar când mergeam la 2 Mai mă uitam la sânii doamnelor   Posted Image   Mă uitam și la reviste cu doamne goale pe la 5 ani  Posted Image  Dacă eram mai mare pe atunci, era mai bine, că nu erau atâtea sclifosite, tunate etc...

   Ce tunate, nene, la vremea respectiva...? Erau nemtoaicele si nordicele (finlandeze si suedeze) numai fibra. Ziceai ca-s Afrodita iesind din spuma marii, unele. Si n-aveau nicio jena sa se expuna in toata splendoarea lor.

#5037
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Zic că pe atunci (nu prea) erau. Acuma sunt *... era să zic eu o parodie de versuri.

* pe unde se mai postează poze vechi cu domane dezbrăcate lumea zice "sâni naturali", "pe vremea aia erau sâni naturali, nu tunaţi". P.S. Degeaba au sânii mari, dacă în rest sunt cum sunt. Şi deşi persoană de sex masculin, nu mă omor după alea cu sânii mari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate