Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

RFI: Peste jumătate dintre români îl regretă pe Ceaușescu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5036 replies to this topic

#1
EvilYuri

EvilYuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 03.11.2011

Quote

După mai bine de două decenii, românii au încă nostalgia comunismului. Potrivit unui sondaj, publicat de Radio France International, mai mult de jumătate dintre compatrioți regretă Epoca de Aur. În plus, ei cred că țara noastră are o imagine proastă în străinătate și întreaga vină este a politicienilor și a conflictelor dintre partide.

Mai mult de jumătate dintre români sunt nostalgici atunci când vine vorba de perioada comunistă, arată un sondaj Public-Affairs. Ei s-ar întoarce la regimul lui Nicolae Ceaușescu, pe care îl consideră mai bun decât cel din prezent, chiar dacă a fost aplicat prost.

Românii vor să se întoarcă la comunism pentru că nu mai au încredere în politicienii de azi. Potrivit unui sondaj al Institutului Român de Studii Sociale, unul din trei sunt siguri că politicienii mint și fură.

Nici viitorul european al României nu este privit cu ochi buni de respondenții sondajului. Aproape 2 treimi cred că țara se află pe un drum greșit, iar un sfert dintre români se tem de o posibilă excludere din Uniunea Europeană, din cauza instabilității și conflictelor dintre partidele politice.

sursa

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Tind sa cred ca e adevarat si asta doar pt ca cei care au venit acum in "epoca democratiei" au adus tara in pragul dezastrului. Si nu arat cu degetul spre un partid sau altul.
A fost naspa si pe vremea lui ceausescu dar macar era o ordine in tara asta si niste legi..stiau hotzii de frica. Acum e tzara lui papura voda..face fiecare ce il taie capu, omoara, violeaza si daca are bani isi cumpara libertatea.

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Probabil era mai bine atunci, nu stiu ca nu am trait, si nici nu imi doresc.
Ce stiu e ca acum este sub orice critica.
Tupeul si nerusinarea au ajuns valorile unui om.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,217
  • Înscris: 13.06.2004
Nu-s comunist, dar regimul neo-comunist de după 1989 a reușit să se facă de cacao din multe puncte de vedere în fața celor care recunoșteau că-s comuniști! Vorba lui Nicu Ceaușescu "Voi nu o să reușiți să văruiți ce a construit în 20 de ani tata".

#5
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
Si cu ideea statului minimal vrea PDL sa mearga in alegeri.

Sa te tii ce de voturi o sa ia.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007
Numai prostii sau cei rau intentionati (sau poate ambele cazuri) pot fi nostalgici dupa un regim criminal si opresiv. Din pacate in tara asta astia sunt multi si nici nu invata nimic din viata/istorie.
Singurul avantaj pe vremea aia era ca tot mujicul, oricat de inapt si retardat ar fi fost, tot isi gasea un loc de munca, dar asta a fost pana la urma si o mare lovitura data economiei prin scaderea calitatii si a performantei. In rest omul era un simplu obiect fara absolut nici un drept, ca o vita la abator.

L.E.: Nostalgicii pot sa stea linistiti. Si acum traiesc tot in comunism si vor trai in continuare. Cei care au condus Romania dupa '89 si acum, au fost mari stabi prin PCR.

Edited by Tipiric, 09 August 2012 - 23:54.


#7
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

 flovio, on 10th August 2012, 00:46, said:

Si cu ideea statului minimal vrea PDL sa mearga in alegeri.

Sa te tii ce de voturi o sa ia.

O să câștige la puncte de nici nu o să știe unde o să doarmă la noapte.

:lol:

#8
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 Tipiric, on 10th August 2012, 00:51, said:

Numai prostii sau cei rau intentionati (sau poate ambele cazuri) pot fi nostalgici dupa un regim criminal si opresiv. Din pacate in tara asta astia sunt multi si nici nu invata nimic din viata/istorie.
Singurul avantaj pe vremea aia era ca tot mujicul, oricat de inapt si retardat ar fi fost, tot isi gasea un loc de munca, dar asta a fost pana la urma si o mare lovitura data economiei prin scaderea calitatii si a performantei. In rest omul era un simplu obiect fara absolut nici un drept, ca o vita la abator.

L.E.: Nostalgicii pot sa stea linistiti. Si acum traiesc tot in comunism si vor trai in continuare. Cei care au condus Romania dupa '89 si acum, au fost mari stabi prin PCR.
:confuzzled:

Adica mujicul trebuie sa fie azi fericit? Chiar daca nu are joaba macar economia e calitativa si perfo?

Iar acum este tot comunism? Unde?
In jipanele osanzosilor?

#9
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Infrastructura rutieră, de exemplu. Până o privatizează și pe aia de tot. :OK:

#10
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 Tipiric, on 10th August 2012, 00:51, said:

Singurul avantaj pe vremea aia era ca tot mujicul, oricat de inapt si retardat ar fi fost, tot isi gasea un loc de munca, dar asta a fost pana la urma si o mare lovitura data economiei prin scaderea calitatii si a performantei. In rest omul era un simplu obiect fara absolut nici un drept, ca o vita la abator.
Nici economia de acum nu e mai breaza. Acum importam mare parte din ceea ce consumam si avem tara vanduta din cauza datoriilor. Si dupa cum merg lucrurile(sistemul de invatamant si cel sanitar) tot vite la abator suntem si acum si vor fi cei in urma noastra.

Eu sunt nostalgic doar dupa ordinea de atunci. Nu iti permiteai sa te iei in gura cu militianu de la circulatie sau sa faci duda mare prin spatiu public.

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da... lucrurile rele le uiti usor, ramane pojghita nostalgica.

Cert e ca nu vad cine o sa ne plateasca pensia si nici comunistii nu aveau solutii.

Nu exista miracole.

Eu imi aduc aminte cu gust amar de epoca "comunista".

La noi nu a fost comunism, a fost tot ceva "original" :D

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007

 cuculili, on 10th August 2012, 01:03, said:

Adica mujicul trebuie sa fie azi fericit?
Nu. Mujicul trebuie sa caute ceva mai bun, nu sa se intoarca la un regim criminal. Pentru cei care nu stiu, comunismul a facut cel mai mare holocaust din istoria omenirii.
Si da, acum tot comunism este. Unul ceva mai libertin cu masca de democratie. Stai sa isi dea masca jos. Si se cam pregateste sa si-o dea.
Dar ce tot spun eu, cineva care nu vede ca tot de comunisti este condus nu va intelege niciodata nimic, iar cineva care prefera sa fie un obiect (mai rau ca un sclav) al unui regim ala nu va intelege si nici nu va vrea sa inteleaga ce inseamna libertatea. Lui ii place sa fie sclavete. S-a nascut sa fie sclavete si atat.

Cat despre economia comunista care duduia si facea... aia oricum ar fi cazut. Nu au distrus-o in mod direct "democratii". O productie de volum facuta pe principiul "lasa ba ca merge si asa", cat mai ieftin si repede posibil, cu toti inaptii prin fabrici si chiar la conducerea fabricilor, cu utilaje si tehnologii extrem de invechite care scoteau cantitati uriase de rebuturi si numar mic de reusite nu putea sa sustina o economie sanatoasa si durabila.

Edited by Tipiric, 10 August 2012 - 00:18.


#13
EvilYuri

EvilYuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 03.11.2011

 Courage, on 10th August 2012, 01:12, said:

Cert e ca nu vad cine o sa ne plateasca pensia si nici comunistii nu aveau solutii.
Aveau, fabrici si uzine....culmea, si sistem de irigatie.

#14
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 Tipiric, on 10th August 2012, 01:13, said:

Dar ce tot spun eu, cineva care nu vede ca tot de comunisti este condus nu va intelege niciodata nimic

:confuzzled:
Am vrut sa te intreb despre definitia "comunistului" insa acum am realizat ca ai sub 30 ani.
Generatia care la orice Bau-Bau ii spune comunism.

In acest caz, da, Raul exista in lume in continuare.

#15
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Aud la multi mosi ca il vor inapoi pe ceausescu ca le-a dat apartamente si slujbe la toti. Nu am trait atunci si ma bucur de asta.

Regimul ala nu putea sa reziste pentru ca ceausescu habar n-avea de economie. Slujbele n-aveau treaba cu realitatea economica, conta doar sa fie toti angajati, iar fara manageri cu cap nu merge treaba.

Era necesar un plan de ajutor din partea altor state in '90 in ro, pacat ca nu era niciun interes pentru asta.

Edited by Shade14, 10 August 2012 - 00:25.


#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,007
  • Înscris: 02.12.2007
Mda, de aia comunismul a fost si este un esec in toate tarile in care a fost aplicat.

#17
EvilYuri

EvilYuri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 03.11.2011
Mai ales in China.

#18
euNemultumitul

euNemultumitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 05.11.2011

 EvilYuri, on 10th August 2012, 00:22, said:

Pai jumatatea asta ne tine pe noi in urma.Din cauza lor s-a distrus Romania dupa 89, avand in vedere ca doreau sa aduca aceeasi nenorociti care doresc sa puna iar mana pe Romania.

Pentru adeptii lui ceausescu: Nu tot ce se facea pe vremea lui ceausescu era de bine, majoritatea uzinelor produceau lucruri de calitate slaba, iar angajatii erau in proportie de 70% complet pe dinafara, invatau niste chestii pe derost si repetau ca papagalii. In capitalism acestia nu ar mai putea sa traiasca, iar daca si-au educat si copiii la fel, vai de capul lor.

Inainte de 89, mureai de foame ca Ceausescu nu-ti dadea nimic de mancare, multi ori sunt prosti ori au creierul praf si nu-si maia duc aminte. Ce plm faceai cu 20 litri de motorina pe luna ? Ca sa nu mai zic ca nu aveai voie nici macar sa-ti aranjezi parul cum vrei, ce sa mai zic de injuraturi la adresa conducerii, cum fac acum.

Probabil singurul site din Romania era www.pmr.ro  :thumbup:

Fraierestenii cred pe vremea lui Ceausescu se muncea corect, pacat ca, gandirea lor se opreste la granita Romaniei, ce urma dupa, nici nu le trecea prin cap.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate