Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Montaj regulator +12V

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Probi

Probi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2009
Salut!

Am o problema si sper ca ma poate ajuta cineva.
Am un 1 incarcator de 18 V (600mA) care scoate DC care vreau sa-l leg la o banda de led-uri de 12 V. Am inteles ca am nevoie de un regulator de +12V pe care l-am si achizitionat (1 leu :D). Intrebarea mea este cum leg incarcatorul la regulator si mai departe de la regulator la banda de led-uri? Regulatorul are 3 pini. Unde ce fac ?

Poate e o intrebare de baza dar sunt foarte novice. Mentionez ca am utilizat Search dar nu am gasit nimic care sa-mi raspunda la intrebare.

Multumesc anticipat!

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Regulator de 12V cu 3 pini in valoare de 1RON ... presupun ca vorbesti despre 7812.
La pinul 1 (numarat de la stanga spre dreapta, cu fata circuitului spre tine) legi +18V.
La pinul 2, legi minusul.
La pinul 3 ai +12V - de aici legi hoarda ta de leduri.

Later Edit:
Minusul este comun, deci de firul care se leaga pinul 2, legi si minusul ledurilor.
Circuitul integrat trebuie montat pe un radiator pentru a evita supraincalzirea lui.

Edited by pelikanu, 26 July 2012 - 16:11.


#3
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cred ca mai trebuie sa stie ceva. La iesirea regulatorului vei avea 12v si maxim 600mA, pentru ca la intrare ai 18v si 600mA.
http://www.google.ro...h...152&bih=658

Edited by nico123, 26 July 2012 - 16:30.


#4
Probi

Probi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2009

View Postnico123, on 26th July 2012, 17:27, said:

Cred ca mai trebuie sa stie ceva. La iesirea regulatorului vei avea 12v si maxim 600mA, pentru ca la intrare ai 18v si 600mA.

Sper sa nu fie probleme din cauza amperajului dar 12 V e ceea ce am nevoie sa-mi iasa din circuit. Multumesc de informatii, revin cand circuitul e gata.

#5
Probi

Probi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2009
Ar fi o problema cu amperajul in cazul circuitului de mai sus ? 600mA e prea mult pentru o banda de 12 LED-uri de 12 V ? Nu stiu exact cat e rezistenta lor, nu scrie nici unde.

LE:
Scuze de double-post

Edited by Probi, 26 July 2012 - 17:42.


#6
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
LED-urile nu au rezistenta.
Trebuie sa le dai curent fix, nu iti fa griji pe partea de tensiune.

Poti face cu un LM117 ca solutie liniara cu randament scazut sau cu un driver dedicat pt led.
Daca vrei driver dedicat gata construit cu posibilitate de dim, astept PM.

#7
Probi

Probi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2009
Multumesc tuturor pentru ajutor!

Am rezolvat problema cu LM117 dar am schimbat incarcatorul cu unul de 18 V dar de 4.5 amp. La cel de 600mA led-urile palpaiau. Se poate inchide topic-ul! Multumesc!

#8
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
ce curent ai setat? Nu se incinge lm-ul?

#9
Probi

Probi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2009

View Postapanoiu, on 28th July 2012, 16:50, said:

ce curent ai setat? Nu se incinge lm-ul?

12 V. Nu se incinge, e montat pe un cooler de aluminiu (de chipset de MB) cu un ventilator de 4 cm racordat tot la acelasi incarcator. DIY cum zici tu baby :) Arsesem primul initial cand l-am lasat gol dar cel montat pe cooler functioneaza deja de 2 zile non stop si nu da semne de oboseala :)

#10
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
salutare!Ajuatima cu o problema! am luat de curand o banda led smd 5050 de 5 metri,as vrea sa stiu daca se poate alimenta la o sursa {scoasa din} pc,nu stiu exact puterea ei,o pot lega direct la 12v,sau mai trebuie ceva? Mersi Posted Image

#11
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Daca bine tin minte, ledurile 5050 consuma cam 0.2W. Daca ai banda cu 60leduri/m, ai un consum de aproximativ 300x0.2=60W.
Asta inseamna cam 5A la 12V, nu este o problema ptr. o sursa de PC.

#12
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
pe controlerul benzi scrie 12v-9A maxim,sursa nu cred ca depaseste acei 9A,nu?incat sa iasa "ciupercute" din banda

#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pentru a mia oara, cu conteaza cati amperi are sursa, important este ca acest "numar" de amperi al sursei sa fie mai mare decat cel necesar consumatorului sau cel putin egal
ORICAT  de mare, cu cat mai mare cu atat mai bine, 1.000.000 de A daca are sursa e foarte bine, consumatorul "va lua" doar cei 5 A de care are nevoie

exemplul clasic: bateria masinii are 12v si peste 60 A (si 70-80 A sau mai mult)
ai vazut sa explodeze consumatorii sau sa "iasa ciupercute" (becuri, radio, led-uri...) ?


IMPORTANT este voltajul, acesta nu trebuie sa depaseasca specificatiile consumatorului (o variatie de +/- 5% se admite totusi, uneori si mai mult)

Edited by aeon, 26 October 2012 - 15:46.


#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postaeon, on 26 octombrie 2012 - 15:43, said:

...
exemplul clasic: bateria masinii are 12v si peste 60 A (si 70-80 A sau mai mult)
ai vazut sa explodeze consumatorii sau sa "iasa ciupercute" (becuri, radio, led-uri...) ?
...
In general un acumulator debiteaza 2-300A (unele si mai mult). Cei 70-80A sunt de fapt Ah (intensitatea pe care o poate livra timp de o ora pana cand bateria este considerata descarcata).

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asa e, am dat exemplu cu cifra scrisa pe baterie
pentru perioade scurte, curentul poate fi mult mai mare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate