Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

sfat vanzare produs pe tocmai.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Va salut. Am nevoie de o parere din partea celor care cunosc mai multe detalii.

Am pus zilele trecute un obiect la vanzare pe un site de anunturi tocmai.ro si la foarte scurt timp, imediat dupa validarea anuntului de catre staff ul site ului primesc un mesaj de la o persoana care se arata interesata sa cumpere acel obiect. Pana aici toate ok insa aflu ca acel cineva e din UK dupa spusele lui si ca vrea sa faca , cadou acel obiect unei persoane care se afla in africa/nigeria. Din auzite nu sunt primul care are de aface cu africani pusi pe shopping pe site urile din RO.
Ce ma nedumereste e faptul ca tipu e dispus sa faca plata inainte sa-i livrez aparatul si imi cere un cont paypal sau o modalitate sa mi plateasca.
Ce nu stiu eu e daca e ceva necurat la mijloc. Omul ala poate sa profite cumva de datele ce i le ofer cont bancar paypal etc ?

Pe mine m-a intrigat diferentele astea de locatii. Uk, africa..etc.

Edited by prosopel, 25 July 2012 - 10:15.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Tot ce contine ca locatie "Nigeria" in 99.99% din cazuri este vorba de o teapa.

P.S. E si un film facut :D

[ https://player.vimeo.com/video/8657832 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by LensFlare, 25 July 2012 - 10:28.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
da, e ceva necurat la mijloc. ar fi cam 2 variante:
1. e vorba de un nigerian care a spart contul de paypal al cuiva; plata unui produs care sa fie trimis in nigeria bate la ochi, asa ca prefera sa-ti trimita tie banii din contul ala (o plata catre o tara din UE nu bate asa de tare la ochi) si tu sa-i trimiti produsul. cel mai probabil cei de la paypal vor fi sesizati de catre pagubit si tu nu vei mai primi banii (sau va trebui sa-i dai inapoi)
2. o sa-ti trimita mai multi bani si te va ruga sa-i trimiti diferenta celui din nigeria(impreuna cu produsul); ulterior plata lui va fi anulata, iar tu vei ramane si fara produs si fara bani.

#4
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
e tzeapa.

cum dracu ala din uk fix un site obscur din romania l-a gasit?
:))



dupa ce primeste coletul o sa se planga la paypal ca nu i-ai trimis obiectul si aia iti vor lua banii transferati inapoi

#5
prosopel

prosopel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.03.2012
Ok, multumesc pt raspunsuri. Mi se parea ceva ciudat, acum sa confirmat.

L-am intrebat si eu cum se face ca imediat dupa ce am postat anuntul pe site l-a si vazut el fiind din "uk" iar site ul din ro. Nu mi-a raspuns.

Edited by prosopel, 25 July 2012 - 11:09.


#6
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 22.06.2007
E teapa ... si eu am fost contactat de astfel de persoane si acelasi text il foloseau, nigeria, paypal.. etc...

#7
autonight

autonight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.12.2007
http://www.tocmai.ro...0-19408087.html

USER: r0by2oo8

Tel: +40 762 838 326

TEPAR!

Am cumparat telefonul de la el insa are probleme cu butonul de volum + cu toate ca scrie in anunt ca functioneaza perfect si nu are niciun fel de problema citez "IMPECABIL CA NOU, ARATA SI FUNCTIONEAZA 10 DIN 10". M-am inteles cu el ca-mi returneaza 150lei reprezentand contravaloarea reparatiei, n-a acceptat decat 100lei, am zis "hai fie!" si acum de 1 saptamana astept sa-mi returneze banii insa acum mi-a blocat numarul si de cate ori il sun imi da ocupat!
Eu intre timp am depus plangere impotriva tocmai.ro si fancourier pentru simplul fapt ca au reclama mincinoasa cu privire la Verificare Colet, ca cica poti verifica coletul insa nu si produsul in sine-functionalitatea lui, adica sa-i faci proba si apropo am raspunsul acesta din partea tocmai.ro. Asadar am mers la ANPC si am depus o plangere, unde am pomenit si de acest individ care acuma m-a blocat sa-l mai sun ca tre sa-mi dea inapoi 100lei.

Acum am vorbit cu cineva din familie care este politist, ca deah doamne bine ca-l am printre neamuri si m-a sfatuit sa depun plangere impotriva lui pentru inselaciune, ei mai mult decat sa-l identifice nu pot sa faca, mi-a explicat, ca nu-s recuperatori, il vor chema pana la ei sa discute si ei cu el si dupa aia eu ma voi adresa politiei prin intermediul avocatului meu ca vreau sa-l dau in judecata pentru inselaciune si apoi il voi baga in proces, ca politia imi va da toate datele lui. Pentru inselaciune se ia intre 3 si 12 ani de inchisoare. Depinde ce avocat isi baga el, ii cer suma stabilita ca reprezentand contravaloarea reparatiei, timbrul judiciar + restul taxelor de judecata si pe mine ma reprezenta cineva din familie, care face si el un ban, ca va plati individu onorariul avocatului. De infundat il infund 99%.

Daca ati mai patit careva asa ceva cu acest individ astept sa ma contactati sa ne unim, nu va costa nimic, avocatul e "din partea casei".

UPDATE: Tocmai am fost contactat si de catre cei de la Tocmai.ro si citez:
"ID: #95591 18/09/2014 Ne pare rau pentru situatia intampinata, voi efectua verificari suplimentare si, conform termenilor si conditiilor tocmai.ro, voi lua masurile necesare in legatura cu situatia semnalata.Va asigur ca echipa tocmai.ro face tot posibilul pentru a incuraja utilizatorii sa posteze anunturi cu datele corecte, insa, utilizatorul este singurul raspunzator de materialele pe care le posteaza si de consecinta postarii sau publicarii lor, de stergerea acestora atunci cand nu mai sunt valabile, sau de modificarea lor atunci cand e necesar.
Va recomand sa faceti o reclamatie la cea mai apropiata sectie de politie, iar noi le vom oferi toate informatiile pe care le vor solicita.
Va multumesc pentru intelegere si va doresc o zi placuta."

Edited by autonight, 18 September 2014 - 12:18.


#8
Teddy23

Teddy23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2014
Buna tuturor! Am si eu o problema asemanatoare..mai exact: am pus la vanzare un laptop de 1500lei pe tocmai.ro, si intr-o ora cineva din UK mi-a cerut sa-i dau nr card, etc pentru a-mi da banii in avans. Mi s-a parut dubios, n-am raspuns. Dar dupa doua zile, primesc altul, de la altcineva, tot cu livrare in UK. Personajul asta la inceput imi scria intr-o romana de google translate, cred ca de asta m-a convins oarecum..Mi-a zis ca are nevoie urgent si sa-i trimit laptopul a doua zi de dimineata (adica ieri). Parca am simtit ceva si am zis sa astept sa vad daca imi scrie ceva pana azi, dar nimic. Si azi, am primit alt mesaj, de la altcinva, tot din UK, care imi cerea aceleasi detalii despre card si toate cele. Ok, este teapa, m-am convins. Se poate face ceva?

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
Tot ce se poate face este sa nu picam in plasa si se vor lasa si ei de tepe. Nu cred ca se baga politia romana la astfel de tepe, practic internationale.

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Toate sunt tentative de a va tepui.

#11
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Cu paypal am inteles ca poate sa-ti retraga banii care i-ai primit.

Dar intr-un cont bancar daca iti ajung niste bani (Raifaissen de exemplu), poate banca dupa aceea sa iti ceara inapoi acei bani ? Adica banca e acoperita legal sa iti scoata din cont banii care deja ti-au intrat ?

#12
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013

View PostBG_183, on 30 septembrie 2014 - 19:40, said:

Cu paypal am inteles ca poate sa-ti retraga banii care i-ai primit.

Dar intr-un cont bancar daca iti ajung niste bani (Raifaissen de exemplu), poate banca dupa aceea sa iti ceara inapoi acei bani ? Adica banca e acoperita legal sa iti scoata din cont banii care deja ti-au intrat ?
buna intrebare....dar ?

#13
alcapone17

alcapone17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.03.2007
Daca gasesti 100 de lei pe jos, te duci la politie sau ii cheltui? Banca isi asuma astfel de pagube daca ai apucat sa ii scoti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate