Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

(cata.r) O casa de lemn in Craiova

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#1
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Uite ca am ajuns si la proiectul de care m-am ferit cel mai mult in viata, constructia de la 0 a unei case de locuit. Oricat mi-a placut mie usurinta si lipsa de batai de cap a unui apartament la bloc, a venit si momentul casei.

Tot ce sper e ca voi reusi sa fac procesul cat mai putin dureros...

In Noiembrie anul trecut am achizitionat terenul (a durat ani pana sa gasesc in interiorul orasului ceva corespunzator, la un pret pe care sa mi-l permit). Am inceput actele imediat, cu Certificatul de Urbanism si apoi avizele. In paralel am lucrat cu Arhitecta la planurile casei si cu Constructorul la diversele detalii. Dupa cateve mici respingeri si ajustari am obtinut in sfarsit saptamana trecuta autorizatia. Planul e sa se inceapa constructia saptamanile viitoare.

In casa vom locui o familie de 4 persoane (2 adulti + 2 copiii) si vor vizita (ocazional stand peste noapte) 4 bunici.

Am ales sistemul de construtie pe structura de lemn, cu pereti tip sandwich.

Hai noroc!

#2
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Terenul

Atasez o schita (facuta dupa Google Earth, deci destul de aproximativa).

Attached File  teren_casa.png   27.45K   331 downloads

Exista o casa demolabila pe teren, in coltul vestic. Imprejmuirile sunt pe toate laturile, cu cele de la strada si dinspre NV necesitand refacere.

Strada este stanga jos (sud-vest) cu deschidere de 19m. Terenul este in oras, intre case si are vedere doar la alte case.

Exista 2 case vecine pe calcan: pe jumatatea inferioara a laturii nord-vestice (lipita de casuta de pe terenul meu) si cam jumatate din latura sud-est. Mai e o casa la vreo 2m in spatele terenului. Aceste case vecine sunt P sau P+1. Cate o casa mai departe insa, sunt si case inalte (P+2).

Terenul are o panta usoara, fundul curtii fiind cam cu 1.50-2m mai sus decat strada.

Planul e sa construim casa noua in jumatatea din spate a terenului si in paralel sa demolam casa veche existenta. Dupa care vrem sa facem acest teren un paradis verde, de care sa ne bucuram si noi dar si cele doua pustoaice neastamparate ale noastre.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
ai grija cu paradisul
de regula paradisul se face in spate casei ,nu in fata
in fata parcare si cam atat

#4
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Casa

Cum ziceam, casa va fi amplasata in jumatatea din spate a terenului. Vor exista doua terase: una catre S si una catre N-V (aceasta fiind mai mult o zona plana, batatorita decat terasa propriuzisa. Spatiu perfect pentru o masa de pingpong sau o piscinuta din acelea umflabile de plastic vara.

Attached File  amplasament_casa.png   28.14K   111 downloads

Casa veche va fi demolata, iar in locul ei va fi parcarea (coltul vestic). Vreau sa facem o parcare "ecologica", care sa arate doar a iarba verde, gazon. Sper sa ne iasa.

Avem niste copaci in coltul Estic al terenului, ii vom pastra si vom incerca sa mai plantam. Habar nu am cum vom trata panta terenului. De fapt, nu prea stiu nimic din toate astea, cred ca preferabil va fi sa gasim o pepiniera si eventual un peisagist accesibil care sa ne sfatuiasca!

 petre69, on 22nd July 2012, 15:17, said:

ai grija cu paradisul
de regula paradisul se face in spate casei ,nu in fata
in fata parcare si cam atat

Corect. Eu as visa sa facem verde peste tot si de jur imprejur. :) Dar parcarea va fi in fata-stanga (colt vestic).

#5
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Interior - Parterul

Parterul este locul de zi, de locuit. Spatii functionale si tehnice pe stanga, camere de locuit pe dreapta. Am mers aici pe o bucatarie generoase, cuplata cu locul de luat masa. Comunica usor, ca si livingul, cu terasa prin usi mari de sticla.

Camerele sunt separate, dar cu usi duble si/sau culisante care permit sa deschizi spatiul cat-de-cat in caz ca asta ai vrea.

Terasa va avea o pergola si eventual o copertina retractabila. Inca nu e complet decis.

Vestibul mare la intrare, cu spatiu de depozitare caci acolo se face cea mai multa mizerie in experienta mea.

Dormitorul de la parter este dedicat bunicilor si altor oaspeti. Cuplat cu un grup sanitar apropiat, pot stea acolo linistiti fara sa streseze vreun membru al familiei mai sensibil. :) Veniri si plecari usoare si ne-zgomotoase.

Attached File  plan_parter_simplu.pdf   94.1K   854 downloads

Interior - Etaj

Etajul este dedicat odihnii, spatiu nocturn.

In dormitorul matrimonial, dressing-ul are rol si de buffer intre baie (si zgomotele ei) si pat. Dusul din baie este stil "open shower" cu deschidere pana in cada.

Spatiul "de relaxare" este, sincer, ramas fara utilitate deocamdata. Poate deveni un birouas sau debara prin inchidere.

Attached File  plan_etaj_1_simplu.pdf   56.62K   506 downloads

Interior - Mansarda

Mansarda e  "imparatia" mea. Vast spatiu liber: birou, media room, depozitare etc. In caz de necesitate se pot cu usurinta separa (prelungind peretii de sustinere)  un dormitor si o sufragerie pt un mini-apartament.

Attached File  plan_mansarda_simplu.pdf   83.53K   357 downloads

Cam atat cu planurile. Pareri?

Edited by cata.r, 22 July 2012 - 18:01.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
e prima oara cand vei locui la casa ?

#7
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Da. Am mai stat la: bloc comunist, bloc din complex rezidential si etaj/apartament dintr-o vila cu curte.

La casa numai pe la tara la bunici.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
300 mp pt 4 persoane e prea mult

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
spatiul ala de relaxare de pe etaj e inutil, daca stai la casa nu o sa te opresti niciodata intermediar sa stai.
mai bine faci o debara ceva ca de aia ai tot timpul nevoie.

#10
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Niste randari. Ignorati va rog micile disconcordante, sunt din diverse stadii ale proiectului.

Intrarea casei:

Attached File  randare_sudvest.jpg   1.86MB   559 downloads

Terasa sudica, unde se iese dinspre sufragerie si bucatarie.

Attached File  randare_sud.jpg   1.87MB   560 downloads

 petre69, on 22nd July 2012, 19:14, said:

300 mp pt 4 persoane e prea mult

E vina mea, sincer: eu am vrut mansarda. Un plan optional era fara, dar eu am insistat pentru in spatiu de lucru separat fizic de restul casei. Lucrez mult de acasa asa ca... am fost cam inflexibil.

 septimiu80, on 22nd July 2012, 19:38, said:

spatiul ala de relaxare de pe etaj e inutil, daca stai la casa nu o sa te opresti niciodata intermediar sa stai.
mai bine faci o debara ceva ca de aia ai tot timpul nevoie.

Da, e o idee.

Ma mai gandeam si la un gardulet si spatiu de joaca si jucarii pentru copiii.

Altcineva zicea de o sauna, dar nu stiu...

#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
cand o sa ai copii de varsta potrivita o sa intelgi ca un spatiu de joaca in apropierea scarilor nu vor parea o idee prea buna.
daca usita aia o sa fie foarte bine inchisa poate altfel o sa vezi ca nu e comod sa ai spatiul de joaca pe holul de la etaj. ori esti jos si atunci nu prea auzi, ori esti pe etaj si vei prefera camera lor.
sigur ca il poti lasa asa, poate aveti pasiune pentru flori si o sa vreti o zona dedicata , sau poate chiar o sa stai la o vorba pe fotoliile alea.

Edited by septimiu80, 22 July 2012 - 20:46.


#12
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cum zice si don pedro, 300 de mp e cam mult. Poate in proiect ti se pare ok, dar cand va trebui sa incalzesti atata spatiu, o sa-ti para rau. Incearca sa nu pici in capcana locuitorului de apartament la bloc care supraestimeaza spatiile. Mie mi se pare ca ai prea mic livingul si prea izolat de restul casei. Practic vei intra in living cand ai musafiri sau cu prilejul sarbatorilor ca sa faci curat. E oricum mult prea mic pentru o casa atat de mare. Un open space cu bucataria ar mai indulci putin problema. La dormitorul ala matrimonial.....nu ti se pare cam incomod sa treci prin dressing, sa te intorci 90 de grade, sa mai deschizi inca o usa sa intri in baie ? Mie unul mi se pare o prostie sa treci prin dressing ca sa ajungi in baie. Da, un sas mic cu un dulap in care sa depozitezi prosoape si alte chestii trebuitoare pentru baie aia da, mai fac si eu prin proiecte dar sa treci prin dressing ca sa ajungi in baie nu mi se pare deloc  o idee buna. In primul rand, in baie este umiditate mare, umiditate pe care te asigur ca nu ti-o doresti si in dressing. In al doilea rand, niscaiva mirosuri pe care iar nu ti le doresti in dressing. In al treilea rand, fie ca vrem sau nu sa recunoastem, baia este cea mai murdara incapere a casei. Datorita umiditatii, se aduna foarte mult praf si nu doar praf, praf pe care nu ti-l doresti in dressing, dressingul fiind o incapere foarte curata cel putin in teorie. Asa ca sfatul meu ar fi sa faci cumva sa eviti treaba aia. Suprafetele sunt calculate total aiurea. Intr-un dormitor, ai dormitor si-atat, nu mai ai si-un hol....
Pe la parter scrie vestibul si mai apoi hol.....unde-i vestibulu' si unde-i holul din moment ce nu exista nici o limita fizica intre cele doua. Vestibul .......un mic sas sau windfang in care te dezbraci/descalti si intri mai apoi in zona de zi sau in zona de circulatie respectiv scara. Apropo de windfang, cauta sa materializezi o astfel de incapere. Te ajuta mult la pastrarea temperaturii in casa si o sa vezi ca si la mentinerea curateniei. Ferestrele alea tesite de la mansarda.....evita-le cat poti de mult. Mai bine faci unele mai mici si dreptunghiulare decat ferestre tesite. Cine e in domeniu, stie de ce....Daca ai nevoie de mai multa lumina, o fereastra de mansarda amplasata cu cap rezolva foarte bine problema.
Septimiu are dreptate in ceea ce priveste acel spatiu de langa scara de la etaj.  :peacefingers:

Edited by Inginerul_bv, 25 July 2012 - 07:27.


#13
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Multumesc de raspuns! E important sa mai aud alte pareri. Noi am partajat dupa cum ne-am dorit noi, dar probabil ca mi-au mai scapat lucruri.

Cum ziceam, casa e mai mare datorita adaugarii mansardei-birou. Pentru mine biroul izolat e obligatoriu pentru a-mi desfasura activitatea (care de altfel finanteaza aceasta casa). Daca nu-l faceam la mansarda, faceam o cladire separata care iesea si mai scumpa. :)

Livingul e dimensionat dupa stilul de nostru de viata: rareori stam in el. De obicei cand ne uitam la un film sau avem musafiri (si mai rar). In rest birou, bucatarie, terasa.

Dresingul spre baie il iubesc! De obicei activitatea mea cu baia implica haine: dezbracat -> baie -> imbracat. Va fi minunat de practic... Plus ca voi putea pune pe peretele dinspre dressing al dormitorului INCA un dulap pentru si mai mult spatiu de haine. Ura!

Usa la 90 de grade si holisorul din dormitor sunt pentru a minimiza zgomotul. Ma trezesc dimineata mai devreme ca sotia si vreau sa ma pot rade, dusa si imbraca fara sa o trezesc. Altfel ajung sa dorm in alt dormitor. :)

Baia mea e spalata si curata, nu prafuita, dar ai dreptate cu mirosurile si umiditatea, va trebui sa fiu atent cu ventilatia baii. Vreo recomandare de ventilator bun si silentios?

Si cu windfang - merci de idee, poate fi separat. Voi discuta cu arhitecta.

Ferestrele de la mansarda vor fi separate din termopan dintr-un component superior fix triunghiular si o fereastra normala rectangulara dedesubt care se deschide. Mai sunt probleme in forumula asta?

Spatiul de langa scara de la etaj probabil ca-l vom separa atunci intr-o camera de depozitare/birouas. Naspa ca are fereastra dar...

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 cata.r, on 25th July 2012, 18:19, said:

Ferestrele de la mansarda vor fi separate din termopan dintr-un component superior fix triunghiular si o fereastra normala rectangulara dedesubt care se deschide. Mai sunt probleme in forumula asta?

Fiecare isi face in casa lui ce vrea. Daca tie iti place asa si esti si convins ca e bine, asa fa-o. :peacefingers: N-am facut decat sa-ti impartasesc niste opinii persoanale bazate pe experienta mea de-a lungul timpului. Cat priveste ventilatorul, nu am idee dar din experienta mea nu-si fac treaba. Consuma curent si fac zgomot absolut degeaba. Fa ventilatie directa la baie. :peacefingers:


Cat priveste ferestrele, nu deschiderea lor era problema semnalata de mine ci incadrarea acestora in arhitectura casei. Eu evit intotdeauna acest tip de ferestre din mai multe considerente. Primul ar fi acela ca niciodata nu iese latura inclinata a ferestrei paralela cu acoperisul, al doilea motiv ar fi acela ca niciodata unghiul de inclinatie nu e acelasi stanga-dreapta si al treilea motiv ar fi acela ca sunt urate. Sunt fortate si asta se vede. Da, acolo unde e un perete intreg vitrat, acolo nu zic nu, e chiar ceva frumos, dar in cazul de fata, din punctul meu de vedere nu-si au rostul. Ma mir ca arhitectul nu ti-a atras atentia asupra acestor aspecte. Stiu ca sunt proiectanti care de dragul de a nu intra in polemica cu beneficiarul si neavand prea mult respect pentru meseria lor, accepta cam tot ce cere clientul. Eu imi fac macar datoria de a explica beneficiarilor ce e bine si ce nu. Cine vrea sa asculte bine, cine nu....la revedere. :D

Daca accepti un sfat, fa-le dreptunghiulare sau nu le mai fa deloc daca nu exista loc acolo si fa eventual o lucarna in care sa incadrezi o fereastra sau ferestre de mansarda gen velux. :peacefingers:

Te rog sa ma scuzi daca te-am jignit cumva in vreun fel, nu asta este intentia mea, din contra. :peacefingers:

#15
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Nici o jignire, din contra, multe multumiri! Este exact genul de a doua opinie pe care speram sa o primesc aici. Ma ajuta sa-mi cristalizez ideile.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 cata.r, on 25th July 2012, 18:19, said:

Cum ziceam, casa e mai mare datorita adaugarii mansardei-birou. Pentru mine biroul izolat e obligatoriu pentru a-mi desfasura activitatea (care de altfel finanteaza aceasta casa). Daca nu-l faceam la mansarda, faceam o cladire separata care iesea si mai scumpa. :)
atunci e altceva

#17
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Si am inceput.

Ieri echipa s-a infiintat in locatie, a facut organizarea de santier si a stabilit perimetrul. Dupa curatarea initiala a terenului, se vede ca va fi nevoie de ceva munca la imprejmuire. Acum arata destul de prabusita. Nu o fi fost mai bine sa se faca intai gardurile, etc si abia apoi casa cand totul e gata si frumos?

Vedere spre SE:
Attached File  perimetru__1_.JPG   857.91K   288 downloads

Spre N:
Attached File  perimetru__2_.JPG   1.19MB   273 downloads

Spre NV:
Attached File  perimetru__3_.JPG   1.02MB   281 downloads

Terenul fiind in panta, avem o diferenta de nivel de vreun metru de la un colt al casei la altul. Sper ca aceasta a fost luata corect in calcul la proiectare si nu va crea probleme la fundatie.

A venit si fierul, baietii fac de zor etrieri.
Attached File  fier.JPG   958.15K   283 downloads

Azi vine buldoexcavatorul si niveleaza locul casei. Urmeaza trasarea si inceperea sapaturilor, excavarea. Conectarile casei care trebuie luate in considerare in curand, unele trecand prin fundatie: apa, canalizare, gaze, curent, internet, sistem alarma(?), videosonerie/comanda poarta.

Cam multe lucruri care se intampla intr-un timp scurt, sper ca baietii sunt mai organizati si mai experimentati decat ma simt eu. :)

#18
cata.r

cata.r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.01.2005
Casa trasata si in curs de excavare. Din pacate insa, exact in acest moment afara tuna si fulgera. Si eu care speram ca vom avea vreme uscata pentru constructie...

Attached File  3_IMG_1769.JPG   1.08MB   212 downloads
Attached File  2_IMG_1766.JPG   1.07MB   212 downloads
Attached File  1_IMG_1767.JPG   1.53MB   209 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate