Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Moise Guran

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
679 replies to this topic

#1
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Moise Guran: „În Antena 3 nu aș fi reușit să mențin echilibrul“

19 iunie 2012 • Interviuri •
Făcea singura emisiune mișto de la Antena 3.
Cînd a plecat de la Antenă, am vrut să știu de ce, dar a păstrat discreția.
La TVR 2 și-a ținut emisiunea în tonul obișnuit, pînă săptămîna trecuăa, cînd, într-una din zile, a izbucnit și a zis în direct următoarele: „Să se pună pe masă toate contractele care s-au încheiat de-a lungul vremurilor între Antena 1 și TVR.
Să se afle cine-a plătit, ce-a plătit, pentru ce are TVR datorii“. Se acumulaseră niște evenimente. Conducerea TVT a fost schimbată, izbucnise scandalul cu meciurile de la Campionatul European cedate către Dolce, iar Băsescu spusese că TVR trebuie desființată și reînființată.

Reporter: Am văzut în ziare relatări despre mica ta ieșire în emisiune. Ai zis: „Stimați colegi de la TVR, ieșiți la bătaie, puneți lucrurile pe masă“. Ce-ai vrut să spui cu asta?

Moise Guran: Am vrut să spun că sînt multe lucruri de zis despre TVR, adînc îngropate, care maschează interese pe care le au în momentul de față trusturile private. TVR-ul este din păcate un hoit de care trag toți din toate părțile, de la instituții de stat, pînă la instituții private care vor o parte din cota de piață.

Rep.: Mai reprezintă cota de piață a TVR-ului ceva pentru care televiziunile private să se agite?

http://www.kmkz.ro/d...tin-echilibrul/

Mi se pare unul din cei mai echilibrati jurnalisti....si cred ca merita un topic in Poiana.

Edited by gelunechifor, 12 July 2012 - 08:41.


#2
Blodotores

Blodotores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.07.2012
Se caca pe ei de frica astia de la Kamikaze. Daca basescu pica ei raman fara papica.

#3
M_i_h_a_i_

M_i_h_a_i_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 08.03.2012
Nenorocitul asta de Voiculescu vrea sa puna mana pe tot ce poate sarea, posta, tvr.

Contractele is doar o parte a problemei de la TVR, cealalta e numarul MAAAAAAAAAARE de angajati, si salariile mari ale celor de vin prin emisiuni.

#4
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostBlodotores, on 12th July 2012, 09:53, said:

Se caca pe ei de frica astia de la Kamikaze. Daca basescu pica ei raman fara papica.
E vorba de Moise Guran??

#5
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Moise Guran, tot respectul. Ar fi nevoie de oameni ca el in conducere, banui ca nu este loc de oameni competenti (cel putin in teorie)
Ar fi o idee buna sa facem o lista cu persoane din mass media(si nu numai)  care ar putea schimba ceva in tara asta.

Edited by BARBULESCUV, 12 July 2012 - 09:01.


#6
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBlodotores, on 12th July 2012, 09:53, said:

Se caca pe ei de frica astia de la Kamikaze. Daca basescu pica ei raman fara papica.
Ai citit Kamikaze vreodata?
Care-i legatura intre  ei si basescu??
Sau ai scris numai sa faci posturi?

#7
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Tot respectul si din partea mea.
Cat priveste "bun de a fi in conducere" e cam mult spus. Suntem plini de oameni foarte buni in teorie dar care in practica nu-si dovedesc eficienta. Asta pentru ca economia in orice tara este strans legata de politic. Asa ca de la teorie (frumos explicata si pe intelesul tuturor, omul chiar explica ca la prosti, era bun de profesor de mate) la practica e o cale foarte lunga. Si repet, nu e doar cazul Romaniei, e valabil pentru orice tara.
Exista dealtfel si precedent in ceea ce am spus acum: Ilie Serbanescu care era foarte bun in teorie si in a explica lucrurile. Cand a fost pus ministru n-a putut face mare branza cu teoria.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,821
  • Înscris: 01.09.2006
Sigur mai era un topic cu el ... dar nu îl găsesc nici eu :).
M-am uitat la aproape fiecare emisiune de-a lui, inclusiv când era la Antena 3.
Nu mi se pare chiar cel mai echilibrat om. În general este pro-USL și anti-PDL, dar face show frumos.
În aceeași emisiune putea declara că Boc nu a făcut nimic pentru economie, după care enumera ce a făcut  :lol:  .
În aceeași emisiune putea declara despre USL că nu vede nicio măsură concretă, economică, dar e bine să vină ei la putere :lol: .
Una peste alta ... chiar îmi place foarte mult, mai mult pentru show și pentru informații economice, unde nu mai e deloc părtinitor.

Edited by ech, 12 July 2012 - 09:30.


#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Postech, on 12th July 2012, 10:12, said:

Nu mi se pare chiar cel mai echilibrat om. În general este pro-USL și anti-USL, dar face show frumos.



În aceeași emisiune putea declara că Boc nu a făcut nimic pentru economie, după care enumera ce a făcut  :lol:
:lol:

Nimic bine, vroiai sa spui. :)

#10
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postech, on 12th July 2012, 10:12, said:

Sigur mai era un topic cu el ... dar nu îl găsesc nici eu :).
M-am uitat la aproape fiecare emisiune de-a lui, inclusiv când era la Antena 3.
Nu mi se pare chiar cel mai echilibrat om. În general este pro-USL și anti-USL, dar face show frumos.
În aceeași emisiune putea declara că Boc nu a făcut nimic pentru economie, după care enumera ce a făcut  :lol:  .
În aceeași emisiune putea declara despre USL că nu vede nicio măsură concretă, economică, dar e bine să vină ei la putere :lol: .
Una peste alta ... chiar îmi place foarte mult, mai mult pentru show și pentru informații economice, unde nu mai e deloc părtinitor.

Subscriu in totalitate :peacefingers:

Una peste alta ... chiar îmi place foarte mult, mai mult pentru show și pentru informații economice, unde nu mai e deloc părtinitor.

#11
M_i_h_a_i_

M_i_h_a_i_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 08.03.2012
Vreau sa stiu si eu 2-3 televiziuni echidistante. Stie cineva o asa minune?

Mie mi se pare ca la RomaniaTV, se acorda ambelor parti puncte de vedere.

#12
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View PostM_i_h_a_i_, on 12th July 2012, 10:24, said:

Vreau sa stiu si eu 2-3 televiziuni echidistante. Stie cineva o asa minune?

Mie mi se pare ca la RomaniaTV, se acorda ambelor parti puncte de vedere.
Digi 24 cu ce parte tine?

#13
M_i_h_a_i_

M_i_h_a_i_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 08.03.2012

View Poststephanatsea, on 12th July 2012, 09:32, said:

Digi 24 cu ce parte tine?

Basista. A fost facuta special pentru el, si chiar IOOOOOAAANNA Basescu si Mihai RAAAAzvan Ungureanu au fost la deschiderea ei.

#14
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postech, on 12th July 2012, 10:12, said:

Sigur mai era un topic cu el ... dar nu îl găsesc nici eu :).
M-am uitat la aproape fiecare emisiune de-a lui, inclusiv când era la Antena 3.
Nu mi se pare chiar cel mai echilibrat om. În general este pro-USL și anti-PDL, dar face show frumos.
În aceeași emisiune putea declara că Boc nu a făcut nimic pentru economie, după care enumera ce a făcut  :lol:  .
În aceeași emisiune putea declara despre USL că nu vede nicio măsură concretă, economică, dar e bine să vină ei la putere :lol: .
Una peste alta ... chiar îmi place foarte mult, mai mult pentru show și pentru informații economice, unde nu mai e deloc părtinitor.

Un diletant care realizează o emisiune economică.
Înțelege puțin, vorbește foarte mult și prost, crează senzația că explică, de fapt debitează prostii, platitudini și nimicuri.
Toată emisiunea lui prezintă œștiriœ fabricate din tot felul de date statistice fără valoare și fără semnificație, pe care reușește să le ambaleze într-un staniol, un fel de pseudo-competență, credibilă doar pentru necunoscători.

---------
iată îmi vine în minte o știre frecată prin ianuarie-februarie. œProducția de bere a scăzut cu 5%œ. După care ne freacă un reportaj de 10 minute, bla, bla, bla, bla, œcompetentœ.
Ce dracu te mai chinui să îți răcești gura că a scăzut producția de bere cu 5% în februarie !?!?
Frecție, barbologie, umplutură, după care toți neaveniții stau cu gura căscată œDa... domle, competent Guran ăsta... cum le mai vede...œ  :lol:

Pe acest principiu învârți œștiriœ la infinit, ceea ce și face  :lol:

Edited by eddingro, 12 July 2012 - 10:15.


#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Posteddingro, on 12th July 2012, 11:05, said:

Un diletant care realizează o emisiune economică.
Înțelege puțin, vorbește foarte mult și prost, crează senzația că explică, de fapt debitează prostii, platitudini și nimicuri.
Toată emisiunea lui prezintă œștiriœ fabricate din tot felul de date statistice fără valoare și fără semnificație, pe care reușește să le ambaleze într-un staniol, un fel de pseudo-competență, credibilă doar pentru necunoscători.

---------
iată îmi vine în minte o știre frecată prin ianuarie-februarie. œProducția de bere a scăzut cu 5%œ. După care ne freacă un reportaj de 10 minute, bla, bla, bla, bla, œcompetentœ.
Ce dracu te mai chinui să îți răcești gura că a scăzut producția de bere cu 5% în februarie !?!?
Frecție, barbologie, umplutură, după care toți neaveniții stau cu gura căscată œDa... domle, competent Guran ăsta... cum le mai vede...œ  :lol:

Pe acest principiu învârți œștiriœ la infinit, ceea ce și face  :lol:
Si de fapt n-ai zis nimic concret si punctual.
Imi pare rau.

#16
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008

View PostM_i_h_a_i_, on 12th July 2012, 10:24, said:

Vreau sa stiu si eu 2-3 televiziuni echidistante. Stie cineva o asa minune?

Mie mi se pare ca la RomaniaTV, se acorda ambelor parti puncte de vedere.

0tv e la ani lumina distanta de realitatea din aceasta galaxie. :naughty:

OT: Moise Guran ar fi foarte bun consilier, purtator de vorba, etc.

Cum s-a mai spus intr-un post anterior,sunt doua lucruri distincte sa ai idei revolutionare, si mai apoi sa le pui in practica.

Reformele mereu intalnesc un val de nemultumiri. Trebuie sa ai "cojones" sa le pui in practica in ciuda acestor nemultumiri.

Ca exemplu daca Basescu avea sprijin politic in iarna trecea fara probleme reforma sanatatii indiferent de proteste.Doar ca partidele de la guvernare nu se mai gandeau la reforme. Si Basescu a renuntat. Un ganditor ar renunta din prima clipa la ideile lui, in momentul cofruntarii cu "opozitia populara".

Edited by cadillac, 12 July 2012 - 10:33.


#17
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006
Nu stiu de ce, dar nu imi place. Probabil a zis ceva, pe vremea cand lucra la Antene, care m-a dezgustat total si am decis sa-l ignor pentru totdeauna.

#18
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Mie imi place foarte tare. Omul face ceva ce nu fac multi dintre prezentatori: isi sustine cu argumente (de obicei corecte) ceea ce spune la TV, indiferent in favoarea cui o spune din punct de vedere politic. De aia nici nu il judec in vreun fel politic (cum am tentatia cu alti moderatori care clar trag intr-o parte sau alta) ci pur si simplu ca pe un om care isi da cu parerea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate