Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

OPTICIENI neinformati sau inselatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
iuly_bassano

iuly_bassano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2012
Bunaziua,

Intr-ucat la magazinul ELEGANCE OPTIC din BUCURESTI Str. STEFAN CEL MARE mi-au vandut lentile de vedere POLARIZATE marca OPTIM SPORT in locul lentilelor propuse de ei si acceptate de mine in faza de prevanzare, si anume RODENSTOCK, AM NEVOIE URGENT DE URMATOARELE INFORMATII:

1)exista pe piata romaneasca lentile de vedere POLARIZATE MARCA RODENSTOCK (atentie RODENSTOCK fabricate in Germania- nu INTEROPTIK fabricate in Romania).

2) care este pretul REAL al lentilelor OPTIM SPORT - INTEROPTIK polarizate ( dioptrii -1,5 ochiul stang; -2,5 ochiul drept) EU AM PLATIT PENTRU AMBELE LENTILE 692 RON... ESTE UN PRET REZONABIL PENTRU ACEST PRODUS?

Practic mi s-a intamplat urmatoarea aventura.

Am mers sa achizitionez lentile de vedere polarizate de culoare maro pentro rame Rayban. La magazinul ELEGANCE OPTIM (din Stefan cel Mare). Mi-au propus marca RODENSTOCK. Am platit totul in avans, si spre surprinderea mea cand au ajuns ochelarii la mine nici urma de lentile RODENSTOCK. GRESEALA A FOST CA I-A SCOS SORA MEA DE LA OPTICA.

Cerand explicatii doamnei cu care stabilisem ca vor monta lentile RODENSTOCK ea a continuat sa sustina:
• ca au fost montate lentile Rodenstock conform intelegerii de la bun inceput
• ca nu sunt corect informata cu privinta la acele indicii despre care am cerut lamuriri  si anume sigla  “R” si certificatul de autenticitate Rodenstock - mi s-a spus ca acea gravura vine inscriptionata doar pe lentilele progresive, iar certificatele de autencititate vin toate eliberate cu numele  INTEROPTIK inclusiv pentru lentilele Rodenstock;

Eu am considerat aceste afirmatii false din moment ce pe site-ul INTEROPTIK rezulta foarte clar faptul ca este vorba de doua tipuri de lentile total diferite si logic am dedus ca certificatul de autenticitate trebuie sa contina numele marcii Rodenstock EXPLICIT descris.  Ba mai multa am vrut sa verific aceste informatii sunand direct la INTEROPTIK dar din pacate operatorii Interoptik au refuzat sa-mi dea astfel de informatii intr-ucat nu sunt autorizzati sa divulge informatii persoanelor fizice. Am cerut lamuriri si in scis prin intermediul site-ului Interoptik, dar de asemenea nu am primit nici un raspuns, ca in cele din urma sa reusesc a avea un raspuns de la un “reprezentant Rodenstock in Romania”scriind direct firmei producatoare in Germania, abia dupa ce au fost sesizati din Germania ca se fac smecherii cu lentile Rodenstock in Romania s-au deranjat domini de la Interoptik sa raspunda. afirmand ca pe piata Romanesca nu sunt lentile RODENSTOCK polarizzate ci doar normale de vedere…. ??????.... OARE CARE O FI ADEVARUL ….?????

Dupa tot acest circ domniide la ELEGANCE OPTIC - Stefan cel mare, au afirmat ca abia dupa plangerea meau si-au dat seama ca de fapt lentilele OPTIM SPORT nu sunt RODENSTOCK dar INTEROPTIK.  … magazin de calitate si cu multa experienta conform raspunsului dat de “domnul manager” :
      “Partenerul nostru Elegance Optic este unul dintre partenerii nostri de top din Bucuresti, atat ca profesionalism si ca dotari, produse vandute, experienta etc. Doresc sa va asigur ca faptul ca ati fost informata gresita ca lentilele Optim Sport sunt Rodenstock a fost doar o confuzie din partea colegiilor nostri de la Elegance Optic. Elegance Optic distribuie lentile Rodenstock si Interoptik de foarte multi ani. Sunt ferm convins ca nimeni nu a incercat sa va insele in nici un fel”

De altfel domnul este foarte convins si can u am fost inselata desi in prezent am lentile OPTIM SPORT in loc de RODENSTOCK, lentile care mai prezinta si o decolorare pe margini datorita modului in care a fost aplicat filmul polarizant care din nou conform spuselor “domnului profesionist” :
      “Lentilele Optim Sport pe care le-ati primit sunt lentile de calitate superioara, produse in Romania folosind tehnologie de ultima ora de la liderul mondial in lentile polarizate. Pentru aceste lentile beneficiati de 2 ani de garantie. Efectul pe care il reclamati (decolorat la marginea lentilei) este normal pentru lentilele polarizate datorita filtrului polarizat aplicat pe suprafata convexa a lentilei, restul lentilei fiind incolora si nu colorata in masa. Acest aspect incolor la marginea lentilei nu este un defect ci este caracteristic constructiei lentilelor polarizate.”

OAMENI BUNI AJUTATI-MA SA AFLU ADEVARUL. Cei din Germania imi spun ca exista astfel de lentile pe piata romeasca , cei din Romania spun ca nu exista.

I s-a mai intamplat cumva sa i se vanda altceva decat i-a fost propus ? si daca da cum trebuie procedat ca stfel de perosane sa nu mai continue sa PROSTEASCA LUMEA ????

astept raspunsurile voastre.

Multumesc.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ti-au dat altceva decat ai comandat, si nici nu-ti plac cele primite, normal este sa le dai inapoi si sa-ti returneze banii.

Separat de magaria imputita si infecta de mai sus, as putea sa fac cateva precizari.

Rodenstock este un brand de optica germana renumit, care fabrica inclusiv filtre foto si obiective speciale.

Optic sunt bune, ca sticla, etc., insa nu sunt topul absolut.

Top sunt Carl Zeiss T* si SuperET, si Pentax SMC, care au si sticla f buna, cat si tratamente antireflex de top absolut.

Pe de alta parte la lentile cu dioptrie mica, nu sunt obligatorii lentile subtiri, adica cu indice de refractie mare, motiv pt. care nici antireflexul nu este obligatoriu, decat pt. cei f. pretentiosi.

Lentile Pentax nu prea am vazut in RO, chiar daca sunt cunoscute afara, insa Zeiss sigur gasesti, fie si la comanda, inclusiv SuperET - daca este cazul.
Zeiss are inclusv lentile asferice - pt. cei care vor lentile subtiate prin alta metoda fata de cea cu indice de refractie mare, sau in paralel - pt. miopie extrem de mare... Asferice au insa numai pe sticla organica, ca sa tina pretul sub control la slefuire...
Pt -1 -2.5 nu sunt insa obligatorii lentile subtiri, nici macar pt. montare in rame f subtiri.

Edited by loock, 10 July 2012 - 14:24.


#3
optician_2012

optician_2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2012

 iuly_bassano, on 10th July 2012, 14:49, said:

Bunaziua,

Intr-ucat la magazinul ELEGANCE OPTIC din BUCURESTI Str. STEFAN CEL MARE mi-au vandut lentile de vedere POLARIZATE marca OPTIM SPORT in locul lentilelor propuse de ei si acceptate de mine in faza de prevanzare, si anume RODENSTOCK, AM NEVOIE URGENT DE URMATOARELE INFORMATII:

1)exista pe piata romaneasca lentile de vedere POLARIZATE MARCA RODENSTOCK (atentie RODENSTOCK fabricate in Germania- nu INTEROPTIK fabricate in Romania).

2) care este pretul REAL al lentilelor OPTIM SPORT - INTEROPTIK polarizate ( dioptrii -1,5 ochiul stang; -2,5 ochiul drept) EU AM PLATIT PENTRU AMBELE LENTILE 692 RON... ESTE UN PRET REZONABIL PENTRU ACEST PRODUS?

Practic mi s-a intamplat urmatoarea aventura.

Am mers sa achizitionez lentile de vedere polarizate de culoare maro pentro rame Rayban. La magazinul ELEGANCE OPTIM (din Stefan cel Mare). Mi-au propus marca RODENSTOCK. Am platit totul in avans, si spre surprinderea mea cand au ajuns ochelarii la mine nici urma de lentile RODENSTOCK. GRESEALA A FOST CA I-A SCOS SORA MEA DE LA OPTICA.

Cerand explicatii doamnei cu care stabilisem ca vor monta lentile RODENSTOCK ea a continuat sa sustina:
 ca au fost montate lentile Rodenstock conform intelegerii de la bun inceput
 ca nu sunt corect informata cu privinta la acele indicii despre care am cerut lamuriri  si anume sigla  “R” si certificatul de autenticitate Rodenstock - mi s-a spus ca acea gravura vine inscriptionata doar pe lentilele progresive, iar certificatele de autencititate vin toate eliberate cu numele  INTEROPTIK inclusiv pentru lentilele Rodenstock;

Eu am considerat aceste afirmatii false din moment ce pe site-ul INTEROPTIK rezulta foarte clar faptul ca este vorba de doua tipuri de lentile total diferite si logic am dedus ca certificatul de autenticitate trebuie sa contina numele marcii Rodenstock EXPLICIT descris.  Ba mai multa am vrut sa verific aceste informatii sunand direct la INTEROPTIK dar din pacate operatorii Interoptik au refuzat sa-mi dea astfel de informatii intr-ucat nu sunt autorizzati sa divulge informatii persoanelor fizice. Am cerut lamuriri si in scis prin intermediul site-ului Interoptik, dar de asemenea nu am primit nici un raspuns, ca in cele din urma sa reusesc a avea un raspuns de la un “reprezentant Rodenstock in Romania”scriind direct firmei producatoare in Germania, abia dupa ce au fost sesizati din Germania ca se fac smecherii cu lentile Rodenstock in Romania s-au deranjat domini de la Interoptik sa raspunda. afirmand ca pe piata Romanesca nu sunt lentile RODENSTOCK polarizzate ci doar normale de vedere…. ??????.... OARE CARE O FI ADEVARUL ….?????

Dupa tot acest circ domniide la ELEGANCE OPTIC - Stefan cel mare, au afirmat ca abia dupa plangerea meau si-au dat seama ca de fapt lentilele OPTIM SPORT nu sunt RODENSTOCK dar INTEROPTIK.  … magazin de calitate si cu multa experienta conform raspunsului dat de “domnul manager” :
      “Partenerul nostru Elegance Optic este unul dintre partenerii nostri de top din Bucuresti, atat ca profesionalism si ca dotari, produse vandute, experienta etc. Doresc sa va asigur ca faptul ca ati fost informata gresita ca lentilele Optim Sport sunt Rodenstock a fost doar o confuzie din partea colegiilor nostri de la Elegance Optic. Elegance Optic distribuie lentile Rodenstock si Interoptik de foarte multi ani. Sunt ferm convins ca nimeni nu a incercat sa va insele in nici un fel”

De altfel domnul este foarte convins si can u am fost inselata desi in prezent am lentile OPTIM SPORT in loc de RODENSTOCK, lentile care mai prezinta si o decolorare pe margini datorita modului in care a fost aplicat filmul polarizant care din nou conform spuselor “domnului profesionist” :
      “Lentilele Optim Sport pe care le-ati primit sunt lentile de calitate superioara, produse in Romania folosind tehnologie de ultima ora de la liderul mondial in lentile polarizate. Pentru aceste lentile beneficiati de 2 ani de garantie. Efectul pe care il reclamati (decolorat la marginea lentilei) este normal pentru lentilele polarizate datorita filtrului polarizat aplicat pe suprafata convexa a lentilei, restul lentilei fiind incolora si nu colorata in masa. Acest aspect incolor la marginea lentilei nu este un defect ci este caracteristic constructiei lentilelor polarizate.”

OAMENI BUNI AJUTATI-MA SA AFLU ADEVARUL. Cei din Germania imi spun ca exista astfel de lentile pe piata romeasca , cei din Romania spun ca nu exista.

I s-a mai intamplat cumva sa i se vanda altceva decat i-a fost propus ? si daca da cum trebuie procedat ca stfel de perosane sa nu mai continue sa PROSTEASCA LUMEA ????

astept raspunsurile voastre.

Multumesc.
Buna seara!
Pentru ca am o experienta de 10 ani in optica din Romania o sa iti raspund punctual:

1. - inca nu exista lentile Rodenstock polarizate pe piata romaneasca din motivul pretului foarte mare. din informatiile pe care le am, posibil ca cei de la Interoptik, care sunt unici reprezentanti Rodenstock in Romania, sa introduca acest produs la urmatoarea lansare de catalog, ei pot sa aduca si in acest moment dar au considerat ca sunt prea scumpe si au preferat sa vanda produsul lor sub denumirea lor Optim Sport SunPolar

2.- da pretul pentru aceste lentile e unul corect - vei gasi pe piata diferente mici in functie de fiecare magazin de optica (adaos comercial, pret manopera, etc.- chestii comerciale)  

Referitor la restul problemelor pot sa iti spun ca alegerea ta e una buna - e cel mai bun raport pret calitate dintre toti furnizorii de optica de pe piata (pentru convingerea ta intra intr-o optica si intreaba de lentile polarizate de la Zeiss, Hoya, sau Essilor si fa comparatie, gandeste-te ca cei pe care i-am enumerat sunt intermediari iar Interoptik produce lentile la timisoara si le vinde la prima mana), in plus te-au asigurat de garantia pe care ti-o ofera.
Cei de la Optica medicala respectiva ar fi trebuit sa te informeze corect si nu mai aveai astfel de probleme - greseala lor - se intampla si la case mai mari - dar sunt ferm convins ca te-au consiliat bine in alegerea facuta.
Tehnic vorbind, constructia unor astfel de lentile - la cele polarizate cu dioptrie ma refer - este exact asa cum ti-au explicat cei de la Interoptik (folie polarizata...) si e normala acea "decolorare" care nu e decolorare, si pentru ca am observat ca inaintea mea ti-a raspuns un "cunoscator" il rog pe el sa iti explice cum sunt construite lentilele Transitions produse si de Zeiss ...(iti spun eu ca trebuie sa se mai informeze, a ramas in urma cu...  )
Mentionez ca sunt doar un optician care lucreaza de 10 ani cu toate firmele producatoare / distribuitoare de lentile si nu am nimic special cu cei de la Interoptik decat relatii comerciale asa cu le am si cu Edy Optik (distribuitor Zeiss) si cu Sover (distribuitor Hoya) si cu Essilor Romania, iar cu Elegance Optic nici macar nu ii cunosc - sunt din provincie.
Iti stau la dispozitie si cu alte informatii
Sa te bucuri de ochelarii tai de soare cu dioptrie - o adevarat incantare - asa e ?
Apropo: Te simti bine cu ei ?
Toate bune


 loock, on 10th July 2012, 15:18, said:

Daca ti-au dat altceva decat ai comandat, si nici nu-ti plac cele primite, normal este sa le dai inapoi si sa-ti returneze banii.

Separat de magaria imputita si infecta de mai sus, as putea sa fac cateva precizari.

Rodenstock este un brand de optica germana renumit, care fabrica inclusiv filtre foto si obiective speciale.

Optic sunt bune, ca sticla, etc., insa nu sunt topul absolut.

Top sunt Carl Zeiss T* si SuperET, si Pentax SMC, care au si sticla f buna, cat si tratamente antireflex de top absolut.

Pe de alta parte la lentile cu dioptrie mica, nu sunt obligatorii lentile subtiri, adica cu indice de refractie mare, motiv pt. care nici antireflexul nu este obligatoriu, decat pt. cei f. pretentiosi.

Lentile Pentax nu prea am vazut in RO, chiar daca sunt cunoscute afara, insa Zeiss sigur gasesti, fie si la comanda, inclusiv SuperET - daca este cazul.
Zeiss are inclusv lentile asferice - pt. cei care vor lentile subtiate prin alta metoda fata de cea cu indice de refractie mare, sau in paralel - pt. miopie extrem de mare... Asferice au insa numai pe sticla organica, ca sa tina pretul sub control la slefuire...
Pt -1 -2.5 nu sunt insa obligatorii lentile subtiri, nici macar pt. montare in rame f subtiri.
Ce intelegi prin topul absolut? In lentile de ochelari toti sunt la fel (cu mici diferente) - ma refer la cei 4 mari prezenti pe piata din Romania (posibil si din Europa) care in ordinea valorii vanzari sunt: Essilor, Interoptik, Hoya, Zeiss

#4
leontyn

leontyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.08.2008

 iuly_bassano, on 10 iulie 2012 - 13:49, said:

Bunaziua,

Intr-ucat la magazinul ELEGANCE OPTIC din BUCURESTI Str. STEFAN CEL MARE mi-au vandut lentile de vedere POLARIZATE marca OPTIM SPORT in locul lentilelor propuse de ei si acceptate de mine in faza de prevanzare, si anume RODENSTOCK, AM NEVOIE URGENT DE URMATOARELE INFORMATII:

1)exista pe piata romaneasca lentile de vedere POLARIZATE MARCA RODENSTOCK (atentie RODENSTOCK fabricate in Germania- nu INTEROPTIK fabricate in Romania).

2) care este pretul REAL al lentilelor OPTIM SPORT - INTEROPTIK polarizate ( dioptrii -1,5 ochiul stang; -2,5 ochiul drept) EU AM PLATIT PENTRU AMBELE LENTILE 692 RON... ESTE UN PRET REZONABIL PENTRU ACEST PRODUS?

Practic mi s-a intamplat urmatoarea aventura.

Am mers sa achizitionez lentile de vedere polarizate de culoare maro pentro rame Rayban. La magazinul ELEGANCE OPTIM (din Stefan cel Mare). Mi-au propus marca RODENSTOCK. Am platit totul in avans, si spre surprinderea mea cand au ajuns ochelarii la mine nici urma de lentile RODENSTOCK. GRESEALA A FOST CA I-A SCOS SORA MEA DE LA OPTICA.

Cerand explicatii doamnei cu care stabilisem ca vor monta lentile RODENSTOCK ea a continuat sa sustina:
• ca au fost montate lentile Rodenstock conform intelegerii de la bun inceput
• ca nu sunt corect informata cu privinta la acele indicii despre care am cerut lamuriri  si anume sigla  “R” si certificatul de autenticitate Rodenstock - mi s-a spus ca acea gravura vine inscriptionata doar pe lentilele progresive, iar certificatele de autencititate vin toate eliberate cu numele  INTEROPTIK inclusiv pentru lentilele Rodenstock;

Eu am considerat aceste afirmatii false din moment ce pe site-ul INTEROPTIK rezulta foarte clar faptul ca este vorba de doua tipuri de lentile total diferite si logic am dedus ca certificatul de autenticitate trebuie sa contina numele marcii Rodenstock EXPLICIT descris.  Ba mai multa am vrut sa verific aceste informatii sunand direct la INTEROPTIK dar din pacate operatorii Interoptik au refuzat sa-mi dea astfel de informatii intr-ucat nu sunt autorizzati sa divulge informatii persoanelor fizice. Am cerut lamuriri si in scis prin intermediul site-ului Interoptik, dar de asemenea nu am primit nici un raspuns, ca in cele din urma sa reusesc a avea un raspuns de la un “reprezentant Rodenstock in Romania”scriind direct firmei producatoare in Germania, abia dupa ce au fost sesizati din Germania ca se fac smecherii cu lentile Rodenstock in Romania s-au deranjat domini de la Interoptik sa raspunda. afirmand ca pe piata Romanesca nu sunt lentile RODENSTOCK polarizzate ci doar normale de vedere…. ??????.... OARE CARE O FI ADEVARUL ….?????

Dupa tot acest circ domniide la ELEGANCE OPTIC - Stefan cel mare, au afirmat ca abia dupa plangerea meau si-au dat seama ca de fapt lentilele OPTIM SPORT nu sunt RODENSTOCK dar INTEROPTIK.  … magazin de calitate si cu multa experienta conform raspunsului dat de “domnul manager” :
  “Partenerul nostru Elegance Optic este unul dintre partenerii nostri de top din Bucuresti, atat ca profesionalism si ca dotari, produse vandute, experienta etc. Doresc sa va asigur ca faptul ca ati fost informata gresita ca lentilele Optim Sport sunt Rodenstock a fost doar o confuzie din partea colegiilor nostri de la Elegance Optic. Elegance Optic distribuie lentile Rodenstock si Interoptik de foarte multi ani. Sunt ferm convins ca nimeni nu a incercat sa va insele in nici un fel”

De altfel domnul este foarte convins si can u am fost inselata desi in prezent am lentile OPTIM SPORT in loc de RODENSTOCK, lentile care mai prezinta si o decolorare pe margini datorita modului in care a fost aplicat filmul polarizant care din nou conform spuselor “domnului profesionist” :
  “Lentilele Optim Sport pe care le-ati primit sunt lentile de calitate superioara, produse in Romania folosind tehnologie de ultima ora de la liderul mondial in lentile polarizate. Pentru aceste lentile beneficiati de 2 ani de garantie. Efectul pe care il reclamati (decolorat la marginea lentilei) este normal pentru lentilele polarizate datorita filtrului polarizat aplicat pe suprafata convexa a lentilei, restul lentilei fiind incolora si nu colorata in masa. Acest aspect incolor la marginea lentilei nu este un defect ci este caracteristic constructiei lentilelor polarizate.”

OAMENI BUNI AJUTATI-MA SA AFLU ADEVARUL. Cei din Germania imi spun ca exista astfel de lentile pe piata romeasca , cei din Romania spun ca nu exista.

I s-a mai intamplat cumva sa i se vanda altceva decat i-a fost propus ? si daca da cum trebuie procedat ca stfel de perosane sa nu mai continue sa PROSTEASCA LUMEA ????

astept raspunsurile voastre.

Multumesc.
Folosesc lentile si rame Rodenstock  achizitionate de la Eba Optics se afla pe str Ion Campineanu v-a-v de Novotel atat ramele cat si lentilele au sigla originala , am primit certificate de garantie  , au aparatura de ultima generatie si o amabilitate demna de occident nu toti suntem "rai" voitori si cu influiente mediteraniene .

#5
ro_arian

ro_arian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.01.2011

 iuly_bassano, on 10 iulie 2012 - 13:49, said:

Bunaziua,

Intr-ucat la magazinul ELEGANCE OPTIC din BUCURESTI Str. STEFAN CEL MARE mi-au vandut lentile de vedere POLARIZATE marca OPTIM SPORT in locul lentilelor propuse de ei si acceptate de mine in faza de prevanzare, si anume RODENSTOCK, AM NEVOIE URGENT DE URMATOARELE INFORMATII:

1)exista pe piata romaneasca lentile de vedere POLARIZATE MARCA RODENSTOCK (atentie RODENSTOCK fabricate in Germania- nu INTEROPTIK fabricate in Romania).

2) care este pretul REAL al lentilelor OPTIM SPORT - INTEROPTIK polarizate ( dioptrii -1,5 ochiul stang; -2,5 ochiul drept) EU AM PLATIT PENTRU AMBELE LENTILE 692 RON... ESTE UN PRET REZONABIL PENTRU ACEST PRODUS?

Practic mi s-a intamplat urmatoarea aventura.

Am mers sa achizitionez lentile de vedere polarizate de culoare maro pentro rame Rayban. La magazinul ELEGANCE OPTIM (din Stefan cel Mare). Mi-au propus marca RODENSTOCK. Am platit totul in avans, si spre surprinderea mea cand au ajuns ochelarii la mine nici urma de lentile RODENSTOCK. GRESEALA A FOST CA I-A SCOS SORA MEA DE LA OPTICA.

Cerand explicatii doamnei cu care stabilisem ca vor monta lentile RODENSTOCK ea a continuat sa sustina:
• ca au fost montate lentile Rodenstock conform intelegerii de la bun inceput
• ca nu sunt corect informata cu privinta la acele indicii despre care am cerut lamuriri  si anume sigla  “R” si certificatul de autenticitate Rodenstock - mi s-a spus ca acea gravura vine inscriptionata doar pe lentilele progresive, iar certificatele de autencititate vin toate eliberate cu numele  INTEROPTIK inclusiv pentru lentilele Rodenstock;

Eu am considerat aceste afirmatii false din moment ce pe site-ul INTEROPTIK rezulta foarte clar faptul ca este vorba de doua tipuri de lentile total diferite si logic am dedus ca certificatul de autenticitate trebuie sa contina numele marcii Rodenstock EXPLICIT descris.  Ba mai multa am vrut sa verific aceste informatii sunand direct la INTEROPTIK dar din pacate operatorii Interoptik au refuzat sa-mi dea astfel de informatii intr-ucat nu sunt autorizzati sa divulge informatii persoanelor fizice. Am cerut lamuriri si in scis prin intermediul site-ului Interoptik, dar de asemenea nu am primit nici un raspuns, ca in cele din urma sa reusesc a avea un raspuns de la un “reprezentant Rodenstock in Romania”scriind direct firmei producatoare in Germania, abia dupa ce au fost sesizati din Germania ca se fac smecherii cu lentile Rodenstock in Romania s-au deranjat domini de la Interoptik sa raspunda. afirmand ca pe piata Romanesca nu sunt lentile RODENSTOCK polarizzate ci doar normale de vedere…. ??????.... OARE CARE O FI ADEVARUL ….?????

Dupa tot acest circ domniide la ELEGANCE OPTIC - Stefan cel mare, au afirmat ca abia dupa plangerea meau si-au dat seama ca de fapt lentilele OPTIM SPORT nu sunt RODENSTOCK dar INTEROPTIK.  … magazin de calitate si cu multa experienta conform raspunsului dat de “domnul manager” :
  “Partenerul nostru Elegance Optic este unul dintre partenerii nostri de top din Bucuresti, atat ca profesionalism si ca dotari, produse vandute, experienta etc. Doresc sa va asigur ca faptul ca ati fost informata gresita ca lentilele Optim Sport sunt Rodenstock a fost doar o confuzie din partea colegiilor nostri de la Elegance Optic. Elegance Optic distribuie lentile Rodenstock si Interoptik de foarte multi ani. Sunt ferm convins ca nimeni nu a incercat sa va insele in nici un fel”

De altfel domnul este foarte convins si can u am fost inselata desi in prezent am lentile OPTIM SPORT in loc de RODENSTOCK, lentile care mai prezinta si o decolorare pe margini datorita modului in care a fost aplicat filmul polarizant care din nou conform spuselor “domnului profesionist” :
  “Lentilele Optim Sport pe care le-ati primit sunt lentile de calitate superioara, produse in Romania folosind tehnologie de ultima ora de la liderul mondial in lentile polarizate. Pentru aceste lentile beneficiati de 2 ani de garantie. Efectul pe care il reclamati (decolorat la marginea lentilei) este normal pentru lentilele polarizate datorita filtrului polarizat aplicat pe suprafata convexa a lentilei, restul lentilei fiind incolora si nu colorata in masa. Acest aspect incolor la marginea lentilei nu este un defect ci este caracteristic constructiei lentilelor polarizate.”

OAMENI BUNI AJUTATI-MA SA AFLU ADEVARUL. Cei din Germania imi spun ca exista astfel de lentile pe piata romeasca , cei din Romania spun ca nu exista.

I s-a mai intamplat cumva sa i se vanda altceva decat i-a fost propus ? si daca da cum trebuie procedat ca stfel de perosane sa nu mai continue sa PROSTEASCA LUMEA ????

astept raspunsurile voastre.

Multumesc.

Hello, am aflat si eu azi dupa ce mi-am luat lentilele Rodenstock ca nu sunt Rodenstock, am primit un certificat de garantie pe care abia acasa l-am citit si am observat ca garantia este de la Interoptik pentru lentile Interoptik si nu scrie absolut nimic legat de Rodenstock. Este un simplu cartonas pe care se prezinta cei de la Interoptik.
Acum ce sa inteleg, cum se poate dovedi daca sunt sau nu de la Rodenstock?
Lentilele m-au costat 280 ron cu filtru PC si "super-antireflex". Dar este destul de suspect ca sa ti se vanda o marca si sa nu primesti nimic doveditor despre aceasta, ci despre o firma romaneasca.
Pareri? Informatii?

#6
gionokia

gionokia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.09.2014
Buna ziua,
Lentilele Carl Zeiss sunt inscriptionate?
Daca sunt,aceasta se observa prin aburirea lentilelor?
Toate aceste lentile sunt inscriptionate?
Trebuie sa fie insotite de un certificat de garantie?
Multumesc!!!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e nicio inselatorie. Sunt tot lentile nemtesti
. Doar ca se taie in Ro.

Marcajul se pierde la montaj. Lentilele de soare cu dioptrie Interoptik sunt foarte bune. Poate ca d aia nici nu ti au spus, ca aveti niste prejudecati ... Nu inseamna ca daca s mai ieftine nu s bune.

Deci stai linistit, raportul calitate pret este unul foarte bun.

#8
froxanaoana

froxanaoana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2015
Acelasi lucru am patit si eu cu Elegance Optic. Am cerut lentile marca Essilor pentru ca aceasta este marca pe care am tot folosit-o si medicul lor mi-a spus ca nu colaboreaza cu Essilor dar poate sa-mi faca Rhein Vision ca sunt la fel ca si calitate. Auzisem si de Rhein si desi nu am fost chiar incantata am acceptat...greseala mea. Cand am mers sa-mi ridic ochelarii de la magazinul lor de optica medicala care arata absolut groaznic si este intr-o scara de bloc in zona Dristor mi-a dat lentile chinezesti TRIQ al caror pret e de max 200 lei iar eu platisem 1000 lei. Nu am auzit de ele in viata mea desi port ochelari de 16 ani. Cei de la cabinetul de optica unde mi-am facut ultimele 2 perechi de ochelari si unde m-am dus dupa ce am facut aceasta prostie de a renunta la ei pentru ceva mai ieftin mi-au explicat si mi-au aratat in ce hal este facut montajul si faptul ca nici macar nu erau cu grad de subtiere 1.74 cum cerusem ci 1.67 si erau groase fata de ce aveam eu in momentul de fata adica ochelarii mei vechi.
Feriti-va de aceasta firma Elegance Optic, asta este meseria lor, sa-si bata joc de oameni si sa le fure banii! Eu am avut noroc ca mi-am putut recupera cei 1000 lei dar acesti magazin nu merita sa fie pe piata de optica medicala.

#9
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Salut, eu vreau lentile -4.5 cu grad de subtiere 1.74 sau mai mare, cu diametru de 70 mm (deoarece senzatia de subtitime va fi si mai mare dupa montajul pe rame mici).

Daca imi puteti recomanda un furnizor, va rog sa o faceti. Vad ca preturile variaza intre 950 lei si 1400 lei / perechea, insa nu ma prind care e diferenta la calitate.
Toate magazinele in care am fost zic ca au aceleasi tratamente, de ex. anti-reflex, anti-draci Posted Image

Multumesc mult!

Edited by nelu1086, 27 February 2015 - 20:05.


#10
alex-m23

alex-m23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2015

 nelu1086, on 27 februarie 2015 - 20:01, said:

Salut, eu vreau lentile -4.5 cu grad de subtiere 1.74 sau mai mare, cu diametru de 70 mm (deoarece senzatia de subtitime va fi si mai mare dupa montajul pe rame mici).

Daca imi puteti recomanda un furnizor, va rog sa o faceti. Vad ca preturile variaza intre 950 lei si 1400 lei / perechea, insa nu ma prind care e diferenta la calitate.
Toate magazinele in care am fost zic ca au aceleasi tratamente, de ex. anti-reflex, anti-draci Posted Image

Multumesc mult!
Salut,
Indicele maxim de subtiere pentru o lentila de plastic in momentul de fata este de 1.76, iar singurul producator international pentru acest index este TOKAI, o firma japoneza de foarte buna calitate ce nu se bucura de acelasi renume ca si firmele enumerate mai sus dar acctioneaza pe piata din Romania de foarte mult timp. Daca imi ceri parerea de profesionist, pentru acea diptrie, nu iti recomand un indice de subtiere mai mare de 1.70, fiindca grosimea lentilei poate fii ajustata prin masuratori de diametru si cu sfatul unui optician/ optometrist priceput.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxeditxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
O zi placuta tuturor,
Posted Image

 froxanaoana, on 29 ianuarie 2015 - 16:14, said:

Acelasi lucru am patit si eu cu Elegance Optic. Am cerut lentile marca Essilor pentru ca aceasta este marca pe care am tot folosit-o si medicul lor mi-a spus ca nu colaboreaza cu Essilor dar poate sa-mi faca Rhein Vision ca sunt la fel ca si calitate. Auzisem si de Rhein si desi nu am fost chiar incantata am acceptat...greseala mea. Cand am mers sa-mi ridic ochelarii de la magazinul lor de optica medicala care arata absolut groaznic si este intr-o scara de bloc in zona Dristor mi-a dat lentile chinezesti TRIQ al caror pret e de max 200 lei iar eu platisem 1000 lei. Nu am auzit de ele in viata mea desi port ochelari de 16 ani. Cei de la cabinetul de optica unde mi-am facut ultimele 2 perechi de ochelari si unde m-am dus dupa ce am facut aceasta prostie de a renunta la ei pentru ceva mai ieftin mi-au explicat si mi-au aratat in ce hal este facut montajul si faptul ca nici macar nu erau cu grad de subtiere 1.74 cum cerusem ci 1.67 si erau groase fata de ce aveam eu in momentul de fata adica ochelarii mei vechi.
Feriti-va de aceasta firma Elegance Optic, asta este meseria lor, sa-si bata joc de oameni si sa le fure banii! Eu am avut noroc ca mi-am putut recupera cei 1000 lei dar acesti magazin nu merita sa fie pe piata de optica medicala.
Buna ziua,
Intradevar, lentilele achizitionate de dumneavoastra sunt lentile de calitate scazuta, sau cum doriti dumneavoastra sa le numiti, chinezarii. Va recomand sa cereti plicurile de provenienta a lentilelor. Firma Rhein este o intreprindere din Romania cu sediul la Ploiesti ce pune la dispozitie calitate coreana la standarde romanesti. Pentru mai multe informatii cereti sfatul unui optician/optometrist profesionist.

Edited by lex404, 04 March 2015 - 20:50.
Nu mai face reclama ( public ) unei clinici anume. Multumesc.


#11
1qaz2wsx

1qaz2wsx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2007
tot lentile de calculator interoptik SuperBlue ExtraClar am luat si eu(aveau reclama cu filtru PC transparent) dupa un an am fost si am verificat lentilele si nu filtrau deloc culoarea albastra..i-am contactat...nimic.......cred ca sunt tepari

#12
infoC

infoC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2015

 1qaz2wsx, on 16 februarie 2017 - 16:06, said:

tot lentile de calculator interoptik SuperBlue ExtraClar am luat si eu(aveau reclama cu filtru PC transparent) dupa un an am fost si am verificat lentilele si nu filtrau deloc culoarea albastra..i-am contactat...nimic.......cred ca sunt tepari



sal
    la fel am patit si eu- mi s-a prescris o reteta si mi-au dat lentile SUPERBLUE EXTRACLAR de la Interoptik Timisoara. Oamenii aia sunt nebuni ?
  La mine ce m-a determinat sa verific ochelarii a fost un fenomen ciudat:  adica vad niste imagini care se interpun intre ochelari si cartea de citit. Cred ca tot ce reflecta aceste lentile eu le vad proiectate in fata, culmea ca sunt si colorate acele imagini, o lumina albastra lucioasa.
  Si nu cred ca e normal.
Am mers la alte 2 cabinete sa le verific si au pus ochelarii la o sursa de lumina albastra- opticienii de acolo au zis CA NU SUNT PROTEJATI DELOC!!!
Tu cum ai rezolvat?

#13
infoC

infoC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2015
Pai cum sa stai linistit cind pe ambalaj scrie una si in realitate e altceva. ADICA nu poseda nici una dintre caracteristicile care sunt trecute in fisa tehnica.
Si e vorba de aceeasi firma INTEROPTIK din Timisoara care produce sau comercializeaza aceste lentile.
  Cind am mers la 2 cabinete de optica diferite si mi-au testat lentilele SUPERBLUE EXTRACLAR de la Interoptik Timisoara opticienii au zis ca aceste lentile nu au nici un fel de protectie!!!!

 MembruAnonim, on 13 septembrie 2014 - 17:51, said:

Nu e nicio inselatorie. Sunt tot lentile nemtesti
. Doar ca se taie in Ro.

Marcajul se pierde la montaj. Lentilele de soare cu dioptrie Interoptik sunt foarte bune. Poate ca d aia nici nu ti au spus, ca aveti niste prejudecati ... Nu inseamna ca daca s mai ieftine nu s bune.

Deci stai linistit, raportul calitate pret este unul foarte bun.

Pai cum sa stai linistit cind pe ambalaj scrie una si in realitate e altceva. ADICA nu poseda nici una dintre caracteristicile care sunt trecute in fisa tehnica.
Si e vorba de aceeasi firma INTEROPTIK din Timisoara care produce sau comercializeaza aceste lentile.
  Cind am mers la 2 cabinete de optica diferite si mi-au testat lentilele SUPERBLUE EXTRACLAR de la Interoptik Timisoara opticienii au zis ca aceste lentile nu au nici un fel de protectie!!!!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care s caracteristicile trecute în fișa tehnică?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate