Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Permis suspendat 30 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003
Buna ziua.
Aseara am fost oprit de un echipaj de politie pe motivul ca am trecut pe culoarea rosie cand eu am trecut pe culoarea galbena. Ce ar trebui sa fac sa-mi recuperez permisul, avand in vedere ca am avut si pe cineva in masina si ce sanse am ? Politistul spunea ca era cam la 50m de mine(semafor) si ca ar fi vazut ca am trecut pe culoarea rosie.
Multumesc.

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Contestatie fiindca ai avut martor,dar pentru o luna nu mori ce dracu.,..

#3
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003

 teapavoua, on 2nd July 2012, 12:45, said:

Contestatie fiindca ai avut martor,dar pentru o luna nu mori ce dracu.,..

Stiu, dar eu umblu foarte mult cu masina si chiar am nevoie de permis

#4
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Contestatie cu cerere de accesare camera din zona plus martorul din masina. Atentie daca se vede ca treci pe rosu intri tu la abatere cu permisul dar martorul intra la minciuna, etc. Devenim al doi-lea bigbrother din lume.

#5
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
este interzis sa treci pe galben.

du-te in instanta cu martorul dupa tine si declara ca ai trecut pe galben, sa vezi ce flit iti iei de la judecator.

stai o luna fara permis si invata sa franezi la galben data vitoare.

eu ma bucur de prezenta camerelor din intersectii, m-am plictisit de jmekeri care trec pe ce culoare vor ei si apoi incep cu "hai frate ca era galben"

#6
donnarumsfeld

donnarumsfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 21.05.2012
ii dai in judecata si cat timp te judeci iti returneaza permisul.mi s-a intamplat si mie sa trec pe galben si sa-mi zica ca am trecut pe rosu, m-am certat cu el si pana la urma mi-a dat doar pt centura

#7
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 albinaverde, on 2nd July 2012, 13:58, said:

este interzis sa treci pe galben.

du-te in instanta cu martorul dupa tine si declara ca ai trecut pe galben, sa vezi ce flit iti iei de la judecator.

stai o luna fara permis si invata sa franezi la galben data vitoare.

eu ma bucur de prezenta camerelor din intersectii, m-am plictisit de jmekeri care trec pe ce culoare vor ei si apoi incep cu "hai frate ca era galben"


Ca o completare, este interzis sa treci pe culoarea galben cand vine dupa rosu, cand vine dupa verde nu este interzisa tranzitarea intersectiei. Daca semaforul nu e cu timpul afisat si iti apare culoarea galben la 2-3 m de intersectie si nu mai poti opri ce faci? Treci:)

#8
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
ca o completare si mai completa e interzis sa treci pe galben in toate cazurile.

tocmai pentru situatia de care ziceai mai sus. esti sub semafor, se face galben, aia e. treci. esti insa pasibil sa iti ia permisul.

galbenul meu de dupa verde se suprapune cu galbenul tau (care vii din lateral) de dupa rosu. daca amandoi trecem pe galben ne ciocnim.

galbenul face trecerea dintre rosu si verde (si invers) tocmai ca sa ai timp sa opresti. lucrurile astea le-am invatat the hard way. si au o logica. (probabil pentru ca sunt imprumutate de la civilizatii mai avansate, nu sunt inventate de politia romana)

#9
PsYcloNe

PsYcloNe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 11.09.2003

 albinaverde, on 2nd July 2012, 13:58, said:

este interzis sa treci pe galben.

du-te in instanta cu martorul dupa tine si declara ca ai trecut pe galben, sa vezi ce flit iti iei de la judecator.

stai o luna fara permis si invata sa franezi la galben data vitoare.

eu ma bucur de prezenta camerelor din intersectii, m-am plictisit de jmekeri care trec pe ce culoare vor ei si apoi incep cu "hai frate ca era galben"

Aveam viteza pentru a frana brusc plus ca era masina inchiriata  si nu o cunosc prea bine ca sa o bruschez sa franez ca sa nu trec pe galben+ ca pentru asta este galben defapt

P.S. Cum si unde  fac contestatie ?

Edited by PsYcloNe, 02 July 2012 - 14:57.


#10
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
@albinaverde

Vorbesti aiurea, galbenurile nu se suprapun deloc, abea cand se face rosu intr-o parte dupa verde galben se face galben in cealalta parte.
Trecerea pe galben e cat se poate de legala daca nu mai ai timp sa opresti in conditii de siguranta.
Nu-ti mai da cu parerea daca habar nu ai, doar ca sa induci in eroare pe altii.
Daca ar fi fost cum spui tu nu ar mai fi existat culoarea galbena dupa verde, nu i vad rostul.

Edited by bogdan_popescu, 02 July 2012 - 15:03.


#11
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

 bogdan_popescu, on 2nd July 2012, 15:01, said:

@albinaverde

Vorbesti aiurea, galbenurile nu se suprapun deloc, abea cand se face rosu intr-o parte dupa verde galben se face galben in cealalta parte.
Trecerea pe galben e cat se poate de legala daca nu mai ai timp sa opresti in conditii de siguranta.
Nu-ti mai da cu parerea daca habar nu ai, doar ca sa induci in eroare pe altii.
Daca ar fi fost cum spui tu nu ar mai fi existat culoarea galbena dupa verde, nu i vad rostul.


sunt multe lucruri care exista si al caror rost nu il vezi.  
intamplator imi dau cu parera deoarece cunosc subiectul. si e fix asa cum spun eu. pe galben nu se trece.

e rosu- se face galben- bagi in viteza - se face  verde- pleci (sau tu demarezi pe galben?)

e verde- se face galben - franezi.
simple as such.


cat priveste scuza cu aveam viteza si nu am putut sa ma opresc la semafor l-as intreba pe respectivul care e viteza maxiam cand te apropii de intersectie semaforizata. probabil o sa creada ca il injur de mama.



p.s. acum am vazut aia cu "masina era inchiriata si nu o cunosteam prea bine". monumentala.

pai du-te prietene in poligon si obisnuieste-te cu ea, nu descoperi IN TRAFIC care e distanta de franare.

#12
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Cunosti o branza, habar nu ai de circulatie si continui sa sustii prostia spusa mai inainte.
Daca apare galben cu 2-3 metri inainte de intersectie NU mai ai timp sa opresti in siguranta, treci si e foarte legal, nimeni nu opreste in situatia asta.
Desigur exista si specimene de dobitoace care franeaza puternic la galben si i intra nevinovati in spate doar ca-s ei cretini si interpreteaza legea cum vror si apoi le da in nas cu respectatul distantei, ma lasi, daca toti ar fi asa dobitoci  (si-s destui) care abea pleaca la verde si care franeaza la galben chiar daca au voie sa treaca si care mai respecta vezi doamne si nu stiu ce distanta, dobitoace d-astea blocheaza traficul in orase.
Verifica sa vezi ca si dupa ce se face rosu mai trec 2-3 secunde pana sa primeasca ceilalti galben.

PS: Nu da detalii despre galben dupa rosu, sti ca nu la acesta se face referire

Edited by bogdan_popescu, 02 July 2012 - 15:27.


#13
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Mai sus se abereaza la greu. In Codul Rutier spune ca poti trece pe galben daca nu poti sa opresti in conditii de siguranta inainte de a depasi semaforul.

#14
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

 bogdan_popescu, on 2nd July 2012, 15:20, said:

Daca apare galben cu 2-3 metri inainte de intersectie


cuvantul cheie e "daca"

ia du-te langa un semafor si vezi cand apare galben si cat dureaza. o sa te ajute cand iti vei lua masina.

#15
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Uita-te tu, am masina si conduc zilnic prietene de 12 ani, cum adica cuvantul cheie daca, am impresia ca ai probleme si in a intelege ce vreau sa spun.
Mai citeste odata sau de mai multe ori pana intelegi.

Edited by bogdan_popescu, 02 July 2012 - 15:29.


#16
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
albinaverde, parca esti batut in cap. Citeste Codul Rutier.

#17
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011
pe the kid il ignor by default.

@bogdan cuvantul cheie e "daca".


daca se face galben in 2 metri deja nu mai ai contact vizual cu semaforul.
deci nu treci pe galben ci pe verde (pentru ca tu aia ai vazut). putem sa intram in discutii cu viteza, cat dureaza culoarea galben, ce distanta parcurgi cate galben etc.

daca vezi galbenul in fata si decizi sa treci ca tu nu esti din aia care nu  franeaza brusc meriti cu varf si indesat sa iti ia militia permisul.

pana la urma fiecare face cum crede si interpreteaza codul rutier in functie de posibilitatile intelectuale.
eu o sa depun mereu marturie contra astora care trec pe galben.

#18
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Haha, pai si daca te faci ca nu-l vezi nu tot trecut pe galben e ?
Eu si daca vad bine ca e galben de la 5 metri si tot trec si nu se face rosu sigur cat sunt in intersectie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate