Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Mobila clasica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AlinaMircea

AlinaMircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2012
Buna!

Am renovat de curand si m-am gandit sa schimbam si mobila fiindca cea pe care o avem a ramas de la parinti si s-a deteriorat in timp. As vrea ceva clasic, elegant; am fost prin Ikea, la Mobexpert si la depozitele de mobila din Ghencea dar am vazut ca predomina mai mult modelele moderne. Aveti idee de vreun magazin de mobila clasica in Bucuresti?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Exista producatori de astfel de vechituri, insa sa stii ca sunt scumpi :)
Cei mai cunoscuti sunt Simex:

http://www.mobilasimex.ro/

P.S. Eu am oroare de astfel de mobila, pt cam trait 20 de ani intr-un astfel de mausoleu...
Sa te vad facand curatenie, cand trebuie sa ridici mobila de 100 Kg +

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
nu iti recomand din 2 motive :
1) la fel cum a spus colegul de mai sus , e foarte grea
2) e oribila. poate se purta pe vremea lu' ceasca. dar acum nu prea mai merge .

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este anacronica si retarda o astfel de mobila, si intra la categoria de kitsch, deoarece urmareste un stil din timpuri de mult apuse, nu are originalitate deloc, plus ca este de serie...

Nu este urata prin definitie, ba chiar unele modele sunt interesante si frumusele - cateva, nu toate, altele sunt si oribile...., dar este justificata achizitia doar daca vrei sa faci un film de epoca - (chit ca si asta este o idee cam retarda...), si ai nevoie de recuzita.

Preturile nu mi se par mari, insa este deplasat sa cumperi niste kitschuri.

Este adevarat ca 95 % din mobila contemporana este tot un kitsch, si de foarte proasta calitate, insa este o superficialitate mare sa o consideri pe toata proasta.
Sunt producatori care realizeaza la comanda unicate sau nu, cu design bine ancorat in prezent - fara sa fie kitsch, sau macar cu un stil rafinat si atemporal daca vrei.
In functie de buget, si la materiale se pot utiliza unele de foarta buna calitate, precum stejar stratificat, sau orice alt material.
Bani sa ai, si ceva noroc si inspiratie in alegerea producatorului si designerului.

#5
AlinaMircea

AlinaMircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.06.2012
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri insa, aici vorbim de gusturi diferite. Mie, de exemplu, imi place mobila clasica, mai ales cea de culoare crem. Cum am mai spus, am fost in cateva magazine dar nu mi-a atras nimic atentia. Nu stiam de Simex, multumesc pt recomandare, m-am uitat chiar acum pe site-ul lor si mi-a sarit deja in ochi un dormitor care emana o stare aparte, denota o anumita eleganta care nu se va regasi in veci la mobila moderna din pal. Tot pe site=ul lor am vazut modele care se potrivesc perfect zilelor noastre, au pastrat linia clasica, adaptandu-se totodata prezentului. Nu vreau sa intru in discutii inutile pt ca ar fi absurd sa discutam despre ce ne place si ce ni se pare urat sau demodat, voiam doar o sugestie si mi-a fost de ajutor.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stimata si distinsa colega
gusturile se educa si se adapteaza realitatii...  mai ales simtul estetic care nu prea vine de la natura... trebuie format
insasi exprimarea ambigua ma duca la concluzia ca nu prea va pricepeti
mobila clasica nu exista... e doar mobila apartinand anumitor stiluri specifice, perioade si locatii
pentru a amenaja un interior cu mobila "clasica" sunt necesare piese originale si anumite conditii de arhitectura
daca locuiti intr-o "vila" sau intr-un apartament orice mobila "clasica" va fi absolut deplasata ("in trening si cu pantofi de lac" vorba lu' Margineanu)
aveti nevoie de incaperi foarte inalte (4-5m) cu stucaturi si picturi specifice, candelabre, parchet masiv, etc
Attached File  cs1.jpg   248.52K   26 downloads Attached File  cs2.jpg   260.1K   23 downloads
daca v-a ramas de la bunici un mobilier de genul
Attached File  v1.jpg   371.1K   24 downloads Attached File  v2.jpg   324.95K   24 downloads Attached File  v3.jpg   381.53K   24 downloads,
va va fi foarte folositor pentru depozitarea serviciilor de cafea, paharelor de lichior, serviciilor de dulceata, argintariei, pentru afisarea mileurilor si pestelui de sticla
tot va trebuie amenajari
Attached File  csa.jpg   197.41K   23 downloads Attached File  csb.jpg   185.86K   20 downloads Attached File  csc.jpg   159.26K   21 downloads Attached File  csd.jpg   187.23K   19 downloads Attached File  cse.jpg   162.44K   21 downloads
altfel, pentru pasionati, exista acest mobilier
Attached File  mdf1.jpg   258.4K   29 downloads Attached File  mdf2.jpg   188.64K   29 downloads Attached File  mdf3.jpg   263.28K   28 downloads
realizat integral si in intregime din profile MDF
mobila "clasica" noua nu poate exista, e o aberatie, ea este apreciata (la muzeu) tocmai pentru vechime si stil
in final un citat de bun simt din intelepciunea populara "daca 2 persoane iti spun ca esti beat, ar fi bine sa te duci la culcare" va fi absolut deplasata (

Edited by Nero-d, 30 June 2012 - 07:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate