Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Gard electric

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
Buna ziua,

Am si eu o intrebare si nu stiu exact unde sa o postez. Am sa fac acest lucru aici in speranta ca cineva imi poate da un sfat.
Am nevoie sa imi protejez proprietatea de "mos martin" adica de ursi si as dori sa aflu mai multe detalii despre gardurile electrice si daca acestea sunt eficiente la animale salbatice de talia ursului.
Daca sunt persoane cu informatii, va rog postati inclusiv date tehnice ale aparatelor sau orice altceva care poate fi de ajutor.

Va multumesc.

#2
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 22.11.2003
cateva informatii poti afla de aici: http://www.gotronic....o...=62&lang=ro

#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
http://forum.softped...a...t&id=110722

#4
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
Multumesc pentru raspunsurile prompte, eu am de ales intre doua aparate cu specificatiile urmatoare:

Generator de impulsuri 1 - Maximum voltage: 10000 volts. Voltage @ 500 ohms: 4100V. Input (load) energy: 1.7 joule. Output energy: 0.7 joule


Generator de impulsuri 2 - Maximum voltage: 10200 volts. Voltage @ 500 ohms: 4200V. Input (load) energy: 3.5 joule. Output energy: 1.7 joule

Daca se poate sa va dati o parare cu privire la cele doua aparate, m-ar interesa mai ales daca primul, considerabil mai ieftin si cu jouli mai putini ar putea pune pe fuga un urs, mentionez ca nu am cunostiinte avansate in electrica/electronica.
De adaugat e ca primul aparat functioneaza alimentat atat de la reteaua 220 cat si de la baterie de 12 volti, celalalt doar de la retea.

Edited by alexnellu, 17 June 2012 - 11:30.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Greu de ghicit, ar trebui sa te consulti cu ursul. :)
In principiu, oricare ar trebui sa-si faca treaba. "Tarcul electric" clasic, folosit cu succes de zeci de ani, avea o baterie auto, o bobina de inductie de "Dacia",  un buzzer pe post de platina. Daca oprea vitele si oile, ar trebui sa opreasca si-un urs.

#6
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
la fel am gandit si eu, daca poate opri/speria o vaca de 400kg ar trebui sa puna pe fuga si un urs mai maricel; tinand cont ca foarte rar o sa ajunga un urs de pe meleagurile noastre sa atinga greutatea si marimea respectiva.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 alexnellu, on 17th June 2012, 12:11, said:

la fel am gandit si eu, daca poate opri/speria o vaca de 400kg ar trebui sa puna pe fuga si un urs mai maricel; tinand cont ca foarte rar o sa ajunga un urs de pe meleagurile noastre sa atinga greutatea si marimea respectiva.
Pai mergi mai departe,descrie cum ai vrea sa-l faci ,daca ai citit despre legislatia in vigoare referitoare la asta,subiectul este interesant,unii ar vrea sa faca pt ursii cu doua picioare,asteptam.

#8
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
am ocazia sa cumpar primul aparat. Un set (1 rolă fir lițat 500 m, 75 buc. izolatori de fir, 1 mâner izolant poartă), pretul fiind destul de bun.
Mentionez ca nu imi confectionez aparatul singur, vreau sa cumpar unul omologat ca sa nu am probleme cu legislatia  :rolleyes:
Singura mea nedumerire este daca un asemenea aparat la caracteristicile pe care le are va face fata unui urs.

Despre legislatie, sus in varful muntelui, nu cred ca e vorba. Desigur semnalizat cu mesajele tipice "Atentie gard electric!!", in caz ca sunt trecatori; nu sunt absurd sa il pun nesemnalizat. In plus gardul va pazi doar un perimetru de aproximativ 120 metri liniari si o sa fie amplasat intr-o curte ingradita; am avut vizite ale ursilor si nu vreau sa se repete.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 alexnellu, on 17th June 2012, 19:18, said:

am ocazia sa cumpar primul aparat. Un set (1 rolă fir lițat 500 m, 75 buc. izolatori de fir, 1 mâner izolant poartă), pretul fiind destul de bun.
Mentionez ca nu imi confectionez aparatul singur, vreau sa cumpar unul omologat ca sa nu am probleme cu legislatia  :rolleyes:
Singura mea nedumerire este daca un asemenea aparat la caracteristicile pe care le are va face fata unui urs.
Despre legislatie, sus in varful muntelui, nu cred ca e vorba. Desigur semnalizat cu mesajele tipice "Atentie gard electric!!", in caz ca sunt trecatori; nu sunt absurd sa il pun nesemnalizat. In plus gardul va pazi doar un perimetru de aproximativ 120 metri liniari si o sa fie amplasat intr-o curte ingradita; am avut vizite ale ursilor si nu vreau sa se repete.
Inteleg ca va fi in interiorul proprietatii,si cu un aparat omologat,dar spune niste preturi ,link eventual.
Ursul sigur va fugi.

#10
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
Nu stiu daca am voie sa postez link spre site-ul respectiv, dar pretul setului este de 640 ron.
Linkul l-am trimis pe PM

Edited by alexnellu, 17 June 2012 - 19:44.


#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 alexnellu, on 17th June 2012, 19:41, said:

Nu stiu daca am voie sa postez link spre site-ul respectiv, dar pretul setului este de 640 ron.
Linkul l-am trimis pe PM
Nu era reclama,l-am primit.Sa ne pui poze cu realizarea lui,poate se  combina si cu semnale acustice,luminoase,etc.

Edited by anaki, 17 June 2012 - 19:51.


#12
alexnellu

alexnellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.12.2011
Situatie remediata:
plasat gard electric in jurul stupilor; lungime gard aprox 125m; 2 fire intinse si puse pe izolatori care sunt fixati in pari de lemn fixati in pamant.
Fixat aleatoriu 6 balize de semnalizare pe stalpii gardului care palpaie noaptea

Tehnica aleasa:
Generator 3.5 Joul conectat la retea 220
Sarma din otel zincat, 200 m/rola. 7 lite impletite de  Ø1,5 mm, rezistenta 0,15Ω/m, sarcina de rupere 150 kg.
100 izolatori cu holsurub de Ω6 mm

Sper sa fie si eficienta investitia.
Poze pe saptamanile ce urmeaza, deoarece realizarea a durat cam mult si era mai importanta decat pozele :D

#13
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 alexnellu, on 25 iunie 2012 - 10:19, said:

Poze pe saptamanile ce urmeaza, deoarece realizarea a durat cam mult si era mai importanta decat pozele Posted Image
Hai cu pozele alea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate