Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Becuri care nu incalzesc

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
As dori ca pe timpul verii sa pun la lustra niste becuri care nu incalzesc. Stiu ca exista becuri cu led dar nu stiu cata lumina da un astfel de bec, cred ca insuficienta. Oare exista becuri cu neon? As ruga tare mult pe cineva de meserie daca poate sa-mi dea niste informatii.

#2
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
becuri economice. Sunt cu descarcare in gaz, exact ca tuburile de neon si aproape ca nu produc caldura.

Edited by Arkouda, 15 June 2012 - 16:27.


#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Arkouda, on 15th June 2012, 17:27, said:

becuri economice. Sunt cu descarcare in gaz, exact ca tuburile de neon si aproape ca nu produc caldura.
Am uitat sa mentionez ca am becuri economice si am senzatia ca incalzesc mai tare decat cele obisnuite. Oricum, seara, dupa ce aprind  3 becuri, temperatura in camera creste cu un grad pe ora.

#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Deci in 20 de ore ajungi la 50 de grade in camera nu?

Vezi ca ai senzorii defecti, becurile economice nu incalzesc mai tare decat alea incandescente. Legile fizicii zic asta.

Eu cred ca nu stii ce vorbesti si nu stii ce vrei.

O seara buna.

#5
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008

 Freddy12, on 15th June 2012, 18:12, said:

Am uitat sa mentionez ca am becuri economice si am senzatia ca incalzesc mai tare decat cele obisnuite. Oricum, seara, dupa ce aprind  3 becuri, temperatura in camera creste cu un grad pe ora.
Simpla ta prezenta, daca esti o persoana adulta, aduce un aport de caldura aproape cit cedeaza un bec de 100W cu incandescenta. De aceea creste temperatura in incaperea in care stai in mare parte. Desigur, mai sunt si alte surse de caldura "ascunse", TV, PC etc.
Becurile cu led au un raport lumen/wat mult superior majoritatii surselor de lumina. In consecinta trebuie sa cauti sursa care sa produca nr de lumeni dorit. La acelasi nr de lumeni produs, led-urile cedeaza cea mai putina caldura.

#6
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 Freddy12, on 15th June 2012, 18:12, said:

Am uitat sa mentionez ca am becuri economice si am senzatia ca incalzesc mai tare decat cele obisnuite. Oricum, seara, dupa ce aprind  3 becuri, temperatura in camera creste cu un grad pe ora.


Interesant. Nu am auzit asa ceva pana acum. Renunt la centrala, pun vreo 30 de becuri intr-o camera iar pe ora castig 10 grade??

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 Arkouda, on 15th June 2012, 20:32, said:

,
Deci in 20 de ore ajungi la 50 de grade in camera nu?

Vezi ca ai senzorii defecti, becurile economice nu incalzesc mai tare decat alea incandescente. Legile fizicii zic asta.

Eu cred ca nu stii ce vorbesti si nu stii ce vrei.

O seara buna.
Daca ar fi ocamera etansa, e posibil dar cum nu este asa, temperatura creste doar cu doua grade. Cred ca ai fi putut avea un ton mai civilizat. Eu am scris ca am senzatia, adica am impresia, impresie care poate e subiectiva, nu am scris ca am senzori. Ce senzori sa pui pentru masurarea temperaturii decat un simplu termometru? Din moment ce nu stiai raspunsul mai bine te abtineai. Am scris foarte clar ca vreau un bec care sa nu incalzeasca asa cum sunt lampile de neon. Daca nu exista asa ceva, asta e! Puteai sa spui ca nu exista ce vreau eu, nu sa ma certi ca nu stiu ce vreau.

#8
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Daca ai senzatia ca se incalzeste asa rapid tot ce se poate sa ai o umiditate prea mare in camera . Ai plante de apartament, stai in zona cu multi copaci si nu patrunde lumina soarelui ? la toate poti da un raspuns doar daca pui un hidrometru de camera, daca trece de 50-60% de acolo se trage nicidecum de la becurile economice . Cel mai rece se comporta tubul de neon , chiar si becurile led se incalzesc datorita radiatorului din spatele ledului de mare putere care asigura racirea (fara se arde ledul in 10 minute). La becurile economice se incalzeste partea electronica ce se afla in dulie , cele incandescente nu mai are rost sa spun .

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 gozmyn, on 15th June 2012, 21:26, said:

Interesant. Nu am auzit asa ceva pana acum. Renunt la centrala, pun vreo 30 de becuri intr-o camera iar pe ora castig 10 grade??
75watti x 30becuri= 2250 watti adica un consum de radiator.

 camsonat, on 15th June 2012, 21:22, said:

Simpla ta prezenta, daca esti o persoana adulta, aduce un aport de caldura aproape cit cedeaza un bec de 100W cu incandescenta. De aceea creste temperatura in incaperea in care stai in mare parte. Desigur, mai sunt si alte surse de caldura "ascunse", TV, PC etc.
Becurile cu led au un raport lumen/wat mult superior majoritatii surselor de lumina. In consecinta trebuie sa cauti sursa care sa produca nr de lumeni dorit. La acelasi nr de lumeni produs, led-urile cedeaza cea mai putina caldura.
Leduri sa fie dar oare cata lumina dau daca le pun pe o lustra cu 5 brate?

 hemTT, on 15th June 2012, 22:39, said:

Daca ai senzatia ca se incalzeste asa rapid tot ce se poate sa ai o umiditate prea mare in camera . Ai plante de apartament, stai in zona cu multi copaci si nu patrunde lumina soarelui ? la toate poti da un raspuns doar daca pui un hidrometru de camera, daca trece de 50-60% de acolo se trage nicidecum de la becurile economice . Cel mai rece se comporta tubul de neon , chiar si becurile led se incalzesc datorita radiatorului din spatele ledului de mare putere care asigura racirea (fara se arde ledul in 10 minute). La becurile economice se incalzeste partea electronica ce se afla in dulie , cele incandescente nu mai are rost sa spun .
Am umiditate foarte mare ca stau la 200 metri de mare. Am higrometru si arata cand e bine 75% . Cand e excelent 70% dar de cele mai multe ori e 80% si sunt multe zile cand ajunge la 90%. De aceea temperatura de 35-38 grade in Bucuresti e mult mai usor de suportat decat 28-30 grade pe litoral.

#10
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Fara o instalatie de ac nu scapi de caldura.
Schimbarea becurilor din lustra mai mult produce un efect placebo.
Daca vrei sa stai in fata atit la consum cit si la racore monteaza panouri de iluminare cu led - dar costa...

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 hemTT, on 16th June 2012, 09:33, said:

Fara o instalatie de ac nu scapi de caldura.
Schimbarea becurilor din lustra mai mult produce un efect placebo.
Daca vrei sa stai in fata atit la consum cit si la racore monteaza panouri de iluminare cu led - dar costa...
Sigur ca am si AC. La cat de cald a fost in ultimii ani nu puteai rezista fara. Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,250
  • Înscris: 17.03.2009

 Freddy12, on 15th June 2012, 17:12, said:

Am uitat sa mentionez ca am becuri economice si am senzatia ca incalzesc mai tare decat cele obisnuite.
Nu pot incalzi mai tare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate