Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3073 replies to this topic

#2953
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
hai sa iti dau exemplu in zona banatului si zona muntoasa a mehedintului. incepand de la mehadia pana la caransebes nu are deloc semnal 3g telecomul,digi are cu mici pierderi pe la armenis ... in zona satului Negrusa digi are semnal aproape full iar telecom doar in anumite puncte unde trebuie sa stai nemiscat,pe ruta severin orsova nici 2gul telecomului nu este stralucit deoarece pe o anumita portiune de drum intra reteaua sarbeasca.

#2954
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Fiecare cu exemplul lui, fiecare cu nevoile lui...generalizatul este o probleme in conditiile in care nici macar compania nu generalizeaza ca voi :)

#2955
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Legat de aruncat cu ochiul la telefon cand fac popas, ai dreptate nu poti trage concluzii luand esantioane la 100 km. Cum am tras eu concluziile alea? Am o aplicatie instalata(GSM Signal Monitoring Test) care pastreaza un log, in log vad clar ora si pe ce LAC-uri(Location Area Code) a fost conectat telefonul si asa am stiut cat % din timp a stat pe 2G, cat % a stat pe 3G, cat % a stat in roaming.

Concluzia mea e urmatoarea:
- vrei multe minute nationale/internationale si internet acceptabil la pret mic: treci pe Digi;
- vrei acoperire de voce in multe sate uitate de lume: treci pe Telekom, Orange, Vodafone (in ordinea asta);
- vrei HD Voice in toata tara: treci pe Orange;
- vrei internet de calitate in toata tara: treci pe Orange, Vodafone (in ordinea asta);
- vrei internet de calitate in orase: aici e discutabila ordinea, recomand atat Telekom, Orange cat si Vodafone, in functie de locatia in care stai;

Am incercat sa fiu cat am putut de obiectiv, nu sunt fan Digi, si pe mine ma enerveaza cum merge cateodata reteaua de internet(1-2 Mbps), dar atata dau, atata face. Am deasemenea si cartele de Orange, Vodafone si Telekom pe care le incarc din cand in cand si le folosesc pentru teste.

Edited by Gabyyy93, 24 February 2015 - 12:56.


#2956
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Ai fost chiar foarte obiectiv, ai punctat foarte bine si-ti dau perfecta dreptate

Edited by micutu82, 24 February 2015 - 12:58.


#2957
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Concluzia e trasa simplu. Sunt in reteaua Cosmote din 2005 de la revolutia celor 2000 de minute, insa in ultima perioada, in majoritatea zonelor in care am fost (si am strabatut cateva mii de kilometri) nu poti tine telefonul pe 3G only (folosesc mult streaming audio... mai relevant de atat nu exista), iar ordinea acoperirii 3G este asa: Vodafone, Digi, Telekom care ramane intr-o mega coada a clasamentului. Cred ca e destul de concludent sa asculti un stream de 192 kbps prin XiiaLive kilometri intregi. Cu Telekom puteam doar in oras, cu Digi si intre orase cu mici gauri de semnal, iar Vodafone cu foarte mici exceptii. Asta e realitatea miilor de kilometri strabatuti pe rutele mentionate in postarea anetrioara.

P.S. Probabil ca Orange sta si mai bine, dar nu am folosit si nici nu folosesc.

Edited by SebyD, 24 February 2015 - 13:10.


#2958
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Poate ar trebui sa comparam mii-le mele cu mii-le tale Posted Image Rutele mentionate mai sus nu reprezinta 75% din suprafata romaniei ca sa poti trage o concluzie generala. Poti trage o concluzie pe zonele pe care le parcurgi

Edited by micutu82, 24 February 2015 - 13:36.


#2959
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005

View PostGabyyy93, on 24 februarie 2015 - 12:53, said:

Legat de aruncat cu ochiul la telefon cand fac popas, ai dreptate nu poti trage concluzii luand esantioane la 100 km. Cum am tras eu concluziile alea? Am o aplicatie instalata(GSM Signal Monitoring Test) care pastreaza un log, in log vad clar ora si pe ce LAC-uri(Location Area Code) a fost conectat telefonul si asa am stiut cat % din timp a stat pe 2G, cat % a stat pe 3G, cat % a stat in roaming.

Concluzia mea e urmatoarea:
- vrei multe minute nationale/internationale si internet acceptabil la pret mic: treci pe Digi;
- vrei acoperire de voce in multe sate uitate de lume: treci pe Telekom, Orange, Vodafone (in ordinea asta);
- vrei HD Voice in toata tara: treci pe Orange;
- vrei internet de calitate in toata tara: treci pe Orange, Vodafone (in ordinea asta);
- vrei internet de calitate in orase: aici e discutabila ordinea, recomand atat Telekom, Orange cat si Vodafone, in functie de locatia in care stai;

Am incercat sa fiu cat am putut de obiectiv, nu sunt fan Digi, si pe mine ma enerveaza cum merge cateodata reteaua de internet(1-2 Mbps), dar atata dau, atata face. Am deasemenea si cartele de Orange, Vodafone si Telekom pe care le incarc din cand in cand si le folosesc pentru teste.
Pertinenta comparatia...

#2960
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
In curand Orange va avea acoperirea 4g mai mare decat Cosmote 3G, iar un angajat Germanos imi zicea ca ei au cel mai bun net, ca vin oamenii sa se porteze sa scape de Orange si Vodafone ca le merge netu prost :))

#2961
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Cred ca ala habar nu are. La Orange poti sta linistit cu telefonul pe 3g only. E cam singura retea unde exista aceasta posibilitate. Vine din urma si Vodafone, dar T e cam 0 barat la faza asta. Paradoxal este faptul ca, asa cum spui tu, Orange s-ar putea sa aiba acoperire 4g mai mare decat au ei pe 3g.

Cum zicea Mircea Kevin, in Banat, de la Mehadia la Caransebeș,  ba chiar Lugoj sau Timișoara,  Orange are 3g la greu. Eu nu am văzut sa aibă vreo pauza. Repet, nu am văzut eu, dar este posibil sa existe, mai ales pe la pasul Domasnea.

Edited by vio73, 25 February 2015 - 17:00.


#2962
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postalopexy, on 25 februarie 2015 - 14:25, said:

un angajat Germanos imi zicea ca ei au cel mai bun net, ca vin oamenii sa se porteze sa scape de Orange si Vodafone ca le merge netu prost
Angajatul e in foame mare pentru ca nu isi mai poate realiza targetul cu noile oferte Telelakom, si atunci inventeaza orice ca sa te abonezi.
Portarea exista, numai ca invers - la Orange si Vodafone.

#2963
piromanul

piromanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.02.2007
Salut "Lume"
are cineva o harta cu "BTS" Cosmorom - > Cosmote - > Telekom .. este buna si doar pt Bucuresti ?

Multumesc anticipat

#2964
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmircea_kevin, on 24 februarie 2015 - 12:42, said:

hai sa iti dau exemplu in zona banatului si zona muntoasa a mehedintului. incepand de la mehadia pana la caransebes nu are deloc semnal 3g telecomul,

Eu zic sa mai incerci.

Grig

#2965
pukurealid

pukurealid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 31.12.2011
s a updatat harta de acoperire telekom. e din ce in ce mai blurata

#2966
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009

View Postpukurealid, on 06 martie 2015 - 22:35, said:

s a updatat harta de acoperire telekom. e din ce in ce mai blurata

Da, acopera localitățile mici gen Dăbuleni, Găești, Orăștie, Corabia

#2967
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Interesant; LTE in toate aceste localitati + Caracal, Calafat, Aiud, Blaj, Cugir, Orastie, orase cu cota mare de piata. Pacat de prezentarea mizerabila. Pentru cei care vor sa vada mai bine acoperirea 2G si 3G (foarte veche) incercati aici:

http://extranetsuppo...eragecheck.html

E o pagina uitata pe un server din "vremurile bune".

Edited by hupogramos, 07 March 2015 - 00:33.


#2968
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
În trecut subiectul se numea "acoperirea Cosmorom: unde și cât a mai crescut". Acum se numește doar "acoperirea cosmorom", urmând să se adauge "unde și cât a mai scazut". La mine în Timișoara aveam în casă semnal 2/3/4G de la ei, acum mai am doar 2/3G slab, 4G doar outdoor. Probabil au mutat echipamentele la Caracal.

#2969
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
O remarca. In afara de culoarea albastra (LTE) culorile alese pentru a face diferenta intre intensitatea semnalului pe harta de acoperire in 3G sunt hilare! Probabil puse asa intentionat crezi ca e peste tot "semnal 3G excelent" dar tot atat de bine e posibil sa fie nu prea ai! Inteleg ca pui la 3G excelent magenta dar nu si la restul! Pui culori diferite pentru a arata corect reprezentat semnalul pe harta! Exista culoarea: galben, verde, rosu...altfel daca pui magenta peste tot...se intelege altceva! Putina seriozitate se poate? Bitte schon, Telekom!

[ http://s11.postimg.org/tnchmk98z/spectru.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by favoritul, 21 March 2015 - 00:22.


#2970
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 22.03.2008
Se poate deosebi pe 3g destul de usor si chiar nu e exagerara harta telekom. La Vodafone harta 3g e extrem de exagerata si chiar se poate face confuzie cu harta 2g.

Edited by gabybcr, 21 March 2015 - 08:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate