Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3073 replies to this topic

#2791
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
As fi curios daca in viitorul apropiat se va renunta la rahatul asta numit GSM,sa fim cinstiti ,e depasit...

#2792
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdeiuma, on 27 august 2014 - 14:40, said:

În favoarea cui? RCS&RDS pentru 4Play sau ZAPP pentru supraviețuire? Posted Image

In favoarea Zapp ca sa aibe grecii ce sa cumpere dup-aia si sa faca diverse "inginerii financiare" specifice lor, romanilor si altor natii de-astea cinstite pana in maduva oaselor...

#2793
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postmircea_kevin, on 27 august 2014 - 14:57, said:

As fi curios daca in viitorul apropiat se va renunta la rahatul asta numit GSM,sa fim cinstiti ,e depasit...

In momentul de fata retelele din Romania duc cam 45% din traficul de voce pe 3G. Mai e mult pana departe.

View PostSebyD, on 27 august 2014 - 10:47, said:

Corect! Ai zis bine... si inca ar mai trebui. Ar mai... trebui... si? Ce se face? Nimic.

Ma refeream la afirmatia cu dezvoltarea retelei mostenite de la Zapp, am aratat ca daca Cosmote nu o densifica ar fi fost complet inutilizabila. 3G in 900MHz nu o sa faca nimeni in urmatorii ani (in afara de Digi care nu are nimic de pierdut). Orange a renuntat la majoritatea siturilor UMTS900 pentru ca nu fac fata cu spectrul de voce, Vodafone nu stie cum sa mai scape de el (tot din cauze de capacitate si spectru pentru voce) iar Cosmote nu sunt idioti sa repete greselile astora.

Vorbeam mai sus de cat trafic de voce se face pe 3G. Procentul e aproximativ acelasi la cei trei operatori (+/-5%). Ce inseamna asta? Sa luam de exemplu cele doua extreme: Orange si Cosmote. Daca unii au 40% pe 3G si ceilalti 45% rezulta ca diferenta de 5% provine din acoperirea rurala. Merita? Voi daca ati fi actionari da banii pentru investitii la tara?

Edited by hupogramos, 27 August 2014 - 20:53.


#2794
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Posthupogramos, on 27 august 2014 - 20:53, said:

Merita? Voi daca ati fi actionari da banii pentru investitii la tara?
5% e o medie pe tara, sigur sunt si zone high yield care merita acoperite in 3G.

View Posthupogramos, on 27 august 2014 - 20:53, said:

Orange a renuntat la majoritatea siturilor UMTS900 pentru ca nu fac fata cu spectrul de voce, Vodafone nu stie cum sa mai scape de el (tot din cauze de capacitate si spectru pentru voce) iar Cosmote nu sunt idioti sa repete greselile astora.
Si ce s-a mai laudat Vodafone cu avantajele acoperirii 3G pe 900 MHz. Daca te uitai la reclamele alea, ai fi zis ca tocmai au redescoperit apa calda si mersul pe jos.

#2795
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
E adevarat, sunt si zone din astea dar in mare parte au fost deja acoperite. Poti de exemplu sorta celulele dupa volumul de date pe edge dintr-o perioada mai lunga si alegi top X sute. Celula ramasa sub linie tot "high yield" se va chema? :)
Vodafone ce era sa faca, sa nu se laude? Posted Image Astia sunt in stare sa iti vanda si o piatra vopsita rosu drept nu stiu ce dispozitiv-silicat-minune.

Edited by hupogramos, 27 August 2014 - 21:23.


#2796
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Numai ca nu prea mai cumpara nimeni silicatul (huh,era sa mai pun un 'ca' in plus) minune, intre timp lumea a inteles ce si cum.

#2797
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,435
  • Înscris: 20.11.2010
Principiul ca la tara nu se merita 3G pentru ca nu se face trafic e cel care nu ne scapa o data de tehnologia depasita de vreme. Daca mergem pe principiul asta, o sa ne prinda 2025 cu 2G-ul in floare si cu o acoperire 3G/4G deficitara pentru ca nu se merita investitia. Ori tinem pasul cu tehnologia, ori plecam acasa. Orange de ce a acoperit coclaurile cu 3G? Cu 4G are aceleasi planuri de acoperire. De ce? Pentru ca nu avea ce face cu banii? Nu! Ca sa aiba un suport pe care sa vanda pachetele de date si pentru a tine pasul cu tehnologia. Sunt o multime de abonati care pariez ca ar vrea sa aiba acoperire decenta de date ORIUNDE AR MERGE. Da! Chiar si la Cucuietii din Deal.

Edited by SebyD, 27 August 2014 - 22:48.


#2798
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
"Ora exacta" la Orange e data de Paris. Orice evolutie a traficului de acolo se traduce in "invataminte valoroase" pentru tot grupul, inclusiv in Romania. Daca acolo a explodat traficul de date rezulta, dupa parerea lor, ca trebuie sa se intample la fel si la Cucuietii din Deal. Nemtii sunt putin mai zgarciti si mai rationali. Repet, nimeni nu investeste de dragul de a fi in pas cu tehnologia ci pentru profit iar cei care ar vrea acoperire 7G peste tot si dispusi sa plateasca pentru asta sunt pur si simplu prea putini.

Edited by hupogramos, 27 August 2014 - 23:37.


#2799
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Si uite ca cu asemenea idei sa zica sarut mana daca vor ramane a treia retea ca numar de abonati.

#2800
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View Posthupogramos, on 27 august 2014 - 23:37, said:

"Ora exacta" la Orange e data de Paris. Orice evolutie a traficului de acolo se traduce in "invataminte valoroase" pentru tot grupul, inclusiv in Romania. Daca acolo a explodat traficul de date rezulta, dupa parerea lor, ca trebuie sa se intample la fel si la Cucuietii din Deal. Nemtii sunt putin mai zgarciti si mai rationali. Repet, nimeni nu investeste de dragul de a fi in pas cu tehnologia ci pentru profit iar cei care ar vrea acoperire 7G peste tot si dispusi sa plateasca pentru asta sunt pur si simplu prea putini.

Eu am urmatoarea intrebare: daca in zona Cucuietii din Deal, sa zicem, tu nu ai acoperire 3G, CUM iti dai seama daca ai avea trafic 3G? Ghicesti in stele? Pe acelasi rationament, daca nu ai acoperire deloc, CUM iti dai seama ca e nevoie de acoperire acolo? Astepti sa te sune oamenii din zona sa se milogeasca de tine?

Din punctul meu de vedere, e logic ca daca Cosmote nu are 3G in Cucuietii din Deal, cei interesati de asa ceva vor merge la Orange, de exemplu. Poate nu sunt multi acum, dar sigur banii lor nu merg la Cosmote. Si oamenii astia vor recomanda mai departe Orange, sau Vodafone, sau Digi, exact cum facem noi aici pe forum. Intre timp, Cosmote trage concluzia ca nu e nevoie de 3G in zona si se mira de ce nu face profit. Mie asta nu mi se pare un plan de afaceri stralucit. Drept dovada, Orange e pe locul I, Cosmote nu. Sau gresesc eu undeva?

Sa va dau un exemplu: eu m-am mutat de curand intr-un bloc nou unde RCS nu are acoperire (pentru serviciile fixe), desi au fibra la nici 100 m distanta, pe o strada paralela. In schimb, exista o firma de cartier care are ceva legaturi dubioase cu Romtelecom. Neavand de ales, m-am abonat la aceasta firma de cartier. Si asta au facut toti cei aproape 100 de vecini (apartamente) ai mei. Oare cum se vede treaba asta din partea celor doua firme? Cea de cartier probabil zice "uite ce tari suntem, am mai castigat 100 de clienti", in timp ce RCS zice "n-are rost sa facem retea in blocul ala, ca nu avem niciun client". Mi se pare cam aberant, sincer...

Edited by iRunaway, 28 August 2014 - 06:48.


#2801
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostSebyD, on 27 august 2014 - 22:47, said:

Principiul ca la tara nu se merita 3G pentru ca nu se face trafic e cel care nu ne scapa o data de tehnologia depasita de vreme. Daca mergem pe principiul asta, o sa ne prinda 2025 cu 2G-ul in floare si cu o acoperire 3G/4G deficitara pentru ca nu se merita investitia. Ori tinem pasul cu tehnologia, ori plecam acasa. Orange de ce a acoperit coclaurile cu 3G? Cu 4G are aceleasi planuri de acoperire. De ce? Pentru ca nu avea ce face cu banii? Nu! Ca sa aiba un suport pe care sa vanda pachetele de date si pentru a tine pasul cu tehnologia. Sunt o multime de abonati care pariez ca ar vrea sa aiba acoperire decenta de date ORIUNDE AR MERGE. Da! Chiar si la Cucuietii din Deal.

E, uite că întâmplător sau nu, sunt total de acord cu tine. Eu îi aștept cu 4g la Cucuieții din Deal. Și mai sunt o mulțime pe lângă mine.

View PostiRunaway, on 28 august 2014 - 06:46, said:

Eu am urmatoarea intrebare: daca in zona Cucuietii din Deal, sa zicem, tu nu ai acoperire 3G, CUM iti dai seama daca ai avea trafic 3G? Ghicesti in stele? Pe acelasi rationament, daca nu ai acoperire deloc, CUM iti dai seama ca e nevoie de acoperire acolo? Astepti sa te sune oamenii din zona sa se milogeasca de tine?

Din punctul meu de vedere, e logic ca daca Cosmote nu are 3G in Cucuietii din Deal, cei interesati de asa ceva vor merge la Orange, de exemplu. Poate nu sunt multi acum, dar sigur banii lor nu merg la Cosmote. Si oamenii astia vor recomanda mai departe Orange, sau Vodafone, sau Digi, exact cum facem noi aici pe forum. Intre timp, Cosmote trage concluzia ca nu e nevoie de 3G in zona si se mira de ce nu face profit. Mie asta nu mi se pare un plan de afaceri stralucit. Drept dovada, Orange e pe locul I, Cosmote nu. Sau gresesc eu undeva?

Sa va dau un exemplu: eu m-am mutat de curand intr-un bloc nou unde RCS nu are acoperire (pentru serviciile fixe), desi au fibra la nici 100 m distanta, pe o strada paralela. In schimb, exista o firma de cartier care are ceva legaturi dubioase cu Romtelecom. Neavand de ales, m-am abonat la aceasta firma de cartier. Si asta au facut toti cei aproape 100 de vecini (apartamente) ai mei. Oare cum se vede treaba asta din partea celor doua firme? Cea de cartier probabil zice "uite ce tari suntem, am mai castigat 100 de clienti", in timp ce RCS zice "n-are rost sa facem retea in blocul ala, ca nu avem niciun client". Mi se pare cam aberant, sincer...

Foarte corect! Treaba cosmoțeilor dacă nu vor să facă 3g/4g și pe coclauri, dar sper că portocalii o vor face (4g). Oricum, cei cu pretenții din zona mea, au început să vadă diferențele și se mută într-o veselie de la Cosmote la Orange. Sper însă că nu o vor face prea mulți, pentru a nu bloca șandramaua.Posted Image

Edited by vio73, 28 August 2014 - 07:21.


#2802
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View PostiRunaway, on 28 august 2014 - 06:46, said:

Eu am urmatoarea intrebare: daca in zona Cucuietii din Deal, sa zicem, tu nu ai acoperire 3G, CUM iti dai seama daca ai avea trafic 3G? Ghicesti in stele? Pe acelasi rationament, daca nu ai acoperire deloc, CUM iti dai seama ca e nevoie de acoperire acolo? Astepti sa te sune oamenii din zona sa se milogeasca de tine?

Sunt vreo trei metode, am spus si mai inainte:

1. Dupa volumul de date pe Edge; pui 3G acolo unde oamenii se chinuie pe 2G ca sa ii mentii multumiti si eventual sa castigi clienti noi (sau sa ii faci pe astia existenti sa plateasca mai mult, consumand mai mult si mai repede).
2. Luand in calcul tot felul de indicatori de genul populatia activa, venitul pe cap de locuitor, numarul de abonamente de date deja vandute, etc.
3. Dupa populatie.

Metoda 2 e cea mai complexa si ofera o indicatie mai precisa despre potentialul de crestere, metoda 1 e "determinista" si nu spune neaparat ce potential ai in zona ci arata exact profilul clientului existent, metoda 3 e uniformizanta (plecand de la premisa absolut falsa ca toti locuitorii sunt egali) si se foloseste de regula la lansarea unei retele noi, cand nu ai nici cea mai vaga idee despre ce va fi, unde vei avea succes si unde nu.

#2803
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Si asa am constatat de ce nu e prea bagata in seama zona mea!  Ca cred ca sunt foarte putini care folosesc sau mai folosesc cosmote in zona si de aceea o sa imi bag si eu pi ...... in ei, de fapt mai am un an dar incep de pe acum inchizand frogul.

#2804
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Posthupogramos, on 27 august 2014 - 21:20, said:

Poti de exemplu sorta celulele dupa volumul de date pe edge dintr-o perioada mai lunga si alegi top X sute. Celula ramasa sub linie tot "high yield" se va chema?
Daca te apuci sa compari cu cele din coada listei sau din alte zone unde nu se face trafic in acelasi volum, sau nu in volum comparabil, da.
Ca de obicei, totul e relativ.
Ma surprinde insa ceea ce ce spui, ca mai sunt utilizatori care genereaza trafic mare pe EDGE. Probabil, doar in lipsa acuta de o conexiune mai buna.

#2805
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View Postmircea_kevin, on 27 august 2014 - 14:57, said:

As fi curios daca in viitorul apropiat se va renunta la rahatul asta numit GSM,sa fim cinstiti ,e depasit...

View Posthupogramos, on 27 august 2014 - 20:53, said:

In momentul de fata retelele din Romania duc cam 45% din traficul de voce pe 3G. Mai e mult pana departe.

Nu ar fi o solutie ca un operator (Orange/Cosmote/Vodafone) sa lanseze un MVNO care sa functioneze exclusiv pe reteaua lor 3G si sa aiba acelasi portofoliu de abonamente si extraoptiuni ca si compania parinte, dar cu o reducere a tarifelor de 5-10%?

#2806
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Eu n-am acoperire ca lumea indoor in București la Cosmote 3g  si voi vorbiți de coclauri.. Am  intre -98 - 104 dbm si daca te uiți pe harta e verde tot aici. Singurii care au semnal ok sant Orange. Zona giurgiului cu luica vizavi de dedeman.

#2807
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 22.03.2008
Semnalul asta il aveam eu la Vodafone si tot in Bucuresti. La Cosmote aveam cel mai puternic semnal, dar nu i-am ales pe ei. Orange are semnal bunicel la bine, dar nu exceleaza in toata casa sau daca ma "foiesc" in timpul unei convorbiri.

Edited by gabybcr, 29 August 2014 - 22:50.


#2808
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postbiogood, on 29 august 2014 - 06:35, said:

Ma surprinde insa ceea ce ce spui, ca mai sunt utilizatori care genereaza trafic mare pe EDGE. Probabil, doar in lipsa acuta de o conexiune mai buna.

Nu stiu de utilizatori individuali, eu ma refeream la volumul agregat la nivel de celula. Sunt, cred, putini utilizatori cu trafic mare dar foarte multi cu trafic "automat", de volum mic, telefoane cu tot felul de aplicatii ce trimit din cand in cand pachete mici de date.

Edited by hupogramos, 01 September 2014 - 20:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate