Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Acoperire Cosmorom (Cosmote)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3073 replies to this topic

#2053
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
mai baiatule tu cred ca ai o obsesie cu semnalul la vodafone. cred ca visezi numai decibeli noaptea. chill the F*** out ca de nu iti fac ditamai pomelnicul cu zone fara pretiosul semnal de la vodafone de iti bagi toate unghiile in gat!

#2054
lucext

lucext

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 08.09.2006
Ce-i asta, şantaj?
Nu mai bine spui ce ai pe suflet pe aria Voda şi laşi lumea să comenteze ce vrea pe Cosmote dacă se bazează pe date adevărate?

#2055
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009

View Postcosminmares39, on 10th September 2010, 22:37, said:

Judetul Prahova,comuna Plopu.
Cosmote are semnal (adica n-are) decat la mare noroc! Adica Cosmote este...in plop! Suna telefonu... cu o linie sau chiar niciuna pe display,raspunzi la el,vorbesti...daca poti cam 10 secunde,dupa care tit tiit tiiiit! Asta in toata comuna.O sa ziceti ca iar fac propaganda la Vodafone... Si Vodafone si Orange au semnal bun,aproape maxim tot timpul,iar Internet avem 3G HSDPA-HSUPA in 900 Mhz.
Pe unde-o mai fi "crescut" acoperirea...ei stiu! Judetul Prahova,tocmai ziceam ca este acoperit bine de Cosmote,nu prea se confirma! Un coleg s-a portat din Vodafone in Cosmote si cand am fost la el sa-i configurez un router in comuna Plopu,i-am dat telefonul meu sa vorbeasca cu cineva.NU a ramas fara minute ci fara semnal Cosmote!
Poate se va mai rezolva ceva,fiindca si in Pleasa este cam foame de semnal... verde!
Este statie Cosmote in Bucov, una din antene indreptata exact spre Pleasa, in vizibilitate directa. In Plopu toti operatorii acopera din Arionesti; e adevarat ca statiile de acolo sunt vizitate des de "bronzati" in cautare de cupru si poate au umflat ceva de la Cosmote. Vodafone are antenele la DRTV si acolo e paza...

Edited by hupogramos, 11 September 2010 - 12:17.


#2056
Constanteanu

Constanteanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.08.2010
eu nu mai am semnal in casa la cosmote , trebuie sa ies in curte, locuiesc in centrul orasului Constanta.. nu stiu ce o sa fac la iarna.. la Vodafone in schimb am semnal si in beci...

#2057
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Moeciu de Sus, zona (foarte) turistica. Semnal Cosmote aproape zero. Adica apare cate o liniuta daca esti pe sosea si in anumite zone. E adevarat, se poate vorbi decent cu liniuta aia, nu sunt intreruperi, nu se deconecteaza. Totusi, vodafone are semnal bun si chiar 3G outdoor la pensiunea la care am stat eu, unde Cosmote nu era deloc, nici macar outdoor. N-am testat orange, dar am inteles ca e undeva intre cosmote si vodafone ca semnal. Din ce citesc pe aici, am impresia ca semnalul Cosmote a inceput sa dispara in loc sa apara in locuri noi. Ma insel? :)

#2058
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Se mai demonteaza statii carora le-a expirat contractul; nimic spectaculos, se intampla la toti operatorii. In plus, in vremurile astea e mult mai greu de inlocuit o statie demontata cu una noua din cauza fobiei antenelor si a dificultatilor de autorizare. De exemplu sunt orase unde prin hotarare de consiliu local e interzisa amplasarea antenelor in intravilan. Aveti grija pe cine votati -altfel sa nu va plangeti pe forum ca nu mai e semnal...

Edited by hupogramos, 13 September 2010 - 21:14.


#2059
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Se intampla la toti operatorii, mai ales la Cosmote. La Moeciu de Sus n-am semnal, la Muntele Rosu e ca si inexistent s.a.m.d. Sincer, pe mine ca utilizator ma intereseaza ca merg undeva si prietenii mei au semnal bine-merci pe Vodafone sau Orange iar eu pe Cosmote nu am. Si chiar nu cred ca intr-un sat mare cum e Moeciu de Sus chiar nu gasesti unde sa pui o antena, daca iti dai un pic interesul.

#2060
cosminmares39

cosminmares39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.08.2010
La Moeciul de Sus,Cheile Gradistei... eu am tipat de cativa ani ca nu este semnal!
Imi sareau in cap aplaudacii,argumente de doi bani imi erau aduse... eu aveam in vila semnal 3G HSDPA la Vodafone iar la Cosmote,semnal zero!
Vad ca asa este si acum! Semnal zero la voce!!! La date,idem.
Da,prinzi o linie aproape de Bran si in Bran este semnal destul de bunicel mai nou!
Astea sunt posibilitatile,asta este vointa lor,asta este interesul lor... zonele turistice importante,sunt lasate fara acoperire!
La Manastirea Ianculesti,judetul Prahova,Cosmote si Orange semnal zero! Si pe tot drumul spre Soimari.Vodafone semnal maxim in zona respectiva prin releul de la Teiu! Si este si semnal de date si videocall 3G HSDPA-HSUPA/900 Mhz 7,2 Mb/sec.
Cosmote are gauri in Prahova de am zis ca nu-i adevarat!

View Postobuzul, on 10th September 2010, 22:50, said:

mai baiatule tu cred ca ai o obsesie cu semnalul la vodafone. cred ca visezi numai decibeli noaptea. chill the F*** out ca de nu iti fac ditamai pomelnicul cu zone fara pretiosul semnal de la vodafone de iti bagi toate unghiile in gat!
Iti raspund cam tarziu,ia pune tu pomelnicul ala pe site sau pe privat,sa vad si eu ce zone n-a acoperit Vodafone si au acoperit altii!
Stiu ca telefonia mobila n-a acoperit 100% vreo tara de pe mapamond dar consider si ma conving pe zi ce trece de faptul ca,Vodafone sta cel mai bine la acest capitol!
Hai cu pomelnicul dar sa fie extraordinar de bine documentat si intocmit!

#2061
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
o sa le primesti pe privat.

#2062
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

View Posthupogramos, on 3rd September 2010, 20:07, said:

1. Cosmote are statie pe pilonul SNR Bratocea insa e un vechi Maxite (1800MHz) de pe timpurile Cosmorom.
Pilonul despre care s-a facut vorbire.

Attached File  P1100364.JPG   308.79K   109 downloads

Acoperirea in zona

Attached File  acop.gif   49.2K   62 downloads

Edited by danMembruAnonimescu, 15 October 2010 - 17:24.


#2063
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, tot MAXITE pare sa fie.
In vârf se vede o antena GSM & UMTS 900 a celor de la VDF, rândul 2 pare sa fie Zapp, rândul 3 Orange, iar antena de Maxite (AAU, mai groasa) a Cosmorom-ului pare sa fie deasupra antenei parabolice.

Edited by Cosconor, 16 October 2010 - 12:01.


#2064
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010
Pilonul, din alt unghi.


Attached File  IMG_5042.JPG   660.19K   70 downloads

#2065
Prigonius

Prigonius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.04.2010

View Postcosminmares39, on 10th September 2010, 22:37, said:

Judetul Prahova,comuna Plopu.
Cosmote are semnal (adica n-are) decat la mare noroc! Adica Cosmote este...in plop! Suna telefonu... cu o linie sau chiar niciuna pe display,raspunzi la el,vorbesti...daca poti cam 10 secunde,dupa care tit tiit tiiiit! Asta in toata comuna.O sa ziceti ca iar fac propaganda la Vodafone... Si Vodafone si Orange au semnal bun,aproape maxim tot timpul,iar Internet avem 3G HSDPA-HSUPA in 900 Mhz.
Pe unde-o mai fi "crescut" acoperirea...ei stiu! Judetul Prahova,tocmai ziceam ca este acoperit bine de Cosmote,nu prea se confirma! Un coleg s-a portat din Vodafone in Cosmote si cand am fost la el sa-i configurez un router in comuna Plopu,i-am dat telefonul meu sa vorbeasca cu cineva.NU a ramas fara minute ci fara semnal Cosmote!
Poate se va mai rezolva ceva,fiindca si in Pleasa este cam foame de semnal... verde!


Scuze... ce tel ai cu HSDPA/HSUPA in 900 te rog? k sunt f curios.... sau e modem? Internet la modemul de infipt in laptop e departe de a putea fi numit internet mobil...mai mult portabil...esti de acord?
Pai dak esti Voda sa fi sanatos cu laptopul tau la subrat. Net pe tel se face CINSTIT in 2100, asta k sa nu iti bati joc de aia cu terminale gen N95 si pe care ii obligi sa ia ceva gen N900 sau X7. intereseaza-te pe la Voda cam ce feed-back are "manevra"cu 3G in 900. O sa ramai surprins. Asa ca mai subtire cu tobele ptr 3G in 900 da? Merci mult.

View Posthoria.popescu, on 14th September 2010, 11:55, said:

Se intampla la toti operatorii, mai ales la Cosmote. La Moeciu de Sus n-am semnal, la Muntele Rosu e ca si inexistent s.a.m.d. Sincer, pe mine ca utilizator ma intereseaza ca merg undeva si prietenii mei au semnal bine-merci pe Vodafone sau Orange iar eu pe Cosmote nu am. Si chiar nu cred ca intr-un sat mare cum e Moeciu de Sus chiar nu gasesti unde sa pui o antena, daca iti dai un pic interesul.


Aici le-ai zis-o!
Sunt idioti daca nu le pasa, Moeciu de Jos e acoperit relativ bine, Moeciu de sus e acoperit prost, pina la jumatate circa 80-90 db, mai sus pe drumul spre fundata inspre munte iok.
Treaba lor da e de rahat. Un amik de la verzi m-a asigurat k in Bran-Moeciu d Jos e ok. Pai kiar este dar io aveam treab in Moeciu d Sus deci am luat telu cu mn degeaba, norok cu prietena k avea Orange la ea...
Chestia dracu e ca citesk forumu asta si planneri radio de la Cozmo.
Bai nenicilor, dak va spun 100 de insi ca e nevoie makar de un repetor la Moeciu de Sus, voi de ce pana mea nu va sesizati?

#2066
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Am observat in acest weekend ca site-ul Zapp de la intersectia strazii Turda cu bd Ion Mihalache (pe linia tramvaiului 41, Bucuresti) a fost demontat. Pacat, mi se parea o locatie buna. In consecinta, semnalul 3G Cosmote e cam slabut in zona.. sa vedem cum vor remedia problema.

#2067
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Posthoria.popescu, on 1st November 2010, 10:10, said:

Am observat in acest weekend ca site-ul Zapp de la intersectia strazii Turda cu bd Ion Mihalache (pe linia tramvaiului 41, Bucuresti) a fost demontat. Pacat, mi se parea o locatie buna. In consecinta, semnalul 3G Cosmote e cam slabut in zona.. sa vedem cum vor remedia problema.
Au 100 m mai la deal.tot pe bd Ion Mihalache un site cosmote-fost cosmorom,probabil ca vor pune acolo antene cdma si 3g
Pacat avea pozitie super-buna

#2068
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
CDMA s-ar putea sa nu, exista deja CDMA pe un sediu Romtelecom vizavi de piata Domeni (parca asa ii zice). Acum nu stiu daca pot emite si in 420 si in 450 pe aceeasi antena. Pe de alta parte, am trecut azi pe acolo si semnalul 3G era maxim.. deci probabil au gasit deja solutia pt acoperirea zonei.

#2069
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Daca este pe sediul RTC eta mai degraba vorba de CDMA-ul Romtelecom, pe 420Mhz, deci fara nicio legatura cu Zapp.

View Posthoria.popescu, on 1st November 2010, 15:47, said:

Acum nu stiu daca pot emite si in 420 si in 450 pe aceeasi antena.
Nu, Zapp va trebui sa-si construieasca un nou site.

Edited by Cosconor, 01 November 2010 - 16:09.


#2070
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Posthuafa, on 1st November 2010, 13:31, said:

Au 100 m mai la deal.tot pe bd Ion Mihalache un site cosmote-fost cosmorom,probabil ca vor pune acolo antene cdma si 3g
Pacat avea pozitie super-buna

Antenele CDMA au fost mutate pe cladirea Romtelecom situata vis-a-vis de Piata Domenii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate