Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Instalare camere pe DVR

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
yuliancool

yuliancool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 27.03.2011
Salut,vreau sa imi instalez 6 camere pe DVR care sa imi supravegheze curtea,as vrea sa pot accesa camerele prin internet.

Imi puteti recomanda un DVR bun si 6 camere,si imi puteti da cateva informatii despre instalarea lor si ce alte echipamente mai imi trebuiesc ?

Buget:4000lei

Multumesc anticipat!

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
4000lei poate costa doar un soft performant, deci ar fi bine sa explici cat mai clar ce anume vrei, prin internet poti accesa si camere ip de 40$ bucata, fara dvr. Daca-i o casa de vacanta, unde mergi rar, daca-i casa unde stai si vrei supraveghere doar cand pleci in vacanta, ce optiuni de internet ai in zona etc, etc.

#3
yuliancool

yuliancool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 27.03.2011
Nu este o casa de vacanta ,este o casa in bucuresti,am internet prin fibra 100mbps,in legatura cu softul dvr-urile nu vin cu un cd pe care au softul ?

Vreau sa imi supravegheze permanent casa si sa pot accesa camerele din orice loc unde am o conexiune la internet si un calculator/laptop

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, ce n-ai inteles? Chiar daca " vin cu un cd pe care au softul ", depinde de soft, care costa. Cu cat e mai bun, cu atat costa mai mult. Alea mai serioase, 800-1000 $ Exista si gratuite. Cum tot n-ai spus ce pretentii ai, ma retrag, n-are rost sa mai urmaresc topicul asta.

#5
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
cauta pe net DVR ICS-KING 3008 e kit cu tot cu 6 camere de exterior inclus

nu arunca aiurea 1000 de euro , cand poti fii satisfacut de unul muuult mai ieftin

toate fac acelasi lucru si nu cred ca ai curtea NASA de supravegheat

bafta

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai nu orice camera de exterior chiar poate fi folosita la exterior. Iarna la -25 grade, vara la +40. Apoi, 90% dintre camere folosite la noi sunt sub orice critica. Vezi hotul, dar nu-l poti identifica, vezi masina cu care pleaca, dar nu-i vezi numarul.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
DVR: DAHUA cu 8 canale (3108, de ex)
Camere: bazate pe EFFIO - E de exterior, de preferat cu filtru mecanic

@rumegus... cred ca ai pretentii prea mari de la camerele PAL; fa o poza cu rezolutia 704x576 si apoi compar-o cu o inregistrare de DVR sa vezi ca detaliile sunt cam aceleasi... daca vrei sa prinzi 4 masini cu o camera, treci in Megapixel/HD Ready/Full HD

nu mai recomanda camere IP de 40USD fara solutia completa... cu ce le inregistrezi? cu un calculator cu Windows? care este foarte stabil? local sau via Internet?
Software? La ce te referi? Software client? Software de analiza video? Software de inregistrare?

#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Scuza-ma yuliancool, ma bag si eu pe topicul tau, dar am dat search si asta e primul topic mai serios de care am nevoie...

Pentru cunoscatori, se merita sistemul asta?
http://it-land.ro/179/promotii.html

Ma ingrijoreaza sistemul de operare LINUX, sper sa nu fiu nevoit sa ma apuc de invatat la batranete  :confuzzled:

In principiu ma intereseaza niste "trecatori" care mai arunca peste gard, la mine in curte, cate o coaja de paine, o tigara aprinsa, etc. Se intampla rar, dar se intampla...

#9
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Nu o sa ai nicio treaba cu invatatul linuxului, dvr-ul are niste meniuri in mod normal destul de intuitive.
Nu stiu cum o fi DVR-ul din oferta aia ( probabil e OK) dar camerele sunt  slabute. ( nici nu aveau cum sa fie altfel la banii aia)

#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postbinox, on 25th June 2012, 10:32, said:

Nu o sa ai nicio treaba cu invatatul linuxului, dvr-ul are niste meniuri in mod normal destul de intuitive.
Nu stiu cum o fi DVR-ul din oferta aia ( probabil e OK) dar camerele sunt  slabute. ( nici nu aveau cum sa fie altfel la banii aia)

Multumesc pentru raspuns, nu vreau rezolutie prea mare ca imi consuma si memorie multa. Eu vreau sa citesc un numar de masina de la max 10 m (isi golesc unii scrumierele pe rondul de flori amenajat de mine pe trotuarul din fata casei si as vrea sa-i dau pe youtube) sau sa recunosc vre-un ciutan de pe strada de imi arunca ambalaje de napolitane peste gard, etc.  Sunt bune pentru asa ceva?
Soft-ul ma sperie, as vrea ca meniul sa fie chiar simplu...

#11
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Softul nu-i complicat deloc,daca stii sa umbli pe un telefon mobil o sa-ti dai seama repede si cum sa umbli prin meniul unui dvr.Ca sa vezi nr. de inmatriculare de la 10 m iti trebuie o camera ceva mai performanta,macar una de 600 de linii,ca sa nu zic megapixel.

#12
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Posttc2007, on 25th June 2012, 16:53, said:

Softul nu-i complicat deloc,daca stii sa umbli pe un telefon mobil o sa-ti dai seama repede si cum sa umbli prin meniul unui dvr.Ca sa vezi nr. de inmatriculare de la 10 m iti trebuie o camera ceva mai performanta,macar una de 600 de linii,ca sa nu zic megapixel.

Multumesc, in concluzie mai astept sa stau mai bine cu banii. Oferta ma mai tenta si pentru ca aia din link sunt de la mine din cartier, asa ca aveam un atu in plus...

#13
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ca sa vezi numerele de la masina situatia e mai complicata, conteaza f mult pozitionarea camerei si obiectivul acesteia. Teoretic poti vedea numerele de masina de la 10m f usor cu orice camera bine pozitionata si cu un obiectiv adecvat(distanta focala mare). Deobicei camerele astea de exterior genul celor din link au obiectiv fix si cu distanta focala medie ca sa zic asa si nu prea ai nici o sansa sa citesti un nr de la 10m. Exista si camere de genul asta cu obiectiv varifocal, unele cu zoom destul de mare dar deja vorbim si de alte preturi.
Partea nasoala ar fi ca daca setezi obiectivul pe distanta focala mare unghiul de vizualizare va fi mic si daca strada este mai lata s-ar putea sa nu o poti acoperi cu o singura camera.
O alta problema o vei avea noaptea, cand o camera obisnuita va fi orbita de farurile masinilor si nu vei mai vedea mare lucru, oricum aproape nici o sansa sa citesti numerele.  De aceea trebuie sa te gandesti f bine la pozitionare(sens, unghi inaltime etc) ca sa poti filma masinile din spate.

Asa ca idee camerele profesionale pentru citirea si/sau recunoasterea numerelor lucreaza in infra rosu si au deobicei doua camere in carcasa + un iluminator IR: o camera filmeaza in spectrul vizibil pentru imaginea de ansamblu iar una este dotata cu un filtru ce lasa sa treaca doar spectrul IR si cu aceasta se pot recunoaste numerele ( care reflecta radiatia IR a iluminatorului) indiferent de conditiile de iluminare.

#14
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postbinox, on 26th June 2012, 13:28, said:

Deobicei camerele astea de exterior genul celor din link au obiectiv fix si cu distanta focala medie ca sa zic asa si nu prea ai nici o sansa sa citesti un nr de la 10m. Exista si camere de genul asta cu obiectiv varifocal, unele cu zoom destul de mare dar deja vorbim si de alte preturi.
Asa ca idee camerele profesionale pentru citirea si/sau recunoasterea numerelor lucreaza in infra rosu si au deobicei doua camere in carcasa + un iluminator IR: o camera filmeaza in spectrul vizibil pentru imaginea de ansamblu iar una este dotata cu un filtru ce lasa sa treaca doar spectrul IR si cu aceasta se pot recunoaste numerele ( care reflecta radiatia IR a iluminatorului) indiferent de conditiile de iluminare.

Multumesc pentru raspunsul bine documentat. Mai astept din 2 motive:
-ma mai refac cu banii
-tehnica avanseaza si sistemele mai scumpe acum, devin mai accesibile peste 6 luni (sper!)  :worthy:

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Accesibile devin si pentru ca apar altele mai performante... Este exact ca in cazul PCurilor. Totul este sa stii ce vrei (exact) si sa cunosti limitarile.

#16
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postdexterash, on 29th June 2012, 01:54, said:

Accesibile devin si pentru ca apar altele mai performante... Este exact ca in cazul PCurilor. Totul este sa stii ce vrei (exact) si sa cunosti limitarile.
Mda, performantele costa. Unii proprietari de telefoane mobile, masini, etc scapa de cele vechi care au costat o gramada de bani, la cateva luni o data, pe bani putini si mai pun o gramada de bani si isi iau lucruri noi. Am cunoscut pe unu'care isi lua telefon de 1000 de coco, il dadea in sistem trade-in la dealer pe 2-300 de coco, mai pune 7-800 si isi lua ultimul model. Asta de 2-3 ori pe an! Asa ajungea omul sa cheltuie 2-3 mii de coco pe an sa aiba ultimul model de mobil in buzunar. Mi se pare ilogic.
On topic: as vrea sa cumpar camere care sa fie suficient de bune, de ieftine si de fiabile  :thumbup: Pana la urma asta e dorinta tuturor  :notangel:
Of topic: cum zicea si regretatul Fanus Neagu despre cel mai bun vin, sa fie alb, sec, rece, mult si gratis!

#17
MaVinde

MaVinde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.07.2012
salut hamal. in linkul pe care l-ai dat, dupa ce citesc descrierea sistemului imi dau seama ca vanzatorii nu sunt de incredere si sunt mari sanse sa fie vorba de tzeapa pt ca apar multe semne de intrebare:

1. ei zic ca DVR-ul are 4 canale, iar mai jos zic ca poti vedea imagini de la 8 camere.  
2. ei nu mentioneaza ca DVR-ul nu include HDD !!! pretul unui HDD in functie de cata capacitate de stocare ai nevoie, e de cateva milioane lei.
3. acelea sunt camere analogice, cum naiba conecteaza camere analogice la un DVR IP ? ca sa le poti vedea pe internet, nu este suficient ca DVR-ul sa "stie" IP, trebuie sa fie si camerele IP sau ai nevoie de un encoder IP care costa bani !
4. ei zic ca are sistem de operare linux, insa in fisa tehnica a DVR-ului scrie ca suporta Vista, XP, Win7, MAC nu zice de linux

rumegus, nu mai pacali lumea cu cumpararea softului de 1000 euro. pt a-ti supraveghea curtea, nu ai nevoie de soft performant si bani aruncati aiurea, e suficient softul simplu care vine la pachet cu DVR-ul. soft de 1000 euro cumperi cand ai un sistem complex de gestionat, nu pentru 4 camere.

yuliancool, cele de la Vidy sunt relativ ok si low-cost. pentru a le vedea pe internet, ai doua posibilitati: cumperi de la ISP cate o adresa IP fixa pentru fiecare camera , sau achizitionezi un router la care conectezi toate echipamentele si va trebui sa setezi routerul mentinand deschise anumite porturi (de obicei portul 80). Pentru a afla exact ce porturi trebuie tinute deschise trebuie sa vorbesti cu producatorul camerelor (vidy de ex). daca alegi a doua varianta, trebuie sa fii sigur ca ai IP fix de la ISP, iar IP-ul celor 6 camere il vei seta ca IP static.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@MaVinde
2 - in general, DVRurile nu vin cu HDD, fiind la latitudinea clientului aceasta alegere (in functie de necesitati)
3 - complet eronat! camerele analogice se conecteaza la un DVR analogic si pot fi vizualizate prin Internet! functia de encoder este preluata de DVR!
completare: camerele IP nu le legi la un DVR IP, ci la un NVR sau la un Hibrid NVR/DVR daca doresti sa inregistrezi!
4 - lista de sisteme suportate = lista de sisteme de operare de pe care poate fi accesat DVRul; Linuxul ruleaza pe DVR, embed

Info: solutia2: nu ai nevoie de IP Fix, poti folosi DynDNS, de ex; nu incurca IPurile "interne" (cele de dupa router, nerutabile) cu IPul extern al routerului; nu au absolut nici o legatura!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate