Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pareri despre Passat diesel din 2008 (cutie automata), folosita ca taxi in Germania pana in 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

 CorneliuRos, on 9th June 2012, 21:22, said:

Uite care este treaba. De moment ce verifici VIN-ul masinilor nu esti chiar asa "lipsit de cunostinte".

Ce nu intelegi tu e ca sunt extrem de lipsit de experienta cand vine vorba de masini, degeaba ai cunostinte teoretice (si intr-adevar, m-am documentat si mi se pare normal sa te documentezi inaintea unei achizitii importante) daca nu ai experienta. Recunosc ca din motivul asta sunt sanse foarte mari sa imi iau teapa, asa ca nu mi-e rusine sa cer altora mai experimentati ca mine sfaturi.

Ok, multi o sa zica probabil ceva de genul "pai atunci cumpara o masina noua"... tepe sunt si la cele noi.

La exemplul cu Chevrolet Cruze m-am referit deja in thread-ul asta, ieri am mai citit si despre noul Aveo unde se pare ca sunt niste probleme foarte enervante. Le pica oamenilor (majoritatea posesorilor de pe forumul respectiv au problema asta desi modelul New Aveo nu are nici macar un an vechime) o piesa banala si aia de la reprezentanta nu o au. Nervi, asteptari, telefoane si drumuri la service cu toate ca masina e noua.

Asa ca dupa cele doua thread-uri de pe softpedia, am primit informatii utile (am inteles ca SUV-urile sh nu ar fi o optinue viabila in cazul meu, de exemplu) dar sunt inca intr-un impas: am un buget de aproximativ 14 mii euro, cu care vreau sa cumpar o berlina cu transmisie automata care sa stea ok dpdv al sigurantei.

Singurele masini noi la care m-as incadra din cate am citit pana acum ar fi Cruze si Astra Classic III.

Daca optez pentru masini second, atunci pretul de achizitie nu ar trebui sa depaseasca 11 mii - 12 mii pentru ca imi trebuie si un "fond" pentru viitoarele reparatii.

Passat-ul cu motor 1.8T pe benzina pe care l-a recomandat dan84 e interesant, am auzit lucruri bune despre motorul asta si din alte surse.

Octavia de care a pomenit dan84 nu ma incanta deoarece e cam depasita la capitolul siguranta (nu a luat 5 stele nici acum cativa ani buni cand a fost testata), iar Seat Leon nu imi place ca design (sunt interesat de un sedan, preferinta personala).

Daca aveti alte idei, let's hear them :)

#20
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007
Nu te mai uita atata la stelele alea .Alea-s obtinute in conditii care nu le vei intalni pe sosea , uita-te la una care-ti place ca daca stai cu frica asta e posibil sa mori si cand mergi cu bicicleta .

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 kye77, on 10th June 2012, 13:09, said:

Toate masinile taxi din germania dupa 2009 au cel putin 340.000 km.
Verificat prin sondaj

Alte surse dau ca sigure pentru masini din 2008 valori intre 600.000 si 900.000 km. :roflmao:

@statusquo: Subaru Forester ce are? Te-ai reprofilat pe sedane musai?

#22
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.10.2010

 statusquo, on 10th June 2012, 16:16, said:

...
Daca aveti alte idei, let's hear them :)
Vinde cineva o Laguna II.2 INITIALE 2.0 dCi 150 CP unic proprietar (are si jurnal de bord pe forumul monomarca), putin peste 100.000 km. A cerut 8000 de euro dar a lasat la 7000 euro. O masina cinstita. Nu stiu daca am voie sa pun link, asa ca daca vrei iti trimit PM. (nu e masina mea, asa ca nu am nici un interes in asta)

#23
tr88bcd

tr88bcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2008
parere personala, am si ceva argumente dar prefer sa le pastrez pentru mine

chevroletul mi se pare cea mai mare teapa cu acte care poti sa o iei, astra nu e nici ea prea departe, uite-te la ceva nemtesc din grupul VAG, eu personal la banii astia as alege o Skoda Octavia rs, acum depinde si ce iti place tie, dar e de preferat sa o iei cu 1 an mai veche dar cu 50.000 km mai putin

cat despre km ca sa te incurajez, am o skoda octavia din 2001 am cumparat-o in 2006, avea 545.093 km si am mai facut eu inca 100.000 in 6 ani

#24
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 19.02.2006
ce au cutiile DSG ? eu personal am Passat DSG fabricat in 2008 si iti pot spune ca sunt printre cele mai fiabile cutii de viteze, dupa unele opinii chiar si decat cele japoneze. cheltuielile legate de schimbul de ulei si fitru al DSG-ului sunt aceleasi deoarece tot cca.7 litri de ulei si un filtru se inlocuiesc la fiecare 60.000 km sau la 2 ani.
bine, daca creste valoarea euro in raport cu leul atunci si aceste costuri vor creste in consecinta, insa alte cheltuieli nu am intampinat. masina am luat-o din Germania in 2010 cu 170.000km si acum are 205.000km, cu un pret similar cu cele ale vw-ului din link-ul de mai sus.
si eu ma gandesc sa o vand in viitor, insa doar din considerentul de lipsa de spatiu deoarece de saptamana urmatoare voi fi fericitul tata a celui de-al patrulea copil!
(va multumesc anticipat pentru felicitari). urmatoarea masina - cu 7 sau 8 locuri - va fi tot cu cutie automata, fie ea DSG sau alt model.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate