Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum repar tavanul 'decojit' de la inundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Acum 1 an vecinul de deasupra a facut inundatie si la baie pe tavan s-a facut un pocinogu de toata frumusetea (am atasat si o poza ca se sa vada clar ce s-a intamplat). L-am lasat asa ca nu am avut timp sa ma ocup. Insa acum as vrea sa incerc sa repar problema ca am mai mult timp la dispozitie. Nu sunt meserias dar am mai vopsit de cateva ori camerele, dat cu glet, etc. Deci as incerca pe cat posibil sa repar eu problema. Intrebarea mea este: in astfel de cazuri in care s-au desprins practic bucati din tavan de la inundatie mai trebuie data cu vreo solutie sau pur si simplu dat cu glet si apoi vopsea?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Attached Files



#2
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Salutare,
In cazul tau eu as da jos tot ce se poate.. pana la beton curat si stabil  ( as folosi chiar o perie de sarma )

apoi amorsa si glet ( cred ca merge si fara amorsa )
Daca s-a macinat din beton .. atunci as nivela mai intai cu un material pe baza de ciment (tencuiala sau chiar adeziv pentru faianta / polistiren ...)

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

 Biggie_mac, on 1st June 2012, 07:35, said:

Intrebarea mea este: in astfel de cazuri in care s-au desprins practic bucati din tavan de la inundatie mai trebuie data cu vreo solutie sau pur si simplu dat cu glet si apoi vopsea?
intr-un caz asemanator cu al tau, eu am indepartat cu spaclu tot ce s-a desprins pana la beton, am dat glet si vopsit

dupa carte cred se si amorseaza

Attached Files

  • Attached File  4.JPG   1.46MB   69 downloads
  • Attached File  3.jpg   1004.33K   70 downloads

Edited by dan210, 05 June 2012 - 18:54.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Dintr-o experienta nefasta, asemanatoare acum ceva ani in urma am reconstituit si eu un tavan,prin raschetare la beton, amorsare, gletuire si zugravire. Toate bune si frumoase insa au inceput sa reapara vechile urme de la pata de inundatie in decurs de cam 2-3 luni. Pe tavanul alb se observa practic un contur de maro-ruginiu cam pe conturul petei de apa ce fusese. Pata era in stratul suport asa ca orice slefuire nu o indeparta. Din aceasta cauza am raschetat iar la cat am putut, stratul de glet era sanatos acum si nu vroia sa sara jos si cineva m-a invatat sa vopsesc suprafata respectiva cu o vopsea de metal, lemn care sa nu mai permita trecerea petelor prin aceasta , sa izolez intr-un fel noul strat ce va fi aplicat peste vechiul strat. Asa am facut si a rezistat cam 3-4 ani pina m-am mutat din apartamentul respectiv fara sa mai apara acele foste urme (umbre) ale inundatiei.

Nu stiu daca este corect ceea ce am facut insa a avut efect.

PS. Am uitat sa mentionez ca la mine problema era in dormitor si nu in baie unde un mediu mai umed nu stiu cum se comporta.

Edited by keta, 05 June 2012 - 20:01.


#5
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, am sa incerc in weekendul urmator sa dau cu glet si vopsea si revin cu o poza (daca si reusesc sa fac ceva :) )

#6
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Sa iei in consideratie ce spune colegul.. cum ca pata s-ar infiltra pata prin noul strat de var ( am patit-o si eu)
De aia am recomandat sa elimini cxat mai mult din vechiul material de pe perete .

E o idee buna aia cu vopsitul cu vopsea pe baza de ulei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate