Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nu se rupe odata ata aia nenorocita :)

- - - - -
  • Please log in to reply
479 replies to this topic

#1
In Trance We Trust

In Trance We Trust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2005
Buna.

Am si eu o "mica" problema. De cand mi-am inceput viata sexuala, adica de vreo 6 ani tot sper ca odata si odata o sa mi se rupa fraul preputului, popular denumit ata. Nici o speranta insa. In cel mai bun caz, se decaloteaza atat cat se vede capul cat unghia de la degetul mic.

Nu ma deranjeaza prea tare, pentru ca pana acum am facut-o tot cu prezervativ, dar ma gandesc ca poate cat de curand o sa am o relatie stabila si serioasa si ar fi cazul sa incerc si eu combinatia no prezervativ si ea pastile anticonceptionale.

Nu ma gandesc sa fac o circumcizie, pentru ca in primul rand si asa mi-e tarsa sa imi fac operatia de taiere a atei, apai sa-mi inlatur tot preputul, plus ca am vazut ca are si multe alte dezavantaje (gen scade sensibilitatea penisului la excitare, etc.) Am inteles ca este o operatie care se face sub anestezie si prin care se inlatura doar acel frau.

Vreau si eu niste sfaturi/informatii de la cei care au trecut prin asa ceva sau au auzit povestirile cuiva care a trecut prin asa: s-a facut anestezie sau nu, a durut dupa, dupa cat timp si-a putut relua activitatea sexuala, etc.?

Unde se pot face astfel de operatii (clinici particulare din Bucuresti sau Cluj - nu am incredere sa incredintez ceva atat de pretios pe seama unui doctor dintr-un spital de stat) si as vrea sa stiu si cam cat costa o astfel de operatie?

Edited by In Trance We Trust, 30 October 2005 - 18:13.


#2
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
dar de ce nu lasi ata in pace? poti face sex (fara prezervativ) foarte bine si cu ata aia.

#3
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Nu te inteleg de  ce esti asa stresat? Ata nu te afecteaza cu nimic :smoke:  Daca vrei neaparat incearca sa vorbesti cu un medic :smoke:

Edited by Elena2k, 30 October 2005 - 18:48.


#4
In Trance We Trust

In Trance We Trust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2005
Deci chiar nu am nevoie de sfaturi de genul "lasa ata in pace". Vreau doar informatii referitoare la "fenomen" :cursing:

Si daca tot va credeti atat de destepte, la faza ca peste 1 an poate o sa ma casatoresc si nu o sa pot face un copil din cauza ca o pot face doar cu prezervativ, nu v-ati gandit, asa-i?

#5
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Mie nu mi se pare ca iti trebuie circumcizie, tie iti trebuie o operatie de fimoza. ;)

#6
In Trance We Trust

In Trance We Trust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2005

View PostIntel, on Oct 30 2005, 19:54, said:

Mie nu mi se pare ca iti trebuie circumcizie, tie iti trebuie o operatie de fimoza. ;)

Exact asta ziceam... ca nu vreau circumcizie, ci o operatie de inlaturare a atei. "Afectiunea" asta de care "sufar" se numeste si fimoza, so... da, am nevoie de o operatie de fimoza.

Vreau si eu informatii de la cei care au trecut prin asa :P

View Postflorina, on Oct 30 2005, 18:43, said:

dar de ce nu lasi ata in pace? poti face sex (fara prezervativ) foarte bine si cu ata aia.

Aia s-o crezi tu :) Nu ti-as dori sa incerci durere ce am incercat-o odata, cand in timpul unui joc erotic, prietena mea s-a asezat peste penisul in erectie si mi-a inlaturat preputul. Dar nici sange n-a curs, nici ata nu s-a rupt... Tot asa a ramas.

So NU o pot face fara prezervativ.

#7
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Parintii tai trebuiau sa rezolve problema atunci cand esti mic (in majoritatea cazurilor asta se face cand esti mic).
Nu prea am auzit facandu-si cineva operatie la o varsta mai mare dar asta nu inseamna ca e periculors sau ca nu se face. Deci nu stiu cine o sa fie in stare sa-ti dea informatii de pe propria-i piele.
Poate niste doctori sau studenti la medicina ca am vazut ca sunt cativa pe aici.

#8
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
... vezi? daca iti incepeai viata sexuala solitar, cum scrie la carte, n-aveai probleme :)

#9
marioutz

marioutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.10.2005
Si eu am avut un prieten care avea fimoza. Intr-o zi prin a 11a a venit foarte contrariat la mine si m-a intrebat daca mie cand m-am dezvirginat mi s-a rupt ata si s-a decalotat penisul. Lui nu i s-a intamplat... Putea sa faca sex doar cu prezervativ si asta il dispera ca el vroia sa incerce fara... Din pacate nu stiu daca in prezent e tot preputz captivus sau nu :D pentru ca s-a mutat cand a dat la facultate si nu am mai pastrat legatura.

#10
In Trance We Trust

In Trance We Trust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2005
@Intel: parintii mei nu mi-au facut niciodata educatie sexuala si nici nu tin minte sa fi discutat vreodata cu mine ceva referitor la sex... so...

@sigxcpu: ce sa fac daca atunci cand eram mic nu practicam viata sexuala solitara... si cand am ajuns la primul contact sexual nu s-a intamplat ce trebuia normal sa se intample :(

#11
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001

View PostIn Trance We Trust, on Oct 30 2005, 20:19, said:

@Intel: parintii mei nu mi-au facut niciodata educatie sexuala si nici nu tin minte sa fi discutat vreodata cu mine ceva referitor la sex... so...
N-ai inteles! Operatia asta se face chiar si pana la varsta de 1 an deci nu trebuia sa-ti faca tie nici o educatie sexuala ci pur si simplu trebuia sa te ia si sa te duca la doctor unde operatia dura 1 min (10 min cu totu') apoi plecai acasa ;) dar se pare ca pe parintii tai nu prea i-a interesat :nonobad:

#12
In Trance We Trust

In Trance We Trust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2005

View PostIntel, on Oct 30 2005, 20:24, said:

N-ai inteles! Operatia asta se face chiar si pana la varsta de 1 an deci nu trebuia sa-ti faca tie nici o educatie sexuala ci pur si simplu trebuia sa te ia si sa te duca la doctor unde operatia dura 1 min (10 min cu totu') apoi plecai acasa ;) dar se pare ca pe parintii tai nu prea i-a interesat :nonobad:

Uhm... nu te contrazic, dar nu cred ca la varsta de 1 an un parinte are cum sa stie daca capul mititicii baietelului lor se va decalota sau nu :)

In continuare astept infos de la cei care au trecut prin asa ceva

#13
Elena2k

Elena2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 25.06.2005
Citeste :smoke:

http://www.cirp.org/...s/index_ro.html

Si aici poti sa citesti :smoke:

http://www.parinti.c...=content&tid=84

si aici  :smoke:
http://www.circumcizia.org/fimoza.html

mai vrei :smoke:
http://www.circumcizia.org/

#14
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
din linkurile postate de elena2k, pe care am aruncat o privire rapida, am inteles ca firmoza este de fapt stramtarea preputului si de aici cam tot ce are legatura cu "ne-belirea corecta" a capatat numele de firmoza. La primul link: Adevarata fimoza—denumita corect stenoza preputiala, pentru ca “fimoza” are atat de multe definitii incat si-a pierdut sensul—apare la mai putin de 2% din total populatiei masculine. Incidenta stenozei preputiale la barbatii circumcisi este de fapt similara. Deci putin probabil ca tu sa ai asa ceva.

Eu am citit mai demult prin niste reviste, ziare pe unii care puneau aceeasi intrebare. Rapunsul era ca ata aceea la unii este destul de rezsitenta pentru a se rupe fara o durere considerabila. Tratamentul consta intr-o interventie chirurgicala, nu te speria ca nu e cine stie ce, unde ti se baga ceva intre ata si organ si se trage. Nu se simte decat o piscatura si se termina imediat.

#15
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Operatia pentru fimoza e circumcizia! De obicei se face cand copilul e destul de mic, dar se face si mai tarziu.
Dar nu inteleg un lucru: daca spui ca nu te deranjeaza (cu alte cuvinte nu te doare in timpul actului sexual), de ce vrei s-o repari? Si sa nu-mi spui ca nu te-a durut din cauza ca aveai prezervativ!

#16
shpitzu

shpitzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2005
pai asta se deduce din ceea ce explica el mai devreme, ca daca o face fara prezervativ il doare sau, si daca ar rezista durerii, nu poate face copii....pe asta cu copiii nu prea o inteleg <_< ...ce la tine nu pleaca inotatorii  in acelasi mod/aceeasi directie ca la ceilalti?nu vor tot acolo sa ajunga??- un om sa faca!!! :w00t:

Edited by shpitzu, 31 October 2005 - 18:47.


#17
In Trance We Trust

In Trance We Trust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2005

View Postjedialex1985, on Oct 31 2005, 11:52, said:

din linkurile postate de elena2k, pe care am aruncat o privire rapida, am inteles ca firmoza este de fapt stramtarea preputului si de aici cam tot ce are legatura cu "ne-belirea corecta" a capatat numele de firmoza. La primul link: Adevarata fimoza—denumita corect stenoza preputiala, pentru ca “fimoza” are atat de multe definitii incat si-a pierdut sensul—apare la mai putin de 2% din total populatiei masculine. Incidenta stenozei preputiale la barbatii circumcisi este de fapt similara. Deci putin probabil ca tu sa ai asa ceva.

Eu am citit mai demult prin niste reviste, ziare pe unii care puneau aceeasi intrebare. Rapunsul era ca ata aceea la unii este destul de rezsitenta pentru a se rupe fara o durere considerabila. Tratamentul consta intr-o interventie chirurgicala, nu te speria ca nu e cine stie ce, unde ti se baga ceva intre ata si organ si se trage. Nu se simte decat o piscatura si se termina imediat.

Uite vezi, e exact cum zici tu. Deci fraul preputului este chiar prea foarte rezistent  :confuzzled: si daca incerc sa o fac fara prezervativ sau incerc sa mi-o fortez ma doare de imi vine sa sar pe pereti. Ciudat ca prin prezervativ am doar o durere foarte mica cand partenera e prea stramta.
Am auzit si eu de o operatie prin care se introduce o chestie intre preputz si cap si se taie respectivul frau. Despre asta vroiam eu informatii: se face cu anestezie locala, este periculoasa, dupa cat timp se vindeca, etc.

#18
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
nu se face cu anestezie ca mai mult te-ar durea injectia locala, si probabil ai o senzatie mai ciudata o zi-doua, doar nu-ti taie ditamai bucata. cel mai bine du-te si intreaba la un ginecolog. nu-ti fie rusine. sunt altii si mai si. si macar asta arata ca esti preocupat de sanatatea ta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate