Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

E.ON Gaz si "autocitirea"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Ei, bine, iata ca mai deschid un topic cu o alta problema, de data asta nu a mea.
Sa incep cu inceputul...
Un var de-al meu are un apartament in Bacau si, ca tot omul, are o centrala termica si un aragaz, care evident, functioneaza pe gaze naturale furnizate de compania cu logo rosu denumita in titlu. Dupa cateva luni in care el nu a fost la apartament (a fost la facultate in Bucuresti), asta incluzand si o iarna, facturile au venit la el cu nemiluita (nu cred ca trebuie sa mai mentionez ca apartamentul a fost nelocuit tot timpul asta).
Ca un bun platitor (si nedorind ca furnizarea sa fie oprita), acesta a platit toate facturile(majoritatea in valoare de 200-300 lei), dar a decis, ca solutie pentru viitor, sa introduca metoda de facturare prin autocitire, sperand ca astfel va veni cineva sa verifice contorul periodic (pentru o regulariazare).
Iarna asta totul parea sa decurga bine(el fiind de data asta plecat in Spania), pana in primavara au venit numai facturi cu minus. Recent a venit la el la apartament o instiintare cum ca daca nu plateste ~70 de lei, urmeaza sa i se intrerupa gazul. Totusi, desi cineva a stat in apartament 1-2 saptamani, indexul de pe contor este inca cu 300 mc mai mic decat cel de pe myline-eon.ro, deci aplicatia(sau ce-o fi aia) nu il primeste, pentru ca impune ca limita inferioara indexul de acolo +1.
El, foarte surprins, a mers la E.ON sa prezinte indexul de pe contor si sa evite plata atata timp cat are platiti 200-300 mc in plus. Doamna de la ghiseu a ascultat toata povestea, dar exact ca un robot, a mentionat urmatorul paragraf (citez din FAQ E.ON services)

Quote

Cum se procedează în cazul transmiterii greșite a indexului contorului?
În acestă situație, E.ON va emite factura dvs. pe baza cantităților lunare estimate în programul de consum precizat în contract și estimat de furnizor în baza profilului dvs. de consum.
OK, el nu are ce sa trimita pentru ca nu a consumat cat scrie pe factura astfel ca nu il primeste in baza de date.  Din moment ce cateva facturi au venit cu minus, E.ON a trimis pe cineva pe teren sa vada indexul, dar totusi, inainte sa treci la metoda aceea tampita de facturare, nu ar fi mai bine sa mai verifici o data contorul? Acum varul meu face drumuri de acasa la E.ON unde la 8 dimineata ia un bon de ordine cu numarul 120 si "de nicaieri" se aude o voce: "numarul douazeci si sapte la ghiseul trei, va rog, numarul douazeci si sapte!" unde aude aceeasi poveste: citatul de mai sus + "nu stim ce sa facem... vom incerca sa rezolvam curand".

Sincer acum nu trebuie sa imi spuneti mie de smecheriile de la E.ON (nu platesti acum, platesti mai tarziu racordarea care e ~500 lei) chiar daca am doar 16 ani pentru ca prind repede... Ultima factura primita de familia mea (factura subventionata) a fost in valoare de 5 BANI (AKA 0,05 LEI) in conditiile in care eu locuiesc in Bacau si de la Targu Mures costa mai mult plicul, hartia, cerneala si transportul (stiu ca e totul automat si ca la livrare nu conteaza un plic in plus, dar toata asta ca fapt divers).

Acum, intrebarea: Ce poate varul meu sa faca (pentru el ar fi OK pana si sa reduca totul la 0 si sa nu plateasca sau primeasca nimic, ca sa termine cu tambalaul creat)?
Va multumesc pentru atentia acordata

#2
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Salut,
Ar putea sa minta. Si anume sa mearga din nou la EON si sa le zica ca nu sta nimeni in acel apartament. In mod normal nu se vor mai trimte facturi, desi la 3 luni va veni cineva sa citeasca contorul.
Chestia asta poate sa o faca pana in momentul in care ajunge cu consumul la ultima autocitire.

Sau, sa treaca luna de luna 1 mc consumat, sa plateasca factura pe Internet, pana ajunge cu consumul la valoarea declarata. Cred ca vor plati mai mult pe comisionul dat bancii cei de la EON decat valoarea facturii.

Altfel nu prea cred ca are ce face.

#3
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
cea mai buna varianta este cea cu 1 mc pe luna...

#4
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Problema e ca urmeaza sa plece in Franta cateva luni... Noi, o familie, consumam lunar 30 mc... El, singur nu consuma 5 mc... Daca tot adaug cate un mc ajunge sa plateasca degeaba si posibil sa ramana acolo banii cativa ani buni.

#5
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
E stupid da' asa e contractul pe care l-a semnat. In orice caz, ar trebui sa se faca regularizare la sfarsit de an si sa primeasca banii inapoi. Sa intrebe la ghiseu cum si cand se face regularizarea.

Si de acum incolo (anul viitor), daca stie ca-i plecat mult de acasa sa-si treaca estimarea lunara mult mai mica.

#6
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
http://www.distrigaz...ri/logout/index aici da indexul de pe contor;

http://agentia.gdfsu...nergy.ro/logout aici vede cat are de plata.

Am fost plecat 7 luni de acasa, le-am dat indexul cand am plecat, respectiv 100 ( sa zicem), iar urmatoarele 2 luni am pus tot 100.
La a 3-a luna vin ei sa-ti citeasca contoarul.
Cat am lipsit, facturile au fost 0 ron.
Daca a dat bani in plus, nu-i va primi inapoi, ci i se vor scadea din urmatoarea/urmatoarele facturi.

Edited by boxerbull, 21 May 2012 - 15:07.


#7
alphexx

alphexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.01.2006
Este imposibil un cosum de gaz atat timp cat niciun aparat consumator de gaz nu functioneaza.

Pentru a-si rezolva problema trebuie sa se prezinte la disctribuitor cu toate facturile achitate si cu index-ul nou pentru a-si regla contul cu E.ON.

Daca nu rezolva pe aceasta cale, poate depune o plangere la E.ON si cere toate platile si consumurile aferente pe codul lui de client pe o perioada de X

luni si sa confrunte cu ce are el.

Daca intradevar nu sta nimeni in apartamentul lui, nu ar trebui sa aibe consum...sa verifice si asta...daca acel contor e defect, poate rezolva gratis

schimbarea lui: poate cere verificarea metrologica a contorului, pe care distribuitorul e obligat sa o faca. Daca se constata ca acel contor e bun..plateste

abonatul, daca se constata ca nu e bun, plateste E.ON.


Succes!!!

#8
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
cred ca problema s-a rezolvat pana acum dar chestiunea este simpla , cand s-a semnat contractul cu furnizorul s-a stabilita de comun acord un plan de consum anual au ei mai multe variante si poti sa iti alegi care crezi ca iti convine .Dar este posibil ca planul sa nu coincida cu consumul efectiv situatie care poate fi cu plus sau cu minus,  consum care oricum se regularizeaza la trei luni cand este citit contorul de catre reprezentantul furnizorului de gaze .In cazul in care optezi pentru autocitire si poate uiti sa trimiti o luna sau doua consumul la fel poti opta pentru un plan de consum sau varianta doi este facturarea cu 0 pe luna/ile in care nu ai trimis autocitirea .Diferente de plata vor exista atunci cand planul nu va coincide cu consumul real ca exemplu ipotetic pe luna noiembrie eu estimez un consum de gaz in valoare de 200 ron conform planului dar eu sunt plecat din tara si nu se consuma nimic dar factura se emite oricum urmand sa fie efectuata regularizarea la un moment dat .Cred ca varianta cea mai buna la autocitire este facturarea cu 0 , in cazul in care nu trimiti estimarea macar in acest fel ai de platit odata la trei luni exact cat ai consumat fara sa ai plati anticipate inutile si sa astepti regularizari

Edited by GTDONE, 24 October 2012 - 00:06.


#9
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Eu am avut asemenea meciuri cu Distrigaz si Eon, si am obtinut in instanta dreptul de a plati numai cand se citeste contorul, prin urmare primesc si platesc o factura trimestrial!

In mod normal idiotii nu vor sa iti taie factura pe 0, cum domne, sa nu consumi nimic?

#10
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
Daca sigur nu sta nimeni, sa se debranseze. Isi ia o butelie de la Petrom, e 70 de lei si tine doua luni daca gatesti zi de zi. Cand vine pe perioada scurta e suficienta aia, cand vine pe perioada lunga se branseaza la loc. Eventual isi poate monta si un boiler pt apa calda si isi ia un convector sau calorifer electric pt incalzire pe perioade scurte. Oricum toate astea sunt mai ieftine ca facturile mentionate mai sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate