Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Modele masini de spalat rufe cu alimentare dubla (apa calda+apa rece)?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Buna ziua,
Va rog sa postati modele de masini de spalat rufe cu alimentare dubla (apa calda+apa rece).
Vreau sa achizitionez o astfel de masina si nu gasesc pe nicaieri modele noi.
Ma intereseaza doar incarcare frontala, 4,5 -5 kg, A sau A+ spalare.
Multumesc

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am auzit sa existe, poate ma insel, se poate rezolva cu o teava in ,,Y'' (igrec).

#3
ahmadi

ahmadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.02.2006
Doar la Gorenje seriile Premium si Exclusive am mai vazut alimentare apa calda si rece.

Edited by ahmadi, 18 May 2012 - 10:01.


#4
Hrisostomus

Hrisostomus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2012
Masinile de spalat Daewoo cu bule au alimentare si pentru apa calda si pentru apa rece.

Attached Files


Edited by Hrisostomus, 18 May 2012 - 10:04.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar este cu incarcare verticala......eu am una d-asta si merge okay de aproape 20 de ani.
are alimentare separata pentru apa calda si rece.

Edited by rich1974, 18 May 2012 - 10:34.


#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Si cu ce ajuta asa de mult ? Economisire de energie ? Daca ai centrala instant, probabil pretul incalzirii apei prin centrala e mai ieftin decat masina de spalat desi diferentele sunt infime cred.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
poate ai instalatie solara de incalzire sau cazan cu lemne.

#8
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Voi ati masurat cati litri de apa rece curg pe teava de apa calda pana vine de la CT la temperatura ceruta?
Daca nu foloseste nimeni apa, la ai mei pe un CT instant Viessmann se asteapta 25 secunde. In cele mai bune conditii, cu boiler si recirculare ACM ai 3 secunde, dar foarte putini au asa ceva.

#9
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Asa cum unii dintre voi ati banuit, am o instalatie solara pentru ACM. De aceea vreau o masina cu alimentare dubla. Cele de la Daewoo sunt singurele in acest moment (2012) pe piata. insa sunt cu Bule ceea ce le face mari consumatoare de apa (130litri/ciclu fata de 50litri la masinile clasice), ceea ce nu este chiar OK. Eu scot apa cu hidrofor din fantana.

#10
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Masina alor mei de ex nu stie temperaturi exacte, ci doar cald, mediu si rece.
Daca spal cu apa calda, la clatire foloseste apa mediu, nu rece.
Nu are automatizare pt softner (modelul meu).

In plus, am descoperit ca masinile orizontale spala mai bine. Daewoo-ul are avantajul cuvei imense.

#11
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Daca te intereseaza, am de vanzare un Daewoo mai vechi, cu incarcare verticala, fara bule. Masina arata impecabil.

#12
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006

 apanoiu, on 19 mai 2012 - 07:25, said:

Voi ati masurat cati litri de apa rece curg pe teava de apa calda pana vine de la CT la temperatura ceruta?
Daca nu foloseste nimeni apa, la ai mei pe un CT instant Viessmann se asteapta 25 secunde. In cele mai bune conditii, cu boiler si recirculare ACM ai 3 secunde, dar foarte putini au asa ceva.

Tocmai... cand speli la masina, de obicei ai treaba in bucatarie. Oricum, am recirculare ACM si vreau sa montez (pt masina) si un regulator automat de temperatura pt ACM. Pe restul circuitului mi se pare o prostie, dar la masina de spalat, cred ca e necesar.

Am avut o chestie cu 2 robineti (comutare manuala) la bloc pt ultimii 8 ani si a mers impecabil - doar ca manual. Nu stiu ce-i aia calcar depus iar calgonul mi se pare o prostie de marketing.

#13
bcoriolan

bcoriolan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 11.06.2004

 lawrence38, on 18 mai 2012 - 11:51, said:

Si cu ce ajuta asa de mult ? Economisire de energie ? Daca ai centrala instant, probabil pretul incalzirii apei prin centrala e mai ieftin decat masina de spalat desi diferentele sunt infime cred.
Alimentarea cu apa calda(ACM- 30-40 grade, dar poate fi si de 50-60-de la centrala pe Gaz metan) la masina de spalat, are doua MARI avantaje:
- calitatea superioara a spalarii rufelor, datorita faptului ca timpul cat rufele sunt spalate la "cald", este cel putin DUBLU.
- economia de energie este mare. O masina alimentata cu ACM de 50 grd. si program de spalare la 50 grade, va consuma 0,15-0,2 KWh energie electrica (pe .... verificate, de peste 10 ani...).
Astazi, in 2016, a incalzi aceiasi cantitate de apa cu gaz, raportat la incalzirea cu "kilowatul" electric, este mai ieftina de aprox .... 3,5 ORI.
Si nu vorbesc din ... burta, am lucrat cativa ani buni in proiectare/cercetare...
.

Edited by ggelu, 02 August 2016 - 11:39.
Probleme cu vederea ?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate