Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Xanax - merita sa incep tratament?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
doriaal

doriaal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.06.2007
Si eu am trecut prin aceeasi experienta in ultimele 4 luni. http://forum.softped...howtopic=851110
Diagnosticul meu: episoade depresive, tulburari de anxietate, si un reflux gastro-intestinal care imi provoca  arsurile toracice.

Acum am 1 luna de cand mi-am revenit complet.
Am luat escitalopram(Cipralex) 10mg. La fel ca tine nu am fost la un psiholog doar la psihiatru, pentru ca mi s-a parut inutil, eu sunt cauza si solutia problemei mele.
M-am folosit de cateva tehnici: relaxarea progresiva a muschilor, exercitii de vizualizare si diversiunea(mi-am ocupat mintea cu diferite lucruri care necesitau efort fizic sau intelectual) in scopul asta am folosit niste mp3-uri care sa ma ajute sa obtin starea necesara(e mai usor in modul asta, fiind prea stresat sa iti poti induce singur starea). Desi am fost total sceptic la inceput, ma simteam penibil sa ascult un om care imi repeta la infinit sa ma relaxez , dar mi-am zis ca nu am nimic de pierdut si am facut zilnic asta de 3 ori pe zi.

Gandurile obsesive sunt principala problema, in timpul acestor' sedinte'  inevitabil vei avea niste simptome asociate cu anxietatea, dar fiind preocupat sa te relaxezi vei incepe sa le ignori, intai fortat apoi va fi ceva natural.In modul asta mintea ta se va 'reprograma' si nu va mai da atentie senzatilor astea.

In 2 saptamani am fost pe picioare, si crede-ma eram daramat rau de tot, mi-am intrerupt un semestru de facultate din cauza asta.

Inca o chestie, majoritatea au impresia ca isi controleaza atacul de panica, ceea ce e gresit, atata timp cat ai acele ganduri obsesive si senzatia de neliniste nu controlezi nimic. Poti incerca urmatorul lucrul, cand te simti cat de bine si ai impresia ca urmeaza un atac de panica, aseaza-te si in loc sa te lupti cu el, lasa-te dus de senzatii, mai mult amplica-le si demonstreaza-ti ca nu se intampla nimic in final. Este asemanator cu terapia prin expunere cand ai o fobie si te expui cauzelor ei.

#20
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 doriaal, on 16th May 2012, 23:42, said:

Si eu am trecut prin aceeasi experienta in ultimele 4 luni. http://forum.softped...howtopic=851110
Diagnosticul meu: episoade depresive, tulburari de anxietate, si un reflux gastro-intestinal care imi provoca  arsurile toracice.

Acum am 1 luna de cand mi-am revenit complet.
Am luat escitalopram(Cipralex) 10mg. La fel ca tine nu am fost la un psiholog doar la psihiatru, pentru ca mi s-a parut inutil, eu sunt cauza si solutia problemei mele.
M-am folosit de cateva tehnici: relaxarea progresiva a muschilor, exercitii de vizualizare si diversiunea(mi-am ocupat mintea cu diferite lucruri care necesitau efort fizic sau intelectual) in scopul asta am folosit niste mp3-uri care sa ma ajute sa obtin starea necesara(e mai usor in modul asta, fiind prea stresat sa iti poti induce singur starea). Desi am fost total sceptic la inceput, ma simteam penibil sa ascult un om care imi repeta la infinit sa ma relaxez , dar mi-am zis ca nu am nimic de pierdut si am facut zilnic asta de 3 ori pe zi.

Gandurile obsesive sunt principala problema, in timpul acestor' sedinte'  inevitabil vei avea niste simptome asociate cu anxietatea, dar fiind preocupat sa te relaxezi vei incepe sa le ignori, intai fortat apoi va fi ceva natural.In modul asta mintea ta se va 'reprograma' si nu va mai da atentie senzatilor astea.

In 2 saptamani am fost pe picioare, si crede-ma eram daramat rau de tot, mi-am intrerupt un semestru de facultate din cauza asta.

Inca o chestie, majoritatea au impresia ca isi controleaza atacul de panica, ceea ce e gresit, atata timp cat ai acele ganduri obsesive si senzatia de neliniste nu controlezi nimic. Poti incerca urmatorul lucrul, cand te simti cat de bine si ai impresia ca urmeaza un atac de panica, aseaza-te si in loc sa te lupti cu el, lasa-te dus de senzatii, mai mult amplica-le si demonstreaza-ti ca nu se intampla nimic in final. Este asemanator cu terapia prin expunere cand ai o fobie si te expui cauzelor ei.
Ti-am citit topicul pe care l-ai scris. Exact cu aceleasi simptome ma confrunt si eu (pe langa cele de mai sus pe care le-am scris). Durere in piept pe partea stanga ... dar de mai multe feluri care nu iradiaza si parca nici una nu ar semana cu cealalta si arsura aia care apare in locul inimii si tine cateva secunde ...aarrhhh e a dracului de naspa
Ai facut tratamentul medical sau ai reusit prin tehnicile descrise sa scapi de ele (sau amandoua?)
La cardiolog ce ti-au zis ...ca nu ai nimic ! Mie mi-au iesit unda T plata  dar cei doi cardiologi au catalogato normala (Adica ca nu e la fel ca la ceilalti oameni  dar asa e structura mea si ca durerile nu sunt de natura cardiaca) Din august (prima panica) pana azi (luna mai ) am facut 10 ekg.uri  si peste tot mi sa zis ca is bune.
Tu ti-ai revenit complet sau doar ti sa imbunatatit starea?

#21
bretoiu

bretoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.01.2012

 albnegru55, on 19th May 2012, 01:51, said:

Ti-am citit topicul pe care l-ai scris. Exact cu aceleasi simptome ma confrunt si eu (pe langa cele de mai sus pe care le-am scris). Durere in piept pe partea stanga ... dar de mai multe feluri care nu iradiaza si parca nici una nu ar semana cu cealalta si arsura aia care apare in locul inimii si tine cateva secunde ...aarrhhh e a dracului de naspa
Ai facut tratamentul medical sau ai reusit prin tehnicile descrise sa scapi de ele (sau amandoua?)
La cardiolog ce ti-au zis ...ca nu ai nimic ! Mie mi-au iesit unda T plata  dar cei doi cardiologi au catalogato normala (Adica ca nu e la fel ca la ceilalti oameni  dar asa e structura mea si ca durerile nu sunt de natura cardiaca) Din august (prima panica) pana azi (luna mai ) am facut 10 ekg.uri  si peste tot mi sa zis ca is bune.
Tu ti-ai revenit complet sau doar ti sa imbunatatit starea?

albnegru, aceeasi problema am avut-o si eu ca si tine... cateodata ma sochez la cat de identice sunt gandurile si simptomele, dar vreau sa te asigur ca peste asa ceva se trece. tu in ce zona a tarii locuiesti sau locuiesti in tara? eu stiu un psihoterapeut care m-a ajutat ENORM si pe care il recomand calduros la oricine, fara xanaxuri si alte pastile, doar cu ceaiuri, pastile pe baza de plante si psihoterapie. m-a ajutat sa ma ajut, ca pana la urma in asta consta totul. :)

#22
0987oiuyt

0987oiuyt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2012
Eu nu inteleg cum ar putea xanax sa ajute starile de anxietate. Eu obisnuiesc sa iau in noptile in care am dureri (fizice, am o hernie de disc) si nu reusesc sa dorm. Adorm dusa, cand ma trezesc insa sunt varza. Ma simt ametita, am o stare de anxietate grozava, lucrez in reluare, ma simt ca de pe alta planeta cateva ore bune, in general sunt eu insami abia spre seara. Si asta se-ntampla in conditiile in care (din cate stiu eu) nu sufar de nici un tip de depresie. Desigur toate aceste efecte secundare sunt mentionate in prospect. In consecinta sunt foarte curioasa, daca as avea stari de anxietate si un psihoterapeut mi-ar prescrie xanax sa mi le trateze care ar fi rezultatul? Avand in vedere ca ma bucur de stari anxietate de la xanax? Dupa logica mea treaba cu xanax sta cam asa. Cand il iei, timp de 4 ore (ca atat dureaza efectul propriu zi) iti da o stare buna, pe mine personal ma adoarme. Dupa ce trece efectul propriu zis, un numar de ore urmeaza efectele secundare, anxietate. Asa ca daca suferi de anxietate, la starea ta initial anxioasa se va adauga si anxietate provocata de la xanax. Intr-adevar va trece la un moment dat, dar pana la urma daca aduni orele bune(4) cu cele rele (la mine sunt 6) cred ca nu se merita.

#23
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011

 0987oiuyt, on 31 decembrie 2012 - 13:58, said:

Eu nu inteleg cum ar putea xanax sa ajute starile de anxietate. Eu obisnuiesc sa iau in noptile in care am dureri (fizice, am o hernie de disc) si nu reusesc sa dorm. Adorm dusa, cand ma trezesc insa sunt varza. Ma simt ametita, am o stare de anxietate grozava, lucrez in reluare, ma simt ca de pe alta planeta cateva ore bune, in general sunt eu insami abia spre seara. Si asta se-ntampla in conditiile in care (din cate stiu eu) nu sufar de nici un tip de depresie. Desigur toate aceste efecte secundare sunt mentionate in prospect. In consecinta sunt foarte curioasa, daca as avea stari de anxietate si un psihoterapeut mi-ar prescrie xanax sa mi le trateze care ar fi rezultatul? Avand in vedere ca ma bucur de stari anxietate de la xanax? Dupa logica mea treaba cu xanax sta cam asa. Cand il iei, timp de 4 ore (ca atat dureaza efectul propriu zi) iti da o stare buna, pe mine personal ma adoarme. Dupa ce trece efectul propriu zis, un numar de ore urmeaza efectele secundare, anxietate. Asa ca daca suferi de anxietate, la starea ta initial anxioasa se va adauga si anxietate provocata de la xanax. Intr-adevar va trece la un moment dat, dar pana la urma daca aduni orele bune(4) cu cele rele (la mine sunt 6) cred ca nu se merita.

Oare ai primit prescriptie de la vreun medic pentru xanax ca sa te ajute pe post de analgezic/antiinflamator?
Xanaxul se foloseste in anxietate, atac de panica, stress post-traumatic si alte afectiuni din zona anxietatii.
Printre efectele adverse sunt: somnolenta, dezorientare, ameteli, neliniste/nervozitate etc; este contraindicat la depresii.
In alta ordine de idei, psihoterapeutul nu poate prescrie medicamente decat daca este la baza psihiatru.

Tot legat de xanax, dupa cunostintele mele, medicatia psihiatrica isi face efectul cu totul dupa cca 14 zile de la administrare, iar un tratament corect este pe o perioada mai mare.
Consider ca la acuza pe care ai mentionat-o xanaxul mai mult deserveste decat sa ajute si ca ar trebui sa consulti un medic de specialitate pentru a-ti face o reteta adecvata.

Toate cele bune!

#24
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
La 23 de ani esti tanar, poti sa scapi de orice. In primul rand trebuie sa revii la o conditie fizica sanatoasa si daca e posbil la o viata sociala armonioasa. Eu sunt mult mai batran, am trecut adesea prin probleme. Am observat ca miscarea fizica e cel mai bun remediu contra depresiei. Dar e greu sa incepi, e greu sa ai motivatia aia de la inceput. Cand devii dependent de medicamente, singura cale este sa iei din ce in ce mai putin, sa alternezi eventual cu ceva la care inca nu ai dependenta.
Eu numai asa am putut scapa de dependenta la anumite somnifere: foarte multe lichide, o mancare sanatoasa (mai ales legume crude). Sunt si alte boli care afecteaza indirect sistemul nervos cum sunt Candidoza sistemica sau alte infectii fungice care trec neobservate. Uneori candida e cea care ne face sa ne trezim obositi si sa fim depresivi.
Dar cea mai sfanta e miscarea in aer liber. Eu odata am avut un job care a insemnat sa stau doar afara, am fost mai sanatos ca niciodata.
Insanatosire grabnica! La varsta ta e mult mai usor.

#25
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 inpain, on 16 mai 2012 - 19:39, said:

prea multa incredere in psihiatri dauneaza grav sanatatii.

Sunt si aici nuante.

În psihiatrie apare un clivaj comic, psihiatrul e văzut ca fiind bun, de treabă dar pastilele sunt rele, sau invers. Pacienții de carieră, sunt cei care nu clivează, și psihiatrul e bun, și pilulele așișderea.

#26
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 orlovisk, on 16 mai 2012 - 20:12, said:


De ce ti se intampla toate acestea: pentru ca asa (cu acceptiunea ta inconstienta de pe vremea cand erai mic copil) ti-a fost programat inconstientul in familie (deaia ti-e si rau cand te duci acolo). Acest inconstient nu e al tau, ci al celor care te-au educat, insa el e in capul tau, si incearca sa te extermine (pentru ca asa au dorit cei care ti-au dat de mancare si te-au crescut).


Interesanta ipoteza, ati mai enuntat-o undeva. Insa eu ma intreb : oare acelasi lucrui ti-l poate face si familia sotului, de exemplu?

#27
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 delores, on 17 februarie 2013 - 14:19, said:

Interesanta ipoteza, ati mai enuntat-o undeva. Insa eu ma intreb : oare acelasi lucrui ti-l poate face si familia sotului, de exemplu?

Nația românească are o creație populară, Miorița, ea se poate explica foarte bine prin ceea ce psihologii psihanaliști numesc "legătura traumatică" (analiștii tranzacționali folosesc expresia "elasticul spre trecut" - adoptarea automată a comportamentului de victimă impus timpuriu copilului de către părinți) . De asemenea avem nuvele, romane, cum e Ion, Moara cu Noroc, care redau foarte bine relatiile patologice, alegerile imorale. Numai ca ele trebuiesc sa fie explicate de un psihoterapeut, nu de un profesor de limba română. Toate comentariile literare ale operelor literare românești nu au legătură cu realitatea care s-a dorit a fi exprimata prin acele opere literare. De aceea copiii pun vârf păcatelor părinților. Școala românească nu face educație, pedagogie. Și nici nu există interes a se importa din țările nordice modele de educație.

Edited by Oneiros, 17 February 2013 - 23:49.


#28
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
În legătură cu xanaxul, am luat și eu cîteva pastile, mai demult în cazuri de disperare maximă și și-au făcut treaba cît de cît, m-am liniștit pe moment.

Însă ultima dată, mai de curînd la bătrînețe am fost obosită mai multe zile după el și cu dificultăți de memorie și concentrare

Însă ultima dată, mai de curînd la bătrînețe am fost obosită mai multe zile după el și cu dificultăți de memorie și concentrare

și nu știu dacă aceste dificultăți sunt rezultatul pastilelor luate în decursul timpului -am mai luat și cîteva diazepame, extraverale, emocalm și alte naturiste- sau sunt rezultatul stării de agitație, anxietății sau trecerii timpului.

unii spun că am fost proastă dintodeauna, dar eu simt că acum sunt mai rău pe zi ce trece.

și din păcate nu atît de rău cît să nu realizez sau să nu-mi mai pese. E " prostie care doare" dacă ați mai pomenit...

#29
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
și nu numai atît

eu așteptam de la medicament să ne elibereze de panică, de frică, de emotivitate, anxietate și

să ne ajute să ne focusăm pe rezolvarea problemelor

dar vreau să știu dacă

e mai eficient

să-l luam preventiv

înainte să intrăm în panică

vreau să menționez

că amenințările sunt reale

nu sunt monștri și balauri născociți de mintea mea

sunt clienți nemulțumiți

recalcitranți

șefi nemulțumiți

soț nemulțumit

șomaj-foame-eșec profesional și personal

e un cerc vicios : pregătire insuficientă -teamă, panică-ineficiență

vecina de la pîine am observat că devine incoerentă cînd se enervează

#30
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Am remarcat un lucru,atat cei care deschid topice cu problemele lor cat si cei care le raspund,aproape fara exceptie[inclusiv eu] suntem cumva niste oameni care parca nu mai reusim sa ne indreptam atat gandurile cat si actiunile spre scopuri precise.
Venim aici sa defulam , uneori ne invrajbim unii cu altii[mea culpa,am comis-o si eu din pacate],si ma gandesc uneori ce e cu noi oameni buni,de ce suntem sau am devenit asa.De ce in serile de week-end,nu suntem inconjurati de oameni dragi si de oameni la care tinem,ma vad pe mine si imi imaginez cati mai sunt asa,ne descarcam frustrarile,angoasele,tot ce nu mai putem pastra in noi,ca sa nu facem implozie.E o mare tristete a conditiei umane,imi pare rau si in acelasi timp parca nu mai gasesc capatul firului ca sa inod povestea vietii de acolo de unde s-a rupt.Trebuie sa fac o schimbare de paradigma,daca am ajuns sa intru in dispute cu necunoscuti in mediul virtual cred ca deja am o mare problema.Nu stiu altii cum se vad daca fac asta dar eu cred ca ma retrag definitiv.

#31
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013


oamenii "normali" duminica la 12 ori sunt în parc cu copiii, ori la cumpărături, ori ies de la biserică, ori pregătesc masa de prînz, ori joacă fotbal, pescuiesc, fac grătar, ascultă manele sau sunt deja la a doua ladă de bere. Nu zic că asta e normal, nici ce e bine și ce e rău. Se pare că fiecare caută o activitate care să-l satisfacă sau măcar să-l aline, chiar și noi ăștia care scriem pe net.

pînă la urmă e vb tot de capacitatea de adaptare a fiecăruia. Unii continuă să încerce în timp ce alții din păcate renunță și recurg la metode mai rapide sau mai lente de sinucidere sau " eutanasiere".

 delores, on 17 februarie 2013 - 14:19, said:



Interesanta ipoteza, ati mai enuntat-o undeva. Insa eu ma intreb : oare acelasi lucrui ti-l poate face si familia sotului, de exemplu?

cred că tb să îmi retrag afirmația, și așa vroia să fie mai mult o glumă . Nu cred că familia sau societaea te poate "schizofreniza", poate să te îmbolnăvească însă de depresie sau anxietate mai ales dc ai și o predispoziție.

Așa toți cînd suntem copii citim basme, vedem filme violente, ne temem de baubau, de aghiuță, de moș crăciun că nu ne mai aduce cadouri, apoi de pedepse, de note mici, de colegi agresivi, de violatori, traficanți de copii, etc, dar foarte puțini devin cu adevărat schizofrenici, cei mai mulți dezvoltă doar anxietate dediverse grade.

Cînd ne facem mari ne temem de eșec de șomaj de foame de respingerea celor dragi de boală și suferință și unii ne temem așa de rău că nici nu mai avem putere să luptăm.

și nu ar tb să ne temem nici măcar de moarte pt că e ceva firesc care oricum se va întîmpla și aproape invariabil va fi precedată de durere suferință și neputință.

...realitate care pe mulți ne deprimă, nu-i așa?

dar pînă la urmă va trebui s-o acceptăm și pe asta, dc vrem să trăim și eventual să murim cu demitate

Edited by delores, 11 March 2013 - 11:28.


#32
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 delores, on 11 martie 2013 - 11:59, said:

oamenii "normali" duminica la 12 ori sunt în parc cu copiii, ori la cumpărături, ori ies de la biserică, ori pregătesc masa de prînz, ori joacă fotbal, pescuiesc, fac grătar, ascultă manele sau sunt deja la a doua ladă de bere. Nu zic că asta e normal, nici ce e bine şi ce e rău. Se pare că fiecare caută o activitate care să-l satisfacă sau măcar să-l aline, chiar şi noi ăştia care scriem pe net.

pînă la urmă e vb tot de capacitatea de adaptare a fiecăruia. Unii continuă să încerce în timp ce alţii din păcate renunţă şi recurg la metode mai rapide sau mai lente de sinucidere sau " eutanasiere".



cred că tb să îmi retrag afirmaţia, şi aşa vroia să fie mai mult o glumă . Nu cred că familia sau societaea te poate "schizofreniza", poate să te îmbolnăvească însă de depresie sau anxietate mai ales dc ai şi o predispoziţie.

Aşa toţi cînd suntem copii citim basme, vedem filme violente, ne temem de baubau, de aghiuţă, de moş crăciun că nu ne mai aduce cadouri, apoi de pedepse, de note mici, de colegi agresivi, de violatori, traficanţi de copii, etc, dar foarte puţini devin cu adevărat schizofrenici, cei mai mulţi dezvoltă doar anxietate dediverse grade.

Cînd ne facem mari ne temem de eşec de şomaj de foame de respingerea celor dragi de boală şi suferinţă şi unii ne temem aşa de rău că nici nu mai avem putere să luptăm.

şi nu ar tb să ne temem nici măcar de moarte pt că e ceva firesc care oricum se va întîmpla şi aproape invariabil va fi precedată de durere suferinţă şi neputinţă.

...realitate care pe mulţi ne deprimă, nu-i aşa?

dar pînă la urmă va trebui s-o acceptăm şi pe asta, dc vrem să trăim şi eventual să murim cu demitate
A trebuit sa revin desi spusesem ca ma retrag definitiv dar in virtutea dreptului la replica trebuie sa o fac.Nu stiu ce s-a intamplat cu @oneiros va lamurea dumnealui,dar daca nu credeti ca familia schizofrenizeaza cautat blogul sau Analiza tranzactionala si veti gasi acolo explicatiile necesare.Omul are pregatire nu stiu cat,ce si mai ales cum veti intelege daca cititi,dar poate cine stie.....Daca incetati cu propaganda religioasa pe sectiunea de psihiatrie,unde e interzisa,si o faceti pe aria de religie,promit ca nu va mai dau vreo replica si ma retrag cel putin pana la iarna.

#33
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
nu mi-aș permite să contrazic specialiștii pe domeniul lor, mă refer la cei consacrați, care scriu cărți, au doctorate etc. Alminteri în virtutea faptului că sunt specialist în patologie aviară aș putea și eu să zic o bazaconie, alți specialiști m-ar contrazice și dvs nu ați ști pe cine să mai credeți. Și v-am mai zis că nu fac propagandă religioasă decît tot în virtutea dreptului la replică . În schimb dvs puteți face ce vreți, e o țară liberă, cel puțin pînă ne dă afară pe amîndoi de pe forum pt că ne contrazicem pe unde apucăm.

dacă pe unii i-a schizofrenizat familia, îmi pare rău pt ei, cel puțin pe mine încă nu au reușit performanța asta.

sau în fine dați- mi un exemplu concret de schizofrenizare poate suntgreade cap și nu pricep. De ex cînd cineva te enervează de te face să vb singur pe stradă sau în casă de parcă ar mai fii acolo și ar continua discuția în contradictoriu,  te face să înroșești telefonu sau tastatura scriind, să îți crească tensiunea și pulsul, să nu mai fii atent la ce e în jur sau să te enerveze ot ce te distrage de la confruntarea ta reală sau virtuală, asta e schizofrenizare




? era o intrebare, n-am apucat sa mai pun "?"

Edited by adadoi, 12 March 2013 - 08:58.


#34
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 delores, on 11 martie 2013 - 20:00, said:

sau în fine daţi- mi un exemplu concret de schizofrenizare poate suntgreade cap şi nu pricep. De ex cînd cineva te enervează de te face să vb singur pe stradă sau în casă de parcă ar mai fii acolo şi ar continua discuţia în contradictoriu,  te face să înroşeşti telefonu sau tastatura scriind, să îţi crească tensiunea şi pulsul, să nu mai fii atent la ce e în jur sau să te enerveze ot ce te distrage de la confruntarea ta reală sau virtuală, asta e schizofrenizare

Ce zici de asta: meritele tale imi aparțin mie iar greșelile mele îți aparțin ție! Ti-am spus eu că așa vei ajunge, dar nu m-ai ascultat! Asta ar fi trebui să încerci asta  dar nu te-a dus mintea! s.a.m.d. Cât am vrut să ajungi om mare! ....Mai pot insira inca 50 de pagini de mesaje disjuncte, dar as fi banat.  Cerele contra cost de la coriferii forumului.

Edited by Oneiros, 11 March 2013 - 22:07.


#35
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 Oneiros, on 11 martie 2013 - 22:05, said:


Ce zici de asta: meritele tale imi aparțin mie iar greșelile mele îți aparțin ție! Ti-am spus eu că așa vei ajunge, dar nu m-ai ascultat! Asta ar fi trebui să înncerci dar nnu te-a dis mintea! s.a.m.d. Mai pot insira inca 50 de pagini de mesaje disjuncte, dar as fi banat.  Cerele contra cost de la coriferii forumului.

Nu e nevoie ca le tot aud acasa si le auzeam si la fostul serviciu. Dar nu inteleg cum te pot duce astea la schizofrenie. Cel mult la anxietate/depresie.

#36
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013

 delores, on 11 martie 2013 - 22:06, said:

Nu e nevoie ca le tot aud acasa si le auzeam si la fostul serviciu. Dar nu inteleg cum te pot duce astea la schizofrenie. Cel mult la anxietate/depresie.

Se numesc enunturi disjuncte, proiectii narcisice. Ele de fapt par ca-ti vor tie binele dar de fapt voi sa te neantizeze, adică să te ucidă psihic. De unde si insomnia, atacurile de panica si chiar dezorganizarea functiilor cognitive (psihoza). Acesti oameni sunt ucigasi de suflete dar nu sunt constienti. Toata comunicarea lor are in față un filtru narcisic.  Cauta pe net date despre narcisism , de la mila de sine la trufie si invers si despre familia schizofrenogena. Vei intelege.

Cei care scapa din aceste medii sunt cei care stiu sa disjunga minciuna din enuntul disjunct si sa o pastreze iar pe cealaltă să o respingă. Celorlalti li se blocheaza creierul, devin confuzi, delasatori, letargici. Si au nevoie de drograre pentru ca inconstientul unde sunt stocate aceste mesaje le remite inapoi (defulatul) intr-un mod dureros uneori chiar haotic (cum e cazul psihozei).

Aceste situatii se pot evita daca lu mama si lu tata nu le-ar place asa de mult sa si-o traga fara....prezervativ.


Cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide. Aici pe forum nu, doar vei primi directii.

Edited by Oneiros, 11 March 2013 - 22:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate