Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

sugestii masina de spalat cu consum normal de apa (NU REDUS sau ECONOMIC)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Rostogolul

Rostogolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012
Buna ziua !
In urma cu vreo 4 ani , deoarece sotia nu era multumita de performanta Automaticului cu 16 programe , am cumparat un Zanussi FAE 1025V Aquacicle Electronic . Din pacate , sistemul de economisire a apei (am chemat reprezentantul Zanussi si a confirmat ca masina nu e defecta , doar ca asa e ea) face ca rufele sa fie spalate intr-o cantitate mult prea redusa de apa. Mai ales clatirea este foarte deficitara , indiferent cite clatiri suplimentare i se comanda , se vede spuma de la detergent la marginea hubloului .La clatirea in lighean rufele proaspat clatite inca se vede ca mai au detergent .
In plus, am constatat ca in timp , in garnitura de la hublou s-a dezvoltat o ciuperca datorita apei care  stagneaza acolo (gaurile de evacuare sint situate prea sus ). Schimbarea garniturii dureaza 30 zile si costa aproape 300 Ron
Am hotarit sa renuntam la ea si sa luam altceva . Ce imi recomandati?

#2
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Iti dau sfaturile mele de home user, nu de profesionist sau reparator de masini de spalat.

Ai incercat sa folosesti detergent lichid ? Cat despre ciuperca aia, nu stiu ce sa zic... Si la masina mea Zanussi se vede o chestie neagra, dar nu e deranjanta. Ma gandesc ca e pacat sa schimbi masina daca nu e defecta. Adica sa incerci sa schimbi pe ici pe colo, ce poti, nu sa o inlocuiesti cu totul.

#3
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

 Rostogolul, on 8th May 2012, 20:24, said:

Ce imi recomandati?
In primul rand, cred ca puneti voi prea mult detergent; nu cred ca sunteti amandoi mecanici auto sa va trageti prin ulei pe sub masini (in ziua de azi oricum nu se mai intampla asa). Rufele sunt cel mult transpirate.

#4
Rostogolul

Rostogolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

 ofi_tm, on 8th May 2012, 20:50, said:

In primul rand, cred ca puneti voi prea mult detergent; nu cred ca sunteti amandoi mecanici auto sa va trageti prin ulei pe sub masini (in ziua de azi oricum nu se mai intampla asa). Rufele sunt cel mult transpirate.
Negativ ! detergent lichid si ffffff putin (de 3-4 ori mai putin decit e indicat) !

 Puferiu, on 8th May 2012, 20:45, said:

Iti dau sfaturile mele de home user, nu de profesionist sau reparator de masini de spalat.

Ai incercat sa folosesti detergent lichid ? Cat despre ciuperca aia, nu stiu ce sa zic... Si la masina mea Zanussi se vede o chestie neagra, dar nu e deranjanta. Ma gandesc ca e pacat sa schimbi masina daca nu e defecta. Adica sa incerci sa schimbi pe ici pe colo, ce poti, nu sa o inlocuiesti cu totul.
Sorry , e decisa , daca nu , o arunca pe geam !!!  :naughty:
M-am uitat , ( din pacate , trebuia s-o fac atunci cind am cumparat-o , dar nu mi-a dat prin cap) garnitura e prost proiectata : gaurile de evacuare sint situate prea sus , sub nivelul lor ramine cam 1- 2 cm lichid.

Edited by Rostogolul, 08 May 2012 - 20:12.


#5
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Atunci iti recomand sa iei de la Gorenje, daca ii permiti. Si incearca sa iei una fara prea multe luminite si butonase, ca sa nu cedeze in timp de la umezeala sau uzura sau pur si simplu. Oricum vor veni useri care iti vor recomanda fiecare alta firma. Macar sa aiba 800-1000rpm, fara luminite prea multe si o firma alta decat Arctic sau Beko.

PS: Arctic a fost cumparat de Beko si nu mai e ce-a fost. Chiar daca vor zice altii ca asa cum pica de la Arctic/Beko  poate pica si de la Ariston sau Indesit, eu firmele astea doua nu le recomand.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu așa se face

cauți pe net/la vînzători un număr de mașini care au specificațiile care te interesează (eu am de ex un hotpoint ariston armxxd nuștiucît, cu uscător și toate alea, sînt super-mulțumit, dar știu eu ce opțiuni vrei tu și cîți bani vrei să dai ? eu la boxe de ex am un no-name de 1 mega, cel mai ieftin cu subwoofer, și-mi ajunge, în timp ce la mașina de spălat am dintre cele mai scumpe)

apoi cauți review-uri, inclusiv străine, despre mașinile respective, și alegi.

#7
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Review-uri pozitive au masinine din gama 1500+ron de la Samsung si LG.

Eu am luat Candy, modelul de top si pot sa spun ca spala foarte bine.

Nu am avut problema mentionata de tine nici cu un Samsung model vechi si mai ieftinutz.

TOATE masinile actuale spala cu putina apa, putina apa inseamna putin curent si rating A++++ :)

#8
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
am avut MSR Automatic (romaneasca 100%) spala cu multa apa mai ales la clatire in care se vedea nivelul apei la jumatatea hubloului
am renuntat la ea pt ca ma deranja centrifugarea zgomotoasa dar si aspectul invechit si ruginit.

acum am MSR Electrolux dar ia cam putina apa la spalat si clatit de aceea adaug ceva apa in plus in sertar pt spalarea mai uniforma

#9
Rostogolul

Rostogolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

 dave, on 10th May 2012, 14:07, said:

am avut MSR Automatic (romaneasca 100%) spala cu multa apa mai ales la clatire in care se vedea nivelul apei la jumatatea hubloului
am renuntat la ea pt ca ma deranja centrifugarea zgomotoasa dar si aspectul invechit si ruginit.

acum am MSR Electrolux dar ia cam putina apa la spalat si clatit de aceea adaug ceva apa in plus in sertar pt spalarea mai uniforma
Exact aceeasi situatie ! asa face si nevasta-mea ! Multumesc de raspuns. Ce model de Electrolux este ?

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Poți să dai de 2 ori clătire (așa fac eu când pun rufe mai multe).
Eu de obicei torn apă la spălat, pt. că de obicei la mine nu bagă destulă apă. Oricum, la mine e și o problemă cu debitul apei reci... apa caldă are un debit de 2 ori mai mare, ceea ce e foarte enervant.

#11
Rostogolul

Rostogolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

 djl, on 11th May 2012, 11:46, said:

Poți să dai de 2 ori clătire (așa fac eu când pun rufe mai multe).
Eu de obicei torn apă la spălat, pt. că de obicei la mine nu bagă destulă apă. Oricum, la mine e și o problemă cu debitul apei reci... apa caldă are un debit de 2 ori mai mare, ceea ce e foarte enervant.
da, da de 4 ori clatire suplimentara si adauga si apa , si tot ramine spuma (repet , cantitate de detergent la 1/4 din cea indicata)

#12
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ai pus ochii pe o masina sau firma anume ? Ce ai de gand sa faci cu vechea masina ?

Cand gasesti ceva, pune modelul aici, sa ne dam cu parerea.

#13
Rostogolul

Rostogolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012
Dupa un research mai amanuntit , m-am lamurit ca ce caut eu nu mai exista pe piata decit second hand .Nu se pune problema.E clar , toate firmele folosesc tehnologii de spalare cu apa putina.
am vazut un Bosch Maxx 5 la lucru si rezultatele clatirii sint net peste Znussi al meu . apa foloseste tot cam atit dar deosebirea esentiala e ca face citeva centrifugari zdravene in cursul ciclurilor de clatire (cite 1-2 minute ). La Zanussi centrifugarile la evacuarile apei la clatire sint foarte soft , doar ultima e o centrifugare serioasa. Cum nu am unde vedea un Electrolux la lucru si nu cred ca si-au schimbat algoritmii de spalare , voi merge pe Bosch, macar am vazut cu ochii mei si stiu la ce sa ma astept.

Edited by Rostogolul, 12 May 2012 - 23:06.


#14
Rostogolul

Rostogolul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.05.2012

 Puferiu, on 11th May 2012, 12:04, said:

Ai pus ochii pe o masina sau firma anume ? Ce ai de gand sa faci cu vechea masina ?

Cand gasesti ceva, pune modelul aici, sa ne dam cu parerea.
Pina la urma , lamurindu-ma ca nu mai gasesc ceva cu apa pina la jumatatea hubloului  :D  decit daca iau vintage, (vechiul meu depanator de arctic mi-a confirmat informatia ca si altii toarna apa suplimentara in masinile de tip nou ) am hotarit sa iau Bosch sau Siemens. Fiindca 4,5 kg mi s-a parut cam putin daca tot se poate mai mult, si fiindca are un program cu clatire mai eficienta ("sensitive") si  un program dedicat pentru haine cu puf , am luat un Bosch de 7 kg : Bosch Avantixx Varioperfect 7 WAQ 20460BY cu 1000 turatii la centrifugare . 1850 RON + un fier de calcat cadou  B)  
E in perioada de probe , evaluare si acomodare (a noastra cu ea)
Made in Spain .
Vechea masina am lasat-o la mesterul meu de masini de spalat la atelier poate apare vreun amator - urmeaza sa-i schimbe garnitura la hublou cu una noua.

Edited by Rostogolul, 19 May 2012 - 17:18.


#15
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Mai incolo poate revii cu impresii.

S-o stapanesti sanatos !

#16
apolodor77

apolodor77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2011
Am de 3luni un Bosch Avantixx Varioperfect 7 WAQ 24460BY cu 1200 turatii si am aceeasi problema cu clatirea insufucienta a hainelor. Poate ne spui cum te-ai impacat cu Bosch-ul Avantixx Varioperfect 7 WAQ 20460BY.

#17
mos_neculai

mos_neculai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2012
buna ziua !am o masina de spalat -zanussi fae1025v-nu blocheaza usa .trimit cartea tehnica-ledul clipeste de 5 ori.

ma intereseaza ce defect are . multumesc mult.

 mos_neculai, on 09 mai 2013 - 07:35, said:

buna ziua !am o masina de spalat -zanussi fae1025v-nu blocheaza usa .trimit cartea tehnica-ledul clipeste de 5 ori.

ma intereseaza ce defect are . multumesc mult.

cine vrea sa ma ajute cu un sfat .

asta e masina .ledul de jos ,din grupul de leduri pe verticala clipeste de cinci ori.

Attached Files


Edited by mos_neculai, 09 May 2013 - 07:50.


#18
mos_neculai

mos_neculai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.02.2012

 mos_neculai, on 09 mai 2013 - 07:54, said:

buna ziua !am o masina de spalat -zanussi fae1025v-nu blocheaza usa .trimit cartea tehnica-ledul clipeste de 5 ori.

ma intereseaza ce defect are . multumesc mult.



cine vrea sa ma ajute cu un sfat .

asta e masina .ledul de jos ,din grupul de leduri pe verticala clipeste de cinci ori.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate