Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Tektro Draco (brake)

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
adriann935

adriann935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.02.2011
Salutare !!

De nici o saptamana mi-am luat o bicicleta http://www.spaaaaaaa...view-13690.html . Am probleme cu frana spate .
    In ce consta aceasta problema :  Cand actionez maneta de frana se produc niste vibratii urate (mari) dar fara sa faca vreun zgomot.    Frana pe fata merge Ok nu am probleme cu ea ....in schimb cea pe spate nu stiu ce sa-i fac sa nu mai am acele vibratii la franare (mentionez ca roara este stransa bine si corect si fel si etrierul cu adaptorul ).


   Daca ma puteti ajuta ........ce trebuie sa-i fac (sa-i reglez ca sa nu mai am acele vibratii)

Va multumesc!!

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Salut,

Frâne similare (model 2010: Auriga Comp) am și eu. Mi s-a întâmplat și mie să îmi apară vibrații la frânare, deși nu le-aș descrie ca ”urâte / mari”, ci cel mult medii, deci nu pot spune dacă sunt aceleași cauze. Însă:

- verifică dacă discul spate este uscat: când mi-am cumpărat eu bicicleta, din motive pe care nu le-am aflat, discul față era uleios. Din cauza asta frâna față nu era deloc eficientă, și bicicleta trepida (frâna ”în hopuri” mici și dese). Eu mi-am dat seama rapid (a doua zi) de acest lucru, și am curățat bine discul și plăcuțele cu spirt, a.î. nu au fost afectate pe termen lung.
Mențiune: Dacă discul se contaminează cu orice fel de substanță uleioasă, trebuie curățat rapid. Dacă plăcuțele se contaminează și se impregnează cu ulei, atunci își pierd eficiența și trebuie obligatoriu schimbate. Treaba asta e valabilă la orice frână pe disc, indiferent dacă e mecanică sau hidraulică, indiferent de producător, indiferent de tipul de plăcuțe (organice sau metalice) etc...

Deci mare grijă! atunci când te ocupi de curățarea (gresarea/degresarea) lanțului sau a altor componente, mai ales dacă folosești sprayuri pentru asta. Acoperă zona discului cu ceva, să nu pulverizezi din greșeală în direcția respectivă. De asemenea, când speli bicicleta, ai grijă ca apa care se scurge de pe lanț, pinioane, foi etc... (orice componentă gresată) să nu se scurgă în final pe disc/plăcuțe, pentru că ajungi la aceeași problemă.

- verifică dacă discul e curat: mai apar uneori vibrații/trepidații și pierderi de eficiență ale frânei dacă discul este excesiv acoperit cu praf, sau chiar nisip fin (de exemplu dacă ai făcut o tură mai lungă prin zone cu praf, sau dacă ai mers prin ploaie). Dă ușor cu degetul pe disc și, dacă rămân urme vizibile de murdărie pe deget, atunci curăță discul cu ceva. Un șervețel nazal uscat (sau cu puțină apă) e suficient pentru asta, sau o cârpă. Nu folosi nimic abraziv! Șterge discul până nu mai rămân urme de praf pe deget.

- verifică plăcuțele: în manualul frânelor (presupun că ți-a fost dat) e descris cum se scot plăcuțele. Dai roata jos, scoți plăcuțele (dacă nu mă înșel, e un șurub mic de desfăcut, apoi trebuie împinse plăcuțele afară) și vezi să nu aibă impurități solide pe suprafața lor. Trebuie să fie perfect plate. Le poți șterge și pe ele cu un șervețel/cârpă cu puțină apă. Atenție! Nu acționa frâna cât timp roata este scoasă! E posibil să iasă complet pistoanele din locașul lor, ceea ce duce la scurgerea uleiului din conductă. Dacă se întâmplă asta, va trebui să faci toată operațiunea de aerisire și înlocuire a uleiului (operațiune cam migăloasă).

Verifică treburile astea și vezi dacă obții vreun rezultat.

P.S.: Ar trebui să rogi un moderator al ariei să îți mute topicul pe aria de Ciclism. :)

Edited by alexcrist, 09 May 2012 - 08:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate