Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#163
RuxandraN

RuxandraN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2014
Buna seara,

Am sustinut ieri examenul de admitere la Facultatea de Limbi Straine din cadrul Universitatii Bucuresti,un examen care a durat patru ore,cu un grad de dificultate mediu.Insa,tot ce pot sa spun este ca dupa ziua de ieri mi-am cam schimbat parerea si optiunea.. Dezorganizarea in ceea ce priveste asezarea candidatilor in sala, atitudinea profesoarei din sala(tin sa mentionez ca ne-a tratat pe noi candidatii intr-un mod nu foarte politicos, ba mai mult, tipa la noi). O atmosfera negativa in timpul celor patru ore de examen, iar dupa aceste patru ore, s-a mai stat inca 40 de minute in sala pentru predarea foilor.
Oare chiar o parte din profesorii de la Limbi Straine sunt in felul asta si trateaza studentii cu o atitudine negativa? Care e de fapt realitatea?

#164
AlinaMunteanu1987

AlinaMunteanu1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2014
Buna ziua!
Am urmat pentru un an cursurile Facultatii de Litere din Iasi, dar am renuntat din motive personale...
As vrea sa vand cartea "Istoria Literaturii Romane - de la origini pana in prezent" de George Calinescu, Editia a II- a, revizuita si adaugita, Editura Minerva, Bucuresti - 1982, intrucat nu o mai folosesc. este in conditie impecabila, foarte ingrijita.
Nu stiu daca am dreptul de a posta acest anunt, insa daca n mi se va permite, va fi sters de administrator.
Pentru detalii, va rog contactati-ma printr-un mesaj privat!
Multumesc!

#165
AlinaMunteanu1987

AlinaMunteanu1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2014
ms

Edited by AlinaMunteanu1987, 27 July 2014 - 09:50.


#166
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 09.11.2010
Amuzant. In secolul 21, anul 2014, lumea se inscrie la facultatea de limbi straine  cu pretentia de a fi invatata de la 0. Nu exista asa ceva. Exista, dar limbile de grad B ( japoneza, chineza etc). Engleza, spaniola, franceza le stie orice "prost". E normal ca atunci cand incepi facultatea sa intri practic in painea studiului. Personal, nu m-as inscrie la o asemenea facultate daca nu as fi sigura ca stiu limba macar la nivel de incepator. Nu vreau sa ma fac de ras.

Edited by Autumn_Dream, 27 July 2014 - 09:55.


#167
Nalani

Nalani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2014

View PostAutumn_Dream, on 27 iulie 2014 - 09:54, said:

Amuzant. In secolul 21, anul 2014, lumea se inscrie la facultatea de limbi straine  cu pretentia de a fi invatata de la 0. Nu exista asa ceva. Exista, dar limbile de grad B ( japoneza, chineza etc). Engleza, spaniola, franceza le stie orice "prost". E normal ca atunci cand incepi facultatea sa intri practic in painea studiului. Personal, nu m-as inscrie la o asemenea facultate daca nu as fi sigura ca stiu limba macar la nivel de incepator. Nu vreau sa ma fac de ras.

ce? de regula, una din limbi o stii, pe cealalta nu. Inca si mai de regula, cea pe care o stii e aceea la care dai admitere. De asemenea, numai la Engleza si Franceza sunt grupe obligatorii de avansati. La Germana, ai optiunea de a alege dintre incepator si avansat. De italiana & co nu este precizat nimic, deci, cine vrea la spaniola si nu stie o boaba, sa nu-si faca griji!

ps: am intrat la TI Posted Image
ps2: eu tare ma intreb, ce este mai ok/fain/util? TI sau Filo? Mi-am ales si engleza-suedeza si as avea posibilitatea de a ma muta (posibilitatea... nu e sigur, dar oricum) insa nu sunt sigura daca ar fi o alegere prea... inteleapta

Edited by Nalani, 27 July 2014 - 15:30.


#168
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

View PostNalani, on 27 iulie 2014 - 15:22, said:

ce? de regula, una din limbi o stii, pe cealalta nu. Inca si mai de regula, cea pe care o stii e aceea la care dai admitere. De asemenea, numai la Engleza si Franceza sunt grupe obligatorii de avansati. La Germana, ai optiunea de a alege dintre incepator si avansat. De italiana & co nu este precizat nimic, deci, cine vrea la spaniola si nu stie o boaba, sa nu-si faca griji!

ps: am intrat la TI Posted Image
ps2: eu tare ma intreb, ce este mai ok/fain/util? TI sau Filo? Mi-am ales si engleza-suedeza si as avea posibilitatea de a ma muta (posibilitatea... nu e sigur, dar oricum) insa nu sunt sigura daca ar fi o alegere prea... inteleapta

Depinde ce vrei pe viitor. Daca vrei sa fii traducator, e bine sa-ti formezi o cultura, care se formeaza la filo. Dupa ce termini filo poti face orice: sa fii si in invatamant, sa fii si traducator, pentru ca dobandesti cunostinte suficiente. Daca vrei sa fii interpret - probabil ai nevoie de antrenament si de vazut cum se face in laboratoare cu cabine, desi e destul de obositor si oricum mereu vei avea nevoie de documentare legata de termeni e un anumit domeniu. Daca vrei sa nu faci literatura - mergi la TI. Dar cred ca se pierde mult daca nu faci literatura. Si la filo vei face la curs practic o groaza de traduceri - literare, politice, economice... Daca mai tarziu vrei sa intri in cercetare, alege neaparat filo.
Plus ca dupa 3 ani si licenta pot alege master sa te perfectionezi in traduceri daca vrei.

Edited by Sarah_N, 28 July 2014 - 13:29.


#169
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Pt LawofNature: Pentru textele de la spaniola arhaica le puteai cauta traduse in romana, banuiesc ca macar unele au fost traduse si apoi puteai cauta carti de istoria literaturii spaniole pe la anticariate cu explicatii. Sau incercai la biblioteca facultatii. Cat despre limba, te inscriai in vara la un curs rapid pe undeva si invatai limba... daca tot ai vazut cum e acolo. Plus ca acum e si netul plin de lectii audio si scrise gratuite pt invatat limbi straine... Nu zic ca e ok ce e acolo la spaniola, ca nu e. Dar sa ne gandim putin: in scoala generala sau liceu cati profesori care te-au lamurit cu absolut tot la clasa ai avut? De ce mai e nevoie de meditatii???

#170
ChateuDesDemoiselles

ChateuDesDemoiselles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2014
Buna.
As vrea sa optez pentru masterul British Cultural Studies din cadrul UB. Mai am si alte optiuni, asa ca as vrea o parere despre acest master din partea celor care au terminat sau sau inca sunt studenti.
Personal, nu am gasit niciun comentariu pe vreun forum ceva despre acest master, deci practic nu stiu mai nimic...daca este util sau nu, cum se desfasoara cursurile etc.
Pare interesant din descrierea de pe blog, insa de la a parea pana la a fi este cale lunga...

Offtopic. Stiti cumva cum imi pot schimba nickname-ul? A fost o greseala de neatentie din partea mea, sau poate doar mi-a fost foame si am mancat un "a" din "chateau". Nu as vrea sa ramana asa pt ca nu este corect scris.

Merci :)

#171
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,894
  • Înscris: 25.06.2007

View PostChateuDesDemoiselles, on 07 august 2014 - 02:54, said:

...
Trebuie sa-ti faci alt user name, oricum ai o singura postare...

Masterul acela e util pt cultura generala sau eventual daca ai profesa in invatamant. In sectorul privat ma indoiesc ca ti-ar fi de ajutor....

#172
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

View PostChateuDesDemoiselles, on 07 august 2014 - 02:54, said:

Buna.
As vrea sa optez pentru masterul British Cultural Studies din cadrul UB. Mai am si alte optiuni, asa ca as vrea o parere despre acest master din partea celor care au terminat sau sau inca sunt studenti.
Personal, nu am gasit niciun comentariu pe vreun forum ceva despre acest master, deci practic nu stiu mai nimic...daca este util sau nu, cum se desfasoara cursurile etc.
Pare interesant din descrierea de pe blog, insa de la a parea pana la a fi este cale lunga...

Offtopic. Stiti cumva cum imi pot schimba nickname-ul? A fost o greseala de neatentie din partea mea, sau poate doar mi-a fost foame si am mancat un "a" din "chateau". Nu as vrea sa ramana asa pt ca nu este corect scris.

Merci Posted Image

Uite aici:
http://roxanamchiril...mihaela-irimia/

si
http://roxanamchiril...sterate-parole/

Edited by Sarah_N, 07 August 2014 - 12:50.


#173
ChateuDesDemoiselles

ChateuDesDemoiselles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2014
Da, exact de ceea ce fugeam...lipsa de interes fata de cursuri a profesorilor si "parola" pe care trebuie sa o spui pentru o nota buna. Si aici se intampla la fel, de aceea m-am gandit ca in alta parte poate o fi mai bine, o fi "alta lume", dar mi-am dat seama ca de fapt tot in Romania ajung...
Eu am terminat Traducere si Interpretare. As invata si fizica nucleara daca as sti ca[,]cuiva chiar ii pasa de dizetatia mea sau de micile mele cercetari; ca un student care termina masterul si nu stie nimic din cursurile predate de prof scade "valoarea" academica a...nu stiu, a tuturor..

Ce alte mastere stiti, acolo unde prof chiar le pasa? Sau asta a disparut deja demult?

Multumesc pentru link-uri, m-am lamurit :)

#174
Smokescreen

Smokescreen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2014
Buna tuturor!

Eu deocamdata sunt eleva intr-a 12-a, dar ma gandeam sa intru la anul la facultatea asta, mai precis la sectia LMA (engleza-franceza, ca alte limbi nu stiu).

Stie cineva clar ce cursuri se fac, in afara de cele de lingvistica si de traducere-interpretare? Adica am inteles ca e vorba de multa gramatica si mult exercitiu practic de traducere, cum e si normal, dar ce altceva se mai preda? Cum sunt proiectele/temele?

Cat de full e orarul? Ai timp sa tii si un job, fie el si part-time? Eu lucrez in fiecare vara, dar nu mai merge sa renunt toamna si sa stau cuminte pe bancile scolii, ca n-are cine altcineva sa-mi plateasca facultatea.

#175
DanielaHays

DanielaHays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2014
Oportunitate de job in Bucuresti
Our client, a multinational IT Consulting and System Integration services company is searching for a Service Desk Agent with GERMAN.
Main responsibilities:
    - taking incoming calls or handle email/ web tickets
    - verifying the issue and categorization / prioritization of the incident
    -verifying the ticket type selected by the L1 while creating it and ticket
  re-assignment to PRG's if ticket is unresolved by L2
- callbacks for customer in not reachable cases / customer request and unresolved  
  issues
- training the L1 team on the process / top issues
Ideal candidate:   
- At least 1 year experience in customer support (preferably in IT environment)
- Very good knowledge of German;
- Customer service skills;
- Communication & interpersonal skills;
Daca sunteti interesati, asteptam CV-ul dumneavoastra pe adresa de mail: [email protected]

#176
Silvia22

Silvia22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2014
hei..sunt clasa a 12-a si as vrea sa urmez facultatea de limbi si literaturi straine din bucuresti si am cateva nelamuriri:
-as vrea sa merg pe engleza-turca...daca aleg engleza A si turca B voi studia mai intens engleza?
-pot da examen la engleza si romana,chiar daca ulterior eu vreau sa merg pe turca?
-doar la filologie se studiaza turca?
-daca ma inscriu la doua profiluri si sa presupunem ca la prima optiune nu iau examenul,sunt redirectionata automat la cea de-a doua optiune?
-in ce conditii pot intra la buget,adica ce note ar trebui sa iau minim la examene?
-o sa studiez turca de la zero?
-cursurile se vor tine in limba engleza,din moment ce o aleg ca limba A?
V-as fi extrem de recunoscatoare daca m-ati putea scoate din "ceata"! Multumesc anticipat :)

#177
AllaVr

AllaVr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Silvia sunt studentă anul I la Limbi Străine și îți pot răspune eu la o parte din întrebări.
-Da, poți da examen la română și engleză și să îți alegi turca dar nu știu exact câte cursuri se fac la filo la limba A comparativ cu limba B, dar poți să îți alegi ca limbă A și turca și să dai examen la engleză și română.
-Doar la filo se poate face turcă.
-la înscriere o să completezi o foaie cu opțiunile tale (de exemplu la limba B pui Franceză, Suedeză și apoi Rusă) și în funcție de media pe care o iei la examen vei fi repartizată la a doua limba în ordinea în care le-ai trecut pe listă.
- Anul acesta la turcă A a fost ultima medie de la buget 7.35
-Da, poți să iei turca de la zero.
Țin să menționez din nou ca eu d-abia am început facultatea asta deci dacă unul dintre răspunsuri e parțial greșit aștept pe cineva mai în măsură să mă corecteze. Sper totuși că așa, orientativ, ți-am fost de ajutor.

#178
cradina

cradina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2009
Buna ziua. Sunt studenta anul I LMA , engleza -germana, seria 2 , grupa 6. Nu am fost la deschidere si de azi dimineata incerc sa aflu detalii despre orara si nu reusesc. E drept ca orarul este afisat dar nu inteleg nimic si desi am fost la facultate nimeni nu stie sa imi spuna ceva. Unde as mai putea sa ma interesez? Multumesc.

#179
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012

View PostSarah_N, on 28 iulie 2014 - 14:21, said:

Pt LawofNature: Pentru textele de la spaniola arhaica le puteai cauta traduse in romana, banuiesc ca macar unele au fost traduse si apoi puteai cauta carti de istoria literaturii spaniole pe la anticariate cu explicatii. Sau incercai la biblioteca facultatii. Cat despre limba, te inscriai in vara la un curs rapid pe undeva si invatai limba... daca tot ai vazut cum e acolo. Plus ca acum e si netul plin de lectii audio si scrise gratuite pt invatat limbi straine... Nu zic ca e ok ce e acolo la spaniola, ca nu e. Dar sa ne gandim putin: in scoala generala sau liceu cati profesori care te-au lamurit cu absolut tot la clasa ai avut? De ce mai e nevoie de meditatii???


Nu e nici normal si nici nu te ajuta prea mult sa cauti texte in romana, devreme ce examenul il dai in spaniola si textele ti se cer sa le analizezi in spaniola. Pentru mine, personal, era mai logic sa incepem cu texte contemporane, care sunt intr-un limbaj mai accesibil, cel folosit acuma (oricine stie ca in general ceea ce se folosea in evul mediu, in renastere etc era o limba mult mai greoaie... doar daca ne uitam la noi cam cum erau textele prin letopisete si alte scrieri)
Eu as fi vrut sa incepem in sens invers, si in ultimul an studentul sa aiba de-a face cu textele grele, de acum 500 de ani - atunci poate si pricepea ceva studentul, din ce citea!
oricum, sincer, asta nu a fost doar opinia mea - toti am fi vrut asa - dar vorba aia, studentul n-are ce spune si ce cere! ce primeste e bun primit!

in plus, de ce au primit incepatori si de ce s-au facut grupe de incepatori si de ce au spus ca se incepe de la zero? daca nu le convenea, nu trebuiau sa faca asta la inscrieri....
nu vad de ce ar fi trebuit sa platesc eu bani in plus sa fac meditatii sau alte cursuri prin alte parti, daca ei mi-au spus ca nu e nevoie sa cunosc nimica, si ca ma iau profii de la zero in anul I.
Ar fi putut sa se organizeze ei, la Universitate, mai bine! (asa, ca parere - nu ca e obligatoriu!)
cat despre idea ca la scoala generala sau liceu se fac meditati - da, dar macar astea sunt gratis (generala si liceul), deci ce nu dai la scoala, platesti la meditator...
dar la Universitate marea majoritate plateste - deci...de ce sa platesti de 2 ori, si pt cursuri si ptr meditatii?!


Nu sunt de acord nici cu opiniile de genul: la Universitate nu o iei de la zero. La Universitate, ca in orice alt loc, incepi de unde se spune oficial!
numai la engleza si franceza se spune ca e la nivel avansat (si nu este vorba de limba A sau B ) - la celalalte departamente se fac si grupe de incepatori - deci sa inceapa cu inceputul!
sau sa aiba bunul simt de la inceput sa mentioneze fix de unde incep - de la alfabet, de la conjugarea verbelor, sau de la lingvistica avansata!

imi pare corect cand prezinti un produs sau un serviciu (si de ce ar face sistemul de educatie exceptie??!) dupa sa dai ceea ce ai promis!
nu prezinti ceva la inceput, si dupa ce ti-ai agatat "clientul" ii dai ce ai tu chef!

trebuie sa incepem sa vedem lucrurile asa cum e normal!
nu sa cautam mereu scuze si solutii ineficiente sau pe banii si energia celui care a fost pacalit!
daca ti se spune cand te inscri ca se va incepe de la zero, cu alfabetul - pai asa sa fie!
sau daca nu le place asa, sa zica "Sti sa citesti Don Quijote direct in spaniola lui Cervantes? ca daca nu, bye bye!"

in plus, faza cu exista pe net diverse materiale - perfect inutile!
niste chesti foarte simple, fata de ce se cere la Universitate.
As vrea sa-l vad pe ala care dupa ce parcurge un tutorial pe net de invatat rapid limba spaniola, poate traduce in spaniola din Enigma Otiliei! (si da, asta a fost o parte dintr-un examen la spaniola! de fapt asa e si la engleza, si la franceza, si la germana si probabil si la alte departamente... si ca teme si la examene se dau traduceri si retroversiuni din texte literare - acum, una e sa dai unui student avansat la limba engleza sa traduca din romana in engleza un text din Enigma Otiliei si alta este sa ii ceri unuia care acum 3 luni a inceput spaniola sa traduca acelasi text, oricat de simplu ar parea spaniola)

foste colege care au fost la Liceul Cervantes sunt in semestrul de gratie pentru ca au restante la restante.

Problema este simpla: promised - delivered!
ceea ce ai promis, aia trebuie sa dai! daca nu, se numeste ca ai pacalit omul!

Edited by LawOfNature, 22 October 2014 - 18:24.


#180
LawOfNature

LawOfNature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.05.2012

View PostLawOfNature, on 22 octombrie 2014 - 17:58, said:

Nu e nici normal si nici nu te ajuta prea mult sa cauti texte in romana, devreme ce examenul il dai in spaniola si textele ti se cer sa le analizezi in spaniola. Pentru mine, personal, era mai logic sa incepem cu texte contemporane, care sunt intr-un limbaj mai accesibil, cel folosit acuma (oricine stie ca in general ceea ce se folosea in evul mediu, in renastere etc era o limba mult mai greoaie... doar daca ne uitam la noi cam cum erau textele prin letopisete si alte scrieri)
Eu as fi vrut sa incepem in sens invers, si in ultimul an studentul sa aiba de-a face cu textele grele, de acum 500 de ani - atunci poate si pricepea ceva studentul, din ce citea!
oricum, sincer, asta nu a fost doar opinia mea - toti am fi vrut asa - dar vorba aia, studentul n-are ce spune si ce cere! ce primeste e bun primit!

in plus, de ce au primit incepatori si de ce s-au facut grupe de incepatori si de ce au spus ca se incepe de la zero? daca nu le convenea, nu trebuiau sa faca asta la inscrieri....
nu vad de ce ar fi trebuit sa platesc eu bani in plus sa fac meditatii sau alte cursuri prin alte parti, daca ei mi-au spus ca nu e nevoie sa cunosc nimica, si ca ma iau profii de la zero in anul I.
Ar fi putut sa se organizeze ei, la Universitate, mai bine! (asa, ca parere - nu ca e obligatoriu!)
cat despre idea ca la scoala generala sau liceu se fac meditati - da, dar macar astea sunt gratis (generala si liceul), deci ce nu dai la scoala, platesti la meditator...
dar la Universitate marea majoritate plateste - deci...de ce sa platesti de 2 ori, si pt cursuri si ptr meditatii?!


Nu sunt de acord nici cu opiniile de genul: la Universitate nu o iei de la zero. La Universitate, ca in orice alt loc, incepi de unde se spune oficial!
numai la engleza si franceza se spune ca e la nivel avansat (si nu este vorba de limba A sau B ) - la celalalte departamente se fac si grupe de incepatori - deci sa inceapa cu inceputul!
sau sa aiba bunul simt de la inceput sa mentioneze fix de unde incep - de la alfabet, de la conjugarea verbelor, sau de la lingvistica avansata!

imi pare corect cand prezinti un produs sau un serviciu (si de ce ar face sistemul de educatie exceptie??!) dupa sa dai ceea ce ai promis!
nu prezinti ceva la inceput, si dupa ce ti-ai agatat "clientul" ii dai ce ai tu chef!

trebuie sa incepem sa vedem lucrurile asa cum e normal!
nu sa cautam mereu scuze si solutii ineficiente sau pe banii si energia celui care a fost pacalit!
daca ti se spune cand te inscri ca se va incepe de la zero, cu alfabetul - pai asa sa fie!
sau daca nu le place asa, sa zica "Sti sa citesti Don Quijote direct in spaniola lui Cervantes? ca daca nu, bye bye!"

in plus, faza cu exista pe net diverse materiale - perfect inutile!
niste chesti foarte simple, fata de ce se cere la Universitate.
As vrea sa-l vad pe ala care dupa ce parcurge un tutorial pe net de invatat rapid limba spaniola, poate traduce in spaniola din Enigma Otiliei! (si da, asta a fost o parte dintr-un examen la spaniola! de fapt asa e si la engleza, si la franceza, si la germana si probabil si la alte departamente... si ca teme si la examene se dau traduceri si retroversiuni din texte literare - acum, una e sa dai unui student avansat la limba engleza sa traduca din romana in engleza un text din Enigma Otiliei si alta este sa ii ceri unuia care acum 3 luni a inceput spaniola sa traduca acelasi text, oricat de simplu ar parea spaniola)

foste colege care au fost la Liceul Cervantes sunt in semestrul de gratie pentru ca au restante la restante.

Problema este simpla: promised - delivered!
ceea ce ai promis, aia trebuie sa dai! daca nu, se numeste ca ai pacalit omul!

ps: in plus, in timpul anului universitar - cu orarul care este - nu prea ai timp sa traiesti, daramite sa mai faci ceva in plus...
si ok pana la vacanta dintre anul I si anul II - ce??! profii nu-si fac treaba sau si-o fac prost, si studentul asteapta sa vina vara ca sa faca ceva, pe cont propriu - nu e foarte ok, nu?

Edited by LawOfNature, 22 October 2014 - 18:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate