Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 27.01.2012
Sau pui castraveti orientali...capabili sa traverseze arsita...doar ca e mai greu sa faci rost de samanta...

#38
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu pun asa ceva din cateva motive:
1. nu m-a ros curiozitatea si asta petnru ca asa, la prima vedere, sunt numai "ciudatenii", amaraciuni si alte goange
3. Nu ma omor dupa castraveti, imi plac murati si proaspat foarte putin, nici la salata de rosii nu prea pun cand rosiile sunt in sezon.
3. Tinand cont de punctul 2. imi pun castraveti de tip cornichon pe care ii pot conserva.
4. Nu am vreme sa mai experimentez si cu o planta care nu ma "pasioneaza"...
Poate in viitor cand o sa am mai mult loc , poate si timp si voi ai studia problema o sa ma incumet.
Deocamdata e simpla treaba, pun ce stiu ca merge suficient cat sa-mi asigure pofta si conservele si incerc sa scap ulterior cat mai repede de ei, ramanand cu 5-10 plante sanatoase periodic din care sa mai manance ai casei cand au chef, pentru mine rosia e mult prea buna simpla, cu ceapa si atat, ca sa imi stric salata cu castraveti.

#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 27.01.2012
No problem...
dar la pct 1 gresesti...tocmai ca nu sunt amaraciuni, ba din contra...sunt mai dulci si aromati decat cornisonii!...dar ai dreptate ca nu se prea pot baga la otet ca sunt prea lungi

#40
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Io tare as vrea sa aflu cum e pana la urma cu copilitul si ruptul varfului la castraveti, ca s-a discutat ceva pe aici dar eu n-am priceput cand se rupe varful.  Si ce se copileste?

#41
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ce soi de castraveti hibrizi timpuri ar fi buni in camp?

#42
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ce soi de castraveti hibrizi timpuri ar fi buni in camp?
Timpuriu ,vreau sa pun dupa fasole de 6 saptamani

Edited by Alin1me, 27 May 2013 - 14:14.


#43
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View PostAlin1me, on 26 mai 2013 - 10:12, said:

Ce soi de castraveti hibrizi timpuri ar fi buni in camp?
Eu pun doar cornichon si crisan.
AI putea incerca sa iei un hibrid care are inflorire cat mai mare pe partea florilor femele, daca tot e hibrid.
Am auzit de soiul Mirablea si Adam f1 !

View Postclaudia313, on 26 mai 2013 - 08:00, said:

Io tare as vrea sa aflu cum e pana la urma cu copilitul si ruptul varfului la castraveti, ca s-a discutat ceva pe aici dar eu n-am priceput cand se rupe varful.  Si ce se copileste?
Io cand are castravetele 4 frunze marisoare, rup varful la castravete. In scurt timp dau lastari in stanga si dreapta castravetelui, ramificandu-se astfel, apoi cand aceste ramificatii au si ele la randul lor 4 frunze, se pot ciupi si acestea....
Cu cat mai multe ramificatii, cu atat mai multe flori, iar ciupiera asta cica determina aparitia mai multor flori femele.
Eu in afara de ciupitul asta nu le-am mai facut nimic.
pacat ca nu am o poza de anul trecut sa exemplific.

#44
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@elenushka, multumesc! :)

#45
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 27.01.2012
Aia e schema clasica...de carnire a castravetilor...pt stimularea fructificarii prin flori femele...
Daca ai castraveti partenocarpici sau cultivi in solar...nu mai e valabila...

Edited by subway_guru, 27 May 2013 - 20:36.


#46
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
No' da tu crezi ca eu stiu daca-s partenocarpici?Se cheama 'Cornichon de Paris' si sunt in camp

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 27.01.2012
Nu sunt partenocarpici, sunt traditionalii cornisoni de pus la borcan...deci ai de carnit la ei la greu daca vrei sa faci 'recolta'!

#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
gurule, tu pe aia chinezesti ii ciupesti?

LE: din batrani stiu ca se pastreaza semintele de la castraveti macar 2 ani...daca sunt vechi fac mai multe flori femele. nu ma intrebati daca e asa ca io deabia le-am gasit (sper!) locul in gradina anul asta...asa ca doar la anul testez seminte vechi de 2-3 ani :)

Edited by anknic, 27 May 2013 - 20:50.


#49
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View Postanknic, on 27 mai 2013 - 20:49, said:

gurule, tu pe aia chinezesti ii ciupesti?

LE: din batrani stiu ca se pastreaza semintele de la castraveti macar 2 ani...daca sunt vechi fac mai multe flori femele. nu ma intrebati daca e asa ca io deabia le-am gasit (sper!) locul in gradina anul asta...asa ca doar la anul testez seminte vechi de 2-3 ani Posted Image
Bunica mea isi pastra semintele de castraveti in pungi de hartie, pe care scria anul. Dar acu mi-am adus aminte de asta, citind ce ai spus tu despre semintele de castraveti.

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 27.01.2012

View Postanknic, on 27 mai 2013 - 20:49, said:

gurule, tu pe aia chinezesti ii ciupesti?
Nici vorba!
Iar chestia cu vorba din batrani...povesti!

#51
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
zici tu povesti...bunica mea insamanta doar seminte vechi de minim 2 ani, mi-am adus aminte de chestia asta cand i-am dat unei vecine un castravete gras si galben sa il tina de samanta si mi-a zis ca peste 2 ani...

per total intelepciunea populara pt.mine e de baza, ramane sa si testez.

#52
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Ce ziceti de soiul de castraveti "Levina f1 "?Pareri contra si pro .

#53
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,516
  • Înscris: 27.01.2012

View Postanknic, on 27 mai 2013 - 21:07, said:

zici tu povesti...bunica mea insamanta doar seminte vechi de minim 2 ani, mi-am adus aminte de chestia asta cand i-am dat unei vecine un castravete gras si galben sa il tina de samanta si mi-a zis ca peste 2 ani...

per total intelepciunea populara pt.mine e de baza, ramane sa si testez.
N-are nicio baza stiintifica...
Samanta in primul an are un procent de germinatie net superior celei vechi de doi ani...dar daca vrei sa te convingi singura...esti invitata noastra!

#54
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View PostAlin1me, on 27 mai 2013 - 21:49, said:

Ce ziceti de soiul de castraveti "Levina f1 "?Pareri contra si pro .

Daca scrie la coada F1 inseamna ca e hibrid, adica nu trebuie sa-i pastrezi samanta pentru anul urmator.

Este de la Seminis si e asemanator cu Nadusha, pe care l-am cultivat anul trecut.

Levina e productiv si e recomandat pentru cultura in camp. Vezi aici, pagina 21.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate