Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#199
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Castravetii ar merge semanati in gradina linga un gard? Asta pt a se catara pe acel gard si sa nu mai pun alte sisteme ajutatoare.

#200
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Da, fara discutie, cu precizarea ca in gaurile(cuiburi) unde puneti saminta, odata cu ea sa puneti si ceva granule impotriva coropisnitelor.

#201
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Anul acesta am ocupat cam tot ce se putea ocupa in gradina de legume. Am castraveti pusi in 4 tavi de 28. Au inceput sa rasara de 2-3 zile. Problema si la mine este ca nu mai stiu exact unde sa-i pun si am sa-i pun exact pe gard. Doar acolo mai pot planta castraveti.
Daca ii plantez din 30 in 30 o fi bine? Am mai plantat si anul trecut dar s-au ars repede. Am apucat sa culeg castraveti cam 2 saptamani apoi pa. Incerc sa-i pun pe la umbra le-o placea?

Edited by StudioOne, 07 May 2015 - 09:18.


#202
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Si la plantatul linga gard, se agata singuri de acesta, sau trebuie o ata legata de gard si de ata castravetii?

#203
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu anul trecut i-am plantat de-a lungul unei plase de palisat legume de vreo 18 metri. Se agata si singuri dar mai greu. I-am dirijat usurel cand erau micuti si au urcat pe plasa. Dar v-am spus. Fara tratament la mine nu tin castravetii decat o luna. Anul asta le dau sa ii satur sa vad cat rezista.

Gata . A inceput ploaia si la mine si aveam chef de iesit la curte.
Ploua marunt de tot si e frig.

Edited by StudioOne, 07 May 2015 - 11:39.


#204
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Un pic umbriti le merge si mai bine, cu o plasa de umbrire se rezolva, dam acum un ban dar avem mai multi ani, plasa. Pt ca dupa cum a inceput anul, cu ploi si soare imediat dupa, chiar cu ploi cu soarele razbind printre nori si daca continua asa tot anul, fara o protectie asigurata legumelor, nu cred ca se va face ceva afara, cel putin din gama rosii si castraveti.

#205
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Deci linga gard merg la distanta de 30 cm intre fire, sau mai mult pt ca se întind?

#206
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006


View PostStudioOne, on 07 mai 2015 - 11:38, said:

Anul asta le dau sa ii satur sa vad cat rezista.

cine sa reziste, tu/familia ta sau castravetii? Pendulul asta, bata-l vina, ai grija, nu da din lac in put. Referitor la nr de fire cultivate pentru consumul familiei, acum 2 ani hulpavul de mine a plantat vreo 2x10 cuiburi in solar. Toata vara si toamna au ingrasat porcul băiatului de ma ajuta. Way too much! Anul trecut si anul asta am jucat un 2x4 cuiburi, mult mai rezonabil. Am incercat si varianta cu plantarea in faze, dar "dragele" de coro sau afide neobservate la timp (daca in ciclu 1, proaspat iesit din iarna, sunt cu ochii pe ele ca pe butelie, spre vara atentia - mi fuge catre alte "balarii", "la mare, la soare")... au avut grija sa nu-mi prisoseasca

#207
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Daca le dai 'cat cuprinde' ce mananci?...DDT???
Cornisonu nu prea merge vara...doar primavara si toamna...pentru vara...orientali!

Edited by subway_guru, 10 May 2015 - 23:46.


#208
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Ma refeream la faptul ca " le dau cat cuprinde" un fungicid ceva contra manei. Am inteles ca Topsin ar fi OK? Sau...Ori...
Castravetii mei au abia 3 cm.
Am si "Codrut" astia nici macar nu stiu daca sunt soi sau hibrid. Am luat local un plic si a costat parca 10-12 lei.

#209
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
ah, am inteles, problema la tine nu-i cu bolile, ci cu folosirea unor seminte pe care scrie "castraveti" Incearca si tu un hibrid (girus, nu, nu este modificat genetic :). La mine Kybria RZ a fost cel mai rezistent anul trecut. Mai bun decat Mirabelle, mult mai bun decat niste soiuri aduse din US

#210
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Kybria RZ merge si vara?Pot sa pun acum?Vreau castraveti pentru murat,doar in saramura.Rar gasesc sa cumpar castraveti care sa nu se inmoaie in saramura.

#211
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
clar da!
p. s. eu pun numai la saramura, otetul distruge bunatatea de leguma, transformand-o intr-o conserva nenorocita

#212
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Prima salata...de castraveti!Attached File  IMG_20150515_192104.jpg   104.35K   74 downloads

Attached Files



#213
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am facut din productia de pe balcon.

Attached Files



#214
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Actualizare.Cred ca trebuiesc prelungite atele de palisare.

Attached Files



#215
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
adrianborcea,  daca ar trebui sa alegeti un singur soi din cele 3 pe care le-ati folosit, care ar fi acela si de ce ?multumesc

#216
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
"Sa alegi"ca ma simt prea batran si important,clar nu sunt.Sincer au mers toti excelent pana acum parca un pic la cateva fire de la excalibur ceva margini uscate si cateva pete uscate,probabil patare nu stiu,am rupt ce era bolnav si e super ok.Mirabelle si excalibur sunt brici.Imi vine sa ma culc in solar.Da' cred ca nu sunt singur.Deci nu stiu ce sa aleg ,pana acum cam egalitate,zic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate