Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Interceptarea frecventei TIR-istilor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Buna! Pot folosi un ceas cu radio AM/FM pentru a intercepta frecventa statiilor de emisie-receptie ale TIRistilor? ( Va rog sa ma corectati daca nu am zis bine). Nu ma pricep aproape deloc la statii emisie-receptie, radiouri, etc. Daca se poate astept ceva indrumari ^_^ .

Edited by bobyct, 29 April 2012 - 11:44.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ce fel de "ceas cu radio" ?
De la caz la caz se poate dar nu se merita la cat costa azi un scanner...

Edited by neagu_laurentiu, 29 April 2012 - 11:51.


#3
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

 neagu_laurentiu, on 29th April 2012, 12:50, said:

Ce fel de "ceas cu radio" ?
De la caz la caz se poate dar nu se merita la cat costa azi un scanner...
Uite o poza. cred ca asta de intereseaza  :confused: . Vreau sa fac chestia asta doar pentru ca ma plictisesc :lol: .

Attached Files


Edited by bobyct, 29 April 2012 - 11:59.


#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Avind in vedere ca nu te pricepi , nu se merita , "radio cu ceas " cred ca il ai in banda fm 88-108MHz .
Pe cind statiile CB (citizen band) merg in 27MHz , cred ca mai usor e sa iei un scaner cum a zis colegul sau o statie in banda respectiva .

Edited by tidicristi, 29 April 2012 - 12:04.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate modifica etajul de intrare sa-l aduci la 27 Mhz. Dar daca nu te-ai jucat niciodata cu scheme receptoare, emitatoare, si alte notiuni de baza din electronica, nu ai citit niciodata un .pdf al circuitului s.a.m.d. e complicat. Trebuie sa o iei de la zero.

#6
cristirimer

cristirimer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2009
In principiu, se poate receptiona banda de 27 MHz (CB) cu un receptor comercial, chiar daca nu este prevazut cu gama de unde scurte, insa problema nu este chiar atat de simpla. Trebuie realizat mai intai un convertor din banda de 27 MHz intr-una din benzile radioreceptorului disponibil, iar aceasta este o problema serioasa chiar si pentru un amator cu experienta, nu mai vorbesc de incepatori... Alegerea frecventei (lor) pe care se face conversia este foarte importanta. Intrucat in banda de 27 MHz se foloseste modulatia de frecventa, multi ar fi tentati sa transpuna banda CB in cea FM (88 - 108 MHz). Banda de frecventa a unui canal CB este de cca. 10 KHz (se foloseste modul de lucru NBFM - MF de banda ingusta), insa in banda FM de radiodifuziune largimea unui canal este de 300 KHz (se foloseste MF de banda larga, pentru a se putea face transmisii de calitate Hi-Fi), deci intr-un singur canal FM incape aproape jumatate din banda CB! Practic vom auzi simultan comunicatiile pe cca. 20 - 25 canale CB alaturate... :surprise: Singura banda utilizabila in acest caz ramane aceea AM (unde medii), unde largimea unui canal este de 9 KHz, absolut multumitoare, iar demodularea MF se poate face prin dezacordarea recetorului, a. i. frecventa centrala a canalului CB sa nu mai cada exact in centrul canalului AM, ci putin decalat in jos sau in sus. Acest fapt va duce la "generarea" pe semnalul MF a unei modulatii parazite MA, detectabila de receptorul AM, prin atenuarea variabila a semnalului pe flancurile filtrului de FI (din cadrul AFI). Acest procedeu duce insa la complicarea si mai mare a sistemului, acordul pe canalul CB trebuind sa fie facut din convertor, care devine practic un tuner greu de realizat si pentru cei experimentati, prin urmare cea mai simpla optiune ramane aceea a procurarii unui receptor specializat pentru banda CB, ale carui performante depasesc pe acelea ale montajelor de amator. La pretul de cca. 300 lei, cat costa acum un radiotelefon mobil in banda CB, parca nici nu mai merita efortul de a adapta receptoarele comerciale, care, indiferent ce am spune, raman tot improvizatii... In plus acest aparat contine si emitatorul, iar lucrul in banda CB este liber, nefiind nevoie de vreo licenta emisa de AMCOM...

#7
pac22catalin

pac22catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2014
http://m.ebay.com/it...VIDESC&gxo=true

Ar putea fi asa ceva fi folosit pe post de CB radio in masina? Pe frecventele care le folosesc TIR-istii in Romania
Multumesc.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are banda de frecvente adecvata.

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

 pac22catalin, on 30 august 2014 - 08:07, said:

http://m.ebay.com/it...VIDESC&gxo=true

Ar putea fi asa ceva fi folosit pe post de CB radio in masina? Pe frecventele care le folosesc TIR-istii in Romania
Multumesc.

Au aparut in comert receptoare CB (deci fara partea de emisie).
Cum ar fi ,de exemplu,INTEK - CBM-450.
In citeva minute se poate cupla la antena deja existenta pe masina si se pot monitoriza conversatiile pe canalul 22.

#10
pac22catalin

pac22catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2014

 neagu_laurentiu, on 30 august 2014 - 08:24, said:

Nu are banda de frecvente adecvata.

Dupa ce frecventa ar trebui sa ma uit?
Multumesc

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
27 MHz

#12
flo-ice

flo-ice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2007

 neagu_laurentiu, on 01 septembrie 2014 - 09:13, said:

27 MHz

Buna ziua,

am vazut ca statia prezentata de pac22catalin in link-ul de pe ebay se poate programa prin intermediul calculatorului. Nici asa nu se poate folosi pe frecventa 27mhz?

#13
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010
E asa de greu sa cumperi o statie dedicata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate