Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Decodor Humax DIGI+C HD2

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#415
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Conectezi decodorul la TV prin HDMI. De la Home Cinema / Receiver, tot cu un cablu HDMI, te legi la una din intrarile TV-ului, care suporta ARC.

#416
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
am navigat azi 2 ore si ceva si m-am uitat pe vreo 3-4 pdf-uri, si toate spun ca, asa e, tv-ul si statia-5.1 se conecteaza cu arc-hdmi. dar toate spun ca tv-ul NU stie procesare 5.1, si d'asta sursa (in cazul nostru humaxul) se conecteaza nu la tv, ci la statia-5.1.
...

#417
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
costea, in primul rand humaxul are doar o iesire HDMI, deci nu ai cum sa conectezi si tv-ul si statia 5.1.



conectarea este asa cum am spus eu si catalin.
in acest caz, TV-ul  nu stie 5.1( nici nu exista un asa tv cred) si chiar nu conteaza, deoarece el se comporta ca un simplu purtator al semnalului catre receiverul 5.1

cel ce decodeaza semnalul 5.1 este statia 5.1

practic atat humaxul, cat si tv-ul sunt simpli purtatori ai unui semnal de duzina, cel ce il decodeaza este de fapt statia 5.1

fa proba cum am spus noi. atentie, conectarea intre tv si receiver se face in mufele hdmi arc.

Edited by marius teo, 11 January 2013 - 19:48.


#418
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
ok teo, am fortat un pic nota, ptr. ca in momentul in care se va lua (daca se va mai lua) delicata decizie de cumparare a unui home-theatre , gen pioneer-STR-DH520, (nu ptr. mine, ci ptr. altcineva), va fi foarte bine daca vom avea siguranta ca DA domne, iata ca sunt oameni care asculta sonor 5.1 pe rcs.
am certitudinea, dupa ce am citit replicile tale si ale lui Catalin, ca asa este, daca ai scule potrivite, poti receptiona 5.1.

Edited by costea310d, 11 January 2013 - 20:13.


#419
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Televizorul nu reda sunet 5.1 pentru ca nu are difuzoarele necesare, dar decodarea o poate face, cel putin in unele cazuri. Samsung-ul pe care il folosesc (seria ES5500) trimite sunet DTS / DD 5.1 prin HDMI catre Home Cinema atunci cand rulez un film cu ajutorul media player-ului incorporat. (in TV)

#420
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
iata o mare confirmare a retetei corecte, identica cu cea a lui teo si a lui catalin, ptr. sunet 5.1.
pe youtube, tipul conecteaza un cable box(receptor tv satelit) si un blueray-player la hdmi 1 si 3, la tv-samsung. apoi conecteaza tv-sammy-hdmi2-arc la hdmi-arc de la receiver-5.1-yamaha. linkul este:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/83B2NS0Wnxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by costea310d, 12 January 2013 - 19:54.


#421
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006

 CatalinHonda, on 11 ianuarie 2013 - 20:46, said:

Televizorul nu reda sunet 5.1 pentru ca nu are difuzoarele necesare, dar decodarea o poate face, cel putin in unele cazuri. Samsung-ul pe care il folosesc (seria ES5500) trimite sunet DTS / DD 5.1 prin HDMI catre Home Cinema atunci cand rulez un film cu ajutorul media player-ului incorporat. (in TV)


intr-adevar televizorul trimite sunetul dts/dd5.1 catre home cinema in cele doua circumstante: si cand postul tv emite cu un astfel de sunet si cand ceea ce s-a inregistrat de pe un post tv ce avea un astfel de sunet este redat cu ajutorul media player-ului incorporat.
da-mi voie sa te contrazic partial pt prima parte a postului tau in sensul ca nu este necesar ca televizorul sa stie dts si DD, pt ca atunci cand ai un receiver audio ce stie asa ceva, televizorul nu conteaza.
repetand, atunci cand legam instrumentele asa cum am spus noi doi, televizorul se comporta ca un simplu transmitator de semnal si indiferent cat de prost este acest tv, este indeajuns ca receiverul sa stie dts si dd5.1. receiverul nu are nevoie de nimic legat inaintea lui care sa stie sa decodeze un astfel de semnal. adica, semnalul vine pe un amarat de cablu de la RCS, si nu are nevoie si de TV si de receiver home cinema care sa stie ambele sa decodeze asa ceva.
este experimentat de catre mine: pana in aprilie 2012 am avut un TV de 32 de inch ce nu stia nimic sa faca insa cu ajutorul home cinema-ului ce il aveam, frumusel asculam sunet 5.1. pana in decembrie 2012 nici macar decodor HD de la rcs nu aveam, drept dovada ca chiar nu este important ce are scula home cinema legat inaintea ei.

acum am un 55D8000 si nimic nu s-a schimbat in plus in acest sens. repetand, tv-ul este doar un lucru intermediar intre mufa prin care vine semnalul audio de la RCS si mufa in care intra semnalul in receiver, fara importanta in ceea ce priveste calitatea sunetului ci doar in ceea ce priveste calitatea imaginii.

Edited by marius teo, 14 January 2013 - 08:58.


#422
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Înainte să am TV cu media player încorporat, am avut un media player stand-alone. Eh, acel media player (un Asus) nu știa DTS passthrough, astfel că orice material cu sunet codat astfel nu ajungea la sistemul audio in forma originala 5.1, ci ii aplica un DTS down-mix, catre stereo.
Pe cand un astfel de TV face asta.

Edited by CatalinHonda, 14 January 2013 - 09:15.


#423
gmtrade

gmtrade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.08.2007
Buna tuturor! Sunt posesor de Humax hd si de cateva zile se intampla un fenomen destul de ciudat.Pe anumite canale in speta HBO HD im i apare un mesaj de genul"nici un program nu este transmis pe acest canal" la intervale destul de neregulate.Se manifesta si pe alte canale tot asa. Ce poate sa fie? Se face negru ecranul si apare acest mesaj!
Uneori se mai blocheaza receiverul si singura scapare e sa scot alimentarea cu energie. Solutii? Multumesc!

#424
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009
Chestia cu ”nici un program nu este transmis pe acest canal” e ori de la ei din stație, ori nu comunică STB-ul prea bine cu serverul. Cât despre blocare, mi s-a întâmplat și mie de vreo două ori, dar demult. Sugerez să-i dai o revenire la setările din fabrică, care va fi urmată de o nouă scanare. Se va încărca astfel cu noile date de rețea și posibil să dispară problemele. Baftă!

#425
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
'nici-un program' , aleator , 2-3 secunde. foarte rar 2-3 minute (ieri pe la18)

#426
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Intreruperile de imagine si sunet probabil sunt cauzate de semnal slab. Blocajul probabil se datoreaza alimentatorului decodorului.

#427
costea310d

costea310d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 21.10.2010
aceste intreruperi sunt asa de rare si asa de scurte, incit, cel putin ptr. mine, mai degraba adauga putina sare si piper vizionarii, si o fac mai palpitanta. simt , asa , ca fac si eu parte dintr-o retea, ca nu sint singur. e un sentiment reconfortant.

Edited by costea310d, 16 January 2013 - 19:10.


#428
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Pot prinde cu acest decodor si programele analogice? Sunt cateva posturi locale transmise doar pe analogic pe care le prind pe un TV cu tuner DVB-C/T alaturi de cele digitale, insa la TV-ul cu decodor HD2 prind  doar digital. Este vreo posibilitate sa prind si cele analogice? Multumesc.

#429
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Poti, conectand iesirea cable out din decodorul HD2 in intrarea TV a TV-ului, folosind cablul care vine cu decodorul. Scanarea o faci din TV. Doar ca o sa trebuiasca sa comuti intre intrarea HDMI si cea TV.

Edited by mhanor, 19 January 2013 - 12:09.


#430
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Am folosit aceasta solutie deja :D. Ma gandeam ca poate este o alta solutie direct din decodor sa nu mai trebuiasca sa schimb sursa.

#431
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Pina la urma..a folosit cineva functia PVR?..Functioneaza sau..este, dar lipseste?..

#432
sebastel2003

sebastel2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.01.2007
Incepand cu versiunea ROCNAA 1.00.11 a fost anulata optiunea de redare a continutului audio video de pe un device usb.Dar in schimb a fost implementata optiunea de inregistrare,care dupa parerea mea este mult mai importanta.Calitatea inregistrarii este exceptionala,se poate inregistra orice canal,singura problema ar fi ca hdd-ul extern este formatat in linux de receiver inainte de a putea inregistra ceva pe el iar inregistrarile in format TS nu pot fi vizualizate decat pe receiver.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate