Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#4483
silviu_renegatu

silviu_renegatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2008
Buna seara,
va rog sa imi recomandati un telefon dual sim , 4g compatibil rds , 2 gb ram minim, ecran 4,7-5'' , sa coste max 120 euro.

#4484
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Meizu M2
sau Xiaomi Redmi 2 Pro/Prime cu 2GB RAM. Varianta Pro nu are 3G pe 900MHz.
http://www.devicespe...rison/b4723aa75

#4485
radulescu328

radulescu328

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.10.2015
Are cineva Lenovo K80 M sa imi spuna cateva cuvinte despre el ? Tastele capacitive de sub ecran sunt iluminate ?

#4486
bogdan_eon

bogdan_eon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare colegi, asa cum m-am obisnuit aici am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele si sunt sigur ca si acum o sa ma ajutati. Va rog sa ma ajutati cu o informatie, la un telefon care este DSDS daca ai de exemplu o cartela pe orange si un pe vodafone stiu ca atunci cand esti intr-o convorbire pe unul din numere pe celalalt daca te suna cineva e ca si cum ar fi telefonul inchis. Intrebarea mea este daca pe acelasi telefon DSDS se introduc doua cartele in aceeasi retea (de exemplu doua cartele orange) si esti intr-o convorbire pe unul din numere si esti sunat pe celalalt, intra ca apel in asteptatre sau tot ca si telefon inchis o sa fie cealalta cartela pe care nu vorbesti in momentul ala?
Dar va rog foarte mult sa imi raspunda doar cine a facut acest experiment si stie exact, nu din auzite, pentru ca raspunsul vostru este decisiv pentru alegerea cumpararii unui telefon in zilele urmatoare, daca ati facut mai multi acest experiment puteti scrie toti exact care a fost rezultatul.
Practic intrebarea mea este daca un telefon DSDS are in el doua cartele in aceeasi retea se comporta ca un DSFA?
Va multumesc!

#4487
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Nu, nu se comporta. Nu are cum, pentru ca nu are 2 modemuri.

#4488
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011

 bogdan_eon, on 12 februarie 2016 - 07:53, said:

Salutare colegi, asa cum m-am obisnuit aici am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele si sunt sigur ca si acum o sa ma ajutati. Va rog sa ma ajutati cu o informatie, la un telefon care este DSDS daca ai de exemplu o cartela pe orange si un pe vodafone stiu ca atunci cand esti intr-o convorbire pe unul din numere pe celalalt daca te suna cineva e ca si cum ar fi telefonul inchis. Intrebarea mea este daca pe acelasi telefon DSDS se introduc doua cartele in aceeasi retea (de exemplu doua cartele orange) si esti intr-o convorbire pe unul din numere si esti sunat pe celalalt, intra ca apel in asteptatre sau tot ca si telefon inchis o sa fie cealalta cartela pe care nu vorbesti in momentul ala?
Dar va rog foarte mult sa imi raspunda doar cine a facut acest experiment si stie exact, nu din auzite, pentru ca raspunsul vostru este decisiv pentru alegerea cumpararii unui telefon in zilele urmatoare, daca ati facut mai multi acest experiment puteti scrie toti exact care a fost rezultatul.
Practic intrebarea mea este daca un telefon DSDS are in el doua cartele in aceeasi retea se comporta ca un DSFA?
Va multumesc!
Eu am un telefon cu doua cartele Orange, dar detin un Honor 6 Dual SIM, care este DSFA, are doua antene separate pentru fiecare SIM in parte. In cazul tau nu se poate pentru ca telefonul respectiv are doar o antena si aceeasi antena preia inca un apel. In cazul telefoanelor DSFA, nu conteaza daca cele doua SIM-uri sunt sau nu in aceeasi retea, pentru ca oricum au doua antene separate care preiau apelurile separat, mai putin daca esti sunat pe acelasi numar din nou in timpul unei convorbiri.

#4489
Ionait

Ionait

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2007
Salutare. Are cineva idee daca pe un telefon DSDS poti folosi datele de pe primul SIM si sa primesc in continuare apeluri pe al doilea SIM? Caut un telefon cu care sa pot folosesc internetul de pe un SIM in timp ce vorbesc cu cineva de pe cel de-al doilea SIM (4G pe primul SIM - tethering pe laptop si convorbire normala pe al doilea SIM). Acum am un Zenfone 2 cu foarte multe probleme si vreau sa il schimb. Din pacate Zenfone 2 e singurul pe care il gasesc DSDA.

#4490
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Huawei Honor 6 Dual SIM face ce vrei tu.

#4491
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Va rog sa-mi recomandati si mie un dual-sim care sa indeplineasca urmatoarele:

Ecran: minim 5.5" - maxim 6" -> 1080p sau 2k (prefer 1080p pentru eficienta sporita)
OS: Android 6.0 (sau update garantat de producator)
4GB Ram (eventul lddr4)
Spatiu stocare intern: minim 32GB
Capabilitati foto-video decente (similar note 4)
Ambele sim-uri sa fie active, unde sim 1 sa fie capabil de 4g cat 6, iar sim 2 sa fie capabil de 3g - Deasemena, sa pot primi notificare ca sunt apelat pe sim 2 in timp ce sunt intr-o convorbire pe sim 1
Baterie minim 3500mah ( sau mai putin dar sa fie optimizat bine)
Sa fie cu OS international (exclus variante de OS chinezesc pt ca nu ma pricep sa fac instalari de ROM global sau alte cele)
Sa aiba senzor de amprenta
Overall sa fie cat de cat optimizat de producator
Si cam atat... pretul sa nu depaseasca un Galaxy s6

Una dintre variantele pe care le-am gasit este Huawei Mate 8 - problema la el fiind faptul ca nu reusesc sa gasesc un seller serios din UE, care sa aiba varianta internationala  - NXT-L29 si sa dispuna de 4GB Ram. O alta problema la acest huawei ar fii procesorul ceva mai exotic. Sper sa nu gresesc, dar cu cat este mai exotic device-ul cu atat mai mari sansele sa am noroc de crash-uri, incompatibilitati etc la aplicatii.

Edited by awss, 16 February 2016 - 00:05.


#4492
Ionait

Ionait

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.12.2007

 in10se_l1fe, on 15 februarie 2016 - 23:31, said:

Huawei Honor 6 Dual SIM face ce vrei tu.

Din cate am gasit, telefonul recomandat de tine este DSDS. Stii cumva daca toate telefoanele DSDS functioneaza in situatia prezentata de mine?
Multumesc pentru raspuns.

#4493
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
Nu este Dual SIM dual standby, fiecare SIM are antena separata.

#4494
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 awss, on 16 februarie 2016 - 00:03, said:

Ambele sim-uri sa fie active, unde sim 1 sa fie capabil de 4g cat 6, iar sim 2 sa fie capabil de 3g.

Nu exista nici un telefon de genul asta.
Cand un sim lucreaza in 3/4g, celalalt trece automat in 2g.
Exista telefoane care au si ambele simuri 4g capable, dar nu simultan.
Huawei mate 8 este dual standby, afica daca esti sunat pe un sim, celalalt se inchide, pentru ca folosesc aceeasi antena si acelasi modem (din ce am vazut pe gsmarena).
Acu' daca aia mint, la fel si eu  :rolleyes:

Edited by Aeryn, 16 February 2016 - 13:46.


#4495
zzzttt9

zzzttt9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 01.10.2015
pt interesati a aparut (cred ca singurul) smart care are 4g/3g/2g pe sim 1 si 3g/2g pe sim 2, adica merg 2 cartele sim de la digi in acelasi timp. Telefonul este xiaomi MI5. Sper sa apara tot mai multe pe viitor, tehnologia 2g e invechita

#4496
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Nu,  nu merg.

#4497
enverhoxha

enverhoxha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.02.2008
Dar un telefon dual stand-by cu 2G (gsm) pe un sim si 3G/4G pe celalalt poate primi un apel gsm cand esti pe net cu celalalt sim?
(Scuze pentru intrebare, probabil e banala, dar topicul e foarte vechi si greu de cercetat.)
Eu am un sim Cosmote prepay vechi de 8 ani si vreau sa-l pastrez (desi e mini, nu micro).

Edited by enverhoxha, 19 April 2016 - 18:08.


#4498
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Confirm cele spuse de zzzttt9

Testat astăzi

 enverhoxha, on 19 aprilie 2016 - 17:46, said:

Dar un telefon dual stand-by cu 2G (gsm) pe un sim si 3G/4G pe celalalt poate primi un apel gsm cand esti pe net cu celalalt sim?
(Scuze pentru intrebare, probabil e banala, dar topicul e foarte vechi si greu de cercetat.)
Eu am un sim Cosmote prepay vechi de 8 ani si vreau sa-l pastrez (desi e mini, nu micro).

In timpul apelului funcționează Internetul doar dacă acesta este tot pe sim-ul in care este si convorbirea.
Exemplu: sim 1 Telecom 3G/4G si sim  2 Vodafone 2G/3G, Primești apel pe sim 1, dacă Internetul este setat pe sim 1, funcționează. Altfel, nu

#4499
babanu5

babanu5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 20.03.2006
Attached File  uploadfromtaptalk1461130437444.jpg   27.52K   43 downloads

Iată dovada, vodafone 4G si digi 3G
;)

#4500
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
În stand-by,  dar în convorbire ai încercat?
Xiaomi mai are telefoane dual 4g, dar numai cat stau în stand-by. În convorbire,  comuta celalalt sim pe 2g.
Si nu numai ei,  au si altii dual 4g stand-by.

Edited by Aeryn, 20 April 2016 - 08:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate