Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#415
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007
ia-ti lenovo p700, si eu am si indeplineste toate cerintele pe care le-ai enumerat tu mai sus...

Edited by gigi_4476, 20 October 2012 - 08:27.


#416
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009

View Postgigi_4476, on 20 octombrie 2012 - 08:26, said:

ia-ti lenovo p700, si eu am si indeplineste toate cerintele pe care le-ai enumerat tu mai sus...


nu ti-a inghetat niciodata softul? am pe cineva care spune ca ai ingheata destul de frecvent.,....

View Postredbull_666666, on 19 octombrie 2012 - 21:02, said:

salutare voua ..!!
am citit cele 23 de pagini pe aceasta dezbatere insa sincer nu am reusit sa ma decid care e cel mai bun tel dual sim...la momentul actual...la un moment dat se foloseau si abrevieri ''scurtaturi'' care ma puneau in ceata...apoi niste cuvinte ''sf'' pentru mine ca rootat si mai stiu eu ce...in fine...intrebarea mea de om mai putin ''cult '' si care vrea un dual sim f f f f fiabil...rapid....si cu baterie buna....
CARE E CEL MAI POTRIVIT-BUN-RECOMANDAT..(ETC) TEL  LA ORA ACTUALA...???? INDIFERENT DE PRET....FACETI SI VOI VA ROG O LISTA IN ORDINE DESCRESCATOARE....SI TINETI CONT DE CE SA EXPERIMENTAT NU CITIT DEPSRE ELE...
Sa inteleg ca cei de la arena gsm gresesc cand il coteaza atat de bine pe LENOVO-P700 si ata de prost pe SAMSUNG S II DUOS CARE ARE UN PROCESOR DE 1,2????  CONTRA  UNUIA DE 1gh DE LA LENOVO?? PATE FI MAI RAPID  CEL DE LA LENOVO???  rog  pe cineva sa ma lumineze si pe mine...  mentionez ca am o cartela DIGI  si un orange.......de pe digi nu vorbesc...insa in viitorul apropiat avand in vedere tarifele f f f fmici pt convorbiri in C.E..se poate sa trec la o cartela si de voce nu numai de date cum am in momentul de fata... si   va rog sa tineti cont de faptul acesta.... sa nu dea ton de ocupat..sau  ''in afara ariei...'' daca navighez sau vb de pe o cartela...indiferent care ar fi...
De ce as tine cont ar fi
1-procesor rapid+memorie mare...  
2-baterie cu autonomie mare
3-ecran mare si sa nu devina ''opac''cand e in soare....sa fie vizibil...
4-3G sa pot vb pe skype..........restul e  indiferent...sau mai bine spus mai putin imp......
MULTUMESC INCA DE PE ACUM CELUI CE SE VA OBOSI SA IMI RASP.......
daca aveti cunostinta de ceva ce va iesi pe piata in perioada sarbatorilor..e ok si asa..astept pana atunci daca merita!!!

#417
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@redbull: Spune-i prietenului tau sa treaca la o versiune firmware ROW. Daca ramane pe cea din China are multicele probleme.

N-avem cum sa stim ce apare in perioada sarbatorilor, si nici nu-ti recomand sa-ti iei un telefon atunci. Trebuie sa tii cont ca atunci e cel mai aglomerat program, intarzie coletele, sunt "ratacite", sunt zile libere.

Eu iti recomand sa mergi pe orice cu MT6577. La ora actuala te poti uita pe A789, P700i, ZTE V970. Daca tot iti iei un dual sim si ai combinatia digi+orange, recomand sa folosesti Digi pentru internet si Orange pentru voce.

#418
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009

View Postrazor1911, on 20 octombrie 2012 - 20:12, said:

@redbull: Spune-i prietenului tau sa treaca la o versiune firmware ROW. Daca ramane pe cea din China are multicele probleme.

N-avem cum sa stim ce apare in perioada sarbatorilor, si nici nu-ti recomand sa-ti iei un telefon atunci. Trebuie sa tii cont ca atunci e cel mai aglomerat program, intarzie coletele, sunt "ratacite", sunt zile libere.

Eu iti recomand sa mergi pe orice cu MT6577. La ora actuala te poti uita pe A789, P700i, ZTE V970. Daca tot iti iei un dual sim si ai combinatia digi+orange, recomand sa folosesti Digi pentru internet si Orange pentru voce.
ma uitam chiar acuma le lenovo.com insa eu nu gasesc de la ei nici un telefon..sant ceva replici???

#419
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Am intalnit un termen care nu stiu ce presupune: OTA update. Am citit ce inseamna, dar nu pricep cum se face. L-am intalnit la Huawei U8836D (tot strang date despre el...) si apare pe etotalk. In esenta e vorba de un update facut de Huawei dar cum se realizeaza? Eu cumpar telefonul, care e pentru China, sa zicem ca se rooteaza, se trece in limba citibila si comprehensibila, apoi vin astia cu update-ul care aduce unele imbunatatiri. Cum beneficiez eu de el? Se face singur cand intru eu pe net, stiu retelele noastre de el si il fac sau tre sa iau taxiul pana in China si sa-l fac acolo? Nu de alta, dar pe site-ul original, care e DOAR in chineza, nu cred ca ma descurc sa-l fac...

View Postredbull_666666, on 20 octombrie 2012 - 20:15, said:

ma uitam chiar acuma le lenovo.com insa eu nu gasesc de la ei nici un telefon..sant ceva replici???

Nici n-o sa gasesti. Nu sunt replici, sunt telefoane originale, insa sunt produse pentru China Unicom si le gasesti doar pe www.lenovomobile.com/cn Dar pagina respectiva e in chineza, daca dai pe english te scoate si gasesti alte telefoane, nu cele pentru China. Daca vrei link direct catre ele cauti pe etotalk, astia mai dau linkuri directe. Numai ca paginile sunt in chineza si ori cunosti limba, ori incerci cu translate sa afli esenta, ca oricum traducerea e cam in pom...

Eu unul am o parere buna despre Lenovo. Cunosc pe cineva cu A789 si e telefon bun, merge tot ce are nevoie, tine bateria, se aude bine, e auzita bine, nu sunt probleme de soft, fara blocari si restarturi etc. Interfata este in romana, launcher Apex. In plus, in mediul unde lucreaza, sunt multi cu laptopuri Lenovo si sunt multumiti de ele ca fiabilitate si performante. Si cand au vazut telefonul, a devenit un fel de vedeta: ''Uau, asta e model nou? De unde l-ai luat, ca la noi nu se gaseste? Pare ok, cred ca e la fel de bun ca laptopurile...''

Dupa mine, la ce se gaseste acum pe piata si sunt testate, cele mai bune mi se par Huawei U8836D si Lenovo P700i. Insa tot vin din spate altele cu specificatii ok, de la multe marci, inclusiv Lenovo si Huawei (gen Lenovo A800, Huawei U8950D, HTC T528w, Pioneer P80W Dolby Digital Stereo, Green Orange GO M3, Difo MM520 etc.) si sa nu mai zicem de Samsung Galaxy Note II dual sim, care cred ca va fi super, insa banuiesc ca la fiecare saptamana mai apare unul mai *oios iar daca stai si astepti pe cel mai cel, s-ar putea sa iesi la pensie...

#420
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postadoase, on 20 octombrie 2012 - 23:09, said:

Am intalnit un termen care nu stiu ce presupune: OTA update. Am citit ce inseamna, dar nu pricep cum se face. L-am intalnit la Huawei U8836D (tot strang date despre el...) si apare pe etotalk. In esenta e vorba de un update facut de Huawei dar cum se realizeaza? Eu cumpar telefonul, care e pentru China, sa zicem ca se rooteaza, se trece in limba citibila si comprehensibila, apoi vin astia cu update-ul care aduce unele imbunatatiri. Cum beneficiez eu de el? Se face singur cand intru eu pe net, stiu retelele noastre de el si il fac sau tre sa iau taxiul pana in China si sa-l fac acolo? Nu de alta, dar pe site-ul original, care e DOAR in chineza, nu cred ca ma descurc sa-l fac...



Nu sunt 100% sigur,insa s-ar putea ca update-ul sa afecteze rom-ul celor de la etotalk si sa pierzi root si suportul multi languages

Edited by mobilewave, 21 October 2012 - 02:18.


#421
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Bad post

Edited by marcopolo80, 21 October 2012 - 11:04.


#422
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
As vrea si eu o recomandare pentru un telefon dual-sim, eram destul de hotarat pe allview P5, dar acum am descoperit piata telefoanelor chinezesti si par destul de interesante. Vreau sa folosec cartela orange pentru convorbiri si cartela digi pentru 3G.
As vrea ceva cu ecran peste 4", chiar si peste 4.3", buget maxim 1000 lei.

Ce mi-a facut cu ochiu pana acum:
Star N9770
Star B92
Hero One X
ZTE V970 (depaseste cu 100 lei bugetu, macar are garantie 2 ani)
Haipai X710d
BlueBo L100

Eventual daca mi-ati putea spune si ce magazin este mai de incredere: dual-store, rodroid, solomobiles.

Edited by Ythrixium, 21 October 2012 - 12:04.


#423
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View PostYthrixium, on 21 octombrie 2012 - 11:49, said:

Eventual daca mi-ati putea spune si ce magazin este mai de incredere: dual-store, rodroid, solomobiles.

De incredere:
- rodroid - pare destul de documentat, e in tema cu ce e nou, se pricepe la softareala. Ca minus, nu le are in stoc, doar cu comanda, plata in avans, un pic in ceata in ce priveste pretul (cu TVA, fara TVA), garantie si service la chinezi
- dualsim sau oktal - sunt ok, acte in regula, garantie cu service la noi, relatii cu clientii ok, pret bun (este pret final cu tot cu factura, TVA; sunt in alta parte mai ieftine, insa trebuie avut grija la pret, se poate ca adaugand TVA sa fie mai scump decat la dualsim), am cumparat pentru cineva un Lenovo A789 de la ei, initial cu softul in chineza si engleza, ulterior in romana si engleza, colaborare placuta, prompt, chiar si la 2-3 noaptea conversam cu el. Ca minus, nu aduce decat Lenovo si ZTE si parca Iglo.

Ordinea nu e neaparat asta, dar pentru mine ei sunt de recomandat. Despre solomobiles s-a discutat pe forum si e descris ca neprofesionist si un pic tepar. Nu a lasat impresia de profesionist nici din posturile lui. Asa am dedus din cele citite, nu-l cunosc, nu am colaborat cu el.

Referitor la de unde sa cumperi, analizeaza pretul (daca e cu toate taxele, TVA) si unde e garantia. E posibil sa iesi la fel de bine sa cumperi direct din China. La cei de la noi, care vand cu garantia la producator, inseamna ca daca telefonul se strica, il duci la ei, ei il duc in China, se repara, vine la ei, ei il trimit la tine. De discutat cine suporta transportul la chinezi. Daca il iei direct din China si se strica, il trimiti direct la ei, il repara, il trimit direct la tine, tu suporti transportul (cred, nu m-am interesat). Oricum, se reduce ca timp trimisul de la tine la magazinul romanesc dus-intors, deci cred ca vreo 3-4 zile. Daca de exemplu, la noi e 1.200 lei si la chinezi 1.000 lei, garantia fiind in ambele cazuri la chinezi, mi se pare mai rentabil de luat de la ei, transportul dus-intors in caz de defectiune e cam 50$ deci tot cam 200 lei si nu se strica de 10 ori ci o data maxim in termenul de garantie. Si luand direct de la ei, reduci cam cu 4 zile timpul de rezolvare al garantiei. Cu taxele la noi, in principal TVA-ul, se poate rezolva sa nu fie platit.

#424
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Nu cred ca vreun magazin de la noi ofera garantie reala. Va dati seama ca sunt prea multe modele si care apar foarte repede si pana iti ajunge un import in tara apare alt model. Nu ii acuz pe vanzatori pentru ca nu au cum sa asigure asa ceva, Asa ca atunci cand avei un telefon cu un defect mai important trebuie sa va inarmati cu peste 1 luna timp de asteptare. Asa ca niciodata sa nu aruncati telefoanele vechi atunci cand aveti un telefon chinezesc. Nu ca ar fi prost si s-ar strica, dar reparatia dureaza enorm.

In legatura cu subiectul topicului si intrebarile despre achizitie eu as recomanda asa:
1. cea mai mare baterie
2. ce ti-ar placea sa aiba (sa zicem camera foto mai mare, sau memorie mare, sau vreo iesire gen HDMI)
Ca si calitate nu este mare diferenta intre branduri. Ba chiar pot spune ca poti cumpara cu ochii inchisi.

Dar nici chiar asa, deoarece deja apar telefoane mult mai ieftine cu putin peste 100$ in China, iar cine se gandeste sa aduca la vanzare asa ceva trebuie sa se si gandeasca la faptul ca un brand romanesc poate aparea de sarbatori pe piata si atunci se mai strica planurile chiar daca nu vor avea cine stie ce preturi.

#425
mark71

mark71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.11.2007
Intrebare pentru cei care aduc telefoane. Asa ceva aduceti si daca da la ce pret ?
http://www.achinasel...Smart-Phone.htm

#426
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Nu cred ca se risca nimeni sa cumpere de pe site-ul ala...eu cel putin nu as face asta Posted Image In fine,banii vostri...Posted Image


Quote

Reply by AchinaSeller
yes,this phone have got the european CE mark

Yeah...ala fals poate


Quote

By vka*** 9/14/2012
hello is there sar value for tis phone? thanks

  Reply by AchinaSeller  
it is very value phone

Funny one


Quote

Reply by AchinaSeller
just to supply so low price,we do not accept paypal payment for this phone.only accept western union ,bank transfer and money gram payment.hope everyone understand us

Quote

Reply by AchinaSeller  
hello. yes.price is 134.37 euro now.after 25 ,we will raise price to 280 usd. you can pay it now. then you can select shipping method. we can write GIFT and low-low price for your custom.thanks.hope that can help you

Nici macar nu-l au in stock,sa fim seriosi Posted Image

Edited by mobilewave, 21 October 2012 - 17:52.


#427
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009
inca mai astept o lista cu telefoane ''bune'' dual sim....Posted Image pana acuma doar o parere sau un singur sfat...p700 cele de la huawei  cred ca  e mai mult parere nu cred sa le fi testat intradevar.......cred ca ce a postat mark e o gluma....sau mai bine zis bani aruncati degeaba...

Edited by redbull_666666, 21 October 2012 - 18:50.


#428
mark71

mark71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.11.2007
Astia zic ca este printre cele mai bune telefoane dual sim de aceea as fi vrut sa-mi iau unul, dar daca tu zici ca este o gluma...
http://www.gizchina....en-and-1gb-ram/

#429
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009

View Postmark71, on 21 octombrie 2012 - 19:37, said:

Astia zic ca este printre cele mai bune telefoane dual sim de aceea as fi vrut sa-mi iau unul, dar daca tu zici ca este o gluma...
http://www.gizchina....en-and-1gb-ram/
nu sant nici pe departe in masura sa ma pronunt...cu atat mai putin sa dau eu sfaturi sau sa conving pe cineva de ceva (de asta am si intrebat si eu pe cei care sant in masura) insa din cat ma pricep eu...toate astea au acelasi procesor..de 1gh si  1gb ram...ce gasesti la p700 care e totusi un nume pe langa acestea cu un nume f greu de pronuntat eu am si uitat care cum se cheama...poate primul fiindca procesorul e de 1,2 merita luat in calcul insa bateria este f mica...dupa parerea mea...sa se pronunte cei care pot sa aduca argumente pro sau contra...aaaaa   da si inca ceva referitor la site-ul de care ai amintit..sa ceri cuiva bani in avans....eu cred ca spune destul...si nici macar prin paypal...ce mai e sigur o gluma proasta...

Edited by redbull_666666, 21 October 2012 - 20:03.


#430
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
O sa fie un post lung :)

View Postredbull_666666, on 20 octombrie 2012 - 20:15, said:

ma uitam chiar acuma le lenovo.com insa eu nu gasesc de la ei nici un telefon..sant ceva replici???

Nu sunt replici, sunt produse de China Unicom, cel mai mare operator de telefonie din lume. Sunt de incredere, eu sunt de-a dreptul incantat de produsele lor.

View Postadoase, on 20 octombrie 2012 - 23:09, said:

Am intalnit un termen care nu stiu ce presupune: OTA update. Am citit ce inseamna, dar nu pricep cum se face. L-am intalnit la Huawei U8836D (tot strang date despre el...) si apare pe etotalk. In esenta e vorba de un update facut de Huawei dar cum se realizeaza? Eu cumpar telefonul, care e pentru China, sa zicem ca se rooteaza, se trece in limba citibila si comprehensibila, apoi vin astia cu update-ul care aduce unele imbunatatiri.

Mai simplu spus, instalezi ultima actualizare doar prin intermediul unei conexiuni. Rata de succes in cazul unor producatori uriasi (Samsung, Nokia) este undeva pe la 80%, asadar in cazul producatorilor chinezi e un procedeu destul de riscant. Daca actualizarea include doar cateva fix-uri, nu vei pierde date, nu va trebui sa-l re-rootezi. La un firmware cu modificari mai importante, sunt sanse sa pierzi totul (echivalentul unui factory reset).

View Postadoase, on 21 octombrie 2012 - 14:08, said:

De incredere:
- rodroid - pare destul de documentat, e in tema cu ce e nou, se pricepe la softareala. Ca minus, nu le are in stoc, doar cu comanda, plata in avans, un pic in ceata in ce priveste pretul (cu TVA, fara TVA), garantie si service la chinezi...

Multumesc pentru cuvintele calde, chiar ma bucur cand imi este apreciata munca. Din pacate am mai explicat ca este foarte dificil cu stocul, in special ca in permanenta apar modele noi. Daca ar fi existat un producator consacrat, sa scoata un model o data la 3-5 luni, eram mai mult decat incantat sa am produse in stoc.

Produsele pot fi cumparate la pretul de pe site. Daca se doreste factura, pretului de pe site i se adauga TVA-ul. Garantie la producator, colaborare cu service si in Romania. Pe partea de soft tot eu ma ocup. Daca telefonul pateste ceva si nu poate fi resoftat / reparat, ajunge in China. Avantajul este ca inapoi va veni un produs nou, iar pentru a reduce timpul de livrare, imediat ce pleaca telefonul din Romania catre China, deja cel nou e pe drum. In mod normal transportul este suportat de client, am avut pana acum doar doua probleme cu Zopo ZP100 (original si OEM - Hero H5500) pe care le-am prezentat si aici, pe Softpedia, cazuri in care tot eu am platit tot ce era nevoie. Costul expedierii in China a unui colet de greutatea unui telefon este undeva la 70-80 lei. Retur suportam noi.

Oktal - super ok, i-am laudat cu 1-2 pagini in urma. De apreciat ca au oferit garantie si in cazul root-arii si au instalat soft in limba romana.

View Postmark71, on 21 octombrie 2012 - 15:31, said:

Intrebare pentru cei care aduc telefoane. Asa ceva aduceti si daca da la ce pret ?
http://www.achinasel...Smart-Phone.htm

Cei de la JiaYu sunt neseriosi. Telefonul a fost anuntat de cel putin 2 luni, si am primit nenumarate date de lansare sau comercializare, si am ajuns la concluzia ca nu merita sa-mi bat capul cu ei. Si furnizorii s-au declarat nemultumiti si in cazul modelului G2, insa cel putin acela a ajuns in fata lor. Pretul era undeva la 1200 lei, bazandu-ma pe ce au spus atunci. Ochiometric insa, nu cred ca ar fi trebuit sa depaseasca 1000 lei.

#431
mark71

mark71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.11.2007

View Postrazor1911, on 21 octombrie 2012 - 20:39, said:


Cei de la JiaYu sunt neseriosi. Telefonul a fost anuntat de cel putin 2 luni, si am primit nenumarate date de lansare sau comercializare, si am ajuns la concluzia ca nu merita sa-mi bat capul cu ei. Si furnizorii s-au declarat nemultumiti si in cazul modelului G2, insa cel putin acela a ajuns in fata lor. Pretul era undeva la 1200 lei, bazandu-ma pe ce au spus atunci. Ochiometric insa, nu cred ca ar fi trebuit sa depaseasca 1000 lei.

Multumesc pentru raspuns Razor. Ce mi-ai recomanda, ecran minim 4.5 inch, 1G RAM si baterie de minim 2800.

#432
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
La un moment dat se vorbea pe aici de lipsa benzii de 900 pentru 3G (UMTS).
Vad ca la un telefon taiwanez numit Malata exista banda de 900/2100. O filmare despre cateva produse de ale lor, de la cel mai recent targ din Hong Kong, aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate