Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#3889
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Are vreun coleg Xiaomi Redmi Note MTK6592 Octa-core 1.7Ghz 2GB RAM 8GB ROM 5.5 Inch? Merita?

#3890
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Astazi am avut ocazia sa tin in mana un Huawei Ascend Mate 7 varianta single sim la Media Market in Belgia !!! Ca prima impresie: este "jmecher" !! Cum se simte in mana, carcasa, ecranul, culorile, ce sa zic, mi-a placut! Este la pretul de 499 de euro ! Era varianta 2G 16GB! La parte de soft nu am putut sa-mi dau seama, dar parea ca se misca bine!! Sa speram ca o sa apara si varianta dual sim in Belgia!!

#3891
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postsov, on 22 noiembrie 2014 - 20:37, said:

Are vreun coleg Xiaomi Redmi Note MTK6592 Octa-core 1.7Ghz 2GB RAM 8GB ROM 5.5 Inch? Merita?
Ai  aici 41 pagini de studiat, spor la citit.

Edited by kiario, 22 November 2014 - 20:47.


#3892
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Mersi, nu mi-a venit in minte sa caut :)

#3893
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Astazi mi-a sosit xperia z3 dualsim. Ma chinui sa apara in ecranul principal ora.
Nu stiu si gata.... Posted Image
Ma poate ajuta cineva

Attached Files



#3894
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
Sa te bucuri de el!! De unde? Cat? Cum!! Niste de talii si impresii daca se poate!!

#3895
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View PostUrsu82_Kiki, on 22 noiembrie 2014 - 22:09, said:

Sa te bucuri de el!! De unde? Cat? Cum!! Niste de talii si impresii daca se poate!!
Multumesc de urare.
De unde? De la noi (diCamen.ro) cu 2599 lei. Detalii? pai inca nu am ..Posted Image De abea am terminat de incarcat bateria si am inceput sa-l setez.... limba.. google.. Nu reusesc sa pun ceasul pe ecran ... initial a fost, dar dupa ce am setat ora exacta nu mai apare decat in coltul dreapta sus micut.

AA sa nu uit... ceasul apare in ecranul de deschidere al telefonului, dar cand deblochez ecranul , dispare

Edited by ambra1, 22 November 2014 - 22:20.


#3896
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
L-am butonat si eu azi, dar varianta single sim!! Nu a fost un "WOW" , a fost  "Hmm ok" ! Te rog sa ne tii la curent cu pareri! Cat despre ceas cred ca trebuie sa cauti la widgets, sau ceva de genul

#3897
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Salutare,
Vreau sa-mi schimb si eu telefonul (Huawei U8836D) si as avea nevoie de ceva ajutor de la cei azivati: exista vreun telefon dual-sim care sa suporte date 3G pe ambele sim-uri?
Eu am Digi+Telekom. Toate bune si frumoase in zona de acoperire Digi, dar merg des in zone unde nu este semnal Digi. Intra el automat pe Vodafone, dar am doar 100MB de net pe reteaua lor si ii termin imediat. Si atunci sa pot intra pe date 3G pe SIM2. Acum sunt nevoit fie sa ma multumesc cu GPRS pe SIM2, fie sa desfac telefonul si sa schimb cartelele intre ele.
Daca ar fi sa insir alte cerinte, acestea ar fi: octa-core, de preferat Snapdragon, minim 2GB RAM, de preferat FullHD 5-6 inchi, sa redea fisiere wmv cursiv, sa aiba led de notificare, baterie mai mare de 2500mah...

Multumesc!

#3898
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Later edit: am gasit thread-ul dedicat pentru asa ceva... Imi cer scuze ca nu am fost mai atent.

On topic:

Intre un telefon cu MTK6592 (octacore 1,7Mhz) si un Samsung S5 Duos (quad-core 2,5 Mhz) ce ati alege? Credeti ca soft-ul Samsung-ului ar fi mai optimizat si ar fi mai rapid (cum se misca in aplicatii, cat de repede gaseste GPS, net etc.)? Acesta ar suporta W+W de date (bineinteles, nu simultan, dar sa nu fie nevoie de schimbul fizic al cartelelor)?

Stiti un telefon chinezesc dual sim sau poate cineva sa confirme pentru un Samsung S5 Duos/ Note3 Duos etc. daca e perfect compatibil date 3G cu cartela Telekom (Cosmote)? Ma refer aici la posibilitatea de a avea date 3G pe Telekom fara sa fie nevoie de activare Roaming pe date. La Huawei U8836D nu merg datele pe SIM1 3G Telekom fara sa activez roaming-ul pe date. Nasol in zone de granita ca ma trezesc pe alte retele si ma rupe la bani. Pe GPRS este ok, merge fara roaming. Cartela de Digi pe SIM1 nu face asemenea probleme, nici Orange sau Vodafone, doar Telekom.

Astfel de probleme cred ca sunt doar pe telefoanele chinezesti, cel putin la un magazin Germanos asa mi-au zis. Mai demult am testat pe un Samsung S3 single sim si mergea 3G pe Telekom fara sa bifez roaming pentru date. Nu am avut ocazia sa vad pe un Samsung S5 Duos daca face sau nu, nu gasesc in magazine unul expus sa pot testa.

Multumesc!

#3899
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Nu are nici o treaba. Nu setezi tu APN corect, cand schimbi telefonul, sau ai un telefon care nu suporta benzile 3g ale telekom.

#3900
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Te contrazic, Huawei U8836D, Lenovo P700i, Star N9800 si toti prietenii pe care ii stiu cu telefoane dual-sim marci chinezesti au astfel de probleme. APN-ul e setat corect, verificat si paraverificat, chiar copiat intocmai ca in Samsung S3 (original, single sim) de care ti-am zis.

Explicatia primita ar fi ca Telekom (Cosmote) utilizeaza structura Zapp pentru 3G si telefoanele chinezesti interpreteaza asta ca roaming. Cica telefoanele chinezesti au modificari in Android care face chestia asta pentru ca in China poti face roaming intre retelele lor, gen cum eu cu cartela Telekom as putea sta, daca vreau, pe reteaua Orange.

Ideea e, stii telefoane care nu fac asta cu cartele Telekom, verficate? Ai testat chestia asta cu un telefon chinezesc? Sau chiar cu Samsung dual-sim?

#3901
Ursu82_Kiki

Ursu82_Kiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 29.12.2008
eu am patit cu un zopo 990+, una din cartele sa fie tot timpul pe roaming chiar daca eu nu eram!! netul mergea ok, doar ca arata R la semnal !!

#3902
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
A, mi se pare ca arata R, dar nu e roaming, de fapt. Problema era si la cosmote inainte.

Edited by Aeryn, 23 November 2014 - 14:58.


#3903
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Maine e zi de Black Friday la Geekbuiyng, cine stie ce surprize avem !

#3904
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Asa este, arata R (adica roaming). E, cand am testat pe telefoane single-sim de marca nu arata acel R si nici nu are bifa in sim management pentru roaming date. Si merg datee 3G pe Cosmote. La cele dual-sim chinezesti trebuie activat roaming pentru date si arata R-ul acela in loc de 3G sau H. Chiar si la telefoanele de pe un site dualsim de la noi care modifica ei softul sa fie mai ok in Romania.

Partea nasoala nu e asta ci atunci cand esti in zone de granita, unde semnalul Cosmote se mai pierde, intra automat pe retele straine. De exemplu, in zonele de sate de langa Dunare la granita cu Bulgaria, ma trezesc mereu pe Globul. Atunci trebuie sa selectez reteaua doar pe Cosmote, nu pe auto. Dar daca pierde semnalul pe Cosmote, nu mai am nici voce si nu mai intra nici vocea pe roaming. Deci tre sa fiu mereu cu ochii pe asta si ma dispera. Stiu, ideal ar fi sa renunt la Cosmote, dar nu se poate asta.

Daca cineva are ocazia sa testeze sau vede in vreun magazin expus un Samsung S5 Duos sa comunice si merg eu sa testez. Sau cei care se ocupa cu comercializarea de dual-sim-uri si au ocazia sa testeze, rog sa spuna ce modele sunt ok din punctul asta de vedere.

LE: Legat de geekbuying, fratele meu are 2 telefoane Star N9800C luate de la ei (imitatii de Samsung Note3).
Unul luat acum 1 an, in descriere scria ca e quad-core 1GB RAM, ecran HD 1280x720, 2 baterii de 3300mah, air gesture etc., cand l-a primit si testat cu Antutu, arata octa-core MTK6582 x2, 3GB RAM si ecran FullHD. A costat vreo 380 lei. E, partea nasoala, si cred ca e magarie made in china, e ca oricat de forjat ar fi si cate aplicatii a instalat si deschis pe el, niciodata nu sare de 0,99GB la RAM si arata 2GB free. Ecranul nu-mi dau seama daca e FullHD sau nu. Grafica e Mali400. Partea buna e ca bateria tine foarte mult cu totul deschis pe el (GSP, Wi-Fi, 3G), air gesture functioneaza total. Partea nasoala e ca nu are led pentru apeluri pierdute ci acel led se face rosu-verde doar la incarcare.

Celalalt, luat acum vreo 2 luni, in descriere scria ca e octa-core, 1GB RAM, ecran 1280x720, 2 baterii de 3300mah, air gesture etc., cand l-a testat cu Antutu arata octa-core MTK6592, 2 GB RAM si ecran 1280x720. A costat vreo 500 lei. In Antutu scoate scor mai mare decat cel vechi, dar la testul video se innegreste ecranul si apare o dunga alba pe el si isi revine cand trece testul video. Sare de 1GB RAM in aplicatii, deci chiar are 2GB. Bateria, desi scrie pe ea 4400mah, nu tine ca la celalalt telefon iar air gesture merge doar la camera foto si in softul de vizualizat pozele, in rest nu merge. Are led de notificare. Partea buna e ca sesizabi e mai rapid decat cel vechi, inclusiv la rulare fisiere wmv se misca foarte cursiv, grafica fiind Mali450.

Edited by adoase, 23 November 2014 - 16:35.


#3905
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Telefonul asta pare ok din specificatii insa atentie mare:
- are 16GB memorie (cam mica, daca nu e suplimentata de un card)
- este dual-sim si, asa cum spunea rodroid teoretic merge 3G date pe ambele
- partea extrem de negativa e urmatoarea: are un sertaras in dreapta unde se introduc cartele si merg introduse 2 cartele sau o cartela+un card, deci nu merg 2 cartele+1 card :(( (in partea de jos a paginii cu telefonul este un filmulet care arata ce stie telefonul asta si acolo la minunul 1:36 apare chestia asta).

Mai cunoasteti astfel de telefoane? Se poate generaliza asta la cele ultraslim sau care au bateria incorporata (densitate mare, lipita pe placa)?

A pus mana cineva pe Philips i908/i928 (apar si in oferta Digi)? Sunt ok? Poate cineva sa confirme daca au led de notificare, pentru ca nu apare in nici un fel de specificatii? Pe Huawei 3X / 3x Pro (in special cele cu carcasa neagra) a pus cineva mana, se misca ok? Cele cu carcasa neagra par a avea plasticul pe spate texturat, nu lucios ca la cele albe...

#3906
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postadoase, on 24 noiembrie 2014 - 01:16, said:

- partea extrem de negativa e urmatoarea: are un sertaras in dreapta unde se introduc cartele si merg introduse 2 cartele sau o cartela+un card, deci nu merg 2 cartele+1 card Posted Image( (in partea de jos a
Mai cunoasteti astfel de telefoane? Se poate generaliza asta la cele ultraslim sau care au bateria incorporata (densitate mare, lipita pe placa)?

La fel e si la DOOGEE Turbo2;

La ora actuala telefonul cu cel mai bun raport / dotari / performanta / pret  este ZOPO 3X.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate