Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum se curata plita vitoceramica

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
Salutare,

Banuiesc ca multi au aceasta intrebare.  Eu personal folosesc o substanta speciala, e facuta pentru plitele Whirlpool si am cumparat-o din Domo. Substanta isi face treaba destul de bine.
Pana acum ceva timp, am reusit sa curat plita astfel incat sa arate ca noua.  Insa, de vreo 2 saptamani, nu stiu ce mancare am facut, care "a dat in foc" si s-a intarit pe sticla plitei.

Stiti vreo substanta mai puternica care sa dizolve arsura sau un instrument cu care sa sterg ?  Eu am incercat cu solutia de care v-am spus mai sus, care este ca un polish si cu o carpa moale din microfibre, insa arsurile sunt mici si nu am destula putere ca sa le curat.

Merci

#2
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu fac asa:
pulverizez sano pt cuptoare (contine soda caustica)
pun o tigaie goala peste foc si dau drumul pe o putere mica(4-5)
opresc cand s-a incalzit si las asa o perioada.

In acest fel am o sticla aproape perfecta.

#3
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

View Postsorel_789, on 21st April 2012, 18:17, said:

Salutare,

Banuiesc ca multi au aceasta intrebare.  Eu personal folosesc o substanta speciala, e facuta pentru plitele Whirlpool si am cumparat-o din Domo. Substanta isi face treaba destul de bine.
Pana acum ceva timp, am reusit sa curat plita astfel incat sa arate ca noua.  Insa, de vreo 2 saptamani, nu stiu ce mancare am facut, care "a dat in foc" si s-a intarit pe sticla plitei.

Stiti vreo substanta mai puternica care sa dizolve arsura sau un instrument cu care sa sterg ?  Eu am incercat cu solutia de care v-am spus mai sus, care este ca un polish si cu o carpa moale din microfibre, insa arsurile sunt mici si nu am destula putere ca sa le curat.

Merci
Sunt raclete speciale(ca un spaclu). Merge si cu lama de cuter! Nu reusesti sa zgari nimic...doar e ceramica :peacefingers:

#4
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Si atunci cum de la mine s-a zgariat, chiar si fara sa ii aplic tratamente cu cutterul?

Chiar si sticla se zgarie. Cine are ceas cu geam din sticla stie ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate