Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Telefoanele Lumia nu sunt destul de performante

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

European carriers: Lumia phones are 'not good enough' to compete with iPhone and Android


Quote

They say everyone's a critic these days, but here's a group whose critique matters: European carriers. Reuters has been asking questions at four major European telecom operators and reports that they're all dissatisfied with the company's current range of Lumia handsets.

Describing the Windows Phone devices as overpriced due to their lack of real innovation, glitchy due to early battery life issues, and inadequately supported by Nokia's own marketing, the carriers seem to be in consensus about the new phones' failure to put up real competition to iOS and Android.

Put in starker terms, they don't believe that Nokia's Lumia phones are "good enough" to compete.

An executive in charge of mobile phones at one of the big Euro carriers is cited as saying, "no one comes into the store and asks for a Windows Phone," placing at least some of the blame for the tepid start to Nokia's reboot on Microsoft's shoulders.

"IF THE LUMIA WITH THE SAME HARDWARE CAME WITH ANDROID IN IT AND NOT WINDOWS, IT WOULD BE MUCH EASIER TO SELL."

Sursa

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Am citit si eu stirea acum cateva zile, dar telefoanele astea sunt atat de neinteresante incat nici n-am bagat-o in seama. :)

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca Microsoft nu a invatat din lectia Palm cum ca daca ai ceva care nu merge fenomenal si faci ceva total diferit nu e sigur ca o sa fie ceva cu succes foarte mare.
Trebuiau sa invete din lectia Microsoft, ca au fost destule versiuni de DOS si Windows cu mai putin succes, dar au perseverat. Dar daca o iei de la zero, pe o piata deja saturata, nu poti sa te astepti la mari succese.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Ce nu inteleg eu e de ce e in topul vanzarilor in diverse retele daca nu vine nimeni sa intrebe de ele? Se vand singure?
Nokia Lumia 800 number 2 with a bullet on Norwegian retailer's top ten list
Nokia Lumia 800 top selling phone at Expansys AU
Nokia Lumia 900 Launches as Amazon's Top Selling Phone
Nokia Lumia 800 becomes best selling phone in Finland
Nokia Lumia 800 tops o2 Germany best selling list
Nokia Lumia 800 outselling all Android phones on Vodafone UK, KPN Netherlands online stores

Alta dilema e cum au ajuns sa reprezinte 7% din toate telefoanele existente in Finlanda in 2 luni de la lansare? http://gs.statcounte...y-201204-201216 ... da, finlandezii care in proportie de 70% au iPhone si Android. Probabil tot din cauza ca nu vine nimeni sa intrebe de ele se vand asa :) In Europa aproape si-au dublat cota de piata de la inceputul anului incoace, asta in conditiile in care inca mai sunt tari in care nu au intrat oficial sau au intrat doar in cate o retea. Ok, WP inca nu e mass-market, dar va fi in cateva luni, dupa ce intra in toate tarile importante, apar modelele mai ieftine, apare Apollo, noile platforme hardware, etc ...

Edited by utopium, 18 April 2012 - 21:24.


#5
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Eu n-am vazut niciun LUmia la tovarasi sau pe strada...

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
@ Utopium, din ce-am citit eu s-au vandut bine datorita pretului de aproximativ 50 $ la conectare, combinat (aici speculez) cu lipsa de informare a cumparatorilor.

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostK-X-T, on 19th April 2012, 16:45, said:

Eu n-am vazut niciun LUmia la tovarasi sau pe strada...
Pai s-a lansat doar la inceputul lui aprilie in Romania ... sau tu unde esti?

View PostBarboso, on 19th April 2012, 16:48, said:

@ Utopium, din ce-am citit eu s-au vandut bine datorita pretului de aproximativ 50 $ la conectare, combinat (aici speculez) cu lipsa de informare a cumparatorilor.
99$ oficial, au fost si promotii la 49$, dar oricum asta e la abonamente mari. La abonamentele alea, un iPhone e 199$. Crezi ca americanul cu abonament mare se zgarceste la 100$ si nu isi ia iPhone ci Lumia? Hai sa fim seriosi ... WP-ul are acum aceleasi limitari ca si iPhone, iar daca zeci de milioane de persoane sunt multumite de iPhone, vor fi si de Lumia. Uita-te la review-uri pe Amazon, are 5 stele (Galaxy Nexus are 3.5 stele, Samsung Galaxy S2 sau Note au 4-4.5 stele), ceea ce nu se intampla prea des. Lumea pare multumita ... si sunt deja multe review-uri (semn ca se vinde bine) - deja e printre telefoanele cu cele mai multe review-uri si abia a fost pus in vanzare. Ma rog, exista multi care nu dau sanse Nokiilor cu WP, eu zic ca vanzarile vor creste spectaculos in fiecare trimestru. In primul trimestru au vandut 2 milioane (in conditiile in care au fost pe piata doar in cateva tari din Europa de Vest si doar in cateva retele), in trimestrul 2 vor depasi 4-5 milioane, iar pana in trimestrul 4 vor incepe sa conteze ca numar si vor lua o cota buna de piata. Sigur, pana vor ajunge sus va mai dura inca un an si ceva, dar vor fi acolo mai repede decat cred unii. La anul Nokia va ajunge in punctul in care va vinde mai multe WP-uri pe trimestru decat a vandut Symbian-uri vreodata pe trimestru. Iar asta va fi semnul clar ca si-au ales bine directia.

Edited by utopium, 19 April 2012 - 16:35.


#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postutopium, on 19th April 2012, 17:35, said:

Crezi ca americanul cu abonament mare se zgarceste la 100$ si nu isi ia iPhone ci Lumia?
Sincer ?   Da.
Si e posibil ca mare parte din vanzari sa se datoreze si (re)numelui Nokia, cel de acum cativa ani.


View Postutopium, on 19th April 2012, 17:35, said:

WP-ul are acum aceleasi limitari ca si iPhone, iar daca zeci de milioane de persoane sunt multumite de iPhone, vor fi si de Lumia.
Stiu asta, este motivul pt care eu unul, (fost) fan WM, nu iau in calcul Win Phone, asa cum nu iau nici iPhone, pt o eventuala achizitie; nu stiu in ce masura cunosc limitarile acele milioane de cumparatori.

#9
sebiana26

sebiana26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2012
CAT COSTA DECODATUL UNUI NOKIA LUMIA 800 ADUS DIN ANGLIA,SAU ESTE COMPATIBIL CU RETELELE DIN ROMANIA,AM AUZIT CA NU TREBUIE SA DECODEZ TELEFONUL.LA REPREZENTANTA NOKIA DIN ROMANIA SE POATE DECODA DACA ESTE ADUS DIN STRAINATATE.

#10
tedd44

tedd44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.08.2009

View Postutopium, on 19th April 2012, 17:35, said:

Pai s-a lansat doar la inceputul lui aprilie in Romania ... sau tu unde esti?


99$ oficial, au fost si promotii la 49$, dar oricum asta e la abonamente mari. La abonamentele alea, un iPhone e 199$. Crezi ca americanul cu abonament mare se zgarceste la 100$ si nu isi ia iPhone ci Lumia? Hai sa fim seriosi ... WP-ul are acum aceleasi limitari ca si iPhone, iar daca zeci de milioane de persoane sunt multumite de iPhone, vor fi si de Lumia. Uita-te la review-uri pe Amazon, are 5 stele (Galaxy Nexus are 3.5 stele, Samsung Galaxy S2 sau Note au 4-4.5 stele), ceea ce nu se intampla prea des. Lumea pare multumita ... si sunt deja multe review-uri (semn ca se vinde bine) - deja e printre telefoanele cu cele mai multe review-uri si abia a fost pus in vanzare. Ma rog, exista multi care nu dau sanse Nokiilor cu WP, eu zic ca vanzarile vor creste spectaculos in fiecare trimestru. In primul trimestru au vandut 2 milioane (in conditiile in care au fost pe piata doar in cateva tari din Europa de Vest si doar in cateva retele), in trimestrul 2 vor depasi 4-5 milioane, iar pana in trimestrul 4 vor incepe sa conteze ca numar si vor lua o cota buna de piata. Sigur, pana vor ajunge sus va mai dura inca un an si ceva, dar vor fi acolo mai repede decat cred unii. La anul Nokia va ajunge in punctul in care va vinde mai multe WP-uri pe trimestru decat a vandut Symbian-uri vreodata pe trimestru. Iar asta va fi semnul clar ca si-au ales bine directia.

bai n-am vazut  asa ceva ... ii zice toata lumea si tot nu crede..... sincer , te platesc astia de la nokia ? mai pune si tu mana pe alte telefoane  , daca zicea numai unul nu credeai  dar iti zice toata lumea .... nu-ti " ring a bell " ?

#11
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
În cazul în care Nokia nu face update la Lumia 800 și 900 cu Apollo, s-au c*cat pe ei.

#12
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Cred ca mai degraba utililizatorilor de Lumia s-ar potrivi titlul subiectului. De ce ma rog nu sunt performante?Ca nu pot sa-mi trimit cu "pretenarul" ultimile manele ale lui guta pe bluetooth?Ca am navigatie gratuita si offline pt. intreg mapamondul, sau trebuie neaparat sa stau online, sau sa dau banul sa fie performanta?Ca nu am tzshpe mii de aplicatii neverificate in marketplace?etc,etc......

Edited by skyeon, 29 May 2012 - 19:25.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cei trei useri de Lumia nu au putut fi contactati telefonic ca sa ne spuna parerea lor.

#14
skyeon

skyeon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.01.2005
Din cauza restartarii subite a CM7-lui, Miuiu-lui sau altui Rom?

#15
shummy50

shummy50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.05.2011

View Postskyeon, on 29th May 2012, 20:25, said:

Cred ca mai degraba utililizatorilor de Lumia s-ar potrivi titlul subiectului. De ce ma rog nu sunt performante?Ca nu pot sa-mi trimit cu "pretenarul" ultimile manele ale lui guta pe bluetooth?Ca am navigatie gratuita si offline pt. intreg mapamondul, sau trebuie neaparat sa stau online, sau sa dau banul sa fie performanta?Ca nu am tzshpe mii de aplicatii neverificate in marketplace?etc,etc......
sal.
ai idee cum pot sa dezarhivez ceva cu lumia 800? imi da un mesaj ca arhiva zip are probleme...incepe sa ma deranjeze la culme

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Muahaha It costs $450 in marketing to make someone buy a $49 Nokia Lumia.
Ma gindeam ca trebuie o arie noua (Windows Phone nu e "Windows Mobile (Smartphone si Pocket PC)") dar sa mai asteptam putin, poate nu mai e necesar...

#17
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Pai amicii mei cu smatphoane .. si android pe ele, injura in draci, ba blocaje, ba restarturi, ba nu suna , ba trafic pe la spate, ba ba ba .... pe cine sa cred acum.

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nevasta-mea are Lumia de o luna de zile. E multumita de el, nu i s-a blocat sau sa-i de erori. Oricum il foloseste doar pentru a vorbi, sms si internet. Si Talking Tom :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate