Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Adevărul despre creditele ipotecare

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#109
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 MembruAnonim, on 11th April 2012, 16:44, said:

eu l-am citit pe al meu; multi nu o fac; pare decent pentru cineva care iti da o mare suma de bani sa faci ce vrei cu ea: eu am luat credit de nevoi personale cu ipoteca
Ok, daca il poti gestiona si ti-ai asumat riscurile , bravos...
Dar gandeste-te ca tu ai o situatie destul de ok... sau asa apare din ce scrii pe forum... Adica.. in principiu ti-ai putea permite sa inchizi contractul in cativa ani, rambursand anticipat, daca situatia ar cere-o.

Marea majoritate a imprumutatilor nici nu au citit contractul, nici nu au posibilitatea unui exit inainte de termen. Pentru ca sunt cu apa pana la gat, supraindatorati...
Sa zicem ca se schimba taxa de administrare anuala... de la 0.1% la 1%. Uite asa. Sau creste dobanda totala in lei de la 900 cat platea in prima luna la 2000 (stiu un caz exact pe cifrele astea). La un salariu de 2200... ?

Adica... pe scurt... creditele de genul asta sunt pt oamenii cu bani... care stiu sa le gestioneze... si care le pot inchide daca e nevoie. Cel putin asta e parerea mea.

#110
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 alex_133, on 11th April 2012, 16:50, said:

Adica... pe scurt... creditele de genul asta sunt pt oamenii cu bani... care stiu sa le gestioneze... si care le pot inchide daca e nevoie. Cel putin asta e parerea mea.

Corect, si genul asta de oameni sunt foarte putini in Romania!!!!!!!
Deci, adevaru e ca mai devreme sau mai tarziu o mare parte din cei care s-au indatorat ca tembelii vor avea de suferit, si nu numai ei. Deja au inceput sa apara efecte negative. Iara cei care pot plati cash o locuinta deja acum sunt cazuri izolate, spre exemplu sotia Borbely care a platit 80k euro cash pt un ap in Bucuresti.
Concret, daca ai venit mare este o prostie sa apelezi la credite cu dobanzile din Romania, atunci cand ai un venit relativ mare poti economisi usor pentru a face o achizitie mai valoroasa. Merita sa faci credite numai pentru investitii care iti pot aduce un venit mai mare decat dobanda la credit. Dar nu imobiliare!!

Edited by gicafranaru, 11 April 2012 - 15:58.


#111
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 alex_133, on 11th April 2012, 16:50, said:

Marea majoritate a imprumutatilor nici nu au citit contractul, nici nu au posibilitatea unui exit inainte de termen. Pentru ca sunt cu apa pana la gat, supraindatorati...
Sa zicem ca se schimba taxa de administrare anuala... de la 0.1% la 1%. Uite asa. Sau creste dobanda totala in lei de la 900 cat platea in prima luna la 2000 (stiu un caz exact pe cifrele astea). La un salariu de 2200... ?

norocul "creditacilor" (si al meu de ex) este ca ... in romania ca nicaieri. ai auzit cumva de ordonanta 50? ei acea lege (ca parca a fost si trasf in lege) a produs niste perturbatii in piata f mari. este legea pentru care acum clientii bancilor castiga contra bancilor in instanta. altfel n-aveau nici o sansa;
acolo zice ceva de genul ca numai anumite comisioane se mai pot taxa de banci (si le si numeste). si mai scrie ca toate creditele tre sa fie transparte (euribor + marja ) sau fixa SI NU SE POT MODIFICA pe intreaga perioada a creditului.

si de ce in romania ca nicaieri :)? pentru ca se aplica retrocactiv. in ce tara ai auzit tu de asemenea legi cu aplicare retroactiva? adica daca banca iti lua comision de ex "de vreme urata" (sau de banca smechera sau de risc) care cf contract era perfect valabil si tu semnasei pt el acum banca nu mai are voie sa ti-l ia. am un prieten bun (care e si pe aici pe forum si probabil va interveni) care deja a castigat impotriva unei asfel de banci si iau pus aia inapoi toti banii din acel comision. in mod normal orice lege se aplica de azi inainte... de aia zic la noi ca la nimeni

oricum acest lucru banca nu-l mai poate face... te rog intereseaza-te sa vezi ca am dreptate; dobanda poate creste cu euriborul care acum e la minime (si sta asa de vreo 3 ani) in 2007 era 5.5%, acum e 1,5%...

uite aici evolutia pe ani, zile luni: http://www.euribor-r...te-6-months.asp

Edited by MembruAnonim, 11 April 2012 - 16:15.


#112
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 alex_133, on 11th April 2012, 16:50, said:

Ok, daca il poti gestiona si ti-ai asumat riscurile , bravos...
Dar gandeste-te ca tu ai o situatie destul de ok... sau asa apare din ce scrii pe forum... Adica.. in principiu ti-ai putea permite sa inchizi contractul in cativa ani, rambursand anticipat, daca situatia ar cere-o.

Marea majoritate a imprumutatilor nici nu au citit contractul, nici nu au posibilitatea unui exit inainte de termen. Pentru ca sunt cu apa pana la gat, supraindatorati...
Sa zicem ca se schimba taxa de administrare anuala... de la 0.1% la 1%. Uite asa. Sau creste dobanda totala in lei de la 900 cat platea in prima luna la 2000 (stiu un caz exact pe cifrele astea). La un salariu de 2200... ?

Adica... pe scurt... creditele de genul asta sunt pt oamenii cu bani... care stiu sa le gestioneze... si care le pot inchide daca e nevoie. Cel putin asta e parerea mea.
1. Întodeauna poți iești dintr-un credit oricând dorești.
Nimeni nu te reține decât propria conștiință.

2. Spui că sunt supraîndatorați.
Nu este deloc așa.
Rata mică de default de doar 3% spune că, chiar și în condiții severe de criză, politica de risc a fost atent gândită.
Pt. mine este uimitor cât de puțini au intrat în default...încă.
Și mai e o chestie.
Nimeni nu poate ști că euro crește cu 40% sau că salariile vor fi diminuate sau că TVA va crește.

3. Multe se pot întâmpla într-o viață de om.
Nimic nu este predictibil sau 100% sigur.

Spre exemplu, după ce vei citi acest post există o șansă să-ți cadă un microasteroid în cap și să-ți perforeze cutia craniană fix în momentul în care dai reply.
Matematic ea există.
Viteza uimitoare a acestuia trece plin beton, cărămidă, mobilier.
Cine știe, chiar și prin alți colegi.

Cât despre cei care au creditat pe consum, sănătate și virtute.
Să fie sănătoși.
Dacă sunt tâmpiți să plătească.

Doar prin constrângeri severe omul se educă. :naughty:

#113
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 MembruAnonim, on 11th April 2012, 17:06, said:

oricum acest lucru banca nu-l mai poate face... te rog intereseaza-te sa vezi ca am dreptate; dobanda poate creste cu euriborul care acum e la minime (si sta asa de vreo 3 ani) in 2007 era 5.5%, acum e 1,5%...

uite aici evolutia pe ani, zile luni: http://www.euribor-r...te-6-months.asp
Nu am avut si nu am astfel de contracte.
Ramane incertitudinea valorii euribor 3M, a cursului de schimb, si a comisionaleor/taxelor aferente contului (nu creditului per se). E suficient ca , in cazuri nasoale, sa intri in default.

#114
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

 MembruAnonim, on 11th April 2012, 12:40, said:

zici tu? cf caror reglemetari? cum zice parad... ai tu pe cineva CARE i s-a intamplat asta?
adica o sa se duca in bulgaria sa ma caute? :) mai ale naibi banci astea ...
Sunt clauze prevazute in contractele de credit.

#115
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 paradigmatic, on 11th April 2012, 17:44, said:

1. Întodeauna poți iești dintr-un credit oricând dorești.
Nimeni nu te reține decât propria conștiință.
Dap, dupa aia vei avea o gramada de timp sa cauti bureti si licheni prin munti :)

Quote

Spre exemplu, după ce vei citi acest post există o șansă să-ți cadă un microasteroid în cap și să-ți perforeze cutia craniană fix în momentul în care dai reply.
Uneori imi doresc asta :)

Quote

Doar prin constrângeri severe omul se educă. :naughty:
:)

#116
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

 alex_133, on 11th April 2012, 14:32, said:

Ca sa nu ramanem suparati azi:
Nu uita ca banii au circulat.
Creditacul a luat 100.000 de la banca.
A cumparat 2 camere la Lujerului.
A dat banii proprietarului de 2 camere.
Proprietarul de 2 camere a luat 2 garsoniere. Sau 1 garsoniera pt copil si o casuta la tara pt el si nevasta.
Era un studiu meserias al unei firme de audit prin 2010... zicea ca o tranzactie imobiliara genereaza in medie alte 3... Am sa incerc sa il gasesc.
Sau si-a cumparat teren si si-a construit vila in regie proprie.

 paradigmatic, on 11th April 2012, 17:44, said:

Doar prin constrângeri severe omul se educă. :naughty:
http://www.google.ro...t...280&bih=551

#117
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008
Punkt, adevarul despre creditele ipotecare e mai interesant si mai nuantat.
Creditele ipotecare reprezinta doar 5% din PIB, perfect. Ti se pare putin sau foarte putin?
Intr-o tara cu 96% proprietari, in deriva demografica, creditele ipotecare au crescut in cativa ani dinspre mai nimic pana la 5% din PIB.
Cate decenii crezi ca a durat in Austria pana au ajuns cu creditele ipotecare la 28% din PIB, in Franta la 41.2% si in Danemarca la 101.4%? Cum explici diferenta enorma dintre Austria si Danemarca de exemplu, si in definitiv ce inseamna proportia PIB/credite ipotecare, exista un procent "normal" sau "sanatos"?

La fel, doar 4.8% din credite sunt ipotecare. E mult, e putin? Pare putin, dar daca aceste 4.8 procente de fapt reprezinta 35% (sa zicem, habar n-am..) din cuantumul imprumuturilor, deja nu mai suna derizoriu. Una e sa te imprumuti pentru un frigider, alta pentru o casa.

Si cifrele de pe hypo.org, ce relevanta au? Compara mere cu pere. Valoarea absoluta sau per capita a creditelor ipotecare e irelevanta din moment ce nici populatia, nici casele si nici puterea de cumparare nu sunt macar comparabile. Desi la "Growth in Motgage Debt" nu stam rau de loc (#5 in 2010).. :)

Crezi ca imprumuturile cu ipoteca sunt nesemnificative, si nu ele au fost cauza majora a bulei imobiliare. Dar puse in context, statisticile citate de tine nu demonstreaza neaparat acest lucru.

#118
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006

 paradigmatic, on 11th April 2012, 11:49, said:

Din cei 700.000 de mii de români, găseai măcar un beștelit de articol printr-un ziar local gen, Realitatea Băicoiană sau Jurnalul de Țăndărei. :rolleyes:

In 20 de minute de cautat pe net am gasit cate ceva,
Am gasit unu, teoretic deja executat.Pare a fi un credit cu oarecare garantie.
http://www.spete.inf...uresti-2785983/
http://www.spete.inf...uresti-2609855/
Urmeaza una, se pare credit de consum acordat de un IFN.In acest mai mult ca sigur ca suma ce se doreste a fi recuperata e de valoare relativ mica.
http://www.spete.inf...uresti-2785966/
http://portal.just.r...DAwMDAzMjkyMDE*
Ce pare ciudat e acesta ultima persoana teoretic are suficiente resurse financiare.
Sau nu?
Voi continua intr-un alt mesaj.

#119
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.imobiliar...CFQdG3wodRU63ng

http://www.dailybusi...sa-scape-75026/

Avocatii chestionati de DailyBusiness.ro au precizat ca a crescut numarul clientilor care le solicita ajutorul pentru cazuri de executie silita.

"Vin din ce in ce mai multi clienti cu executari silite", a subliniat avocatul Marius Coltuc.

La randul sau, avocatul Gheorghe Piperea a mentionat ca numarul clientilor executati silit a fost foarte mare inca din februarie-martie 2010. El a spus ca in 2012 s-a vazut o crestere a acestor clienti si urmeaza o explozie a acestor executari pentru ca nu mai au bancile cum sa evite aceasta situatie.

"Pana acum s-au mai tinut sub control pentru ca s-au gasit tot felul de metode pentru a evita constituirea de provizioane, fie prin restructurari, transferul acestor credite neperformante catre firme de colectare a creantelor si asa mai departe", a explicat Piperea.

"Dar, de acum incolo se va vedea o crestere mai mare, mai ales ca s-a ajuns la un nivel foarte mare de indatorare al bancilor fata de Banca Nationala vor trebui sa trateze cumva aceste probleme. Bancile trebuie sa deblocheze acele provizioane pentru a le utiliza, fiind necesare ca aerul pentru ca nu mai au lichiditati", a mai spus acesta.

#120
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006

 paradigmatic, on 11th April 2012, 16:44, said:

1. Întodeauna poți iești dintr-un credit oricând dorești.
Nimeni nu te reține decât propria conștiință.

2. Spui că sunt supraîndatorați.
Nu este deloc așa.
Rata mică de default de doar 3% spune că, chiar și în condiții severe de criză, politica de risc a fost atent gândită.
Pt. mine este uimitor cât de puțini au intrat în default...încă.
Și mai e o chestie.
Nimeni nu poate ști că euro crește cu 40% sau că salariile vor fi diminuate sau că TVA va crește.


3. Multe se pot întâmpla într-o viață de om.
Nimic nu este predictibil sau 100% sigur.

Spre exemplu, după ce vei citi acest post există o șansă să-ți cadă un microasteroid în cap și să-ți perforeze cutia craniană fix în momentul în care dai reply.
Matematic ea există.
Viteza uimitoare a acestuia trece plin beton, cărămidă, mobilier.
Cine știe, chiar și prin alți colegi.

Cât despre cei care au creditat pe consum, sănătate și virtute.
Să fie sănătoși.
Dacă sunt tâmpiți să plătească.

Doar prin constrângeri severe omul se educă. :naughty:


Punkt, pe vremuri unii te suspectau de propaganda imobiliara de "bula" platita.
Eu azi te suspectez azi de activitate renumerata pentru indobitocirea celor hahar nu au pic de cultura bancara.
"Nimeni nu poate ști că euro crește cu 40% sau că salariile vor fi diminuate sau că TVA va crește."
In septembrie 2004, 1 euro = 4,2 lei.Sau 42000 ROL.
In iulie 2007, 1 euro = 3,11 lei.Sau 3,11 RON.
"Deflatia nu e buna"
Sunt total de acord.Scaderea preturilor duce la scaderea veniturilor statului, singura solutie de moment e cresterea impozitelor.In 2007 au fost bunuri la care preturile au scazut, mai ales cele de import.Fenomenul deflatiei insa a lovit mult mai puternic in alte activitati economice decat simplul comert.
Nu neaparat in 2007 dar din 2008 pe langa deprecierea leului(care era in grafic), cresterea impozitelor era previzibila dar nimeni nu "vorbeste de funie in casa spanzuratului".
La scaderea salariilor nu m-am gandit niciodata s-au gandit altii in schimb.
Eu azi, 11.04.2012 fac o prezicere pe tema impozitelor de anul viitor,
- cota TVA 25-27%.
- impozit pe profit 20-25%.
http://www.zf.ro/eve...salariu-9511437
Sau apelam la alternativa,
"Inflatia e buna".
Inflatia e buna pentru statul roman sau alt stat care reuseste sa vanda titluri de stat in moneda nationala cu dobanda anuala de 5% de exemplu cu scadenta la minim 5 ani si in ultimul an inflatia din statul respectiv e de minim 70%.
Statul roman nu prea a reusit aceasta performanta.
Sa ajungem la un subiect la mare moda.
OUG 50.
A aprins imaginatia multora.Unii fac bani, cel mai elocvent exemplu, avocatul Piperea.
Unii spun ca Piperea isi creste nivelul de trai pe "carca creditacilor".Partial au dreptate.
In presa de azi,
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...bcr-164468.html
Seful cel mare de la BCR cel mult a dat un print si s-a sters cu "stirea" la fund.
OUG 50 protejeaza o anumita categorie de "creditaci", cei cu cultura financiara.
Punkt, sotia ta lucreaza in domeniul bancar, daca e in mafia celor initiati ea stie raspunsul.Nu cred ca voi doi nu impartasiti unele secrete profesionale.
Aceasi curva "justitia" la momentul potrivit va da dreptate bancii asa cum a dat dreptate si creditacului.
Justitia e oarba.Pe bune.
Orice coleg de forum care se prinde de smecherie are 2 beri de la mine.Daca am facut unele greseli in text berea e de vina.
Dau si un indiciu sau mai degraba voi face o parelela sau o veche snoava izvorata din intelepciunea poporului careia i-a fost promis aurul lumii.
"La usa unui rabin se infatiseaza o tanara.
- Rabi, am venit sa-ti cer un sfat.Maine ma marit, am emotii mari, mi-e frica de noaptea nuntii.Nu stiu ce sa fac, macar sfatuieste-ma in ce sa ma imbrac, alb culoarea bucuriei sau in negru-doliu, am indolieli, posibil sa nu fie asa cum visez eu.
Rabinul se gandeste un pic si da raspunsul.
- Fata mea, poti te imbraci in alb sau in negru dar fii constienta de vei fi "ph"ututa fie ca vrei,fie ca nu."

#121
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 13.08.2008

 danutzu22, on 11th April 2012, 22:41, said:

Punkt, sotia ta lucreaza in domeniul bancar, daca e in mafia celor initiati ea stie raspunsul.Nu cred ca voi doi nu impartasiti unele secrete profesionale.
E adevarat ?

#122
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 danutzu22, on 11th April 2012, 22:41, said:

Sunt total de acord.Scaderea preturilor duce la scaderea veniturilor statului, singura solutie de moment e cresterea impozitelor.
Ma pis pe statul roman. Imi ia 80% din banii munciti. Si ce face cu ei ? Plateste clientela politica ? Constituie depozite in iepuroi prin Elvetia , din care sa traiasca tot neamul senatorilor corupti ?

As bea o bere si eu numai ca sa ma pis si mai mult... :)

Edited by alex_133, 11 April 2012 - 22:23.


#123
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 MembruAnonim, on 11th April 2012, 17:06, said:

si de ce in romania ca nicaieri :)? pentru ca se aplica retrocactiv. in ce tara ai auzit tu de asemenea legi cu aplicare retroactiva? adica daca banca iti lua comision de ex "de vreme urata" (sau de banca smechera sau de risc) care cf contract era perfect valabil si tu semnasei pt el acum banca nu mai are voie sa ti-l ia. am un prieten bun (care e si pe aici pe forum si probabil va interveni) care deja a castigat impotriva unei asfel de banci si iau pus aia inapoi toti banii din acel comision. in mod normal orice lege se aplica de azi inainte... de aia zic la noi ca la nimeni
Altul care nu stie ce inseamna retroactiv.

Daca banca iti lua comision de vreme urata vreme de 2 ani, si legea intra in vigoare si se aplica retroactiv, banca era obligata sa iti returneze comisionul perceput in cei 2 ani! Prietenul ala al tau a primit inapoi doar comisionul incasat ilegal, anume de la promovarea legii pana la pronuntarea instantei!

Deci legea dragi tovarasi, nu se aplica retroactiv. Ea produce efecte imediat dupa intrarea in vigoare, si contractelor noi, si celor vechi, si nascutilor si celor ce se vor naste, etc, etc.

Ca tot ce exista intr-un stat, trebuie sa respecte legile in vigoare, existente in acel moment!

Edited by Josef_Mengele, 11 April 2012 - 22:49.


#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Josef_Mengele, on 11th April 2012, 23:46, said:

Daca banca iti lua comision de vreme urata vreme de 2 ani, si legea intra in vigoare si se aplica retroactiv, banca era obligata sa iti returneze comisionul perceput in cei 2 ani! Prietenul ala al tau a primit inapoi doar comisionul incasat ilegal, anume de la promovarea legii pana la pronuntarea instantei!

bai guritza, de unde basca mea stii tu ce-a castigat prietenul meu in instanta? esti cumva clarvazator?
nu draga... el a luat creditul in 2008, legea a aparut in 2010 si in 2012 (in martie) i-au dat banii din 2008. banca se cam stie care e, ca pierde cam tot mai nou.

mai retroactiv de atat NU SE POATE! dar asta e legea...? asta se aplica !
momentan a castigat la prima instanta dar a fost cu executare si deja i-au virat banii in cont; banca a facut recurs dar avand in vedere prima instanta sunt mari sanse sa castige iar... si sa ramana cu banii. el a ales sa mearga individual nu pe calea colectiva

#125
banat

banat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 02.08.2011

 alex_133, on 11th April 2012, 23:23, said:

Ma pis pe statul roman. Imi ia 80% din banii munciti. Si ce face cu ei ? Plateste clientela politica ? Constituie depozite in iepuroi prin Elvetia , din care sa traiasca tot neamul senatorilor corupti ?

As bea o bere si eu numai ca sa ma pis si mai mult... :)
Statul roman a fost falimentat de marile organizatii internationale, nu e vorba sa le iau apararea functionarilor si conducatorilor romani care intradevar n-au facut nimic ca sa impiedice asta, dar sunt state cu oameni mult mai destupati ca la noi care au aceeasi soarta. Suntem pe mana multinationalelor cu bani, asta s-a vrut, asta s-a ajuns, statele au ajuns niste buticuri care se bat cu magazine gen Carrefour, un stat cu oarece putere e SUA cat timp armata tine de el, probabil ca o vor privatiza si pe aia - oricum decizile unde si ce sa atace nu sunt luate de Obama  :coolspeak:
Bea bere cat timp iti mai permiti, urmeaza vremuri grele, eu sunt linistit in Ro ca suntem primitivi si criza ne va afecta mai putin ca pe cei foarte civilizati !
Am avut un coleg de munca care ridica in slavi eficienta si puterea financiara a companiilor, muncea pe branci si zicea ca o sa castige nelimitat....voia independenta totala fata de stat. Acum e somer si e tare independent  :D - a luat ceva de la stat 9 luni, acum sa vedem ce mai ia si de la cine....

Edited by banat, 12 April 2012 - 09:16.


#126
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 teaCup_, on 11th April 2012, 20:42, said:

Punkt, adevarul despre creditele ipotecare e mai interesant si mai nuantat.
Creditele ipotecare reprezinta doar 5% din PIB, perfect. Ti se pare putin sau foarte putin?
Intr-o tara cu 96% proprietari, in deriva demografica, creditele ipotecare au crescut in cativa ani dinspre mai nimic pana la 5% din PIB.
Cate decenii crezi ca a durat in Austria pana au ajuns cu creditele ipotecare la 28% din PIB, in Franta la 41.2% si in Danemarca la 101.4%? Cum explici diferenta enorma dintre Austria si Danemarca de exemplu, si in definitiv ce inseamna proportia PIB/credite ipotecare, exista un procent "normal" sau "sanatos"?

La fel, doar 4.8% din credite sunt ipotecare. E mult, e putin? Pare putin, dar daca aceste 4.8 procente de fapt reprezinta 35% (sa zicem, habar n-am..) din cuantumul imprumuturilor, deja nu mai suna derizoriu. Una e sa te imprumuti pentru un frigider, alta pentru o casa.

Si cifrele de pe hypo.org, ce relevanta au? Compara mere cu pere. Valoarea absoluta sau per capita a creditelor ipotecare e irelevanta din moment ce nici populatia, nici casele si nici puterea de cumparare nu sunt macar comparabile. Desi la "Growth in Motgage Debt" nu stam rau de loc (#5 in 2010).. :)

Crezi ca imprumuturile cu ipoteca sunt nesemnificative, si nu ele au fost cauza majora a bulei imobiliare. Dar puse in context, statisticile citate de tine nu demonstreaza neaparat acest lucru.
1.
5% creștere raportat la "nimic" este fix un pârț mic.
5% creștere la un număr oarecare, să spunem 35 478 "chestii", reprezintă mult mai mult decât 5% creștere raportat la "nimic"

2.
Numărul fabulos de proprietari nu are nicio relevanță.
Ei sunt proprietari peste locuințe plasate prost.
Zonele unde sunt proprietari sunt moarte economic.
Nu are nicio relevanță că avem 1000 de proprietari în Pizdocelu din Deal atâta timp cât aici mijloacele de producție sunt zero.
Relevant este numărul de proprietari în zonele animate economic.

Dezvoltările noi în economie cer forță de muncă tânără.
Tinerii migrează în aceste regiuni...deci nu sunt proprietari.
Degeaba te numești proprietar, muncești în București și ai o casă la Coiu Pisicii lângă Dunavăț.
E ca și cum nu ai fi proprietar dar apari în cei 97%.

3.
5% credite ipotecare dintr-un PIB și așa beștelit de economia neagră reprezintă, raportat la alții, extrem de puțin.
Este un procent umilitor.
Arată că România este o țară sălbatică.
Volumul acestor împrumuturi în bani este mic.
Numărul de împrumuturi nu are relevanță.
Volumul da.

4.
3% defaulturi la persoane fizice demonstrează clar că politicile de creditare au fost bine legate de venituri.
Chiar și cu diminuarea veniturilor, creșterea taxelor, creșterea celorlalte prețuri, creditele imobiliare au o rată mică de rău platnici.
Deci băncile nu au dat bani fără acoperire așa cum...se spune.

5.
Pe negarantate nu face subiectul ariei și al topicului.
Acolo a fost grosul desfrâului însă.

6.
În România nu a existat bulă imobiliară.
În România a existat bulă economică.
Toate registrele economiei de consum s-au comportat identic.
Unele s-au manifestat în prețuri, altele în volumele vândute.
Valoric, în sume de bani consumate, comportamentul a fost identic în imobiliare cu cel din vânzările de mașini, de plasme, de 5+1, de vacanțe, de blugi de firmă, în salarii, în venituri...în ce vrei tu.

Totalul creditelor imobiliare acordate populației era undeva pe la 5 mlrd euro prin 2009.
Mai mulți bani au trimis căpșunarii în țară.
Lor să le spargi capul :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate