Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Problema masina de spalat Indesit WIXXL 126

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ovidiunicolae

ovidiunicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.04.2012
Salut ! stie cineva cum se schimba rulmentii la masina asta de spalat Indesit WIXXL 126 ? are cuva de plastic dar nu are suruburi , nimic , e lipita cumva ... am incercat cu o surubelnita sa o dezlipesc dar nu merge , imi e ca o sparg daca incerc mai mult . A facut cineva operatiunea asta ? cum se desfac cele 2 jumatati ale cuvei ? Multumesc anticipat ! Toate cele bune ! :confuzzled:

#2
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 ovidiunicolae, on 8th April 2012, 11:20, said:

Salut ! stie cineva cum se schimba rulmentii la masina asta de spalat Indesit WIXXL 126 ? are cuva de plastic dar nu are suruburi , nimic , e lipita cumva ... am incercat cu o surubelnita sa o dezlipesc dar nu merge , imi e ca o sparg daca incerc mai mult . A facut cineva operatiunea asta ? cum se desfac cele 2 jumatati ale cuvei ? Multumesc anticipat ! Toate cele bune ! :confuzzled:
Se taie.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e cu(r )vă * lipită, trebuie s-o tai. Societatea de consum pe care unii o iubesc așa de mult. Mai toate bășinile * de spălat din ziua de azi au rulmenții încastrați :death:

* îmi cer scuze față de moderatori, dar când văd ce prostii se produc în ziua de azi, nu mă pot abține

Edited by djl, 10 April 2012 - 00:08.


#4
seche

seche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 11.06.2011

 ovidiunicolae, on 8th April 2012, 11:20, said:

Salut ! stie cineva cum se schimba rulmentii la masina asta de spalat Indesit WIXXL 126 ? are cuva de plastic dar nu are suruburi , nimic , e lipita cumva ... am incercat cu o surubelnita sa o dezlipesc dar nu merge , imi e ca o sparg daca incerc mai mult . A facut cineva operatiunea asta ? cum se desfac cele 2 jumatati ale cuvei ? Multumesc anticipat ! Toate cele bune ! :confuzzled:
dupa ce desfaci colierul acela mare care le strange-ai grija de pozitia in care e strans ca sa il pui la loc tot asa-tragi putin mai tare, catre tine de roata aia mare care e antrenata de curea.din fabricatie cele doua jumatati ale cuvei sunt lpite cu un adeziv usor.

#5
jackomino70

jackomino70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.06.2009
Se taie cu flexul exact pe lipitura,se demonteaza cuva de inox, se inlocuiesc rulmentii, cuva de plastic se lipeste cu silicon auto (rosu ptr baia de ulei )
si se infileteaza din loc in loc cate un holzsurub  autofiletant, ptr mai multa siguranta
Atentie la operatiunea de taiere, necesita multa atentie si indemanare.
Ps. stiu pe cineva care le repara asa.

Edited by jackomino70, 17 April 2012 - 10:47.


#6
rusuioan

rusuioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.01.2010
Am facut aceasta operatiune si a fost ok . Ideea e sa tai cat mai drept pe linie , cineva sa iti tina fix cuva . Apoi prin fortare usoara cu o vezi exact zonele unde e prinsa mai tare si tai incet si fara nervi . Apoi schimbi cei 2 rulmenti si simeringul si dupa ce te-ai asigurat ca sunt ok , slefuiesti cu o hartie abraziva cele 2 jumatati . Apoi dupa ce sunt slefuite iti recomand sa dai gauri de 4 de ex cum crezi , asa din 15 in 15 cm . Apoi dupa ce ai dat gaurile pui silicon pe una dintre jumatati , si o fixezi in pozitie . Eu am folosit suruburi de 4 cu piulita , daca vrei poti pune si grover pt siguranta , si le strangi bine si corect sa inceapa sa iasa siliconul din taietura . Apoi bei un pahar cu apa vreo 10 minute sa se usuce putin .Dupa ce crezi ca e uscat siliconul daca esti destept si te ajuta cineva sa o tii in pozitia ei normala , poti pune apa sa faci o verificare rapida , sa nu o montezi si apoi sa descoperi ca de fapt curge . La montare in spate intre simering si cuva poti unge cu putin silicon .Succes

#7
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Ce fel de silicon se foloseste?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate