Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Planseu din grinzi de lemn.

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
sileanu75

sileanu75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.09.2009
multumesc pentru sfaturi
ideea este ca eu am deja grinzile de 15x15 de mai de mult timp si ma dandeam ca scutesc bani daca folosesc acele grinzi pt planseu
deci pana la urma este suficient de rezistenta placa mai sus mentionata sau nu?
multumesc

#110
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 sileanu75, on 13 iulie 2014 - 10:07, said:

multumesc pentru sfaturi
ideea este ca eu am deja grinzile de 15x15 de mai de mult timp si ma dandeam ca scutesc bani daca folosesc acele grinzi pt planseu
deci pana la urma este suficient de rezistenta placa mai sus mentionata sau nu?
multumesc
Da . Se poate fara probleme .

#111
mihaiviorel

mihaiviorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2009

 andutzu_2000, on 28 martie 2013 - 00:08, said:

Eu mi-am facut pe acelasi sistem ca in filmulet. Am lasat tije filetete din centura fix la 40cm una de cealata si apoi am prins grinzile(8cm x 20cm), iar deasupra am prins dulapi de 5cm cu suruburi dulgherie cu cap inecat, si este mult,mult mai rigir decat m-am asteptat.[ http://imageshack.us/a/img838/1663/fotografie0003e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img692/973/fotografie0007p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img836/2262/fotografie0006h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img837/1627/fotografie0002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img836/1732/fotografie0008r.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://imageshack.us/a/img59/5842/surubdulgherie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salut
cat de lungi au fost tijele? Ai pus tijele atunci cand ai turnat centura? si eu am un planseu ca al tau de facut si constructorii mei in cu tot felul de idei cu toate ca in proiect scrie ca se face exact cum ai facut tu.
Mersi

#112
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu e o idee foarte buna cea cu tijele filetate care sa tina grinzile pe pozitie. Acele tije pot flexa in timp. Eu am aplicat solutia zidirii de caramida plina intre grinzile de lemn, pe centuri, pana la nivelul grinzilor (reglat nivelul din mortar, intre stratul 1 si 2 de caramida). La mine grinzile sunt de 15 x 25, puse pe cant. Inainte de a pozitiona grinzile, le-am pensulat bine cu emulsie de bitum, doar in zona de contact cu zidaria.

#113
yoyo_tst

yoyo_tst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2013
va salut! urmeaza sa ma apuc in primavara de treaba, casa veche consolidata, parter zidarie+samburei+centuri (placa beton doar in dreptul bailor) + etaj si mansarda din lemn inclusiv ambele plansee
pt planseul dintre parter si etaj grinda 15x15 la distanta de 35 cm intre ele (50 cm interax) deschidere maxima de 4,2 m
pt planseul dintre etaj si mansarda aceeasi structura doar ca grinda de 12x12
astept pareri daca vi se pare destul de rezistent
- lemnul este deja cumparat si tinut la uscat de un an

#114
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 mihaiviorel, on 09 noiembrie 2014 - 09:14, said:

Salut
cat de lungi au fost tijele? Ai pus tijele atunci cand ai turnat centura? si eu am un planseu ca al tau de facut si constructorii mei in cu tot felul de idei cu toate ca in proiect scrie ca se face exact cum ai facut tu.
Mersi
Daca asa ceva scrie in proiect , aia trebuie spinzurati de prima grinda fixata .
Piulita aia ingropata , deja face sa se piarda cca 2 cm din grosimea grinzii si a rezistentei ei .
Gaura aia , desi data cu burghiul , poate fi sursa " despicarii " grinzii mai ales sub forta stringerii cu piulita .
........
Daca se doreste fixarea cu tija filetata si piulita ...
-in primul rind se cumpara tije " adevarate " , saibe si piulite , nu de la magazinele de bricolaj .
- se confectioneaza niste "U" uri din tabla groasa , gaurite .
- aceste "U" -uri , incaleca grinda , iar piulita stringe peste ele , nu pe lemn
- sa spun ca nicaieri nu se monteaza lemn pe beton , caramida , fara protectie hidro ????
..............
metoda veche , grinda infasurata in carton bituminos si strinsa cu fier beton de 6 , cu mangealic , este mai sigura de 1000 de ori .

#115
yoyo_tst

yoyo_tst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2013
nimeni nu-mi poate da o parere?

#116
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Parerea mea e ca ar trebui sa ai un proiect pentru lucrarile pe care le faci.

Dincolo de aspectele legale, mi se pare o mare prostie sa risti sanatatea ta si a familiei tale ca sa economisesti doi lei pentru proiect.

Daca ai deja planuri, atunci posteaza-le aici si cu siguranta se va gasi cineva sa spuna daca par bine intocmite sau ar fi loc de imbunatatiri.

#117
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 yoyo_tst, on 04 ianuarie 2015 - 19:41, said:

nimeni nu-mi poate da o parere?
De rezistat , rezista . Ideal ar fi de vazut planul parterului , si al etajului , cu dimensiuni .

#118
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 filipsvaricek, on 01 decembrie 2013 - 15:09, said:

Cred ca as merge pe varianta de dulap 5 cm pentru rezistenta, iar pentru izolare fonica polistiren extrudat de 3 si peste un osb de 8 folie si parchet. ce pareri aveti ?
Daca grinzile sunt puse din 40 in 40 poti pune doar sipca de 25 mm sau osb de 22mm.Recomandat placaj de 18-20mm.
Daca tu pui dulapi de 5 cm unde e rezistenta?Grescand greutatea rezistenta grinzilor scade.Dece sa nu folosesti ceva mai usor care face acelasi lucru cu dulapul de 5cm?
Numai in Romania de placheaza podeau cu dulapi.In restul lumii se monteaza pe verticala si le ziceeeeeeeeeeeeeeee GRINZI

#119
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Salut. In ipoteza unui plafon realizat din grinzi de 10x20 cm puse pe inaltime, la pas de 60cm interax (lumina 50cm), cu ce este recomandat sa plachez: scandura de 2.5cm, dulapi de 5cm sau merge un OSB de 20-22?

#120
racheru_pmv

racheru_pmv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.02.2009
Salut, am un spatiu comercial, in chirie, care trebuie amenajat (deocamdata e cam la rosu). Spatiul se afla la parterul unui bloc de locuinte P+4. Problema este ca spatiul este destul de mic si as vrea sa fac un pod in camera din spate, pentru a-l folosi ca spatiu de depozitare. Podul va fi facut unde este incadrat desenul cu albastru. Solutia care mi s-a propus este urmatoarea:
- se fixeaza cu dibluri conexpand, pe zidul din beton, un cornier din fier cu dimensiunile 100x100x10 mm
- se decupeaza in zidul din BCA gauri cu dimensiunea de 100x100x100 mm
- se introduc grinzile din lemn de brad (dimensiunea 100x100 mm) cu un capat in gaurile decupate in BCA si se sprijina cu celalalt capat pe cornierul fixat pe zidul de beton.
- se placheaza cu Osb deasupra si cu rigips jos.
  Ultima grinda (cea care vine in dreptul stalpului de rezistenta) va fi sustinuta de o alta grinda (100x100 mm) montata vertical, cu un capat pe podea iar pe celalalt capat sa se sprijine grinda podului.
  Mentionez ca zidul din Bca nu face parte din structura de rezistenta a blocului, iar lungimea grinzilor podului va fi de 3430 mm cu tot cu capatul introdus in BCA.
  Va rog sa-mi spuneti daca este in regula solutia aleasa.
  Va multumesc.
http://imageshack.co...9793/CZt2VI.png
http://imageshack.co...8426/s979Ei.png

Edited by racheru_pmv, 07 January 2015 - 11:11.


#121
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
buna seara, un sfat va rog frumos.
casa din lemn cu un singur nivel (parter) fara mansarda.
am deviat un pic de la proiectul inginerului.....scheletul este din lemn de stejar de 15 x 15 cm... cu stalpi de 15 x 15 cm si 15 x 8 cm, dispusi la 60 cm interax
avand in vedere ca, cosoroaba este de 15 x 15 cm, ce marimi trebuie sa am la grinzi, respectiv la capriori......acoperisul va fi din tabla...
in proiect am grinzi de 4.5 x 22 iar capriorii tot asa, insa sunt prea desi si prea subtiri......si prea multi( sunt dispusi din 2 bucati pe o parte, adica in loc de 2 capriori in V, am 4)
multumesc..

#122
ghetu538

ghetu538

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2007
Buna ziua. Va rog, va cer un sfat daca se poate, am ridicat o casa care este deja locuibila, constructorul a utilizat pentru planseul dintre parter si mansarda grinzi de 10x 17 cm, cu lungime de 4,2 m, distanta intre grinzi este de 75 cm.
Casa are o varsta de 6 ani, totul este OK in momentul de fata, dar ar putea fi vreo problema in viitor cu planseul ?

Poate cineva sa ma ajute sa-mi spuna ce greutate ar putea sustine o grinda de acest fel ?
Multumesc anticipat

#123
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 ghetu538, on 27 ianuarie 2015 - 11:11, said:

Buna ziua. Va rog, va cer un sfat daca se poate, am ridicat o casa care este deja locuibila, constructorul a utilizat pentru planseul dintre parter si mansarda grinzi de 10x 17 cm, cu lungime de 4,2 m, distanta intre grinzi este de 75 cm.
Casa are o varsta de 6 ani, totul este OK in momentul de fata, dar ar putea fi vreo problema in viitor cu planseul ?

Poate cineva sa ma ajute sa-mi spuna ce greutate ar putea sustine o grinda de acest fel ?
Multumesc anticipat
La dimensiunile alea nu cred sa ai vreo problema. N-ai avut proiect?

#124
izvorul alb

izvorul alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.05.2007
Asa cum sunt dispuse cca300kg/mp pot sustine. Atentie insa daca exista stalpi de lemn pe care sa sprijine acoperisul. In zona lor grinzile astea ar fi trebuit puse la cel mult 50cm.

#125
ghetu538

ghetu538

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.08.2007
Multumesc mult pentru raspuns, inteleg ca nu prea as avea probleme, nu am avut proiect de rezistenta.
Referitor la stalpii de lemn, zidurile de la mansarda sunt peste zidurile de la parter, deci daca pot spune, stalpii de la mansarda sun aproximativ in prelungirea celor de la parter.
Va rog pentru ca nu imi este foarte clar, ce reprezinta 300 kg/mp. Este greutatea maxima pe care poate sa o suporte o grinda pe toata lungimea ei de 4m sau reprezinta greutatea pe suprafata de 1 m2, pe 2 grinzii alaturate, pe lungimea de 1 m, avand in vedere ca distanta dintre ele este de 75cm.
Multumesc aticipat

#126
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
De unde sa nascut distanta asta de 75 cm?
Ce anume a pus peste aceste grinzi pentru a face podeau?Distanta normala este 40 sau 60 ,romaneste de 75 a 100cm.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate