Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cablare alarma

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Ma gandesc sa imi montez o alarma (am cumparat un apartament la parter si vreau sa ma apuc de renovat). Momentan...cu banii e cam greu...rate + alte cheltuieli. Momentan, vreausa  modific ceva la instalatia eelectrica si pentru ca tot o sa sapam santuri vreau sa precablez is alarma..
Spuneti-mi va rog daca m-am gandit bine. Vreaus a pun urmatorii senzori:

- 1 senzor PIR in camera cu geam in exterior
- 1 senzor PIR in balcon (este lung de 7 m si lat de 0.9 m) sau trebuie 2?
- sirena exterioara
- contact magndetic la usa

Acum ce fire trebuie sa trag?
Banuiesc ca pentru senzorii PIR si sirena este in regula daca trag cate un cablu de 2*0.5 mmp, nu?
Alarma o voi monta ulterior insa vreaus a am trase firele.
Unde ar fi mai bine sa montez unitatea celntrala? Pe hol sau in Balcon? evident ca as prefera in balcon dar este in regula?
Cate fire vin de la tastatura la unitatea centrala?

Va multumesc.

#2
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Pentru senzorii PIR nu sunt suficiente 2 fire. Pentru alarme exista cabluri cu 6 fire, ecranate.

#3
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postjoystick, on 30th March 2012, 12:40, said:

Acum ce fire trebuie sa trag?
Banuiesc ca pentru senzorii PIR si sirena este in regula daca trag cate un cablu de 2*0.5 mmp, nu?
Alarma o voi monta ulterior insa vreaus a am trase firele.
Unde ar fi mai bine sa montez unitatea celntrala? Pe hol sau in Balcon? evident ca as prefera in balcon dar este in regula?
Cate fire vin de la tastatura la unitatea centrala?

cblarea trebuie facuta cu fire pe mcare le recomanda producatorul. la moment inteleg ca kitul de alarma inca nu l-ai cumparat deci risti sa sa spargi peretele pentru a trage alte cabluri

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cabluri cu minim 4 fire , in mod normal 6, inclusiv  pt sirena, in functie de sistemul de alarma pot fi si neecranate .
Unitatea centrala  e bine sa fie montata intr-un loc ferit  greu accesibil.

Edited by ciine, 30 March 2012 - 13:30.


#5
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Deci sa inteleg ca faceam o prostie daca ma apucam de cablare.
Vroiam sa cumpar sistemul de alarma dupa ce avansez cu lucrarile.
Hmm...iau o pauza momentan. Se pare ca intai va trebui sa cumpar alarma.
Ce fire ati folosit voi? Cablu UTP este bun? Merge UTP simplu sau trebuie FTP?

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postjoystick, on 30th March 2012, 16:10, said:

Deci sa inteleg ca faceam o prostie daca ma apucam de cablare.
Vroiam sa cumpar sistemul de alarma dupa ce avansez cu lucrarile.
Hmm...iau o pauza momentan. Se pare ca intai va trebui sa cumpar alarma.
Ce fire ati folosit voi? Cablu UTP este bun? Merge UTP simplu sau trebuie FTP?

Ce alarma cumperi? si in ce bani? s-ar putea sa-ti ofermai mult decit atita.
Cablurile utp sunt bune in principiu  dar nu au flexibilitate si trebuie atentie la montaj
Cauta ca gasesti si cablu special pt alarme cu 6 fire si ecranaj.

#7
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Sincer sa fiu nu stiu ce alarma sa cumpar.
Gasisem cate ceva aici: http://www.security....sisteme-cablate
Si-a luat cineva o alarma...cred ca e un fel de chinezarie cu vreo 400 de lei care functioneaza cu baterii AA.
Vad ca cele de pe acel site sunt ceva mai "profi".
Ma gandeam sa nu dau mai mult de 700 de lei. Chiar si asa este mult.

PS vreau cu sirena exterioara.

Edited by joystick, 31 March 2012 - 12:41.


#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postjoystick, on 31st March 2012, 13:40, said:

Sincer sa fiu nu stiu ce alarma sa cumpar.
Gasisem cate ceva aici: http://www.security....sisteme-cablate
Si-a luat cineva o alarma...cred ca e un fel de chinezarie cu vreo 400 de lei care functioneaza cu baterii AA.
Vad ca cele de pe acel site sunt ceva mai "profi".
Ma gandeam sa nu dau mai mult de 700 de lei. Chiar si asa este mult.

PS vreau cu sirena exterioara.

Iti pot oferi la 150e un modul gsm  pe care poti face toata alarma casei , prin controlul a doua zone  si o intrare tamon, poti sa comanzi prin sms doua aparate din casa (centrala termica sau aerul conditionat sau intrarea pe use, etc)
Deasemeni poti citi una sau doua  temperaturi  cu care poti sa faci si termostatarea intregi locuinte dupa temperatura dorita ,precum si doua praguri de alarmare pt fiecare senzor termic ,poti sa-ti montezi si sirena (daca crezi cate ajuta cu ceva) dar esti anuntat imediat oriunde te-ai afla prin sms sau apel sau si una si alta ,tu si ceilalti utilizatori autorizat.
Modului se programeaza cu pc sau telefonul pt dorintele fiecaruia  si iti confera control permanent si in timp util la tot ce se intampa in casa  pt cinci persoane (cinci numere de telefon), este extrem de fiabil si sigur la ori ce fel de intruziune din retea, si poti asculta tu sau persoanele autorizate de tine ce se vorbeste in locuinta monitorizata.
Daca tot faci ceva , sa te tina pe viata.

A aaa.... si nu e chinezarie.

#9
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011

View Postjoystick, on 31st March 2012, 13:40, said:

Sincer sa fiu nu stiu ce alarma sa cumpar.
Gasisem cate ceva aici: http://www.security....sisteme-cablate
Si-a luat cineva o alarma...cred ca e un fel de chinezarie cu vreo 400 de lei care functioneaza cu baterii AA.
Vad ca cele de pe acel site sunt ceva mai "profi".
Ma gandeam sa nu dau mai mult de 700 de lei. Chiar si asa este mult.

PS vreau cu sirena exterioara.
Pt. apartament iti recomand PC585 de la DSC sau SPECTRA 1728 de la PARADOX, dupa mine as merge pe SPECTRA avand 10 zone pe placa centralei in loc de patru cat are PC585, si amandoua isi fac treaba la fel de bine.
  Iti recomand ca centrala sa o montezi langa tabloul electric .

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Va multumesc pentru sfaturi. Am schimbat un pic ordinea lucrurilor.
Vreau ca saptamana urmatoare sau in cel mult 2 saptamani sa inchid balconul, iar apoi sa ma apuc de spart santurile pentru cablare. Sper sa gasesc la Bricostore ceva bun de inchiriat.

Daca mai am nelamuriri o sa mai postez.

Multumesc.

#11
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005

View Postjoystick, on 31st March 2012, 13:40, said:

Gasisem cate ceva aici: http://www.security....sisteme-cablate
PS vreau cu sirena exterioara.

Daca tot s-a furnizat link-ul acesta si se pare ca au preturi destul de bune, a cumparat cineva de la ei? Sunt seriosi?
Ce parere aveti de kiturile CERBER? "Alert Kit Cerber C52IN cu sirena interior" este indicat pentru un apartament cu 2 camere la etaj? Sau trebuie sirena de exterior?

#12
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View PostBARBULESCUV, on 31st March 2012, 21:20, said:

Pt. apartament iti recomand PC585 de la DSC sau SPECTRA 1728 de la PARADOX, dupa mine as merge pe SPECTRA avand 10 zone pe placa centralei in loc de patru cat are PC585, si amandoua isi fac treaba la fel de bine.
  Iti recomand ca centrala sa o montezi langa tabloul electric .





Spune-mi te rog pentru o casa cu etaj, ce-mi recomanzi si de unde se achizitioneaza???

View Postciine, on 31st March 2012, 19:59, said:

Iti pot oferi la 150e un modul gsm  pe care poti face toata alarma casei , prin controlul a doua zone  si o intrare tamon, poti sa comanzi prin sms doua aparate din casa (centrala termica sau aerul conditionat sau intrarea pe use, etc)
Deasemeni poti citi una sau doua  temperaturi  cu care poti sa faci si termostatarea intregi locuinte dupa temperatura dorita ,precum si doua praguri de alarmare pt fiecare senzor termic ,poti sa-ti montezi si sirena (daca crezi cate ajuta cu ceva) dar esti anuntat imediat oriunde te-ai afla prin sms sau apel sau si una si alta ,tu si ceilalti utilizatori autorizat.
Modului se programeaza cu pc sau telefonul pt dorintele fiecaruia  si iti confera control permanent si in timp util la tot ce se intampa in casa  pt cinci persoane (cinci numere de telefon), este extrem de fiabil si sigur la ori ce fel de intruziune din retea, si poti asculta tu sau persoanele autorizate de tine ce se vorbeste in locuinta monitorizata.
Daca tot faci ceva , sa te tina pe viata.

A aaa.... si nu e chinezarie.


Pentru o casa cu etaj se poate folosi? Are vreo denumire,si de unde o iau??

#13
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
Salut. Revin cu o intrebare.
Caut un kit de alarma pentru un apartament la etaj si in principiu oscilez intre aceste doua sisteme de alarma, care mi se par bune ca pret.
- Alert Kit Cerber C52 - http://www.security....sirena-interior
- Alert Kit DSC PC585 - http://www.security....ior-ak-pc585int

Care dintre cele doua este mai fiabil, mai sigur (fara alarme false) si ... mai usor de instalat si configurat de unul singur.

Multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.

#14
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Eu as opta pentru PC585, am lucrat cu sisteme DSC si CERBER, cred ca este mai usor de utilizat/programat,este fabricata in Canada si nu vei avea probleme cu ea. Avantajul la Cerber ca poti partiona sistemul dar nu cred ca vei utiliza aceasta optiune in apartament,este fabricata la noi in Romania.

#15
mariusene

mariusene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.11.2005
Multumesc pentru sugestie.
Fata de ce este inclus in kit, ar mai fi nevoie si de altceva?

#16
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Ai cam tot ce-ti trebuie avand in vedere ca stai la etaj, o singura remarca, vad ca, contactul magnetic este de tipul ingropat, e mai dificil de montat mai ales ca majoritatea usilor de intrare sunt din metal. Oricum dupa dorinte se mai poate monta pe ea senzor de fum, gaz, inundatie iar daca o sa-l conectezi la vre-un dispecerat un buton de panica.

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postnovigelu, on 23rd May 2012, 10:12, said:

Spune-mi te rog pentru o casa cu etaj, ce-mi recomanzi si de unde se achizitioneaza???




Pentru o casa cu etaj se poate folosi? Are vreo denumire,si de unde o iau??
Nu ai de unde sa o iei sunt module special facute pt a putea fi programate cu cerintele customizate pt fiecare dupa necesitati. Adica se fac la comanda.

#18
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Reactivez topicul asta, ca sa nu mai deschid unul nou.
Pana la urma, cu ce tip de cablu trebuie cablata casa pentru o alarma Paradox? CAT5 sau CAT6 este ok?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate