Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Panouri radiante - pentru cunoscatori

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
derbedea

derbedea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.03.2011
Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Vreau sa utilez o farmacie cu panouri radiante. Sunt cu radiatii infrarosii. Am citit toate pro-urile. Nu am gasit niciun contra. Vreau sa imi zica cineva, daca se poate un fizician, ce efecte negative pot sa aiba radiatiile infrarosii asupra organismului.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Daca zici ca nu ai gasit niciun argument contra te sfatuiesc sa citesi si topicul acesta...

Ne povestesti dupa daca ti-ai pastrat impresia de acum ... :)


Spor ,,,,


View Postderbedea, on 27th March 2012, 21:06, said:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Vreau sa utilez o farmacie cu panouri radiante. Sunt cu radiatii infrarosii. Am citit toate pro-urile. Nu am gasit niciun contra. Vreau sa imi zica cineva, daca se poate un fizician, ce efecte negative pot sa aiba radiatiile infrarosii asupra organismului.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.


#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu sunt fizician,dar,ca inginer,pot sa spun ca radiatiile infrarosii sunt caldura.Pot fi periculoase la intensitate mare,cand ard...dar cand te arzi,simti.Nu e cazul la panouri radiante.
Pot insa sa-ti mai spun ca incalzirea cu curent electric (indiferent cu ce dispozitiv),costa de 3,1 ori mai mult decat pe gaz,cu o centrala clasica (nu in condensatie).Asta la preturile de acum.In viitor,nu stim...Am calculat pentru un randament al aparatului de incalzit de 99%.Credeti ca se poate obtine un randament mai mare (perpetuum mobile)?

#4
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Radiatiile infrarosii sint cele responsabile cu incalzirea, din toate mediile si toate sursele. Doar intensitatea lor mare, poate produce arsuri directe.
Panourile radiante sint relativ noi, ca si concept.
Dar incalzirea cu radiatii infrarosii, e la fel de veche ca si folosirea focului de oameni.
Eu nu am rabdare sa citesc un topic cu 130 de pagini.
Please, daca stie cineva ce efecte negative ar putea sa aiba.
Inteleg ca un panou radiant, nu trebuie indreptat spre ceva ce se distruge de la caldura. Plante, pat, aparate, geam (se pierde in exterior caldura prin radiatie, geamul lasa radiatia sa treaca).
E asa sau se exagereaza?

Edited by NASTYPRIMUL, 28 March 2012 - 02:37.


#5
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

View Postderbedea, on 27th March 2012, 22:06, said:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Vreau sa utilez o farmacie cu panouri radiante. Sunt cu radiatii infrarosii. Am citit toate pro-urile. Nu am gasit niciun contra. Vreau sa imi zica cineva, daca se poate un fizician, ce efecte negative pot sa aiba radiatiile infrarosii asupra organismului.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.


Prietene, panourile radiante sunt de fapt niste resouri construite altfel: au varat rezistenta de incalzire intr-o placa ceramica, i-au pus un termostat si apoi au bagat marketing pana la lesin, inventand tot felul de avantaje, unele frizand stupizenia extrema.  Au ajuns sa spuna ca emit ioni negativi, ca trateaza colesterolul, mahmureala si impotenta. Doar sa pui botu' si sa le cumperi resourile la pret de Lamborghini.  Un singur lucru omit sa precizeze: consuma curent exact cat un resou, calorifer cu ulei sau aeroterma. Asta deoarece legile fizicii raman aceleasi, indiferent ce reclama faci la un produs.
Sfatul meu: monteaza o centrala cu condensare si evita prostiile vandute agresiv de tot felul de escroci...scuze, comercianti cinstiti si care au ca unic scop in viata bunastarea clientului.. :naughty:

View PostNASTYPRIMUL, on 28th March 2012, 03:27, said:

Radiatiile infrarosii sint cele responsabile cu incalzirea, din toate mediile si toate sursele. Doar intensitatea lor mare, poate produce arsuri directe.
Panourile radiante sint relativ noi, ca si concept.
Dar incalzirea cu radiatii infrarosii, e la fel de veche ca si folosirea focului de oameni.
Eu nu am rabdare sa citesc un topic cu 130 de pagini.
Please, daca stie cineva ce efecte negative ar putea sa aiba.
Inteleg ca un panou radiant, nu trebuie indreptat spre ceva ce se distruge de la caldura. Plante, pat, aparate, geam (se pierde in exterior caldura prin radiatie, geamul lasa radiatia sa treaca).
E asa sau se exagereaza?

Ca sa incalzesti o incinta (o camera in cazul nostru) folosesti un corp care emite caldura (soba, resou, calorifer electric, etc) si care incalzeste prin doua efecte: radiatie si convectie. Radiatia e caldura care o "simti" direct ca vine de la incalzitor si e compusa practic din radiatie infrarosie. Convectia produce incalzirea camerei prin deplasarea masei de aer cald din jurul sobei/caloriferului catre tavan si inclocuirea sa de catre straturi de aer mai rece din apropierea podelei. In timp se ajunge la un echilibru termic care defineste, in final, temperatura aerului din camera.
Smecherii cu panourile pretind ca au "inventat" un nou concept - de fapt, este o mica escrocherie. Au varat rezistenta de incalzire intr-o placa ceramica subtire, eventual cu o tabla in spate astfel incat panoul sa emita caldura aproape exclusiv sub forma de radiatie. Covectia se produce intr-o pondere extrem de scazuta, datorita formei si suprafetei reduse a panoului. In acest fel, in loc sa incalzesti aerul (care de fapt te intereseaza) ajungi sa incalzesti obiectele din jur: pat, scaune, persoanele din camera, cainele, pisica, florile, etc.  Cu alte cuvinte, partea din pat care este spre panou e calda, ailalta e rece, iar cand te vei da jos din pat, podeaua va fi probabil la tempeatura de inghet. Asta deoarece incalzirea prin convectie nu se mai produce decat intr-o mica masura si se va produce un fenomen care inseamna boala curata: stratificarea accentuta a temperaturiler aerului pe verticala.  Sau, mai simplu: se incalzessc doar obiectele pe care "bate" radiatie infrarosie, restul raman la temperaturi mai scazute.
Desigur, daca ai bani de aruncat pe geam iti poti monta 4 panouri de 1,5 kw in dormitor si le dai la maxim. Ca sa incalzesti la maxim obiectele din camera care vor emite apoi caldura in jur...intr-un final, daca rezisti si nu te prajesti, e posibil sa apara si un efect de convectie...de la patul, masa, scaunele, noptiera incalzite la 40-50  grade. Exista si un avantaj: ceaiul de pe noptiera se va pastra cald... :naughty:

Recomandarea mea? Varianta cea mai economica in mOmentul de fata este centrala in condensatie sau un cazan pe lemne sau peleti, daca ai sursa de lemne ieftina. Daca vrei totusi electric, foloseste un calorifer cu ulei...consuma la fel ca panoul lu' peste dar iti incalzeste camera, spre deosebire de prostiile vandute pe post de panaceu si perpetuum mobile.Evident la preturi premium, sa simta fraerii ca se incalzesc cu un nou "concept".

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postjda, on 27th March 2012, 23:31, said:

Daca zici ca nu ai gasit niciun argument contra te sfatuiesc sa citesi si topicul acesta...


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate