Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

TV LED - PIP (picture in picture)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mcatalin22

mcatalin22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2012
Buna ziua,

Din ce am vazut in oferte optiunea de PIP (picture in picture) nu este prea des intalnita.
Pe mine ma intereseaza in principiu un TV tehnologie LED si as vrea sa stiu ce marci si modele la preturi mai accesibile exista pe piata cu optiunea picture in picture.

O alta intrebare: merita un smart tv la momentul actual?

Cat costa componenta care face un TV din wireless ready -> wireless?

In general un TV model nou are port usb si soft propriu pentru a putea deschide muzica, poze si filme de pe diverse medii de stocare. Cum se comporta diferitele marci fata de formate noi (ma gandesc aici in principal la filme)?
Am inteles ca softul de pe un TV se poate si updata. Pe ce marci de televizoare se poate face un asemenea update?
Ce marca de TV merita din aceasta perspectiva (soft care permite vizualizarea cat mai multor formate multimedia)?

Multumesc

Edited by mcatalin22, 24 February 2012 - 17:23.


#2
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Majoritatea televizoarelor LCD/LED noi au tunere PIP. Cel putin Samsung D550, D5000 etc au asa ceva
Eu zic ca merita Smart TV la ora actuala deoarece preturile au scazut destul de mult. Gasesti SmartTV Samsung sau Sony sub 2000 de lei.
Un modul wireless costa in jur de 300 de lei.

#3
mcatalin22

mcatalin22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2012

 stupidcow, on 24th February 2012, 17:26, said:

Majoritatea televizoarelor LCD/LED noi au tunere PIP. Cel putin Samsung D550, D5000 etc au asa ceva
Eu zic ca merita Smart TV la ora actuala deoarece preturile au scazut destul de mult. Gasesti SmartTV Samsung sau Sony sub 2000 de lei.
Un modul wireless costa in jur de 300 de lei.


Multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare: cat de important este panel-ul la un TV Samsung? Ce panel e mai bun? Cum identific tipul panel-ului televizorului?

#4
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
Mda. Stiu ca unele modele veneau cu panel Samsung, altele cu panel AU Optronics dar calitatea imaginii este insesizabila.
Atata timp cat esti multumit de el, nu mai conteaza ca e Samsung sau altceva.
Identificarea se face in functie de un cod scris in interiorul carcasei televizorului.

Daca doresti ceva cu panel de calitate iti recomand Panasonic cu panel IPS sau Sony

Edited by stupidcow, 24 February 2012 - 17:57.


#5
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Am un D5000 Pentru partea de PIP pe TV mai ai nevoie de un tuner extern, altfel PIP functioneaza cu o sursa de semnal externa(calculator, dvd...) Suportul de wireless adaptorul il gasessti si la 150 sau mai jos pe okazii.
Din punctul meu de vedere a meritat investitia, mai putin partea de net care presupune schimbarea routerului cu unul N si dual band.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Foarte corecta observatia au PIP dar cu ce surse fac PIP !
Smart TV nu prea merita zic eu (platesti cateva sute de lei in plus pt. asa ceva)- dar un tv care are si asa ceva este un model mai scump si deci de obicei mai bun decat unul care nu are (exista si exceptii insa vezi Samsung D5500).
Un mediaplayer de 3-400 lei iti ofera mult mai mult decat orice mediaplayer inclus in tv-uri indiferent de marca, model, pret. Totusi daca vrei sa folosesti MP inclus in TV cel din Samsung-uri este cel mai utilizabil (deocamdata, vedem dupa ce apar modelele de 2012 cum vor sta lucrurile).
Update se poate face dar sa nu-ti inchipui ca rezolva ceva pe partea de mediaplayer, erau saracii uni care tot faceau update-uri in speranta ca va citi Samsung-ul subtitrarile incluse in mkv-uri, nici vorba, asa ceva nu se modifica prin update-uri.

#7
mcatalin22

mcatalin22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2012
Care ar fi diferenta intre un film realizat 3D, vazut pe un tv 3D si pe un tv care nu e 3D.
Nu am incercat dar ma gandesc ca si pe un tv care nu e 3D poti vedea filmul 3D cu ochelarii necesari...

Edited by mcatalin22, 28 February 2012 - 10:09.


#8
anton_marcel

anton_marcel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 09.11.2008

 mcatalin22, on 28th February 2012, 10:08, said:

Care ar fi diferenta intre un film realizat 3D, vazut pe un tv 3D si pe un tv care nu e 3D.
Nu am incercat dar ma gandesc ca si pe un tv care nu e 3D poti vedea filmul 3D cu ochelarii necesari...
buna intrebarea.. Ne poate raspunde cineva?

#9
mcatalin22

mcatalin22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2012
Am urmatorul tv: LED 3D Samsung, 81cm, FullHD, 32D6100.
In specificatiile lui scrie ca ar avea PIP.
Pentru a urmari doua canale tv in acelasi timp stiu ca ar trebui 2 tunere, ceea ce nu e cazul.

Acum legat de modelul meu, ori nu are PIP deloc ori nu stiu eu sa-l folosesc.
Ma asteptam sa pot urmari un film de pe o sursa externa, PC, USB si in acelasi timp sa pot vedea si un canal TV intr-un colt.
Am mai gasit printr-un meniu al tv-ului un label de genul PIP insa este disable.

Ma poate ajuta cineva sa rezolv problema pentru a utiliza optiunea PIP pe acest tv?
Multumesc!

#10
bloblo

bloblo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.03.2011
se poate folosi cu pip in acelasi timp playstation si un post tv?

#11
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Da,eu am un samsung si se poate folosi,se poate alege care sa fie sonorul principal.

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Reinvii si eu acest topis si va cer niste recomandari de tv led cu PIP, dar as dori PIP de pe sursa interna (sau cum s-o fi chemand). Vreau sa pot urmari doua posturi tv simultan. Multumesc!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate