Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

decodor TV digital HD la RDS - cat dureaza asteptarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006

View PostLaurentyu32, on 30th March 2012, 00:03, said:

astazi mi-am luat si eu conserva hd de la rds e un HUMAX DIGI+C HD2...pina acum se vede superb fata de decodorul dvb-c din tv doar HBO HD care pina acum nu al prindeam...si la pro-tv se auto selecteaza pe sunet dolby fata de dvbc-ul din tv la care trebuia sa dau eu pe dolby la audio...inj rest pot sa zik ca parca hd-urile se vad mai bine direct cu dvb-c-ul din tv...care stiti spuneti-mi daca a-mi pot aranja eu lista si cum;)
nu e chiar conserva,  asta ultimu` stie mpeg4.
in mare parte poti aranja programele din "meniu"/ "preferinte"/ "editare lista canale". parola 0000 ( 4 de zero)

#20
Laurentyu32

Laurentyu32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.03.2012

View Posteduardul2, on 29th March 2012, 22:10, said:

nu e chiar conserva,  asta ultimu` stie mpeg4.
in mare parte poti aranja programele din "meniu"/ "preferinte"/ "editare lista canale". parola 0000 ( 4 de zero)
am reusit cu aranjarea programelor...dar acum care stiti daca are vreun scop mufa ethernet si slotul usb...si cum le pot activa fiindca am impresia ca sunt dezactivate....si cu ce m-ar ajuta daca as conecta conserva prin cablu optic la tv-...stiti voi mufa aia audio;)) credeti ca se va auzi mai bine sau ceva de genul???...si cat costa un cablu de ala...mersik

#21
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
@'Laurentyu32'
Momentan nu ai cum si la ce sa folosesti mufa Ethernet si nici cea USB (la Humax Digi+C HD2) .
Referitor la TOSLINK (audio optic) TV-urile in general au mufa de iesire TOSLINK si nu intrare.

Intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat mufa Ethernet s-ar putea sa fie folosit pentru servicii de genul IPTV/VOD

Edited by szjozsef, 30 March 2012 - 15:05.


#22
Plictisitul

Plictisitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.09.2010

View Postcatalinman, on 28th March 2012, 11:22, said:

Eu zic ca daca te duci saptamana asta in Cluj si intrebi la RCS de decodor HD pleci cu el acasa  :naughty:

Asa ca n-as zice ca ai sanse mai mari sa castigi la 6/49  :lol:
UPC a lansat CI+ si poti folosi doar televizorul. Noi cand beneficiem de asa ceva pentru a nu mai umbla ca bezmeticii dupa decodoare HD? Vreau o singura telecomanda si fara alte cutii sau sarme prin casa! Vad ca la altii se poate...

#23
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Lol, noi folosim doar televizorul inca din noiembrie 2009 asa ca nu pot sa-ti zic decat buna dimineata  :lol:

#24
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004
dar nu si pentru canale criptate...

#25
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postcatalinman, on 31st March 2012, 01:08, said:

Lol, noi folosim doar televizorul inca din noiembrie 2009 asa ca nu pot sa-ti zic decat buna dimineata  :lol:
Lol, cred ca sunteti cel mult 10% din abonati....din restul cred ca 25% inca au crt-uri....aduceti naibii stb-uri hd 2-3 tir-uri :cursing:

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ai nervi destui in privinta calitatii la R.C.S. la cele maxim 10 canale care se vad prost sau alea nu exista pentru tine? :lol:

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am luat si eu un decodor Humax Digi+C HD2. Se vede ca dracu, inclusiv la canalele HD. Pe toate contururile (nu stiu sa ma exprim in termeni tehnici, sper sa ma intelegeti), mai ales la scris, dar nu numai, se vad in trepte contururile, ca si cum nu ar exista filtre de netezire. Sa fi nimerit eu un aparat defect ? Sau asa e la toate ?

#28
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Vezi ca ai un buton V-Format pe telecomanda, apasa pe el pana apare 1080i si lasa asa ;)

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar bine ascuns trebuie sa fie butonul asta. Nu l-am gasit. Pe unde se ascunde ? Telecomanda e Humax RM-H04S.

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si totusi catalinman, unde e butonul asta ? Eu nu cred ca il am pe telecomanda. Poate la alt model.

#31
JohnTM

JohnTM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 02.08.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 13th April 2012, 10:56, said:

Si totusi catalinman, unde e butonul asta ? Eu nu cred ca il am pe telecomanda. Poate la alt model.

Mi se pare absurd sa vi pe un forum si sa zici ca totul e praf,cand defapt tu nu stii sa iti faci setarile la tv+decodor

#32
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 13th April 2012, 10:56, said:

Si totusi catalinman, unde e butonul asta ? Eu nu cred ca il am pe telecomanda. Poate la alt model.
Pune o poza clara cu telecomanda.....poate te putem ajuta.
La modelul mai vechi de Humax HD parca acel buton era undeva in partea de sus a telecomenzii....

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
M-am uitat acum pe o telecomanda de Humax HD2 si intr-adevar nu are butonul V-Format pe ea. Apare doar butonul Wide, in timp ce la primul model de telecomanda de stb HD era si Wide si V-Format.

Ion_de_la_Raion, apasa pe butonul Menu si vezi in setari video sa fie setat pe 1080i. Cu siguranta trebuie sa gasesti acolo optiunea V-Format.

Eventual si lcd-ul tau sa fie setat tot pe 1080i.

#34
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View Postcatalinman, on 13th April 2012, 11:29, said:

Eventual si lcd-ul tau sa fie setat tot pe 1080i.

:w00t:
Si asta cum se face?
Eu la tv nu am asa functie cu toate ca este Full HD....
Stiu ca vede televizorul automat semnalul care intra in el.....

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcatalinman, on 13th April 2012, 11:29, said:

M-am uitat acum pe o telecomanda de Humax HD2 si intr-adevar nu are butonul V-Format pe ea. Apare doar butonul Wide, in timp ce la primul model de telecomanda de stb HD era si Wide si V-Format.

Ion_de_la_Raion, apasa pe butonul Menu si vezi in setari video sa fie setat pe 1080i. Cu siguranta trebuie sa gasesti acolo optiunea V-Format.

Eventual si lcd-ul tau sa fie setat tot pe 1080i.

Nu am optiune de setare in meniu. Am optiune video, dar e shaded, inactiva, nu poate fi accesata.

#36
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Am văzut și eu chestia asta, la setările pentru Humax HD2 nu poți umbla la rezoluția video decât la inițializarea sistemului sau după o revenire la setările din fabrică. N-am idee de ce naiba or făcut soft-ul în halul ăsta... :thumbdown:
Totuși, că să-i răspund și eu colegului @Ion, la mine nu am întâlnit problema descrisă de tine! Personal aș recomanda o revenire la setările din fabrică, urmată de inițializarea sistemului cu setările tale (inclusiv video pe Auto sau 1080i) și apoi rescanarea frecvențelor. Baftă! :peacefingers:

Edited by crislacor, 13 April 2012 - 10:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate