Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#91
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
Răspunsul ti l-ai dat singur. Numai sa tina adezivul pe decorativă.
Amorseaza bine înainte.

#92
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Pai asta e si intrebarea: adeziv sau tinci? Tine peste decorativa siliconica sau nu?

#93
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Eu stiu ca cu adeziv nu gresesti, dar cum a zis @Alxdava, amorsezi inainte. Partea nasoala e ca sunt costuri maricele, care ar trebui sa le suporte maimutele, daca le dai afara, suporti tu...? Daca o fatada a iesit bine, inseamna ca maimutele pot sa faca si treaba buna, ei probabil stiu cine din echipa a dat buleala, adica cine a driscuit-o, ca atunci s-a intamplat. Acum au venit caldurile si timpul de zvantare scade dramatic daca nu aplici dimineata devreme. Daca te prinde soarele de ora 9 aplicand decorativa, e ft greu s-o scoti, ca trage in 2-3 minute, nu mai zic la ora 12 !!!
Trebuie sa-i faci sa suporte paguba, ca prostia se plateste...

#94
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Da, au acceptat sa suporte ei paguba. Oricum le-am oprit ceva bani din lucrarea facuta bine. Fatzada cu problema e mai maricica intrucat nu prea are geamuri, suprafata continua e mai mare si trebuie sa fie mai multi pe schela. Nici schela nu le-a fost ca lumea intrucat au incropit-o din lemnele mele, desi ne-am tocmit si le-am platit schela lor din sursa lor. Fatzada care a iesit bine are mai multe geamuri, o usa,  un balcon mare, suprafetele continui sunt mai mic decata in partea busita. Am insistat sa fim la 6:00 pe baricade, la 10:00 eram gata, treaba a iesit bine.

Deci sa recapitulam: amorsa (adica grundul pe care l-am dat pe decorativa), apoi adeziv, apoi plasa de armare, apoi iar adeziv, iar la sfarsit decorativa. Toata lucrarea va fi pe banii lor. Sa intelg ca opinia voastra este ca "noua" tencuiala nu se va coscovi.
De data asta schela trebuie sa fie teapana si sa poate sustine 6 maimute: 3 deasupra si 3 jos. Va trebui sa ne apucam la 5:00 intrucat la 9:00 este deja cald!

#95
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007
@godaro

ce granulatie aveati pe perete?
ce tip de decorativa?
postati o poza cu peretele gresit si una cu un perete executat bine..

- sigur mergeti pe varianta de adeziv si nu pe tinci.

View Postmarianmario, on 05 mai 2015 - 08:21, said:

Pentru o fatada spre nord, la care peste lavabilul aplicat acum 7 ani a aparut un fel de mucegai (ceva gri-verzui), ce tip de tencuiala sa aplic? Silicatica sau siliconica? Driscuita sau bob de orez? Multumesc de sfaturi!

Trebuie sa aplicati o tencuiala decorativa care in timp nu isi pierde calitatea de a nu dezvolta muschi, mucegai etc. pe suprafata ei. Decorativele ieftine(ce se incadreaza la gama acrilice) in timp se 'spala' de antifungi si incep sa se murdareasca pe peretele de la nord, apoi pe intreaba fatada. In plus prin spalarea de acesti antifungi se polueaza si mediul.

www.bricopoint.ro

#96
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
@Godaro - Da, ai recapitulat bine, da- parerea e ca nu se va coscovi, decorativa are aderenta ft buna. Din punctul meu de vedere, nu conteaza ce granulatie e, sau ca e bob de orez sau zgariata, tot trebuie acoperita cu adeziv, dar atentie - daca exista denivelari pe fatada mai adanci, sa zicem 3 mm, alea trebuie tratate anterior cu tinci cu fibra de sticla sau aplicate batiste de plasa in masa de spaclu pe supr *gropii*. Matale, ca proprietar ai datoria sa pui un dreptar d-ala mare de 2m pe fatada, si pe orizontal, si pe vertical, pt ca denivelarile prea mari strica efectul decorativei, mai ales la zgariata. Acolo unde e groapa mai adanca se ingroapa piatra si nu iese driscuiala. Mai trebuie sa stai cu ochii pe ei cand aplica sa nu lase nazi intre aia de sus si aia de jos. Cand stai in spatele lor la cativa metri. ai o perspectiva mult mai buna pe toata fatada fata de maimute care sunt lipiti de fatada, Urmareste si prognoza meteo, sapt viitoare se anunta un val de canicula...Succes si bafta!

#97
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
@nicuata: decorativa este Oskar 3Teck Siliconica, aplicata peste vata minerala+2 x adeziv + plasa armare. Decorativa mai calitativa decat asta ... nu stiu ce ar mai putea fi pe piata noastra
O poza cu fatzada gresita:
Attached File  20150529_183300.jpg   155.44K   411 downloads

#98
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Nu are legatura cu calitatea decorativei!!!! Cum nu iese bine, toata lumea da repede vine pe vopsea si furnizor. Ai pus dreptarul pe fatada....? Eu cam asta vad, denivelari sau driscuire prea tarziu, cand decorativa a apucat sa traga, sau amandoua variantele. De fapt mai poate fi una - au driscuit pe ud, imediat dupa ce a fost aplicata. Cand materialul e ud, se lipeste de gletiera si rezultatul poate fi asta din poza. Aplicatorul care driscuie trebuie sa controleze ft des in sezonul calduros cum trage decorativa, este un timp critic cand trebuie sa incepi s-o driscui - ma refer la varianta zgariata - pelicula trebuie sa incleieze putin tocmai ca sa nu se lipeasca pe gletiera, in afara de asta, gletiera trebuie spalata din cand in cand pt a inlatura materialul de pe ea, iar daca e prea cald si trage prea repede trebuie stropita zona de fatada ce trebuie driscuita cu o bidinea introdusa in galeata cu apa sub un unghi de 60 gr. Daca e vb de bob de orez, atunci probl e planeitatea fatadei, si ne intoarcem la dreptar...
Inca o data iti repet, ultima ta grija e daca se va *coscovi* stratul final - stai linistit, nu se va intampla.
Posibil ca maimutele tale sa nu fie de acord cu ce am zis eu, dar nici eu nu mi-as recunoaste greseala in fata beneficiarului, cine ar face...? Romanul s-a nascut orgolios si tot acumuleaza...

#99
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgodaro, on 04 iunie 2015 - 08:31, said:

@nicuata: decorativa este Oskar 3Teck Siliconica, aplicata peste vata minerala+2 x adeziv + plasa armare. Decorativa mai calitativa decat asta ... nu stiu ce ar mai putea fi pe piata noastra
O poza cu fatzada gresita:
Attachment 20150529_183300.jpg

interesanta poza. Asigurati-va ca, dupa ce se aplica stratul de adeziv peste decorativa, fatada are planeitate(cu dreptayul cum spunea dl de mai sus); sincer cred ca fatada a avut denivelari mari(s-au 'chituit' rosturile materialului izolant) si cand s-a armat(masa spaclu) nus-a reusit a se scoate la drept. Toate aceste coroborate cu neindemanare, caldura si oameni insuficienti pe schela.. au dus la rezultatul din poza..

ref. la calitatea decorativei folosite de dvs ..va incadrati la mid level.

#100
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Buna ziua,ceva pareri despre tencuiala decorativa MGA-Selena?Constructorul,marele constructor,imi recomanda aceasta decorativa.Ms

#101
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Sau puteti sa-mi recomandati ceva bun?,raportat la pret/calitate.Ms

#102
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
al meu constructor se bate ca Weber e buna si el numai din aia foloseste si toata lumea e multumita. Eu inca nu am folosit asa ca nu iti pot zice exact.

#103
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 21.01.2013
daca constructorul procura tencuiala, e clar ca are un avantaj/discount.

#104
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Avea.Acum am intrat eu pe fir cu reprezentantul firmei respective,dar nu am gasit nicio parere buna/rea despre respectiva firma

#105
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcata, on 01 august 2015 - 16:47, said:

Sau puteti sa-mi recomandati ceva bun?,raportat la pret/calitate.Ms

Ce tip de termosistem aveti? in ce zona/oras este amplasata constructia?

View Postcata, on 03 august 2015 - 18:40, said:

Avea.Acum am intrat eu pe fir cu reprezentantul firmei respective,dar nu am gasit nicio parere buna/rea despre respectiva firma

Cu reprezentantul MGA-selena ?

View Postbobitzaaa, on 03 august 2015 - 11:41, said:

al meu constructor se bate ca Weber e buna si el numai din aia foloseste si toata lumea e multumita. Eu inca nu am folosit asa ca nu iti pot zice exact.

Weber spre exemplu are 5 tipuri de tencuieli decorative. Ramane aceeasi intrebare: Pe ce tip de termosistem aplicati : termosistem cu EPS/vata bazaltica si in ce zona trebuie aplicata munte/mare/zona poluata etc. ulterior va uitati in gama respectivului producator sa vedeti daca produce o asemenea decorativa ce se preteaza nevoilor dvs: acrilica, silicatica, siliconica, cu efect de autocuratare etc.

Sunt foarte multe tencuieli decorative Bune; unele dintre ele sunt bune doar 2-3 ani.

Edited by nicuata, 22 August 2015 - 06:43.


#106
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postnicuata, on 22 august 2015 - 06:40, said:

Ce tip de termosistem aveti? in ce zona/oras este amplasata constructia?

Polistiren 10 cm Austro......Ilfov-Corbeanca

Cu reprezentantul MGA-selena ?
Da



Weber spre exemplu are 5 tipuri de tencuieli decorative. Ramane aceeasi intrebare: Pe ce tip de termosistem aplicati : termosistem cu EPS/vata bazaltica si in ce zona trebuie aplicata munte/mare/zona poluata etc. ulterior va uitati in gama respectivului producator sa vedeti daca produce o asemenea decorativa ce se preteaza nevoilor dvs: acrilica, silicatica, siliconica, cu efect de autocuratare etc.

Sunt foarte multe tencuieli decorative Bune; unele dintre ele sunt bune doar 2-3 ani.

Edited by cata, 22 August 2015 - 08:20.


#107
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Important e sa nu iei d-aia uscata care se amesteca cu apa, ii zice decorativa minerala, asta e jumate pret pt ca nu e impermeabila. Generic, cea mai buna e decorativa cu nanoparticule, aia e cu autocuratare, apoi urmeaza silicatica ( cu proprietati antimucegai ) si siliconica ( lavabilitate crescuta) apoi cea acrilica. Daca e s-o iei dupa reputatie cu Caparol, Sto, Ceresit, Weber, Baumit nu dai gres. Dar pot fi si firme no-name cu care nu te pacalesti: Teoretic, si o decorativa acrilica are durata de viata cat suportul pe care e aplicata, eu am lucrari din 2000 facute cu decorativa facuta in garaj care n-au nici o problema nici azi. La una din ele am dat garantie scrisa 10 ani, au trecut 15 ani pana acum, si inca sunt solicitat acolo cand au nevoie de vopsea...Important e sa ai materii prime de calitate si sa respecti reteta, iar asta numai producatorul stie ....Unde mi-am facut eu ucenicia, produce acum 3 calitati de acrilica cu 3 preturi, in f de pretentiile clientului. Pentru un neinitiat e greu sa inteleaga de ce sunt mai multe preturi pe piata, asta-i viata, nici eu nu inteleg, de ex de ce Tommy Hilfiger e asa de scump...
LE. Eu nu stiu ce reputatie are MGA la decorativa.

Edited by mutulica_41, 22 August 2015 - 11:24.


#108
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Pana la urma am ales Deutek 3 teck.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate