Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#73
pantera-roz

pantera-roz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2009
Buna ziua, In luna septembrie am aplicat tencuiala decorativa Baumit peste un termosistem facut cu polistiren de 10 cm, plasa, masa de spaclu. Lucrarea a iesit bine. In urma cu doua zile, pe un perete tencuiala a facut o cuta orizontala, lunga de aprox 2-3 ml, dupa cum se vede in poze. As fi interesat sa ma ajutati cu niste sfaturi: de ce a aparut si cum se poate remedia? Stiu ca dupa renmediere suprafata nu va arata ca la tencuiala trasa prima data dar ma intereseaza o solutie de remediere cat mai estetica posibil. Multumesc anticipat pentru ajutor.

Attached File  DSCN0562.JPG   167.63K   379 downloads Attached File  DSCN0564.JPG   213.43K   371 downloads Attached File  DSCN0568.JPG   148.02K   346 downloads Attached File  DSCN0573.JPG   157.42K   312 downloads

Edited by pantera-roz, 04 January 2015 - 13:31.


#74
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Pe scurt, apa sub gresie, inget, ridicat gresie => cuta pe termosistem. Situatia este cam nasoala. Si mai nasol ar fi sa fie de la terasa in sine, datorita aceluiasi fenomen.

Edited by alexpet, 05 January 2015 - 01:20.


#75
pantera-roz

pantera-roz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2009

 alexpet, on 05 ianuarie 2015 - 01:18, said:

Pe scurt, apa sub gresie, inget, ridicat gresie => cuta pe termosistem. Situatia este cam nasoala. Si mai nasol ar fi sa fie de la terasa in sine, datorita aceluiasi fenomen.

Terasa este prinsa in mustati de fier beton scoase din fundatie. Ma indoiesc ca s-ar putea ridica de la gheata formata sub ea dar totul este posibil. Are trotuar turnat in jurul ei si cred ca apa nu ar patrunde asa usor sub ea si sa mai si inghete acolo. Ridicarea gresiei si a plintei mi se pare mai logica. Stiu ca situatia este nasoala. M-ar ajuta niste sfaturi privind solutii de remediere, inclusiv remedierea tencuielii decorative. Multumesc.

#76
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
tencuiala degeaba o repari. la primul inghet se repeta povestea. Ti-o spun din experienta. Incearca sa vezi pe unde patrunde apa sub plinta/gresie si sa astupi. Solutia finala este sa o dai jos (gresia) si sa o pui din nou, mai cu simtul raspunderii. Sper insa sa nu ajungi la asa ceva. Cu tencuiala, sper sa mai ai ramasa din cea originala, dai jos ce s-a umflat si pui la loc cu spaclul. In functie de rabdare si abilitate o sa iasa mai bine sau mai rau. Acum sa nu te astepti sa nu se observe. Daca ai garantie la casa acum este momentul sa vezi daca este pe bune....

Edited by alexpet, 06 January 2015 - 00:06.


#77
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

 pantera-roz, on 04 ianuarie 2015 - 13:23, said:

Buna ziua, In luna septembrie am aplicat tencuiala decorativa Baumit peste un termosistem facut cu polistiren de 10 cm, plasa, masa de spaclu. Lucrarea a iesit bine. In urma cu doua zile, pe un perete tencuiala a facut o cuta orizontala, lunga de aprox 2-3 ml, dupa cum se vede in poze. As fi interesat sa ma ajutati cu niste sfaturi: de ce a aparut si cum se poate remedia? Stiu ca dupa renmediere suprafata nu va arata ca la tencuiala trasa prima data dar ma intereseaza o solutie de remediere cat mai estetica posibil. Multumesc anticipat pentru ajutor.


1. Terasa unde aveti placata gresia este acoperita?
2. Cuta unde este "impuscata" decorativa este doar pe lungimea terasei, sau este si in zona in care aveti soclul retras?
3. Stiti ce tip de polistiren ati folosit? marca? proprietati?
4. Plasa a fost lipita (inglobata in adeziv?) sau s-a pus plasa si s-a aplicat peste ea adezivul?
5. ce tip de decor ati folosit de la Baumit?

cateva intrebari suplimentare..

#78
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Asa cum zice Alexpet, trebuie tratata intai cauza, apoi efectul. Decorativa nu se poate repara fara sa se vada, si se va vedea grosolan...Si daca din intamplare mai ai decorativa ramasa, tot se va vedea, pt ca cea de pe fatada a suportat cateva luni de intemperii, soare, vant,ploi. Sa zicem ca ai tratat cauza, reparatia ar fi cam asa- faci samfren cu spaclu pe langa dunga aia umflata, astfel incat marginile samfrenului sa fie bine ancorate, sa nu se mai cojeasca nimic.Apoi amorsa acrlica, sau grund  care se aplica uzual inainde de decorativa, apoi decorativa o bibilesti cu spaclu/mistrie in canalul ala. iti dai seama ca suprafata aia nu mai poti s-o zgarii pe vertical cum e restul peretelui, de aia it spuneam ca se va vedea grosolan si din elicopter, garantat. Dar, repet, asta cu conditia sa fi tratat cauza inainte, ca daca se intampla iar, faci o criza de nervi...!
Bine inteles ca daca iti permiti, varianta ca sa nu se vada nimic este masa de spaclu pe toata supr pana la ruperea de plan, apoi grund, apoi alta decorativa...

#79
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt în faza în care trebuie să aleg tipul de vopsea decorativă.
Casa are termosistemul aplicat acum 5 ani, plasa de la el e cam slabă, pe alocuri se mai şi vede. Casa e într-o zonă din afara Timişoarei (deci în câmpie, cu expunere la vânt  şi ploaie cu vânt (am avut şi mici tornade anul trecut!), vara şi soarele e destul de puternic) .
Aşa că vreau să repar întâi aplicând plasă cu o mână de masă-şpaclu, apoi separat încă o mână.  Câte de important e să iau plasa şi mai ales masa de şpaclu de la acelaşi producător ca al decorativei? Ceva plasă produsă pe la Cluj (cu 90-100 RON sulul de 50mp) mi-a fost recomandată de cineva, în favoarea celei de la marii producători , care trece de 150 RON sulul. Aţi folosit careva aşa ceva?

Revenind la vopseaua decorativă, Am auzit păreri că o acrilică bună de la o marcă de top (Baumit, sto, weber) ar putea fi chiar mai bună în timp decât o siliconică de la alţii ...  Apropo ... ce părere aveţi de HASIT ROFIX SILIKONHARZPUTZ (am vecini care asta au folosit)? Alţii mi-au recomandat ca brand  San Marco.
Mai mult, unii zic că la Baumit sau ai bani să-ţi iei Nanopor (vârful  e gamă, 260RON/30Kg), sau rămâi la acrilică cu răşini organice (GranoporTop 175RON/30Kg), la cele dintre(silicatică 210RON, siliconică 230RON), necrescând proporţional calitatea cu costurile. Să le dau crezare?
Bani chiar de Nanopor nu am, deci aş fi deci tentat de un Baumit GranoporTop . E suficient de bună sau să mai tai alte lucrări (să amân partea de soclu cu mozaicată) şi iau totuşi măcar o silicatică de la Baumit sau o siliconică de la Hasit ?

Mulţumesc anticipat pentru sfaturi (dezinteresate sper)!

Edited by satcodx2002, 15 February 2015 - 13:24.


#80
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Esti intr-o faza nasoala....in anotimpul asta...Cel mai mare stres al tau ar trebui sa fie aplicatorii, nu marca decorativei! Si daca ti-ai permite decorativa cu nanoparticule, daca ti-o pun pe fatada niste nemernici,adica s-o driscuiasca in bataie de joc sau nepricepere, plangi la fel ca la una ieftina, oricat de frumoasa ar fi casa.
Acum punctez in ordine
Daca plasa se vede pe ici pe colo si nu are zone unde e lipsa, nu cred ca se justifica alta plasa peste ea. Apropos, vezi ca este plasa de interior, mai subtire in grosime, si plasa de ext, mai groasa. Poate stiai, dar e mai bine sa mentionez. Deci, in caz ca plasa aplicata arata bine, eu cred ca e suficient o mana de masa spaclu peste ea. ( Knauf, Hasit, Weber- stiu sigur ca au adeziv bun pt polistiren). Daca se intampla sa ai nevoie de grosimi mai mari de aplicat, exista un produs cu fibra de sticla pe care il poti aplica in strat mai gros. Daca ai grosimi de 2 degete sau mai mari de aplicat, pui intai o * batista* de plasa pe gaura respectiva, o inglobezi in masa de spaclu, astepti uscarea completa si apoi aplici a 2-a mana de masa, astfel incat sa vina la nivel cu fatada, panimais ? Daca s-au inventat si alte metode mai noi, puneti aici sa invete si altii, adica si eu...
Nu are nici o relevanta daca plasa si/ sau adezivul il iei de la acelasi furnizor ca si decorativa, uneori poti obine un discount insa daca le iei din acelasi loc. Dar trebuie sa stii ca exista diferente e calitate intre adezivi, cei prea ieftini sunt sfarimiciosi
Acuma despre decorativa...din umila mea experienta San Marco ar fi prima mea alegere, cu conditia sa fie adusa de la mama ei ! Daca si-au facut fabrica la noi, eu as deveni circumspect si m-as interesa mai bine daca si-au insusit practici romanesti de a umbla la reteta pt a deveni mai competitivi la pret. Nici cu Sto nu te pacalesti, nici cu Caparol, dar compara la pret acelasi tip de rasina. Cat despre rasina, am mai scris pe aici dar stiu ca n-are nimeni rabdare sa rasfoiasca inapoi, silicatica e cea mai scumpa ( cu exceptia nanopor de la Baumit )pt ca are si proprietati antimucegai. Urmeaza siliconica, ce are o lavabilitate mai crescuta decat acrilica. Dar eu as alege acrilica clasica si argumentez
O decorativa indiferent de tipul de rasina are durata de viata cat structura ( nu stiu sa mai vanda cineva vinilica- aia se mai cojea), o speli la nesfarsit cu wapul sau cu peria de paie, piatra din ea o face sa fie asa rezistenta, dar nu sunt multi care sa spele o fatada, cu atat mai mult toata casa, eu nu cunosc nici un caz, dar eu as face-o daca as avea culoare ft deschisa si as sta intr-o zona ft prafuita. Deci pt mine nu se justifica banii in plus pt o siliconica, pt ca eu stiu ca si o acrilica rezista ft bine la ploi/ viscole si ce mai vreti. Dar m-am convins de asta umbland vreo 15 ani pe santiere si observand, si pt asta imi permit sa postez aici din umila mea experienta...Cat despre silicatica, nu as plati in plus pt ea, deoarece fatada e in aer liber, deci e ventilata non stop, asa incat daca e bine ancorata pe suport nu o sa apara niciodata mucegai pe ea. Repet, daca e bine ancorata pe suport, asta inseamna ca suportul a fost desprafuit inainte de grunduire, iar daca decorativa nu se aplica in cateva zile dupa grunduire ( amorsare) iar trebuie desprafuita ( pe praf nu adera nici o vopsea din lumea asta). Exista cazuri cand se desprinde masa de spaclu cu tot cu decorativa, ori polistirenul cu tot de pe el, am trait sa vad si d-astea ! Dar eu ma refer la normalitate, si in mod normal, eu nu am nevoie de protectie antimucegai pe fatada, si nici de lavabilitate crescuta, pt mine e foarte ok acrilica, dar sa nu fie reteta manarita, ca stiu ca se poarta din 2008 incoace. Si iti recomand bob de urez- piatra aglomerata de 1,5 mm, nu zgariata, e riscul mult mai mic sa nu ti-o driscuie corect Doreii, doar daca te bazezi pe ei.
LE- Nu stiu daca este valabila vorba aia despre Baumit, la nivelul anului 2008 nu era valabila, adica decorativa acrilica era buna ca si celelalte. Dar cere oferta de la toti astia pe aceasi culoare si granulatie si acelasi grund, adica aceeasi culoare la grund ( trebuie sa fie la culoare cu decorativa si sa fie acrilic musai) Daca vrei sa fii al drek, cere fisa tehnica si vezi la descrierea produsului ce tip de rasina mentioneaza, ori ce vrajeala. Un producator serios, San Marco de ex ca tot l-ai mentionat, va scrie negresit in fisa tehnica ce tip de rasina are, nu va prosti cititorul cu vrajeli gen - rasini superioare, atent selectionate... poti eventual sa cauti si tu pe net, eu nu am chef acum...

Edited by mutulica_41, 16 February 2015 - 18:08.


#81
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

 satcodx2002, on 15 februarie 2015 - 13:20, said:

Sunt în faza în care trebuie să aleg tipul de vopsea decorativă.
Casa are termosistemul aplicat acum 5 ani, plasa de la el e cam slabă, pe alocuri se mai şi vede. Casa e într-o zonă din afara Timişoarei (deci în câmpie, cu expunere la vânt  şi ploaie cu vânt (am avut şi mici tornade anul trecut!), vara şi soarele e destul de puternic) .
Aşa că vreau să repar întâi aplicând plasă cu o mână de masă-şpaclu, apoi separat încă o mână.  Câte de important e să iau plasa şi mai ales masa de şpaclu de la acelaşi producător ca al decorativei? Ceva plasă produsă pe la Cluj (cu 90-100 RON sulul de 50mp) mi-a fost recomandată de cineva, în favoarea celei de la marii producători , care trece de 150 RON sulul. Aţi folosit careva aşa ceva?

Revenind la vopseaua decorativă, Am auzit păreri că o acrilică bună de la o marcă de top (Baumit, sto, weber) ar putea fi chiar mai bună în timp decât o siliconică de la alţii ...  Apropo ... ce părere aveţi de HASIT ROFIX SILIKONHARZPUTZ (am vecini care asta au folosit)? Alţii mi-au recomandat ca brand  San Marco.
Mai mult, unii zic că la Baumit sau ai bani să-ţi iei Nanopor (vârful  e gamă, 260RON/30Kg), sau rămâi la acrilică cu răşini organice (GranoporTop 175RON/30Kg), la cele dintre(silicatică 210RON, siliconică 230RON), necrescând proporţional calitatea cu costurile. Să le dau crezare?
Bani chiar de Nanopor nu am, deci aş fi deci tentat de un Baumit GranoporTop . E suficient de bună sau să mai tai alte lucrări (să amân partea de soclu cu mozaicată) şi iau totuşi măcar o silicatică de la Baumit sau o siliconică de la Hasit ?

Mulţumesc anticipat pentru sfaturi (dezinteresate sper)!


Salut, iti recomand urmatoarele:

1. Sa verifici stabilitatea si planeitatea suportului si in masura in care este OK poti aplica o mana de adeziv "ras" pe fatada - weber.P39,P50 sau BaumitDuocontact (nu uitati a folosi picuratoare geamuri/balcoane, glafuri cu picurator, etc )
2. Apoi suportul trebuie grunduit bine cu amorsa producatorului de decorativa(nu conteaza culoarea amorsei la producatorii mai jos precizati)
3. Poti folosi varianta economica DuoTop - baumit (un bob orez1.5mm)(made in Romania)
sau
4.Poti folosi o varianta premium Weber.pas Silicate- weber (un bob orez2mm)(made in Austria)
sau
5.poti folosi o varianta de top: nanopor, topdry

-recomand sa folosesti o culoare cat mai deschisa; de asemeni produsul trebuie sa fie pus in opera de echipa fatadieri cu referinte.

#82
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009
Paste Fericit !

   Planuiesc sa achizitionez tencuiala decorativa de la DURAZIV tipul CLIMA PROTECT. Stie sau a lucrat cineva cu acest produs? Din cate am inteles ar fi siliconica .. As dorii sa aflu mai multe detalii daca se poate. Va multumesc.

#83
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
tencuiala acrilica Ceresit a folosit cineva?

#84
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Alegerea unei decorative este destul de grea data fiind multitudinea de tipuri de decorative de pe piata.
Am atasat un tabel cu decorativele de la ceresit si sper sa nu fie considerata reclama (nici nu intentionez sa cumpar de la ei, dar de la ceilalti n-am gasit o comparatie).
In tabel, de sus in jos, avem tipurile de decorative care sunt asezate si din punct de vedere al pretului crescator.
A dat cineva o decorativa acrilica de mai mult timp ? M-ar interesa sa stiu daca se decoloreaza sau afecteaza termosistemul oarecum. E clar ca cea siliconica este cea mai buna dar si diferenta de pret dintre ele trebuie sa se justifice.

Multumesc

[ https://i.imgur.com/Dnq7csD.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#85
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

 therysee, on 13 aprilie 2015 - 08:55, said:

Paste Fericit !

   Planuiesc sa achizitionez tencuiala decorativa de la DURAZIV tipul CLIMA PROTECT. Stie sau a lucrat cineva cu acest produs? Din cate am inteles ar fi siliconica .. As dorii sa aflu mai multe detalii daca se poate. Va multumesc.

ce fel de termosistem veti finisa: cu EPS sau vata bazaltica? si orientativ care este pretul pentru acest produs/culoare, banuiesc ca aveti si o oferta?

www.bricopoint.ro

Edited by nicuata, 17 April 2015 - 15:42.


#86
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
@Creatorul - deja sunt un pic suspicios cu tabelul asta pentru ca rezistenta la UV nu are legatura cu natura liantului ci cu pigmentii din componenta retetei. culorile rezistente la uv sunt cele de pamant - rosu oxid, galben oxid, verde oxid. Prin analogie, galben crom, rosu aprins, verde iarba, orange, violet NU au rezistenta la UV. Exista culori unde intra si pigmenti d-aia si din ceilalti, aici conteaza proportiile, ce culoare e dominanta in reteta.
Da, eu am tot vandut din anul 2000 decorative acrilice, si am curaj sa spun ca au durata de viata cat structura pe care e aplicata, cu exceptiile de riguare - inundarea suportului din interior, stationarea zapezii pentru mai mult de cateva zile, infiltrarea apei prin alte zone pe sub decorativa ( cazul de mai sus)
Eu am dat si garantie scrisa la o lucrare mare - 10 ani...au trecut aproape 20 de atunci si nu am fost solicitat la remedieri...dar firma la care lucram la vremea aceea am auzit ca acum face 3 calitati cu 3 preturi...
Sper ca ti-am fost de ajutor.

#87
Kroko76

Kroko76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2010
despre tencuiala decorativa de la DURAZIV tipul CLIMA PROTECT, ceva referinte, ca raport calitate-pret?

#88
marianmario

marianmario

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2008
Pentru o fatada spre nord, la care peste lavabilul aplicat acum 7 ani a aparut un fel de mucegai (ceva gri-verzui), ce tip de tencuiala sa aplic? Silicatica sau siliconica? Driscuita sau bob de orez? Multumesc de sfaturi!

#89
therysee

therysee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 01.03.2009

 Kroko76, on 26 aprilie 2015 - 15:34, said:

despre tencuiala decorativa de la DURAZIV tipul CLIMA PROTECT, ceva referinte, ca raport calitate-pret?


   Intr un final am folosit tipul asta.
   Din cate mi au zis meseriashii este buna ( comparativ cu ce au folosit ei inainte )  se aseaza bine si nu au avut pierderi. intradevar, pare destul de cauciucata fiind elasica ( am aplicat pe o bucata de polistiren de 2cm pe care am indoit o pana sa rupt polistirenul , iar in tot acest timp neprezentand nici un fel de fisuri) si destul de lipicioasa. Le lua destul de mult timp sa se spele pe maini. Dintr o galeata de 25 de kg la o granulatie de 2mm mi a iesit cam 8,8 metrii patrati dintr o galeata. am folosit culoarea E7-6 parca la un pretz cam de 120 ron pe galata adus in fata casei
   In rest...sa speram ca o sa tina.

#90
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Va solicit un sfat intr o problema destul de delicata: meseriasii mi au compromis o fatada. Dupa aplicarea decorativei am niste nade oribile iara fatzada cu pricina e valurita toata. Fatzada a fost termoizolata cu placi de vata rigida Frontrock, dupa care s a pus plasa si 2 maini de adeziv dedicat Weber. Decorativa este Oskar 3teck siliconica, deci nu s a facut rabat la materiale. Din pacate ... au fost puse in opera de niste maimute. Am incercat sa dau peste decorativa cu o lavabila tot siliconica colorata fix in aceeasi nuanta, insa nu am rezolvat nimic.

Una dintre fatzadele adiacente a iesit f.bine intrucat am stat langa ei si am inceput tencuirea la 6 dimineata. Cealalta fatzada adiacenta este placata doar cu vata si data cu adeziv deci nu e tencuita. Astea sunt niste detalii ajutatoare care sa va ajute in conturarea unei concluzii.

In fine, raul e facut iar frumusete de decorativa arata oribil. Nu am vazut in viata mea o fatzada mai urata. Maimutele insasi recunosc ca e buleala. Inainte de a-i da afara as dori sa stiu ce optiuni de remediere am. Sa traiesc cu hidosenia aia nu pot pur si simplu.

Ma gandesc sa pun din nou plasa peste decorativa, apoi egalizare cu tinci si din nou deco. Coltare nu mai pot pune la unul dintre colturi intrucat fazada adiacenta este data bine. Voi ce ziceti?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate