Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#109
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcata, on 22 august 2015 - 16:04, said:

Pana la urma am ales Deutek 3 teck.

Ati achizitioant de la Dedeman? La ce pret a ajuns/galeata si ce culoare ati ales?

#110
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Nu am luat inca,urmeaza,direct de la reprezentantul lor pe Ilfov.La Dede.. aveau acum 10 zile in oferta 3 nuante ,la pret promo 140-150.Eu la nuantele dorite,pe undeva la 152-160 ron.Nu stiu exact preturile,sotia se ocupa de decorativa,eu doar cu munca brutaPosted Image

#111
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
a folosit cineva decorativa de la cesal?

#112
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Buna ziua.
Va cer parerea legata de tencuiala decorativa ce trebuie sa o aleg. Izolatia este cu vata Rockwool.
Ar fi de ales intre:
- tencuiala silicatica de la Weber
- tencuiala siliconica 3Tek de la Oskar

Reprezentantul de la weber spunea ca cea silicatica este pt vata. Cel de la Oskar, dimpotriva, ca cea cu silicon. Ce parere aveti?

#113
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 30.03.2009

View Postnikolas, on 06 octombrie 2015 - 15:07, said:

Buna ziua.
Va cer parerea legata de tencuiala decorativa ce trebuie sa o aleg. Izolatia este cu vata Rockwool.
Ar fi de ales intre:
- tencuiala silicatica de la Weber
- tencuiala siliconica 3Tek de la Oskar

Reprezentantul de la weber spunea ca cea silicatica este pt vata. Cel de la Oskar, dimpotriva, ca cea cu silicon. Ce parere aveti?

In principiu vata are o permeabilitate ridicata a vaporilor comparativ cu polistirenul, de aceea cred ca ar trebui sa alegi tencuiala silicatica.

#114
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Parerea mea e ca nu te-ai documentat suficient...pe ce criterii oscilezi intre o silicatica si o siliconica? Apoi de ce crezi ca o acrilica nu e buna, cand 90% din consumatori o aleg? E ca si cum ai oscila la masini intre un Porsche Panamera si Un Land Rover Defender, dar de fapt ai nevoie de o masina sedan sau break cu care sa mergi zi de zi pana la serviciu, si in vacanta, poate si la tara de 2-3 ori pe an.
O vrei pe cea mai scumpa? ia de la Bau... d-aia cu nanoparticule, cica e cu autocuratare. Ti-a zis cumva vanzatorul ce procent de silicon este in aia siliconica....? Vanzatorul incearca sa vanda produsul cel mai scump, poate e stimulat s-o faca. Stii ce particularitati are fiecare din tencuieli, ca sa poti alege in cunostinta de cauza...? asta-i intrebarea... Cand afli raspunsul, si dupa ce ai calculat diferenta de bani pentru cantitatea de decorativa ce iti trebuie la suprafata de aplicat, atunci stii care ti se potriveste si nu mai e nevoie sa intrebi aici. Pentru noi e simplu si usor sa-ti recomandam pe banii tai...

#115
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Vine iarna si n-am apucat sa tencuiesc casa. In vara am pus polistiren de 20cm EPS 80, si o mana de adeziv in care a fost incorporata plasa.

Mesterii vor sa dea un tinci pentru nivelare, daca dau lavabila de exterior. Sau nici un tinci daca dau tencuiala decorativa.
Ce parere aveti, e o idee buna? Sau trebuie sa mai dea o mana de adeziv, pe care sa-l dea drept?

Apoi ramane alegerea... m-am uitat la tencuielile decorative mai ieftine. Trebuiesc date doua maini sau doar o mana? Trebuie data amorsa inainte?

Ce ati alege intre urmatoarele? Sau aveti idei mai bune la pret apropiat?
1. Tencuiala la sac http://www.dedeman.r...orez-25-kg.html
Imi place textura bob de orez. Dar nu-i colorata. Si din cate inteleg trage apa, nu-i deloc impermeabila.
Desi pe site zice ca rezista la umezeala...

2. Cea mai ieftina (?) la galeata http://www.dedeman.r...gila-25-kg.html
Rezista mai bine la umezeala?
Nu-i bob de orez :(
E colorata :)
E mai scumpa :(


Casa e intr-o zona foarte umeda, la confluenta Prahovei cu Ialomita.

#116
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Si daca o alegi pe prima si ii dai o lavabila de exterior? Decorativa o mana si fara amorsa.

Edited by flavius18, 01 December 2015 - 16:41.


#117
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
In principiu nu. Cel putin nu pana la vara.

Intrebarea e daca cea la galeata pe care am aratat-o e semnificativ mai buna in comparatie cu cea la sac, in ceea ce priveste impermeabilitatea.

Despre amorsa, chiar merge fara?

#118
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Posttil, on 01 decembrie 2015 - 21:38, said:

In principiu nu. Cel putin nu pana la vara.

Intrebarea e daca cea la galeata pe care am aratat-o e semnificativ mai buna in comparatie cu cea la sac, in ceea ce priveste impermeabilitatea.

Despre amorsa, chiar merge fara?
Rectific gresala de mai sus, si anume ca trebuie amorsa la decorative
Din moment ce este de exterior si spune ca este rezistenta la umezeala.
Acu diferenta de pret o constituie firma granulatia, si modelul. Am mai vazut case care au stat peste iarna in adeziv.

Edited by flavius18, 01 December 2015 - 21:51.


#119
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Intre timp am stabilit cu mesterii sa dea o mana de adeziv.

Sfaturi in privinta celor doua optiuni de tencuiala decorativa?

#120
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Am termoizolat cu Eps80 grafitat de 15 cm , apoi plasa și 2 mâini de adeziv procontact  ... acum urmează decorativa și nu am nici o idee ce marca sa aleg ... nu vreau gama de vârf dar nici cea mai ieftina ...
Ca și textura vreau varianta scoarță de copac ...

#121
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

View Postm3t30rus, on 27 februarie 2016 - 22:26, said:

Am termoizolat cu Eps80 grafitat de 15 cm , apoi plasa și 2 mâini de adeziv procontact  ... acum urmează decorativa și nu am nici o idee ce marca sa aleg ... nu vreau gama de vârf dar nici cea mai ieftina ...
Ca și textura vreau varianta scoarță de copac ...

Ce grafitat ați achizitionat? Și la ce preț per bax?
Cred ca ar fo potrivită o tencuială decorativă acrilică: Vă recomand tencuielile din gama weber, unde veți găsi și granulația de 2mm (cu granule de rolare sau scoarță de copac) cu acoperire per găleata de 25 kg de 8-9mp. Pentru o lucrare reușită trebuie să aveți o echipă bună, specializată în lucrări de fațadă și cu referințe; în plus fațada trebuie să fie plană pentru o structură cât mai uniformă.
Mai puteți opta și pentru o tencuială decorativa acrilică din gama Baumit.

View Posttil, on 01 decembrie 2015 - 00:39, said:

2. Cea mai ieftina (?) la galeata http://www.dedeman.r...gila-25-kg.html
Rezista mai bine la umezeala?
Nu-i bob de orez Posted Image
E colorata Posted Image
E mai scumpa Posted Image


Casa e intr-o zona foarte umeda, la confluenta Prahovei cu Ialomita.

View Posttil, on 02 decembrie 2015 - 12:08, said:

Intre timp am stabilit cu mesterii sa dea o mana de adeziv.

Sfaturi in privinta celor doua optiuni de tencuiala decorativa?

ATENTIE tencuiala specificată de dvs în al doilea link este SAUBER și din câte știu este o tencuială ce nu se aplică pe termosistem (de văzut specificațiile); Am văzut lucrări cu acest produs și nu am fost plăcut impresionat.

Din principiu o tencuiala decorativă la găleată ar trebui să fie cu un grad de impermeabilitate mai ridicat, în comparație cu o tencuială minerală la sac.(altă compoziție)

Edited by nicuata, 08 March 2016 - 19:38.


#122
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013

View Postnicuata, on 08 martie 2016 - 19:37, said:



Ce grafitat ați achizitionat? Și la ce preț per bax?

Baudeman făcut de Arco de 15cm 95lei/bax

La decorativa mă gândeam la Duraziv Clima Protect - la recomandarea unui amic care a folosit-o acum 2 sezoane .
O fi buna ?

#123
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

View Postm3t30rus, on 08 martie 2016 - 22:36, said:

Baudeman făcut de Arco de 15cm 95lei/bax

La decorativa mă gândeam la Duraziv Clima Protect - la recomandarea unui amic care a folosit-o acum 2 sezoane .
O fi buna ?

poate 59 lei / bax..

Duraziv nu imi spune nimic.

#124
m3t30rus

m3t30rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 20.09.2013
Da 59 lei scuze ...

#125
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007

View Posttherysee, on 21 mai 2015 - 15:46, said:

   Intr un final am folosit tipul asta.
   Din cate mi au zis meseriashii este buna ( comparativ cu ce au folosit ei inainte )  se aseaza bine si nu au avut pierderi. intradevar, pare destul de cauciucata fiind elasica ( am aplicat pe o bucata de polistiren de 2cm pe care am indoit o pana sa rupt polistirenul , iar in tot acest timp neprezentand nici un fel de fisuri) si destul de lipicioasa. Le lua destul de mult timp sa se spele pe maini. Dintr o galeata de 25 de kg la o granulatie de 2mm mi a iesit cam 8,8 metrii patrati dintr o galeata. am folosit culoarea E7-6 parca la un pretz cam de 120 ron pe galata adus in fata casei
   In rest...sa speram ca o sa tina.

Salutare

Si mie mi sa recomandat acest tip de tencuiala (Duraziv Clima Protect ...) de meseriasul ce mi-a izolat apartamentul si nu stiu ce sa cred.
Acum trebuie sa aleg tipul. Trecand ceva timp de cand ai aplicat tencuiala asta cum se comporta/arata la tine?
Asta ca experienta sa stiu cum aleg. Nu cunosc produsul, dar cunosc meseriasul fiind din familie si nu cred ca m-ar indruma gresit (atat cat stie).
Astept raspunsul tau.

Edited by NeeK, 13 March 2016 - 16:13.


#126
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Revin cu o parere personala.
Am ales pana la urma tencuiala decorativa Duraziv Clima Protect si pare cauciucata. In lipsa altor pareri am mers pe mana meseriasului meu.
La final dupa vreo cateva zile am avut ocazia sa si ploua si am vazut cum apa se prelinge frumos pe tencuiala brobonele fara a lasa urme. Probabil ca si alte tencuieli siliconice se comporta la fel (nu am de unde sti). Eu am mai testat doar o tencuiala minerala facuta de alt meserias la fel in scoarta de copac finisaj, la apartamentul unde inca stau si sa comportat si asta bine. Aici va spun dupa vreo 6 ani de folosinta. La cea minerala in schimb apa umezeste tencuiala si la marginea glafului geamurilor sa exfoliat cativa cm probabil din cauza umezelii excesive. E singurul neajuns. Culoarea se pastreaza inca si dupa 6 ani fara alterare.
Acum sper ca si aceasta noua, la noul apartament daca dureaza la fel e deja bine. Ramane de asteptat sa vad in timp.

Multa bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate