Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Obiceiurile tiganilor traditionali cu privire la casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Motzoc, on 11th February 2012, 15:33, said:

Asa este la noi, este bine sa ai si baieti si fete, cu banii obtinuti din vanzarea fetelor, cumperi sotii pentru baieti!

La cam cat se ridica aceste sume,de exemplu pentru o familie de tigani mai instarita ?

#20
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 the_northpole, on 10th February 2012, 17:24, said:

Tatal fetei plateste. Dar daca este familie traditionala slabe sanse sa ia initiatorul de sotie una. Doar daca familie fetei are "statut" Slab in societatea tiganilor, si/sau tatal fetei nu are bani.

Care tatal fetei? Am prins "din zbor", pe holurile spitalului, o discutie intre un tigan tanar, undeva la 20 de ani, astepta sa nasca sotia, si asistente. 14 ani avea ea. Cica platise pentru ea 100.000. Nu stiu moneda, oricum, nu lei vechi.

Edit: fetita nu era frumoasa, dar avea o sfiosenie aparte. Nici nu prea vorbea. Micuta si slabuta. A venit soacra dupa ea.

Tiganul, care nu se sfia sa povesteasca, a fost intrebat de asistente cum de a lasat-o gravida acum, asa tanara, nu trebuia sa mai creasca un pic? La care el a spus ca e luata de la 12 ani, 2 ani a tinut-o mama lui, in casa lor, sa se invete cu obiceiurile casei.

Intr-un ziar local, am citit despre comunitatile de tigani din Galati. Fetele sunt arvunite de la 6 ani (a se citi promise, logodite), la 10 ani pot pleca din casa parinteasca in casa socrilor.

In Cluj am vazut o tiganca frumoasa rau. Satena cu ochi albastri, avea 16 ani. Si un nume pe masura: Mandra. La ceva vreme dupa, am citit in presa ca o caruta cu tigani a fost surprinsa de tren pe calea ferata. Au murit toti. Printre nume, figura si Mandra. Mi s-a strans inima. Pe fata nu am mai vazut-o niciodata. Vindea cu familia pocnitori (petarde) in P-ta Marasti.

Ca nume de tiganca, am cunoscut o fetita numita Poiana.

Edited by Deria_Leena26, 11 February 2012 - 22:23.


#21
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Deria_Leena26, on 11th February 2012, 22:15, said:

Care tatal fetei? Am prins "din zbor", pe holurile spitalului, o discutie intre un tigan tanar, undeva la 20 de ani, astepta sa nasca sotia, si asistente. 14 ani avea ea. Cica platise pentru ea 100.000. Nu stiu moneda, oricum, nu lei vechi.

Edit: fetita nu era frumoasa, dar avea o sfiosenie aparte. Nici nu prea vorbea. Micuta si slabuta. A venit soacra dupa ea.

Tiganul, care nu se sfia sa povesteasca, a fost intrebat de asistente cum de a lasat-o gravida acum, asa tanara, nu trebuia sa mai creasca un pic? La care el a spus ca e luata de la 12 ani, 2 ani a tinut-o mama lui, in casa lor, sa se invete cu obiceiurile casei.

Intr-un ziar local, am citit despre comunitatile de tigani din Galati. Fetele sunt arvunite de la 6 ani (a se citi promise, logodite), la 10 ani pot pleca din casa parinteasca in casa socrilor.

In Cluj am vazut o tiganca frumoasa rau. Satena cu ochi albastri, avea 16 ani. Si un nume pe masura: Mandra. La ceva vreme dupa, am citit in presa ca o caruta cu tigani a fost surprinsa de tren pe calea ferata. Au murit toti. Printre nume, figura si Mandra. Mi s-a strans inima. Pe fata nu am mai vazut-o niciodata. Vindea cu familia pocnitori (petarde) in P-ta Marasti.

Ca nume de tiganca, am cunoscut o fetita numita Poiana.


100.000 a "platit" pentru sotie ?? nu pot sa cred ca a spus adevarul,aia sunt f multi bani !! chiar si in ron sa fie si nu euro !!

#22
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007

 Hellada, on 11th February 2012, 15:35, said:

La cam cat se ridica aceste sume,de exemplu pentru o familie de tigani mai instarita ?
Depinde de multe, nu pot spune o suma exacta, dar la vanzarea unei virgine frumoase sumele sunt de ordinul la zece mii de
euro ( cam cat o masina buna!), iar fata va primi de zestre de la familia ei salba traditionala de galbeni!

#23
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Motzoc a raspuns cel mai corect. Si are dreptate sumele sunt mari. Dar se platesc si in daruri: aur, masini, case. Si oricum recupereaza pentru ca la randul lor mirii primesc cadouri aur, masini si case. Asa ca nimic nu se pierde.

#24
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu stau si ma gandesc  :scratchchin: de ce este asa de interesatt de subiect initiatoru' ?!
Doreste sa se insoare c-o tiganca frumoasa ?

#25
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Sau pur si simplu vrea sa stie un lucru in plus.

#26
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 tom_1133, on 12th February 2012, 10:56, said:

Eu stau si ma gandesc  :scratchchin: de ce este asa de interesatt de subiect initiatoru' ?!
Doreste sa se insoare c-o tiganca frumoasa ?

Nu eu , insa am pe cineva f apropiat care se gandeste la o asemenea "alianta"

 Motzoc, on 12th February 2012, 09:49, said:

Depinde de multe, nu pot spune o suma exacta, dar la vanzarea unei virgine frumoase sumele sunt de ordinul la zece mii de
euro ( cam cat o masina buna!), iar fata va primi de zestre de la familia ei salba traditionala de galbeni!


Acum toate fetele tigance sunt virgine la 16-17 ani?

#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
De ce crezi ca si le pazesc ciorile asa? Daca nu mai are sigiliul pus o dau in pierdere.

#28
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007

 Hellada, on 12th February 2012, 16:00, said:

Nu eu , insa am pe cineva f apropiat care se gandeste la o asemenea "alianta"




Acum toate fetele tigance sunt virgine la 16-17 ani?
Da. Si chiar mai mult daca e nevoie. Dar nu prea se tin pina la varsta aia, se dau de mici.

#29
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 scrisit, on 12th February 2012, 16:19, said:

Da. Si chiar mai mult daca e nevoie. Dar nu prea se tin pina la varsta aia, se dau de mici.

Acum poate isi mai schimba mentalitatea si dintre ei,si in loc sa nasca fata la 14 ani, sa o mai intarzie pana pe la 17,etc

#30
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007
Sunt destui care nu mai respecta obiceiurile. Si de ce si-ar schimba mentalitatea? Traditia lor e sa casatoreasca cat mai curand si sa faca, copii cat mai multi si cat mai devreme.

#31
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Aici, scrisit, te inseli rau !
Tiganii sunt in stare sa-si vanda si propia mama/sora pt. o salba mare de galbeni.
Este adevarat ca unii tigani si-au schimbat mentalitatile;
de exp. socru mare cumpara mireasa pt. fiul lui inca de la 4,5,6 ani dar pana la 14, 16 18 ani nu fac nunta !
Dar numai atat, ca bani pe mirese inca se dau/incaseaza (fara a se plati impozit la stat  :naughty: ) !

#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Tiganii ca si oameni au niste obiceiuri destul de complexe si diferite de ale noastre, dar daca ele sunt speicfice, din mos-stramos, nu prea putem noi sa-i obligam sa renunte la ele. E ca si cum ai merge in ardeal si ai cere sa renunte la "udatul fetelor" (obicei specific perioadei pascale).

Personal am incercat sa inteleg una alta din cultura lor, dar din lipsa de timp am renuntat, probabil o sa incerc, mai ales ca am cunoscut pe cineva care le stie foarte bine obiceiurile si imi poate raspunde la o serie de intrebari.
Partea cu banii la stat e chiar nostima, parca vad chitanta de mana: piranda buna de insurat xxx lei.

#33
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ma bucur c-ai inteles gluma mea, connectorxp :lol:
Ai mare dreptate ! nu pot fi "dezvatati" de obiceiurile din mos-stramos oricat s-ar incerca.
Este adevarat ca unii tigani si-au mai schimbat mentaliatile;
de exp. la "pletosi" este rusine ca barbatul sa munceasca (cinstit) si s-aduca bani in casa si rusine sa nu munceasca nevasta cumparata de tata socru sau chiar de mire  :huh:
La ei se merge pe princiul "am dat o avere pe femeie ca sa-mi faca de mancare, spele, calce etc. da' tre' sa scot banii pe ea" -a se intelege ca o trimit la "produs" adica:
cersit, ghicit, inselat oamenii pe strazi etc. iar daca nevestelle lor nu fac un ban sau nu aduc mancare seara acasa,  ele sunt batute + ca fac si foamea.
Chestia e ca tiganii mai inculti lasa fetiele de 9,10,12 ani gravide, pe cand tiganii care si-au mai schimbat mentalitatea -isi casatoresc copii (dupa o lunga logodna) pe la 16,17,18 ani "ca sa n-aive probleme cu statu'' am incheiat citatul.
Dar in esenta, obiceiul cu platitul pe neveste  -la tigani-  inca exista si in sec. XXI !

#34
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007

 tom_1133, on 12th February 2012, 20:07, said:

Aici, scrisit, te inseli rau !
Tiganii sunt in stare sa-si vanda si propia mama/sora pt. o salba mare de galbeni.
Este adevarat ca unii tigani si-au schimbat mentalitatile;
de exp. socru mare cumpara mireasa pt. fiul lui inca de la 4,5,6 ani dar pana la 14, 16 18 ani nu fac nunta !
Dar numai atat, ca bani pe mirese inca se dau/incaseaza (fara a se plati impozit la stat  :naughty: ) !
Cu ce ma insel?

#35
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pai, scrisit, ai zis

 scrisit, on 12th February 2012, 15:27, said:

Sunt destui (tigani) care nu mai respecta obiceiurile.
cu alte cuvinte tiganii din ziua de azi nu-si mai vand fetele (ca vitele la targ) la maritat, asta se subînțelege !
Apoi spui

 scrisit, on 12th February 2012, 15:27, said:

Si de ce si-ar schimba mentalitatea? Traditia lor e sa casatoreasca cat mai curand si sa faca, copii cat mai multi si cat mai devreme.
afirmatia asta fiind opusul primei fraze cand zici ca tiganii nu-si mai vand fetele la maritat, cu alte cuvinte bagi lumea-n ceata  :huh:

#36
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 tom_1133, on 13th February 2012, 14:27, said:

Pai, scrisit, ai ziscu alte cuvinte tiganii din ziua de azi nu-si mai vand fetele (ca vitele la targ) la maritat, asta se subînțelege !
Apoi spuiafirmatia asta fiind opusul primei fraze cand zici ca tiganii nu-si mai vand fetele la maritat, cu alte cuvinte bagi lumea-n ceata  :huh:


Cred ca cel mai corect e pretul virginitatii fetei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate