Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

win98SE vs win2000PRO SP3 vs winXPPRO SP1

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Daywalker

Daywalker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.11.2002
Dupa parerea voastra care ar fii cel mai stabil windows?
Stiu ca Win98SE este cel mai indicat sistem pt. jocuri.Ce spuneti?
Iar WinXP PRO ar trebui rulat pe un calculator foarte performant cel putin cu memoria RAM de 256 pt. a face fata tuturor programelor instalate fara a se ingheta sistemul.Astept parerea voastra.
Dupa mine cred ca un sistem cu 128 M RAM ar putea merge super cu Win2000PRO SP3 instalat deoarece nu foloseste multe resurse si ar merge si jocurile.Ce ziceti se merita?
Eu unul sunt satul de cite ori am reinstalat WinXP PRO pe sistemul meu Intel Celeron 1.2 cu 128 M RAM dar cu 8 M placa video.
Pina sa instalez Zone Alarm PRO si Norton Antivirus si alte produse mai complexe mergea binisor dar dupa aceea a inceput calvarul.
Ce sfaturi imi puteti da.
Who is the best win 2k or win xp for performance not for design.

#2
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
windows me.

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Windows 98SE este "subtire" ... nu poate gestiona corect sistemele puternice din aceste vremuri ... da, este mic si eficient, dar in acelasi timp si incredibil de sensibil ... imediat se deterioreaza, si de aici useri nemultumiti

De cealalta parte, WinXP Pro ... super stabil, relativ usor configurabil, suporta TOT, daca ma intelegi ... also, nu-mi aduc aminte exact cand l-am instalat, dar de atunci incoace a suferit multe schimbari de configuratii hard, fara  nici o reinstalare si functioneaza super ca in prima zi

Quote

Eu unul sunt satul de cite ori am reinstalat WinXP PRO
... cred ca mai trebuie sa inveti una alta .... nu se rezolva toate prin reinstalare

2k nu a fost destinat jocurilor, este superstabil, si configurabil. Totusi, nu l-as folosi pentru acasa, ci doar daca as avea nevoie de o masina stabila

Si ultima ... exista o multime de thread-uri care discuta pro si contra OS (chiar si 2k cu XP) ... citeste ce s-a scris inainte

#4
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Windows ramane windows... asa ca n-o sa scapi de re-instalari. (chiar daca pe mine m-a tinut un ME un an jumate .. dupa care a cedat psihic) .. si tot opinie personala .. XPu-i mai periat decat 2K-u .. dar "aschia nu sare departe de copac"(sau gard .. cum era ca nu mai stiu :) ).
(apropos: InternetExplorer-u e "parte" din sistemul de operare in XP .. si ca sa fiu mai explicit .. ia incercati voi sa stergeti sau sa mutati sau sa redenumiti "iexplore.exe" din Program Files/Internet Explorer si vedeti ce se intampla :), comentarii?). Oricum eu spun adio la Windows pe computeru de acasa de saptamana viitoare .. ca mi-a iesit pe urechi...
(Daywalker .. scuze daca am fost putin cam off-topic ..)

#5
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Windows 98 (nu ala se, ci ala original) merge INCREDIBIL de STABIL... Ultima lui instalare a fost acum vreo 3 ani... Si e folosit ZILNIC la jocuri si filme, iar pentru internet din cind in cind.

Windows xp nu cunosc (inca).

Windows 2000 e un SISTEM DE OPERARE... :cool: In afara de cazul cind am facut update-uri sau au fost caderi de curent, sistemul ruleaza 24/24, 7/7 de peste 2 ani... si au fost perioade cind a rulat la 100% incarcare procesor, continuu pentru aproape 4 saptamini... fara sa se intimple nimic deosebit... :cool:

Concluzia mea e ca daca STII cum sa iti configurezi Windows-ul, atunci nu ai probleme cu el. Probleme au doar... amatorii :drac:  :D  :P

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
XP ... superstabil, mai solid decat 2K care o mai frige cateodata daca te legi tare de el ... ma refer la Workstation edition. Serverele 2K sunt ciment.

XP nu mi'a crapat niciodata... nici o problema deosebita n'a fost, a recunoscut aproape tot fara mari sfortzari. sistemele despre care vorbesc sunt cu uptimeuri de peste 50 zile (deci fara reboot). Se fac rebooturi doar cand se schimba cate ceva la hardware sau alte manevre asemanatoare.

so, daca cineva vrea sa ma convinga ca XP nu e cel mai stabil windows EVER ar fi bine sa se lase pagubash.

comparat cu Linux... ce sa zic... pe windows imi merg toate, acolo nu'mi merge mai nimic.... so. daca e vorba de workstation XP e solutzia... daca e vorba de servere... Advanced Server sau Linux e solutzia...

chestia e ca la Linux n'ai nici o garantzie... imi place ideea GNU dar daca ai nevoie de servicii comerciale de care ai nevoie, parca tot spre windows 2K and UP ma uit.

98, era bun, era rapid (pt jocuri) dar se shi strica repede. 2K e shi el nitzel sensibil. XP insa are coaja groasa rau...

supportul la XP e excelent.. upgradeurile merg perfect...ce altceva m'ar mai putea interesa ?

legat de chestia cu Internet Explorer... daca vrei sa'l dezinstalezi...

auzi, dar de ce l'ash dezinstala ???? sa' folosesc Mozilla ? sau Netscape ?

daca ai o mashina tu prima chestie ii iei rotzile orginale jos shi le inlocuieshti cu rotzile unor hipishti numai pe considerente "antitrust" ? heh...

cred ca NS crapa de cateva ori mai ushor decat IE, so, de ce l'ash vrea OUT (pe IE)?

#7
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Dupa 2 ani in care am folosit si 98SE, si 2000 si XP pro atit acasa cit si la servici pot spune ca XP este cel mai stabil SO. Pentru 128 M este indicat 2000 dar fara NAV ca problema am avut-o si eu si am renuntat la Norton Antivirus, preferind KAV dupa ce in prealabil l-am dezinstalat ca service.

#8
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
arty: apropos de IE-u din XP: nu neaparat sa pun Mozilla sau Netscape .. dar M$ incepe sa faca dependinte intre software-uri care ar trebui sa fie independente. (iar eu sper sa ma insel.. pentru ca daca o tin asa .. nu o sa mai poti "da jos" nici o aplicati default a windows-ului .. motiv pentru care e putin probabil sa mai instalezi o alternativa .. ceea ce insemna ca esti fortat de imprejurari sa foloses soft M$ pe platforme M$).. as putea scrie pana maine despre imaginea mea vis'a'vis de strategia M$ .. dar nu vreau sa va plictisesc. Si doar ca de dragul conversatiei mai adaug o idee: parca vad ca vor schimba si sistemul de licentiere .. spunand, WinXX se va licentia doar cu Office XX .. si chiar daca vrei tu sa pui unu mai nou sau mai vechi .. o sa zica .. "not supported by the license" .. vrei Office mai nou .. cumperi Win mai nou .. vrei Win mai nou .. ia de aici Office mai nou .. binenteles ca se vede si-n pret .. desi e posibil sa fie si ceva transparenta.

Sa nu intelegi gresit, am si eu un WinNT si un Win2k p'aici .. si nu pot sa zic ca mi-au facut probleme (ca doar lucrez pe win de ani buni) .. dar balanta pret/calitate/strategie M$ ma deranjeaza. Ma intreb doar .. ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi putut copia Win-u sau nu se putea face rost de rip-uri, sn-uri .. etc.. (ca de exemplu la SCO Unix .. cati dintre voi pot face rost de versiune sparta de SCO sau de licente?) .. si atunci .. ma-ntreb . .e popular pentru ca e bun .. sau pentru ca e usor de gasit "demo version"? :)  (oops, gata m-am oprit aici .. ca deviez prea mult .. si vorba cuiva .. sunt destule thread-uri pro si contra win)

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
frate, nu te mai lamenta... cu o piraterie de 90% MS face treaba buna, nu gaseshti?

despre strategia ta despre cum va vrea MS sa vada viitorul, prefer sa am abtzin :) totushi mi'i se pare ca incercarile unei companii de ash proteja proprietatea intelectuala prin X variante de protectzie nu ar trebuii sa deranjeze pe nimeni ... cel putzin teoretic :)

deocamdata, suitele de tip ... "Office" sunt toate ... copii mai mult sau mai putzin reushite ale MS Officeului.

deci campionii open conceptului sunt foarte impotriva MS cand e vorba de licetzieri shi politici antitrust... iar pe de cealalta parte.. copiaza pe ruptelea de la design pana la cod. ... tot tot

deci, spare me cu alternativele...

inca ceva...

versiunile warez de windows pot fi foarte bine comparate cu versiunile download ale redhat, mandrake ... u name it... FARA OBLIGATZII....

cred ca itzi dai seama ca pretzul de magazin al unui pachet Linux (retail) este oarecum similar cu cel de windows... chiar daca nu e identic.. e undeva cam in acelashi ordin de marime. iar experientza ???? tu chiar crezi ca pe 99.99% din utilizatorii de computere de pe planeta asta de rahat ii intereseaza tabela de rutare ????
sau ca potzi sa'tz recompilezi kernelul ?

man, oamenii lucreaza cu computerele... nu fac din ele un scop in sine.

shi pt ca tot e vorba de MS, vreau sa'tz spun ca azi m'am jucat (in magazin) cu unul dintre cele mai cool chestii media de pana acum. se cheama Windows XP Media Edition .... so ... cand altcineva.. ORICINE va mai scoate ceva atat de orientat USER cum face MS, atunci sa vina sa comenteze.... SCO Unix ???? heh... who cares about... SCO Unix ?

#10
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
un pik offtpic

Quote

original posted bybibicu :)
Windows 98 (nu ala se, ci ala original) merge INCREDIBIL de STABIL... Ultima lui instalare a fost acum vreo 3 ani... Si e folosit ZILNIC la jocuri si filme, iar pentru internet din cind in cind.

o sa o spun direct asha pe romananeshte:
cum k*lu' meu ai fakut un 98 sa mearga 3 ani. shi mai ales in jocuri pe care zica ca le des/isntalezi destul de fracvent ca apar altele noi
asta inseamna ori ca nu stiai cum ar merge un 98 bene, ori ca nu te-aderajat ca la incarcarea os-ul statea 2 ore shi la shutdown alte 2!!! :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:

revenind la topic
98 si Me ...
phai ele ar fi bune da pe sisteme sub 128 de ram ca ce e peste 98 nu mai sthie sa il fol shi il face swap!!

2000
  nu pre l-am testat mult da am observat ca e stabil shi ca ar fi bun ca o "alternativa" a xp-ului pe compuri mai puturoase. deci cine vrea sa aiba o parte din kernelul de xp poate sa fol 2000 .

XP....pro
  la ora actula mi se pare singura sol de la M$ care sthie ea gestioneze resursele compurilor adevarate (astea peste 1Ghz shi cu peste 256 Mb de ram) shi care sa poate fi fol shi ca workstation shi ca orice......deci e bun


PS:  XP ....... the best OS from M$ at this moment

#11
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
nu cred ca ai vazut cum merge un Me cu 512 ram cu swap-ul dezactivat ;)

#12
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
arty: ok, am prins idea si nu spun ca nu ai dreptate, dar eu sunt saturat de Windows si sunt dispus sa incerc alternative.

Uite ce eroare am pe un XP:
"Windows has performed an illegal operation and will now be replaced"

#13
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

Originally posted by k0n@d
Uite ce eroare am pe un XP:
"Windows has performed an illegal operation and will now be replaced"

superrrrr. :yeah baby  :yeah baby

#14
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Folosesc de ani buni W98SE si spot spune ca e un sistem de operare f.fragil. Daca ai un numar redus de aplicatii pe care le utilizezi si nu folosesti altceva e absolut ok. Daca insa esti un tip curios si instalezi regulat softuri/jocuri, vei ramane dezamagit... reinstalarile dupa o imagine curata vor deveni obisnuinta (eu fac asta la 30 de zile)

Daca insa ai acces la un WinXP, atunci se schimba situatia. Cu un minim de 256Mb RAM (daca exista posibilitati un 512 suna chiar mai bine) vei avea parte de o "viata" mult mai usoara, fara reinstari & stuff.

cum pretul celor doua este apropiat, nu as recomanda nimanui W98SE.

#15
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by drfan
un pik offtpic
 
 
o sa o spun direct asha pe romananeshte:
cum k*lu' meu ai fakut un 98 sa mearga 3 ani. shi mai ales in jocuri pe care zica ca le des/isntalezi destul de fracvent ca apar altele noi
asta inseamna ori ca nu stiai cum ar merge un 98 bene, ori ca nu te-aderajat ca la incarcarea os-ul statea 2 ore shi la shutdown alte 2!!! :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan: 
................................

Coane ...atita timp cit nu stii exact cum se instaleaza si se dezinstaleaza pe 98  in asa fel ca sa nu crape ...nu trebuie sa faci afirmatii de acest gen! Eu nu am 3 ani dar am deja un 98 de 1 an si 3 luni ....si cred ca inca il mai las....ca inca nu face probleme!

De asta BIBICU a spus ca daca stii sa folosesti un SO...atunci stii si ce trebuie facut sa nu crape!


PS Eu nu incerc sa o spun pe romananeshte   :drac: Oare ce popor vorbeste romananeshte   :degetele:

#16
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Ce au trecut anii, si ce configuratii erau atunci :).
Citesc subiectul, cu nostalgie, si imi este dor de anii 2000.
Cine mai floseste windows 98 sau 2000 azi ?

#17
wifi_hunter000

wifi_hunter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 11.08.2016
Eu am avut un computer cu win98.
Dar s-a stricat,era de 20 de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate