Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#919
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Asta e schema...O poti face pe un cablaj de test, din acela cu gaurele. Senzorul de temperatura, e format din cele 3 diode inseriate. Din semireglabilul de 10K, de preferat multitura, poti regla orice temperatura doresti, de ex de la zero, la 100 grade C.

Attached Files



#920
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Stefan, probleme cu inghetarea electrolitului apar sub minus douazeci de grade daca acumulatorii sunt incarcati. In rest NO problem. Cu cat sunt mai reci cu atat se conserva mai bine. Viata acumulatorilor se dubleaza aproximativ la fiecare 10 grade in jos, si bineinteles se injumatateste la cresterea cu fiecare 10 grade peste temperatura de 20 grade celsius.
La temperatura scazuta de asemenea autodescarcarea scade foarte mult, deci vor pierde mult mai putina energie. (Shelf life increase, leakage drops).
Fratilor, nimeni nu stie lucrurile astea, sa-i spuna omului sa nu se mai chinuie?

#921
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Mersi.
O sa apuc de treaba. Postez cand am realizat.

@ady am inteles o sa ma asigur sa nu fie prea cald. :)
Dar inca odata dece sa nu fiu sigur ca nu se ajunge la -20°
In oala acoperita nu cade musca.

Edited by st3fan19, 17 September 2014 - 09:47.


#922
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
N problem. Doar ca zisesi ca e putin probabil sa scada sub +5 grd :)

#923
MihaiDrago

MihaiDrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 01.11.2013

View Postaddysoftware, on 17 septembrie 2014 - 09:42, said:

Stefan, probleme cu inghetarea electrolitului apar sub minus douazeci de grade daca acumulatorii sunt incarcati. In rest NO problem. Cu cat sunt mai reci cu atat se conserva mai bine. Viata acumulatorilor se dubleaza aproximativ la fiecare 10 grade in jos, si bineinteles se injumatateste la cresterea cu fiecare 10 grade peste temperatura de 20 grade celsius.
La temperatura scazuta de asemenea autodescarcarea scade foarte mult, deci vor pierde mult mai putina energie. (Shelf life increase, leakage drops).
Fratilor, nimeni nu stie lucrurile astea, sa-i spuna omului sa nu se mai chinuie?
Iti multumesc si eu pentru postarea ta!  stiam ceva dar acum stiu mai mult ! Invatam tot invatam .... Si eu ma gandeam la o solutie sa fac cald in spatiul acumulatorilor  dar se pare ca daca temperatura este cu +   nu sunt probleme!

Edited by MihaiDrago, 17 September 2014 - 10:21.


#924
qualifying

qualifying

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.09.2014
Dacă sunt acumulatori AGM cu atât mai bine,au fost creeați special pentru a suporta stresul temperaturilor scăzute,eu personal nu-i protejez cu nimic nici la -30°C,dar nici la +50°C Posted Image .

#925
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Asa sa faceti baieti, eventual sa-i scoateti in zapada la iarna.  Pe bune ? Despre cum variaza capacitatea in functie de temperatura nu zice nimeni nimic, sau nu va intereseaza pe voi...sunt curios ce trageti voi din bateriile in care v-a mai ramas 50% din capacitate si cum influenteaza asta durata de viata.  Despre tensiunea de incarcare in fuctie de temperatura iar nu zice nimeni nimic ? Or fi prosti aia care isi cumpara chargere care au senzori de temperatura ? Or fi prosti producatorii care recomanda  mentinerea unor temperaturi constante, pozitive undeva la 20 grade ? Cu siguranta nici densitatea electrolitului nu este influentata de temperatura...
Nu va ganditi ca daca tineti bateria la - 15 grade o sa va tina 15 ani... voi nu le tineti in floating !!! Can un producator va recomanda o temperatura de 20 de grade, la care va da si parametrii de descarcare si incarcare stie el ce vorbeste.

As dori sa-mi spuneti care este DOD-ul pentru o AGM decenta la temperatura de - 5 grade.  Eu va spun ca la 20 de grade este 25 % pentru a asigura cele 2000 de cicluri aproximativ, la Banner de exemplu.

Edited by lestef, 17 September 2014 - 11:16.


#926
romeoCluj

romeoCluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 14.09.2014

View Post9victor, on 10 februarie 2014 - 22:53, said:

imi place ca esti optimist! ... ingrijeste-ti bateriile, ca si cum ar fi "nevasta-ta" ... daca l-e neglijezi te lasa! ... jejejejeje
solutia castigatoare este : sa aiba temperatura constanta de 18-25 grade ( destul de greu, dar nu imposibil) ... "chargerul sa fie unul "destept"
care sa-ti permita setari "dupa ce zice producatorul bateriilor" ... float de exemplu la tensiunea sugerata de producator, nu ce are softul in memorie!
... si ar mai fi ... noi la firma punem de obicei sisteme de 48 V ... dar costa o caruta de bani! ... ar mai fi baterii de LiFeSO4 care sunt "fara moarte"

Edited by romeoCluj, 17 September 2014 - 12:10.


#927
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Postlestef, on 17 septembrie 2014 - 11:05, said:

Asa sa faceti baieti, eventual sa-i scoateti in zapada la iarna.  Pe bune ? Despre cum variaza capacitatea in functie de temperatura nu zice nimeni nimic, sau nu va intereseaza pe voi...sunt curios ce trageti voi din bateriile in care v-a mai ramas 50% din capacitate si cum influenteaza asta durata de viata.  Despre tensiunea de incarcare in fuctie de temperatura iar nu zice nimeni nimic ? Or fi prosti aia care isi cumpara chargere care au senzori de temperatura ? Or fi prosti producatorii care recomanda  mentinerea unor temperaturi constante, pozitive undeva la 20 grade ? Cu siguranta nici densitatea electrolitului nu este influentata de temperatura...
Nu va ganditi ca daca tineti bateria la - 15 grade o sa va tina 15 ani... voi nu le tineti in floating !!! Can un producator va recomanda o temperatura de 20 de grade, la care va da si parametrii de descarcare si incarcare stie el ce vorbeste.

As dori sa-mi spuneti care este DOD-ul pentru o AGM decenta la temperatura de - 5 grade.  Eu va spun ca la 20 de grade este 25 % pentru a asigura cele 2000 de cicluri aproximativ, la Banner de exemplu.
Cred ca ai pus nu doar punctul pe un i, ci pe mai multe...
La cat costa acumulatorii, o mica cheltuiala se justifica pentru a mentine o temperatura constanta, pozitiva. Chiar si consumul de energie necesar incalzirii, se justifica prin prisma cresterii capacitatii.
Celor intersati, le pot sugera o schema, testata de mine, care face si egalizarea tensiunii pe acumulatori. Eu o folosesc pe patru acumulatori de 12V, inseriati.

Edited by pisicamatache, 17 September 2014 - 12:22.


#928
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, atat tensiunea de float cat si cele de charge sau eq au un coeficient de temperatura. E mic, de cativa mV pe grad celsius, dar se aduna . eu nu am recomandat sa le scoata afara in zapada, chiar am specificat ca un 5 grade este ok. Capacitatea nu scade semnificativ la scaderea temperaturii pana la plus cinci grade, nici densitatea nu variaza prea mult (o miime parca pe fiecare 0.6 grad celsius si creste la scaderea temperaturii)

Insa cele spuse ref la durata de viata sunt REALE. Va pot copia niste materiale de la mine de la scarbici, cat de curand...


#929
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
[ http://cdn.freshdesk.com/data/helpdesk/attachments/production/3719/original/Capacity%20vs%20Temperature.jpg?1310389193 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La 5 grade eu zic ca scade cu 15 % capacitatea, chiar daca graficul asta e cam darnic si zice ca doar cu 10 %. Ady tu spui ceva de genul: imi cumpar masina si o sa tina 50 de ani fara sa o repar, dar nu ai specificat ca masina o sa o tii in garaj toti anii astia si nu o sa te folosesti de ea. Nimeni nu are nevoie sa conserve bateriile la o temp scazuta ca sa-l tina 15 ani, lumea vrea sa le foloseasca, asta e ideea.
Si cum stii ca LFP au proprietati mai bune la temperaturi scazute de ce sa ne batem noi capul ? :)) Bani sa fie. Posted Image

#930
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Scade capacitatea available...dar oricum cei ce folosesc plumbul jongleaza doar intre 100% si 70%, asa ca sunt irelevanti aia 10% de la "coada" bateriilor. Castigi mult in schimb pe durata de viata. Toate chimiile de baterii de temperatura joasa au acest comportament: durata de viata creste spre temperaturi joase, la unele aproape se dubleaza cu fiecare 10 grade celsius. Graficele nu sunt liniare, desigur, si au fost furnizate pentru a avertiza de fapt asupra SCURTARII drastice a vietii acumulatorilor cu temperatura.

Edited by addysoftware, 17 September 2014 - 19:54.


#931
Darrieus

Darrieus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014

View Postaddysoftware, on 17 septembrie 2014 - 19:53, said:

Scade capacitatea available...dar oricum cei ce folosesc plumbul jongleaza doar intre 100% si 70%, asa ca sunt irelevanti aia 10% de la "coada" bateriilor. Castigi mult in schimb pe durata de viata. Toate chimiile de baterii de temperatura joasa au acest comportament: durata de viata creste spre temperaturi joase, la unele aproape se dubleaza cu fiecare 10 grade celsius. Graficele nu sunt liniare, desigur, si au fost furnizate pentru a avertiza de fapt asupra SCURTARII drastice a vietii acumulatorilor cu temperatura.
exact cam asa: un foarte bun charge-controller, bateriile bagate-n beciul casei, folosite 10% din capacitate, generator diesel sau pe benzina conectat la charge controller, in caz ca ramai fara soare sau vant ! ... astfel poti avea baterii mai mult de 20 ani, daca sunt baterii "solare" adevarate !

Edited by Darrieus, 17 September 2014 - 20:44.


#932
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

View Postpisicamatache, on 17 septembrie 2014 - 06:56, said:

Asta e schema...O poti face pe un cablaj de test, din acela cu gaurele. Senzorul de temperatura, e format din cele 3 diode inseriate. Din semireglabilul de 10K, de preferat multitura, poti regla orice temperatura doresti, de ex de la zero, la 100 grade C.
Ce reprezinta pl12 cumva o fotodioda sau?

#933
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011

View Postst3fan19, on 20 septembrie 2014 - 07:53, said:

Ce reprezinta pl12 cumva o fotodioda sau?

e o dioda zenner de 12v

Edited by wormel, 20 September 2014 - 09:38.


#934
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Mersi

#935
lorangelo

lorangelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.09.2011

View PostDarrieus, on 17 septembrie 2014 - 20:42, said:

exact cam asa: un foarte bun charge-controller, bateriile bagate-n beciul casei, folosite 10% din capacitate, generator diesel sau pe benzina conectat la charge controller, in caz ca ramai fara soare sau vant ! ... astfel poti avea baterii mai mult de 20 ani, daca sunt baterii "solare" adevarate !

Salutari! cunoaste-ti ce model de charge controller accepta conectarea la generator pentru a incarca bateriile? eu am sistemul pe 24v.

Edited by lorangelo, 23 September 2014 - 21:32.


#936
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postlorangelo, on 23 septembrie 2014 - 21:31, said:

Salutari! cunoaste-ti ce model de charge controller accepta conectarea la generator pentru a incarca bateriile? eu am sistemul pe 24v.

Midnite Solar Clasic este singurul regulator care accepta orice pe intrare, fotovoltaic, eolian, turbina hidro, generator, etc.
Contine doua relee programabile cu care poti realiza o automatizare superba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate