Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#775
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eeei, eu nici nu ma gandeam sa consum atata! Dar pentru "altii" probabil n-ar fi imposibil. Eu am nevoie doar de lumina (LED-uri, cca 100Wh/zi in medie), un computer (laptop sau/si netbook cca 100Wh plus uneori un monitor de 25W deci inca 50-100Wh); un pistol de lipit (sa zicem 50Wh, functionare intermitenta); cca 100Wh televizor, sistem audio sau altceva, cca 300Wh o lada frigorifica modificata sau un frigider modificat; sa zicem 100Wh diverse automatizari si pompe de circulatie daca va fi necesar; si de doua ori pe saptamana cca 400Wh o masina de spalat fara incalzire.

Am uitat: din cand in cand un drum cu troşcaleta electrica de-colo-colo, sa zicem echivalent cu 1kWh pe zi fie iarna, fie vara. Iarna voi iesi mai rar, dar la conditiile mai grele va consuma mai mult..

Edited by addysoftware, 26 August 2014 - 22:22.


#776
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaddysoftware, on 26 august 2014 - 22:18, said:

Eeei, eu nici nu ma gandeam sa consum atata! Dar pentru "altii" probabil n-ar fi imposibil. Eu am nevoie doar de lumina (LED-uri, cca 100Wh/zi in medie), un computer (laptop sau/si netbook cca 100Wh plus uneori un monitor de 25W deci inca 50-100Wh); un pistol de lipit (sa zicem 50Wh, functionare intermitenta); cca 100Wh televizor, sistem audio sau altceva, cca 300Wh o lada frigorifica modificata sau un frigider modificat; sa zicem 100Wh diverse automatizari si pompe de circulatie daca va fi necesar; si de doua ori pe saptamana cca 400Wh o masina de spalat fara incalzire.

Am uitat: din cand in cand un drum cu troşcaleta electrica de-colo-colo, sa zicem echivalent cu 1kWh pe zi fie iarna, fie vara. Iarna voi iesi mai rar, dar la conditiile mai grele va consuma mai mult..
esti cu adevarat "verde" ! ... bravo !

#777
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Hehe, cunosc "niste" baieti vezi cu adevarat! care "mananca" doar 80-100Wh pe zi intr-o casa (on-grid) si mai putin de 20Wh in cealalta casa (off-grid)...

#778
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Din câte am citit pe un document mai vechi,acumulatorii LiFePo4 ar putea dura la infinit,deci nu ar mai exista o limită a ciclurilor de încărcare,există totuși un DAR mare și anume faptul că producătorii deși cunosc foarte bine fenomenul de formare a dendritelor cristalizate pe suprafața anodului cele care limitează viața tuturor acumulatorilor,nu numai a celor LiFePo4 nu vor în ruptul capului să folosească membrane protonice între anod și catod care ar opri migrația electronilor de la catod la anod și ar lăsa cale liberă doar ionilor care sunt de zeci de ori mai mici decât electronii și ar putea trece prin aceste membrane,apoi sau descoperit niște săruri din halogeni care adăugate în electrolit ar limita foarte mult aceste depuneri de dendrite prelungind viața unui acumulator de câteva ori,dar nici aceste descoperiri nu cred că le vor aplica prea repede .Interesul marilor producători de acumulatori este „consumismul” cu orice preț,deci nu trebuie să ne așteptăm la cadouri din partea lor privind dublarea sau triplarea numărului de cicluri al unui acumulator,este practic o înțelegere tacită între ei prin care reușesc să facă miliarde de dolari de pe urma consumatorilor,pentru că altfel negreșit îi va paște falimentul !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 27 August 2014 - 10:47.


#779
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Totul tine de cerere/oferta si astfel se stabileste pretul.
In cazul acumulatorilor este la fel, apoi intervine si pretul pentru "noua tehnologie"
Adica: Daca faceti o statistica sa vedeti ca 1-2% din cei de pe forum (deci populatia bine informata) foloseste sa zicem OPzS.
Restul folosesc "Ordinary Battery" totul datorita pretului.
Daca ar fi asa de usor sa implementezi aceste tehnologii despre care se discuta aici fiecare nintre noi acasa si-ar produce aceste baterii.
Sau ne asociem, facem o Intreprindere Individuala si producem baterii mult mai scumpe decat cele comerciale si cu o durata de viata mult mai mare.
Vom ramane cu ele pe stioc deoarece omul se uita la pret indiferent ca au o durata de viata mai mare.
Nu ati remarcat ca se folosesc baterii auto in fotovoltaic ?
Tocmai din cauza pretului la jumatate fata de cele deep cycle.
Faceti fiecare din voi un studiu de caz si postati aici rezultatele.
De exemplu, bateria x cu durata de viata 3 ani costa  300 lei, cea identica care are durata de viata 30 de ani  costa 3000 lei. Din 100 persoane 95 vor cumpara bateria cu durata de viata 3 ani si 5 persoane vor cumpara bateria cu durata de viata 30 de ani. Asta inseamna ca eu, ca firma nu imi permit sa produc baterii scumpe  cu durata de viata mare pentru ca nu le cumpara aproape nimeni din cauza pretului.

Edited by CostyOK, 27 August 2014 - 11:34.


#780
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostCostyOK, on 27 august 2014 - 11:05, said:

Totul tine de cerere/oferta si astfel se stabileste pretul.
In cazul acumulatorilor este la fel, apoi intervine si pretul pentru "noua tehnologie"
Adica: Daca faceti o statistica sa vedeti ca 1-2% din cei de pe forum (deci populatia bine informata) foloseste sa zicem OPzS.
Restul folosesc "Ordinary Battery" totul datorita pretului.
Daca ar fi asa de usor sa implementezi aceste tehnologii despre care se discuta aici fiecare nintre noi acasa si-ar produce aceste baterii.
Sau ne asociem, facem o Intreprindere Individuala si producem baterii mult mai scumpe decat cele comerciale si cu o durata de viata mult mai mare.
Vom ramane cu ele pe stioc deoarece omul se uita la pret indiferent ca au o durata de viata mai mare.
Nu ati remarcat ca se folosesc baterii auto in fotovoltaic ?
Tocmai din cauza pretului la jumatate fata de cele deep cycle.
Faceti fiecare din voi un studiu de caz si postati aici rezultatele.
De exemplu, bateria x cu durata de viata 3 ani costa  300 lei, cea identica care are durata de viata 30 de ani  costa 3000 lei. Din 100 persoane 95 vor cumpara bateria cu durata de viata 3 ani si 5 persoane vor cumpara bateria cu durata de viata 30 de ani. Asta inseamna ca eu, ca firma nu imi permit sa produc baterii scumpe  cu durata de viata mare pentru ca nu le cumpara aproape nimeni din cauza pretului.

Nu poți să le spui baterii ordinare decât la cele auto care sunt folosite la stocarea curentului,acu” nu toată lumea își permite OPzS și asta nu numai din cauza faptului că ar fi prea scumpe,pentru că exemplul de preț bun l-a dat Victor puțin mai sus,dar ce te faci când acești acumulatori pleacă din fabrică cu 120$ buc.spre exemplu și ajung pe mâna samsarilor care-i vând cu un preț cel puțin dublu,au ei vreun drept moral să câștige mai mult decât producătorii ???,se întâmplă practic același fenomen ca la legume,unde tomatele pleacă din curtea țăranilor cu 1 leu/kg,iar samsarii tuciurii care n-au muncit în viața lor le vând pe tarabe cu 4-5 lei/kg !!!,de aceea eu nu cumpăr nimic din România dacă prețul nu este în limite acceptabile,în concordanță cu cel real.Hai treacă meargă un preț cu maxim 30% mai scump decât la producător n-ar fi un capăt de lume,că d”aia este internetul să te mai uiți și peste gard să nu fii „țepit” toată viața de „bravii” noștri negustorași și v-aș putea da n.. exemple de firme de pe la noi care fac speculă în toată regula și înșeală destule persoane slab informate ca să nu le spun altfel !!!Posted Image

Edited by Viorelsolar, 27 August 2014 - 14:53.


#781
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 22.04.2005

View PostCostyOK, on 27 august 2014 - 11:05, said:

Totul tine de cerere/oferta si astfel se stabileste pretul.
In cazul acumulatorilor este la fel, apoi intervine si pretul pentru "noua tehnologie"
Adica: Daca faceti o statistica sa vedeti ca 1-2% din cei de pe forum (deci populatia bine informata) foloseste sa zicem OPzS.
Restul folosesc "Ordinary Battery" totul datorita pretului.
Daca ar fi asa de usor sa implementezi aceste tehnologii despre care se discuta aici fiecare nintre noi acasa si-ar produce aceste baterii.
Sau ne asociem, facem o Intreprindere Individuala si producem baterii mult mai scumpe decat cele comerciale si cu o durata de viata mult mai mare.
Vom ramane cu ele pe stioc deoarece omul se uita la pret indiferent ca au o durata de viata mai mare.
Nu ati remarcat ca se folosesc baterii auto in fotovoltaic ?
Tocmai din cauza pretului la jumatate fata de cele deep cycle.
Faceti fiecare din voi un studiu de caz si postati aici rezultatele.
De exemplu, bateria x cu durata de viata 3 ani costa  300 lei, cea identica care are durata de viata 30 de ani  costa 3000 lei. Din 100 persoane 95 vor cumpara bateria cu durata de viata 3 ani si 5 persoane vor cumpara bateria cu durata de viata 30 de ani. Asta inseamna ca eu, ca firma nu imi permit sa produc baterii scumpe  cu durata de viata mare pentru ca nu le cumpara aproape nimeni din cauza pretului.

E un punct de vedere.

Pe de alta parte:

-bateriile auto intr-un sistem fotovoltaic - asta e o gluma desigur. Nu neg faptul ca se folosesc, insa este super-ineficient datorita descarcarii/incarcarii superficiale, iar dupa un timp scurt de regula crapa.

-deep cycle nu inseamna neaparat opzs; probabil ca 5% folosesc opzs, insa exista si deep cycle mai accesibile ca pret - tab, crown, banner, etc. care chiar merg descarcate spre 50% sau, in unele cazuri, in functie de model, 75-80%. si care chiar tin considerabil mai mult decat cei 3 ani mentionati.

Deci hai sa nu speriem lumea, ca exista de fapt baterii deep-cycle de 12v@100-115Ah la preturi in jur de 600-700 ron bucata, poate si mai jos, nu stiu, ca nu mai sunt la curent cu ce e pe piata in domeniul asta.

Ideale sunt opzs-urile dar, pentru cine nu isi permite, exista solutii accesibile ca pret. Bateria auto nici nu as mentiona-o aici pe forum.

#782
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostViorelsolar, on 27 august 2014 - 14:52, said:

Nu poți să le spui baterii ordinare decât la cele auto care sunt folosite la stocarea curentului,acu” nu toată lumea își permite OPzS și asta nu numai din cauza faptului că ar fi prea scumpe,pentru că exemplul de preț bun l-a dat Victor puțin mai sus,dar ce te faci când acești acumulatori pleacă din fabrică cu 120$ buc.spre exemplu și ajung pe mâna samsarilor care-i vând cu un preț cel puțin dublu,au ei vreun drept moral să câștige mai mult decât producătorii ???,se întâmplă practic același fenomen ca la legume,unde tomatele pleacă din curtea țăranilor cu 1 leu/kg,iar samsarii tuciurii care n-au muncit în viața lor le vând pe tarabe cu 4-5 lei/kg !!!,de aceea eu nu cumpăr nimic din România dacă prețul nu este în limite acceptabile,în concordanță cu cel real.Hai treacă meargă un preț cu maxim 30% mai scump decât la producător n-ar fi un capăt de lume,că d”aia este internetul să te mai uiți și peste gard să nu fii „țepit” toată viața de „bravii” noștri negustorași și v-aș putea da n.. exemple de firme de pe la noi care fac speculă în toată regula și înșeală destule persoane slab informate ca să nu le spun altfel !!!Posted Image
oricare dintre locuitorii planetei Terra trebuie sa se subordoneze legilor capitalismului ! ... 65% din legi sunt in favoarea marilor monopoluri private ! ... 30% organizatii politice sau guvernamentale ! ...5% in favoarea cetateanului! ... ptr a beneficia de "viata" trebuie sa "iesi" din "clasa" cetateanilor ! ... sa migrezi spre politic sau spre MARILE SUPER-MEGA COMPANII MONDIALE ! ... astfel, vei avea acces la capital ! ... deasemeni, vei avea la discretie, baterii de 10.000 EUR bucata ! ...
noi vb "din saracie" pe aici !

Edited by 9victor, 27 August 2014 - 21:57.


#783
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu este vorba numai de sărăcie ci și de un calcul economic de amortizare a cheltuielilor,altfel ce rost ar avea să cumpărăm acumulatori de zeci de mii de euro din noile tipuri pe bază de litiu netestate în timp,de care nimeni nu garantează cât timp vor rezista și în ce condiții,pentru că de multe ori nu tot ceea ce este scump este musai și bun,iar reclama este sufletul comerțului de când lumea.Posted Image

#784
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Post9victor, on 27 august 2014 - 21:55, said:

oricare dintre locuitorii planetei Terra trebuie sa se subordoneze legilor capitalismului ! ... 65% din legi sunt in favoarea marilor monopoluri private ! ... 30% organizatii politice sau guvernamentale ! ...5% in favoarea cetateanului! ... ptr a beneficia de "viata" trebuie sa "iesi" din "clasa" cetateanilor ! ... sa migrezi spre politic sau spre MARILE SUPER-MEGA COMPANII MONDIALE ! ... astfel, vei avea acces la capital ! ... deasemeni, vei avea la discretie, baterii de 10.000 EUR bucata ! ...
noi vb "din saracie" pe aici !

Eu lucrez la un sistem pentru managementul energiei electrice.
Asa cum ati observat toti cei care au optat pentru ongrid pur si simplu au mutit, nu mai scriu absolut nimic, motivul e "la mintea cocosului"
Cu totii avem probleme cu variatiile masive de energie electrica, consumam zilnic aproximativ acelasi nr de kWh dar panourile produc poate 10% din necesar intr-o zi sau chiar 200% a doua zi. Pentru asta avem nevoie de un banc de acumulatori cu o capacitate cat mai generoasa, deci foarte scumpi.
Cum ar fi sa poti vinde surplusul de energie electrica oricand, fara nici macar o aprobare, fara taxe, fara impozit, fara sa te ploconesti cu caciula`n mana la institutiile statului si la baietii destepti,  fara sa fi constrans de o anumita cantitate, perfect legal si sa fi platit in moneda dorita (RON, USD, Euro, etc) ?
Investitia costa cat o banala baterie, alaturi de sistemul offgrid/ongrid si o conexiune de internet oricat de ieftina si slaba ar fi ea.

Edited by CostyOK, 27 August 2014 - 23:48.


#785
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 22.04.2005

View PostCostyOK, on 27 august 2014 - 23:45, said:

Eu lucrez la un sistem pentru managementul energiei electrice.
Asa cum ati observat toti cei care au optat pentru ongrid pur si simplu au mutit, nu mai scriu absolut nimic, motivul e "la mintea cocosului"
Cu totii avem probleme cu variatiile masive de energie electrica, consumam zilnic aproximativ acelasi nr de kWh dar panourile produc poate 10% din necesar intr-o zi sau chiar 200% a doua zi. Pentru asta avem nevoie de un banc de acumulatori cu o capacitate cat mai generoasa, deci foarte scumpi.
Cum ar fi sa poti vinde surplusul de energie electrica oricand, fara nici macar o aprobare, fara taxe, fara impozit, fara sa te ploconesti cu caciula`n mana la institutiile statului si la baietii destepti,  fara sa fi constrans de o anumita cantitate, perfect legal si sa fi platit in moneda dorita (RON, USD, Euro, etc) ?
Investitia costa cat o banala baterie, alaturi de sistemul offgrid/ongrid si o conexiune de internet oricat de ieftina si slaba ar fi ea.

vad ca te "roade" in continuare treaba cu on-grid-ul, nu e prima data ca spui ca astia care suntem conectati on-grid nu mai postam Posted Image

stai linistit, treaba merge bine pentru noi. primesc 3 cv/mwh + banii din contracte bilaterale, m-am acreditat la ANRE, Transelectrica. Am facut demersurile la OPCOM, am si cativa mwh injectati deja in retea. cam astea sunt noutatile. poate o sa postez si o poza cu cv-urile candva, nu promit.

de postat pe aceasta tema nu mai postez din cauza ca am remarcat in timp o anumita ostilitate/iritare (ca sa nu spun altceva) vis-a-vis de varianta conectarii on-grid din partea unor participanti la forum.

si atunci? de ce sa-si mai faca sange rau? mai bine vorbim despre off-grid, baterii, eoliene, lucruri ceva mai placute Posted Image

Edited by adrian71, 28 August 2014 - 05:19.


#786
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postadrian71, on 28 august 2014 - 05:17, said:

vad ca te "roade" in continuare treaba cu on-grid-ul, nu e prima data ca spui ca astia care suntem conectati on-grid nu mai postam Posted Image

stai linistit, treaba merge bine pentru noi. primesc 3 cv/mwh + banii din contracte bilaterale, m-am acreditat la ANRE, Transelectrica. Am facut demersurile la OPCOM, am si cativa mwh injectati deja in retea. cam astea sunt noutatile. poate o sa postez si o poza cu cv-urile candva, nu promit.

de postat pe aceasta tema nu mai postez din cauza ca am remarcat in timp o anumita ostilitate/iritare (ca sa nu spun altceva) vis-a-vis de varianta conectarii on-grid din partea unor participanti la forum.

si atunci? de ce sa-si mai faca sange rau? mai bine vorbim despre off-grid, baterii, eoliene, lucruri ceva mai placute Posted Image

Nu există două tabere una off-grid și alta on-grid,sau dacă există nu trebuie dezbătut acest diferend pe acest topic unde discutăm despre acumulatori Posted Image .Mi-aș fi dorit să fiu on-grid să mă scap de calvarul acumulatorilor,dar cum nu am rețeaua electrică la poartă iar prețul pe care mi l-au cerut pentru extinderea rețelei electrice de la 200 de metri + branșament este unul „nesimțit”,ce nu poate fi amortizat până la sfârșitul vieții panourilor fotovoltaice,nu mai pun în calcul timpul pierdut și banii plătiți pentru acte,șpăgi șamd pentru aprobările on-grid,deci una peste alta în cazul meu nu se justifică și voi rămâne off-grid până se vor așeza lucrurile în țara noastră când sper că extinderea rețelei nu va mai fi plătită din buzunarul cetățeanului,apoi ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat intră în patrimoniul distribuitorilor de energie,pe banii cui ???Posted Image

#787
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Costy, da si tu cateva amanunte

#788
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postaddysoftware, on 28 august 2014 - 09:42, said:

Costy, da si tu cateva amanunte

O sa va dau toate amanuntele, o sa va spun si pretul exact pe kWh, sunt in probe de cateva zile si totul este ok pana acum.

#789
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadrian71, on 28 august 2014 - 05:17, said:

vad ca te "roade" in continuare treaba cu on-grid-ul, nu e prima data ca spui ca astia care suntem conectati on-grid nu mai postam Posted Image

stai linistit, treaba merge bine pentru noi. primesc 3 cv/mwh + banii din contracte bilaterale, m-am acreditat la ANRE, Transelectrica. Am facut demersurile la OPCOM, am si cativa mwh injectati deja in retea. cam astea sunt noutatile. poate o sa postez si o poza cu cv-urile candva, nu promit.

de postat pe aceasta tema nu mai postez din cauza ca am remarcat in timp o anumita ostilitate/iritare (ca sa nu spun altceva) vis-a-vis de varianta conectarii on-grid din partea unor participanti la forum.

si atunci? de ce sa-si mai faca sange rau? mai bine vorbim despre off-grid, baterii, eoliene, lucruri ceva mai placute Posted Image
f bine ca ai reusit ! ... esti mai norocos si mai bataios decat majoritatea de pe forum ! ... oricum pe topicul asta nu
putem vorbi despre asta ! ... ca tot veni vorba, de nu ai pus deatalii despre ce si cum ai facut pe topicul "on-grid" ?
nimeni nu spune nimic, acolo ! ... nici macar faptul ca trebuie sa ai linie trifazica ptr a "incepe cu inceputul", de exemplu ! ...
PS: cei care sunteti on-grid, astepati-va la ani grei de "lucraturi guvernamentale" ! ...
( Google Chrome, traduce instant !)
http://www.solarweb....-parte-5-a.html

bafta

Edited by 9victor, 28 August 2014 - 22:27.


#790
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 22.04.2005

View Post9victor, on 28 august 2014 - 22:15, said:

f bine ca ai reusit ! ... esti mai norocos si mai bataios decat majoritatea de pe forum ! ... oricum pe topicul asta nu
putem vorbi despre asta ! ... ca tot veni vorba, de nu ai pus deatalii despre ce si cum ai facut pe topicul "on-grid" ?
nimeni nu spune nimic, acolo ! ... nici macar faptul ca trebuie sa ai linie trifazica ptr a "incepe cu inceputul", de exemplu ! ...
PS: cei care sunteti on-grid, astepati-va la ani grei de "lucraturi guvernamentale" ! ...
( Google Chrome, traduce instant !)
http://www.solarweb....-parte-5-a.html

bafta

multumesc. am tot postat  intr-o vreme. s-a vorbit si de bransament trifazat, etc. am pus inclusiv poze cu bransamentul. eu nu pot spune ca am intampinat  probleme deosebite. am ales cv ca e singura subventie care functioneaza in prezent. cat o functiona. un an, doi, trei, nu conteaza ptr. mine. mi-am facut calculele. cu sau fara feed-in tariff, cu sau fara cv, cu sau fara pfa si taxe la stat, eu sunt multumit oricum. simplul fapt ca pot folosi ziua consumatori de pana la 6 kw putere instantanee fara sa apelez la baterii, sa incarc suplimentar inclusiv bancul de baterii din on-grid cu charger-ul daca sistemul off-grid nu incarca suficient iar tot ce nu folosesc se duce in retea si pot lua oricat de putin pe ce s-a dus acolo, pentru mine e ok. pentru ca puterea instalata e suficienta sa renunt inclusiv la lemne si gaze si sa folosesc totul electric, oricum imi voi scoate investitia. ca e facuta din second hand iar manopera e a mea integral. Viorel a zis ca nu exista doua tabere, on si off-grid. are perfecta dreptate. hai sa alegem fiecare solutia optima ptr. el si sa nu mai criticam o varianta sau alta. cu on-grid-ul eu cred ca s-a postat destul. cine vrea sa se implice sa o faca. informatie e suficienta. doar sa se citeasca pe forum. mai departe nu cred ca e relevant sa vorbesc despre detalii secundare, cate telefoane si mailuri am dat, la ce data ridic cv-urile, cum le tranzactionez, etc. fiecare va descoperi pe cont propriu cu ce se "mananca" on-grid-ul cand se apuca de treaba asta. experienta mea nu e relevanta. eu am avut treaba cu electrica. altii poate au treaba cu e-on, cez sau enel. s.a.m.d.

#791
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

View Postadrian71, on 29 august 2014 - 08:53, said:

multumesc. am tot postat  intr-o vreme. s-a vorbit si de bransament trifazat, etc. am pus inclusiv poze cu bransamentul. eu nu pot spune ca am intampinat  probleme deosebite. am ales cv ca e singura subventie care functioneaza in prezent. cat o functiona. un an, doi, trei, nu conteaza ptr. mine. mi-am facut calculele. cu sau fara feed-in tariff, cu sau fara cv, cu sau fara pfa si taxe la stat, eu sunt multumit oricum. simplul fapt ca pot folosi ziua consumatori de pana la 6 kw putere instantanee fara sa apelez la baterii, sa incarc suplimentar inclusiv bancul de baterii din on-grid cu charger-ul daca sistemul off-grid nu incarca suficient iar tot ce nu folosesc se duce in retea si pot lua oricat de putin pe ce s-a dus acolo, pentru mine e ok. pentru ca puterea instalata e suficienta sa renunt inclusiv la lemne si gaze si sa folosesc totul electric, oricum imi voi scoate investitia. ca e facuta din second hand iar manopera e a mea integral. Viorel a zis ca nu exista doua tabere, on si off-grid. are perfecta dreptate. hai sa alegem fiecare solutia optima ptr. el si sa nu mai criticam o varianta sau alta. cu on-grid-ul eu cred ca s-a postat destul. cine vrea sa se implice sa o faca. informatie e suficienta. doar sa se citeasca pe forum. mai departe nu cred ca e relevant sa vorbesc despre detalii secundare, cate telefoane si mailuri am dat, la ce data ridic cv-urile, cum le tranzactionez, etc. fiecare va descoperi pe cont propriu cu ce se "mananca" on-grid-ul cand se apuca de treaba asta. experienta mea nu e relevanta. eu am avut treaba cu electrica. altii poate au treaba cu e-on, cez sau enel. s.a.m.d.
La cat s-au ridicat costurile totale cu acest tip de bransare?

Edited by tibi_dan, 29 August 2014 - 16:59.


#792
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 22.04.2005
o sa facem off-topic. am mai zis, 10 mii ron a fost bransamentul (hartii, firida, sigurante, relee, cabluri, proiect, etc). panourile si invertorul - se stiu deja preturile. peste asta mai sunt 600 ron la ANRE iar la OPCOM ar mai fi niste taxe de 440 ron la inscriere si vreo 200 ron pe an. cam atat. ptr. 24 cv / an la 130 ron / cv si inca vreo 15 bani/kwh din contracte bilaterale, eu zic ca e acceptabil. chiar si impozabili. nu te imbogatesti din on-grid de 6kw, dar macar faci cumva sa scoti ceva din atata amar de curent pe care il generezi martie-octombrie si nu ai unde sa-l stochezi. si mai scapi de facturi si alte cheltuieli. si nu mai poluezi (la mine pe strada da lumea cel putin cate 4000 ron/iarna pe ditamai camionul de lemne de ars). si cam atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate