Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#4609
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Eu m-am lovit de aceeasi problema si le-am montat intr-o cutie.Cumparate de pe okazii.Nu arata cu 2 zecimale,dar sunt f. prectice Arata cam asa:

Attached Files



#4610
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

View Postzaitzus, on 20 noiembrie 2016 - 13:17, said:

ii poti spune cum ai procedat sa o deschizi ? Capacele cred ca sunt sudate cu ultrasunete .
Le-ai taiat sau in ce mod le-ai deschis?


Sunt lipite la cald put si simplu sudate prin topire, materialul e polipropilena , am tinut bateria in soare deconectata sa se incinga bine si am ridicat marginele cu o dalta taindul in acelasi timp cu alta dalta. Carcasa e mai casanta fata de capac asa ca un heat gun sa tina capacul moale ma ajutat . Nu taia cu bomfaier ca toata mizeria se va duce inauntru.
Motivul de am facut asta e ca ceva a cazut pe baterie si a indoit unul din elementi si era in scurt, pleca la reciclare oricum insa am reusit sa o salvez .Daca bateria e mai veche de 7 ani nici nu masi osteni deoarece seria4000 nu duc mai mult.

#4611
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Știe cineva o sursă de acumulatori NiMh ventilați?

#4612
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Toyota Prius -primul răspuns poped-up de n-ai zis nimic de amperi!

#4613
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Pe la câțiva zeci de amperi.

#4614
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008
salut, nu am fost pe aici de ceva timp.
scuze de intrebare poate se repeta .. dar cam la ce temp ingheata acumulatori? am niste acumulatori tubulari de la caranda. ar fi bine sa le fac o cutie sau ceva? momentan sunt in garaj pusi intro tava de plastic. partea de sus este complet deschisa si imi cam da emotii ca atunci cand deschid usa lata de 5 m cam intra frig in garaj.

#4615
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Incarcati full 100% sunt OK pina la -35 C . In momentul cind descarci si chiar 10% din baterii trebuie sa ai un pic de protectie si incarcale cit  mai rapid posibil.


#4616
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postqadrian, on 09 decembrie 2016 - 12:33, said:

salut, nu am fost pe aici de ceva timp.
scuze de intrebare poate se repeta .. dar cam la ce temp ingheata acumulatori? am niste acumulatori tubulari de la caranda. ar fi bine sa le fac o cutie sau ceva? momentan sunt in garaj pusi intro tava de plastic. partea de sus este complet deschisa si imi cam da emotii ca atunci cand deschid usa lata de 5 m cam intra frig in garaj.
Stai linistit ca, asa cum scrie si colegul, temperatura pana la care rezista este destul de scazuta; in mod normal chiar descarcati pana la o adancime de 20%DOD 80%SOC, concentratia de acid e inca destul de mare ca sa nu inghete pana la minus cca 20 grade (solutia de acid in apa cu concentratia de 20% ingheata intre -20 si -25 grd). Apoi intervine si inertia termica; elementul e sa zicem la 15 grd, tu deschizi usa; vor trece multe ore pana cand temperatura elementului sa scada la minus 10grd de exemplu...

Insa daca sunt descarcati mai profund, temperatura de inghet creste repede, la 50% greutatea specifia este de cca 1,16-1,19 si temperatura de inghet ar putea fi de doar -10grd. Mai apare si fenomenul stratificarii, la suprafata elementului acidul este mult mai diluat. Deci daca ii folosesti deep, sunt mult mai sensibili la inghet. Ii ajuta insa intrucatva si faptul ca, la trecerea curentului prin ei in oricare din sensuri, se produce caldura. Legea lui Joule.... (cata caldura? Q(joules)=dV *I *t, unde dV este diferenta de tensiune intre tensiunea in gol si tensiunea la borne, deci destul de putin, probabil 0,1...0,2V in uz normal.)

#4617
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Addy, delta voltage e diferenta de voc si volt in load. Nu e liniara, ci se schimba in functie de load ; creste load ul rezistenta creste delta voltage .
Gresesc?
Chiar este o formula de a estima viata unui acumulator folosind DV si RI. Rezistenta creste liniar odata cu sulfatatea in regim normal de operare.

#4618
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Problema mare la acumulatori expusi la temperaturi negative apare cand la iesirea soarelui dupa o seara geroasa supapele de ventilatie ( dopurile de umplere )din cauza vaporilor de apa  ingheata se creeaza presiune si explodeaza , am vazut foarte multi acumulatori astfel , in plus la o temperatura scazuta capacitatea scade foarte mult

#4619
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Cine nu are beci sa isi cumpere.

#4620
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Si o groapa este mai buna decat nimic ,problema apare la complectare Posted Image

#4621
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007


View PostRaulPV, on 09 decembrie 2016 - 19:11, said:

Gresesc? ...
Dimpotriva, e chiar foarte corect. Rezistenta interna creste cu descarcarea, creste cu sulfatarea, creste cu batranetea. In cazul in speta, ajuta la incalzirea acumulatorului atat sub sarcina cat si la incarcare. Cu cat bateria e mai descarcata cu atat se incalzeste mai mult. DAR... aceasta caldura este destul de mica. Iar curba e destul de neliniara.. Ia sa vedem... Sa exemplificam cu un set de baterii relativ uzate (am eu niste maintenance datasheets pe undeva. .) de 24V 200Ah din care se trag 20A. Presupun o descarcare in momentul de care vorbim de cca 30%. Tensiunea Voc la acest grup, masurata dupa 24 ore de repaus era cca 25.1V. Tensiunea in sarcina era 24.2V. Vd era deci 25.1-24.2 = 0.9V. Incalzirea calculabila este de 0.9V x 20A, adica 18W (destul de putin dupa cum vedeti).

Presupunem aria totala expusa la aer de 2 x 0.25 x (0.4+0.25) x2 = 0,65mp.  Pierderea de caldura a unei suprafete orizontale expuse la aer este de cca 11W/mp/grdC. O suprafata verticala pierde aproximativ 16-18W/mp. Putem presupune ptr bateriile noastre o pierdere medie de 15W/mp.grd. Bateriile noastre vor pierde 15W/mpgrd x 0.65mp = 10W/grd. Aceasta inseamna ca echilibrul termic ar fi la o diferenta de temperatura baterie/mediu de abia 18W/10W = 1.8 grd Celsius.

Dar bateria are o inertie termica considerabila. Putem lesne calcula aceasta inertie, pe baza volumului, greutatii componentelor, si o comparam apoi cu disipatia de care vorbeam, 15W/mp. E destul de probabil sa gasim ca rezultat cca 200kJ/grd. Asta inseamna aprox 55Wh de caldura pe grad celsius. Considerand aerul rece la 0 grd si bateria la 20grd, avem o disipatie de 10W/grd deci 200W. Coroborand, bateriile vor pierde cca 200W/55Wh/grd, deci cca 4grd pe ora.


inca ceva (ptr cei ce nu stiu); rezistenta interna nu se masoara de fapt folosind Voc ci doua masurari de Vb, folosind doua rezistoare; Ri = dV/dI.

#4622
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Atat de interesant, incat sigur inventia va fi "pitita" o buna bucata de vreme... :)

http://www.businessi...battery-2016-11

#4623
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
Pai si eu am facut o soba cu lemne care va tine 1001 ani dar o tin ascunsa in casa la mine :) . Lasand gluma deoparte nu cred ca o sa apara pe piata vreodata.

#4624
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008

View Postaddysoftware, on 09 decembrie 2016 - 16:21, said:

Stai linistit ca, asa cum scrie si colegul, temperatura pana la care rezista este destul de scazuta; in mod normal chiar descarcati pana la o adancime de 20%DOD 80%SOC, concentratia de acid e inca destul de mare ca sa nu inghete pana la minus cca 20 grade (solutia de acid in apa cu concentratia de 20% ingheata intre -20 si -25 grd). Apoi intervine si inertia termica; elementul e sa zicem la 15 grd, tu deschizi usa; vor trece multe ore pana cand temperatura elementului sa scada la minus 10grd de exemplu...

Insa daca sunt descarcati mai profund, temperatura de inghet creste repede, la 50% greutatea specifia este de cca 1,16-1,19 si temperatura de inghet ar putea fi de doar -10grd. Mai apare si fenomenul stratificarii, la suprafata elementului acidul este mult mai diluat. Deci daca ii folosesti deep, sunt mult mai sensibili la inghet. Ii ajuta insa intrucatva si faptul ca, la trecerea curentului prin ei in oricare din sensuri, se produce caldura. Legea lui Joule.... (cata caldura? Q(joules)=dV *I *t, unde dV este diferenta de tensiune intre tensiunea in gol si tensiunea la borne, deci destul de putin, probabil 0,1...0,2V in uz normal.)
Poi sa fim seriosi ca de la soare nu se incarca cu vremea asta. Iarna le tin pe sistem de backup. Adica nu le descarc decat daca se ia curentul. Si invertorul e setat sa le incarca de la grid daca cumva scade voltajul sub  52 V. Tot am vrut sa le fac o cutie dar a venit zapada peste noi si nu prea mia pot lucra afara. Ma uit chiar acum la panouri si fac 150W.  Afara e norors rau de tot. Prefer sa folosesc direct acest curent decat sa il inmagazinez in bat si sa-l folosesc seara.
Problema este ca pana acum se mai incalzea in garaj de la cazanul pe lemne care ardea acolo. Acum ca am trecut pe gaz.. temp e cam la 4-5 grade in garaj.

#4625
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
La temperaturi pozitive chiar de 3-6 grd nu trebuie sa-ti faci absolut deloc probleme cata vreme bateriile sunt incarcate cat-de-cat

#4626
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,385
  • Înscris: 13.02.2006
Fiindca nu prea am timp de stat pe net:Egalizatoare  pentru elementi de 2V  exista?Am gasit in graba ceva la Texas Instruments, dar numai pentru Litiu.
Dau o bere (la naveta) pentru cine imi gaseste ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate